Young Adult, czyli książki dla młodzieży o dorastaniu. Te tytuły pomogą Ci zrozumieć życie albo przypomną młodość

książki young adult książki Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl 1301 wyświetleń
Jeden komentarz
Udostępnij:

Wrzucanie do jednego worka wszystkich powieści dla nastolatków to ogromne nieporozumienie. Inne problemy ma przecież jedenastolatek, a o innych rzeczach myśli ten sam człowiek w wieku lat szesnastu. Najpewniej właśnie dlatego spopularyzowała się nazwa Young Adult, która określa literaturę dedykowaną osobom w wieku od 15 do 18 lat (choć oczywiście starsze mole książkowe też mogą spokojnie po nie sięgać). Powieści z tego gatunku opowiadają o problemach związanych z dorastaniem – przyjaźniach, pierwszych pocałunkach, akceptacji grupy rówieśniczej, poczuciu własnej wartości. Nierzadko dotykają też takich tematów jak samookaleczanie czy przemoc domowa. Wydarzenia z książek Young Adult nie muszą koniecznie rozgrywać się realnej rzeczywistości. Wielu autorów umieszcza akcję w światach dystopijnych, naznaczonych znamionami fantasy lub science fiction. W końcu dorastanie jest tak samo skomplikowane w każdym wymiarze. Możecie się zresztą o tym przekonać, sięgając po książki z naszej listy.

„Harry Potter”, czyli zanim termin Young Adult stał się modny

Seria „Harry Potter” J. K. Rowling to nie tylko doskonała literatura, to przede wszystkim zjawisko społeczne. Ludzie na całym świecie ustawiali się w całonocnych kolejkach, by jak najszybciej dostać długo wyczekiwany egzemplarz kontynuacji przygód młodego czarodzieja.

Świat wykreowany przez brytyjską pisarkę w „Kamieniu filozoficznym” dał początek cyklowi, z którym dorastało całe pokolenie. Perypetie chłopca z blizną na czole oddawały codzienne problemy młodzieży i wskazywały im właściwą drogę. Były też pocieszeniem, udowadniając, że pewne sprawy to kwestie uniwersalne – że miłość nigdy nie jest łatwa, że przyjaciele mogą się posprzeczać, ale to nie musi oznaczać końca przyjaźni, że warto zebrać się na odwagę, by poprosić o pomoc albo przyznać się do błędu, że ludzie umierają, ale choć to bardzo boli z czasem rany się zasklepiają. Harry Potter był jak kumpel z podwórka, który często wyjeżdżał i zawsze wracał we właściwym momencie. Po ponad 20 latach wciąż jest to cykl aktualny, wciągający i przynoszący mnóstwo czytelniczej frajdy. Podobnie zresztą jak seria filmów.

„Mirror, Mirror” – od modelki i aktorki do pisarki

Cara Delevingne to kobieta nietuzinkowa. Karierę w modelingu – dla której rzuciła szkołę z internatem zaczęła jako dziesięciolatka. Z czasem wkroczyła w świat aktorski, gdzie od razu została zauważona i podjęła współpracę z największymi producentami oraz reżyserami. Chociaż zmaga się z depresją i okresowo robi sobie przerwy, by odpocząć od zawrotnego tempa życia, znajduje też czas na projekty poboczne. Jednym z nich była książka „Mirror, Mirror”.

To powieść z gatunku Young Adult, chociaż posiada również elementy thrillera. Opowiada o grupie przyjaciół, których łącznikiem jest tytułowy Mirror, Mirror – muzyczna kapela. Kiedy jedna z członkiń zespołu znika na kilka tygodni, a potem w krytycznym stanie zostaje wyłowiona z rzeki, przyjaciele czują, że muszą zacząć działać. Sama dziewczyna nie chce im bowiem powiedzieć co się z nią działo. Jednocześnie jednak każdy z bohaterów zmaga się z własnymi problemami.

Delevingne porusza w „Mirror, Mirror” takie tematy jak: alkoholizm, molestowanie seksualne, brak akceptacji z powodu odmiennej orientacji seksualnej, problemy z półświatkiem, przemoc fizyczna, anoreksja i bulimia, wpływ mediów społecznościowych na postrzeganie i kreowanie siebie czy cyberprzemoc.

Książka „Young Adult” o chłopaku bez własnego ciała

W „Każdego dnia” Davida Levithana czytelnik ma szansę spojrzeć na świat z naprawdę szerokiej perspektywy. Wszystko dzięki niezwykłej „przypadłości” protagonisty powieści, który każdego dnia budzi się w innym ciele. A, bo tak nazywa się postać, nie zna innego życia. Od kiedy tylko pamięta, jego rzeczywistość wyglądała w ten sposób. Bohater zdążył się więc już z nią pogodzić. Stworzył  nawet listę zasad, które mają ułatwić mu egzystencję. Rzecz zdaje egzamin do czasu, gdy A poznaje Rhiannon. Od tego momentu w każdym kolejnym wcieleniu robi wszystko, by znaleźć się blisko niej. Niestety dziewczyna nie miała tyle samo czasu, by oswoić się z sytuacją na nowe wcielenia A reaguje różnorodnie, co wiele mówi odbiorcom o tym, jak trudno w kontakcie z drugim człowiekiem przebić się przez jego opakowanie, nawet jeżeli wiemy, kto tak naprawdę czai się w środku.

Za sprawą „podróży” A czytelnik, jak to w powieściach Young Adult, doświadcza różnorodnych – mniejszych i większych – problemów oraz poznaje gotowe rozwiązania i odpowiedzi na sytuacje kryzysowe. Całość spina skomplikowany wątek miłosny. Czy można bowiem być z człowiekiem, który każdego dnia jest kimś innym? Czy, z drugiej strony, można do końca życia nie wiedzieć, co oznacza bycie sobą?

Młodość i choroba – Young Adult o mukowiscydozie

Dorastanie jest wystarczająco skomplikowane samo w sobie. Nie wszyscy jednak mają tyle szczęścia, by przeżywać problemy hormonalnych burz w zdrowiu. „Trzy kroki od siebie” autorstwa Rachael Lippincott, Mikki Daughtry i Tobiasa Iaconisa to niezwykle przejmująca opowieść o przyspieszonym dorastaniu w okrojonej, a właściwie obwarowanej wieloma zasadami wersji.

Stella i Will poznają się w szpitalu. Oboje chorują na nieuleczalną chorobę – mukowiscydozę. Ona jest poukładana i robi, co może, by jak najbardziej wydłużyć swoje życie. Czeka na przeszczep płuc i robi wszystko, by wytrwać doń w jak najlepszej kondycji. On z kolei już dawno się poddał. Czeka jedynie na skończenie osiemnastego roku życia, by porzucić leczenie i wyruszyć przed siebie. Jak to zwykle bywa, okazuje się, że przeciwieństwa lubią się przyciągać. Niestety, w tym przypadku nie ma mowy o happy-endzie. Pacjenci z mukowiscydozą nie mogą zbliżać się do siebie na odległość mniejszą niż trzy kroki. Ma to zniwelować ryzyko przekazywania sobie wzajemnie drobnoustrojów, z którymi organizm drugiej osoby nie mógłby sobie poradzić. Poza tym Will jest nosicielem bardzo specyficznego szczepu bakterii, którego osoby z mukowiscydozą powinny się szczególnie wystrzegać. Jak w tak młodym wieku poradzić sobie z wyrokiem nie tylko krótkiego życia, ale i okrutnie złamanego serca?

Solidna autorka wielu powieści Young Adult

Kasie West jest w świecie powieści Young Adult pewnym gwarantem zadowolenia. Jej książki, nawet jeżeli nie osiągają statusu arcydzieła, czyta się z przyjemnością. „Przeznaczenie i pierwszy pocałunek”, „Miłość i inne zadania na dziś”, „Chłopak z sąsiedztwa” – to tytuły, które powinny trafić w gusta zwłaszcza młodych czytelniczek. West poświęca w powieściach wiele miejsca na odkrywanie siebie, samoakceptację, zdobywanie się na odwagę. Jej bohaterowie nierzadko zmagają się z problemami domowymi, funkcjonują w niepełnych rodzinach lub nie mogą pogodzić się z przeszłością. Pisarka ma niezwykły talent do naturalnego rozwijania uczucia między bohaterami. Jej postaci nigdzie się nie spieszą, przechodzą po kolei wszystkie etapy budowania relacji. Bardzo często zresztą czytelnik poznaje protagonistów w skomplikowanej, paraprzyjacielskiej relacji, w której obie strony boją się zrobić pierwszy krok. Jak w życiu.

Dojrzalsi czytelnicy nierzadko wypowiadają się o powieściach Young Adult w kontekście guilty pleasures czegoś, czego się wstydzą. Tymczasem sięganie po podobne lektury nie ma w sobie nic, czego należałoby się wstydzić. Wprost przeciwnie! Najlepsze powieści o doświadczeniach nastolatków mają w sobie ogromny ładunek emocjonalny – adekwatny do faktycznych przeżyć na tym etapie życia. Pozwalają oswoić nieco rzeczywistość, która przecież bardzo długo, nawet dorosłym, wydaje się zbyt skomplikowana i przerażająca. Powieści Young Adult mogą być plastrem na złamane serce, pocieszająco położoną na ramieniu ręką po kłótni z przyjaciółką, motywacją do walki z problemami, bodźcem do sięgnięcia po pomoc. Podobne książki przypominają też, że chociaż czas mija, to każdy ma w sobie coś z nastolatka. I chociaż większość nie chce się do tego przyznać, to niezależnie od wieku tęskni za wszystkimi młodzieńczymi pierwszymi razami. Na szczęście po to jest między innymi literatura, by wieść kilka żyć jednocześnie.

Wszystkie wymienione książki Young Adult możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Udostępnij:
18 listopada 2019

Jedna odpowiedź do “Young Adult, czyli książki dla młodzieży o dorastaniu. Te tytuły pomogą Ci zrozumieć życie albo przypomną młodość”

  1. Avatar Kasia pisze:

    Ja ostatnio natknęłam się na książkę ,,Droga w nieznane”. Tam autorka porusza też wiele tematów związanych z dorastaniem, a na dodatek szybko się ją czyta. Jak ktoś szuka fajnej propozycji dla nastolatki, to polecam 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.