Polecamy

Zabawki dla niemowląt – zadbaj o właściwy rozwój i radość swojego dziecka!

zabawki dla niemowląt
Avatar
Napisane przez Gandalf

Pierwsze miesiące niemowlęctwa to okres bardzo intensywnego rozwoju dziecka. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że najmłodsze pociechy nie mają jeszcze zbyt wielkich zdolności poznawczych, ale wystarczy spędzić z maluchem trochę czasu, by zorientować się, jak szybko zachodzą w nim i jego oglądzie świata zmiany. Właśnie dlatego warto od samego początku dbać o jego rozwój, podając maleństwu odpowiednio dobrane zabawki. Zabawki edukacyjne dla niemowląt wspomagają naukę rozpoznawania dźwięków czy pierwszych słów, doskonalą zdolności chwytania czy w ogóle koordynację ruchową. Odpowiednia stymulacja podczas pierwszych kilku miesięcy życia dziecka może przekładać się też na tempo jego rozwoju w kolejnych etapach. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie zabawki dla niemowląt wybrać, aby brzdąc rozwijał się kompleksowo, niniejszy artykuł odpowie na to pytanie.

Karty kontrastowe

Badania pokazują, że w pierwszych miesiącach życia dziecko najbardziej stymulują elementy utrzymane w czarno-białej kolorystyce, nie zaś w jasnych, wielokolorowych barwach. Dzieje się tak, ponieważ wzrok malucha wyostrza się stopniowo przez pierwsze pół roku życia. W okresie, kiedy jego oczy nie są jeszcze odpowiednio dostrojone do otaczającego świata, maluch najlepiej widzi wyraźne, osadzone w kontraście czernie i biele. Odpowiednie wykorzystanie tego zjawiska pozwala na wspomaganie rozwoju psychicznego i kreatywnego dziecka już od pierwszych chwil jego życia.

Takie produkty jak na przykład karty kontrastowe na kółeczku CzuCzu z powodzeniem można pokazywać pociesze już od chwili urodzenia. Wspólna zabawa pozwala na pogłębienie relacji dziecka z rodzicem oraz wzmaga inteligencję wizualno-przestrzenną malucha. Karty kontrastowe są niewielkie i poręczne, dzięki czemu mogą towarzyszyć brzdącowi tak w domu, jak i podczas pierwszych spacerów.

Nauka chwytania

Jednym z pierwszych zauważalnych osiągnięć malucha jest zyskanie przez niego umiejętności chwytania. By wspomóc dziecko w doskonaleniu sprawności paluszków, warto podarować mu odpowiednią zabawkę.

Drewniane zabawki dla niemowląt są uważane za jedne z najbezpieczniejszych i najtrwalszych. Wykonane z naturalnego materiału i pomalowane farbami z odpowiednimi atestami gwarantują najwyższą jakość. Jeżeli planujemy powiększenie rodzinnego grona w przyszłości, możemy mieć pewność, że zabawka przyda się przy wkraczaniu w świat kolejnego potomka. Drewniane zabawki z pewnością przetrwają nawet najbardziej energiczne działania maluchów.

Grzechotka drewniana Pingwiny to przykład uniwersalnego i ponadczasowego produktu, który świetnie sprawdzi się również jako prezent dla nowonarodzonego brzdąca. Ruchomy element zachęca malucha do chwytania oraz przesuwania krążka po łańcuchu uroczej zabawki, a sam ten proces może dawać dziecku mnóstwo frajdy. Podobne grzechotki nie mają ograniczeń wiekowych. Z powodzeniem sprawdzą się jako zabawki dla niemowląt, które mają 3 miesiące, jak i tych, które skończyły już 6 miesięcy.

Ach, śpij maluszku

Karuzela wisząca nad łóżeczkiem niemowlaka to wręcz klasyka dziecięcego wyposażenia. Wirująca nad maluchem zabawka pobudza pociechę migotaniem, ruchem, zróżnicowanymi kolorami, kształtami i fakturą kręcących się zawieszek. Przed snem zaś, dzięki odpowiedniej melodyjce, może działać usypiająco.

Czyż nie byłoby to spełnienie marzeń rodziców, gdyby zabawka potrafiła uspokoić dziecko, pozwalając mamie i tacie na chociażby kilka dodatkowych minut wytchnienia? Karuzela z pozytywką Aiko i Yuki ma wielkie szanse na realizację podobnych pragnień. Jak najlepsze zabawki dla niemowląt, karuzelę tego typu cechuje staranne, gwarantujące stymulację wielu bodźców wykonanie oraz możliwość uruchomienia subtelnej kołysanki, która utuli pociechę do snu. To też fantastyczny pomysł na prezent – jeżeli nawet się powtórzy, nie będzie w tym nic złego. Dzieci bowiem, jak wiadomo, szybko się nudzą. Warto więc co jakiś czas zmieniać podobną zabawkę, by stale utrzymywać malucha w fazie zainteresowania, a co za tym idzie – kreatywnego rozwoju.

Zabawka dla niemowląt, która rośnie z dzieckiem

Intensywne zmiany zachodzące w dzieciach podczas pierwszych lat ich życia wymuszają często wymienianie lub zwiększanie liczby dostępnych dlań zabawek. Maluchy szybko opanowują „materiał” przekazywany przez zabawki edukacyjne i nierzadko, z braku nowych wyzwań, zapominają o starych przedmiotach. Inna sprawa, że z wielu rzeczy po prostu wyrastają. Na ratunek przychodzą zabawki dla niemowląt, które na kolejnych etapach dziecięcego rozwoju wzbogaca się o dodatkowe elementy.

Aktywizująca mata Muzyczny Ocean 4w1 początkowo raduje pociechę melodiami i różnokolorowymi grzechotkami w trakcie pierwszych zabaw, które odbywają się na leżąco. Z czasem leżanka zmienia się w stolik, który dziecko może samodzielnie budzić do życia, by wysłuchać piosenek czy prostych wypowiedzi. Element audio można też odseparować od pozostałych części, czyniąc z niego zabawkę mobilną – do wykorzystania w dowolnej przestrzeni.

Ukochana przytulanka

Czy jest na tym świecie ktoś, kto w dzieciństwie nie posiadał ulubionej przytulanki? Kolorowe i mięciutkie miśki to sprawdzone zabawki dla niemowląt. Maluchy uwielbiają dotykać puszystego futra czy gładkich kokardek ulubionych maskotek. Wybrańcy stają się towarzyszami mniejszych i większych przygód dziecka oraz uspokajają je w trudnych chwilach.

Przytulanki to jednak również zabawki interaktywne. W miękkich łapkach czy brzuszku mogą skrywać się przyciski wyzwalające melodie czy inne dźwięki. Siostrzyczka Szczeniaczka może nauczyć dziecko nawet 100 pierwszych słów, wśród których znajdują się części ciała, kolory czy kształty. Zabawka posiada trzy poziomy trudności dostosowane do dzieci w różnym wieku. W pierwszej fazie maluch musi tylko naciskać dowolne miejsca na przytulance, by poznawać nowe słowa. W drugiej uczy się wraz z Siostrzyczką na przykład liczenia. W trzeciej zaś śpiewa z nią i pobudza swoją kreatywność, wchodząc w konkretne role. To świetna sprawa zarówno dla półrocznych, jak i trzyletnich maluchów!

Spotkania z książką

Kto powiedział, że książki są tylko dla starszych dzieci? Książeczka edukacyjna Aiko i Yuki udowadnia, że przygodę z „literaturą” mogą zacząć już trzymiesięczne brzdące! Po otwarciu mięciutkiego tomu dziecięcym oczom ukażą się strony pełne materiałów o zróżnicowanych fakturach i strukturze. Szeleszczenie zachęca najmłodszych do ćwiczenia sprawności chwytania, potrząsania oraz ściskania.

Zapoznawanie malucha ze światem poprzez dotykanie zróżnicowanych faktur to jedna z bardziej typowych i szerzej polecanych praktyk rozwojowych. Maluchy wzmacniają wówczas swoje umiejętności fizyczne, a także pobudzają wrodzoną ciekawość oraz kreatywność. Podobne zabawki edukacyjne dla niemowląt występują w wielu wariantach wizualnych i strukturalnych, co czyni je bezpiecznym wyborem prezentowym.

 

Zabawki edukacyjne dla niemowląt nie muszą wcale być nastawione wyłącznie na poszerzanie dziecięcych umiejętności. Zgodnie z postulowaną przez Ignacego Krasickiego myślą sęk w tym, by „uczyć, bawiąc oraz bawić, ucząc”. Najlepsze zabawki dla niemowląt w pierwszej kolejności sprawiają maluchowi przyjemność i oswajają go z procesem zdobywania wiedzy, kodując w jego mózgu przekonanie, że rozwój i kształcenie się to rzeczy przyjemne. Warto jednak pamiętać, że każdy mały człowiek ujawnia talenty w swoim czasie. Rodzice nie powinni się więc przejmować, jeżeli – nawet mimo posiadania stert edukacyjnych zabawek – ich dziecko osiąga kolejne punkty rozwoju w innym tempie niż jego rówieśnicy.

Wszystkie wymienione w niniejszym artykule zabawki dla niemowląt możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf