Polecamy

X-men: oto chronologia i kolejność oglądania wszystkich części

x men chronologia
Avatar
Napisane przez Gandalf

Superbohaterowie od dawna wzbudzają podziw i są ulubionymi postaciami popkultury wśród miłośników fantastycznych filmów, książek czy komiksów. Nie inaczej jest z serią X-men – choć chronologia oglądania tych produkcji może początkowo wydać się skomplikowana, to jednak warto ją poznać, aby móc przeżywać niesamowite przygody wspólnie z Profesorem Xavierem, Wolverinem czy Jean Grey. Jeżeli ktoś nie wie, od której części powinien zacząć i w jakiej kolejności oglądać filmy od franczyzy 20th Century Fox – przychodzimy z pomocą! Przedstawiamy całe uniwersum X-men i wszystkie części po kolei.

X-men: części z lat 2000–2006

Seria X-men zaczęła się od dwóch filmów w reżyserii Bryana Singera i to one powinny być pierwsze w kolejności oglądania. To fantastycznonaukowe historie, w których główne role odkrywają mutanci o nienaturalnych umiejętnościach. Aby lepiej pojąć własną naturę i zdolności, łączą się w różne grupy, z których najważniejszymi stają się tytułowi „X-men” i „Braterstwo Mutantów”. Obie części koncentrują się na konfrontacjach (niekoniecznie przyjemnych) tych ugrupowań i ich walce w ochronie własnego gatunku. Trzecia część z 2006 roku, w reżyserii Bretta Ratnera, skupia się z kolei na lekarstwie, które rzekomo może cofnąć mutację. Tylko czy X-meni faktycznie chcą z niego skorzystać?

X-men i kolejność oglądania pierwszych trzech części:

 1. „X-men”, reż. Bryan Singer (2000)
 2. „X-men 2”, reż. Bryan Singer (2003)
 3. „X-men: ostatni bastion”, reż. Brett Ratner (2006)

X-men: części z lat 2011–2019

Chronologicznie po „Ostatnim bastionie” powstał film, który skupiał się wyłącznie na postaci Wolverine’a, jednak do niego przejdziemy w ostatniej części artykułu. Jeśli chodzi o filmy X-men, w których występuje większość mutantów związanych z Profesorem X, to następną częścią jest „Pierwsza klasa” z 2011 roku. To produkcja koncentrująca się szczególnie na relacji Xaviera z Magnetem, przywódcą drugiego ugrupowania mutantów. Na podobnym wątku skupia się jeden z kolejnych filmów, czyli „Przeszłość, która nadejdzie” – mamy w nim okazję do zobaczenia zarówno młodszych, jak i starszych wersji Profesora i Magneta. Dwoma najnowszymi filmami, które skupiają się na przygodach wszystkich mutantów, są „Apocalypse” i „Mroczna Phoenix”. W pierwszym z nich X-meni muszą walczyć z pradawnym, tajemniczym En Sabah Nurem, który pragnie zniszczyć ludzkość i zapanować nad światem, z kolei w drugim – okiełznać samą Jean Grey i jej dotychczas ukrytą naturę.

X-men – kolejne cztery części:

 1. „X-men: pierwsza klasa”, reż. Matthew Vaughn (2011)
 2. „X-men: przeszłość, która nadejdzie”, reż. Bryan Singer (2014)
 3. „X-men: apocalypse”, reż. Bryan Singer (2016)
 4. „X-men: mroczna Phoenix”, reż. Simon Kinberg (2019)

Wolverine i Deadpool

Uniwersum X-men skupia się także na pojedynczych mutantach i przedstawia ich odrębne historie. Obecnie 20th Century Fox nakręciło pięć produkcji o dwóch bohaterach: Wolverinie (który gra główną rolę w trzech filmach) i Deadpoolu (dwa filmy). Pierwszy ze spin-offów, „X-men geneza: Wolverine”, opowiada o przeszłości Logana, a zwłaszcza o jego relacjach z bratem. Drugi, z 2014 roku, skupia się na całkiem dorosłym Wolverinie, który został już przemieniony w mutanta i rozwinął swoje zdolności, z kolei trzeci – to swoisty hołd dla Logana i pokazanie jego postaci od całkiem innej, dość wzruszającej strony. Drugi bohater, Deadpool, to niemal nieśmiertelna postać. Aby uratować się przed śmiercią z powodu nowotworu, decyduje się na tajemniczy eksperyment. Zostaje co prawda wyleczony i zyskuje zdolność błyskawicznej regeneracji, ale jednocześnie… niemal przestaje dłużej przypominać człowieka. Czy jego dalsze życie faktycznie będzie miało sens? O tym przekonasz się z poniższych filmów!

X-men – chronologia pozostałych filmów z uniwersum

 1. „X-men geneza: Wolverine”, reż. Gavin Hood (2009)
 2. „Wolverine”, reż. James Mangold (2013)
 3. „Deadpool”, reż. Tim Miller (2016)
 4. „Logan: Wolverine”, reż. James Mangold (2017)
 5. „Deadpool 2”, reż. David Leitch (2018)

Dla osób, które chcą obejrzeć uniwersum X-men chronologicznie, bez rozróżnienia na historie o pojedynczych bohaterach, przedstawiamy całą serię po kolei:

 1. „X-men”, reż. Bryan Singer (2000)
 2. „X-men 2”, reż. Bryan Singer (2003)
 3. „X-men: ostatni bastion”, reż. Brett Ratner (2006)
 4. „X-men geneza: Wolverine”, reż. Gavin Hood (2009)
 5. „X-men: pierwsza klasa”, reż. Matthew Vaughn (2011)
 6. „Wolverine”, reż. James Mangold (2013)
 7. „X-men: przeszłość, która nadejdzie”, reż. Bryan Singer (2014)
 8. „Deadpool”, reż. Tim Miller (2016)
 9. „X-men: apocalypse”, reż. Bryan Singer (2016)
 10. „Logan: Wolverine”, reż. James Mangold (2017)
 11. „Deadpool 2”, reż. David Leitch (2018)
 12. „X-men: mroczna Phoenix”, reż. Simon Kinberg (2019)

Obok franczyzy Marvel Cinematic Universe to właśnie seria od 20th Century Fox jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych wśród miłośników Marvela. X-meni nie są podzieleni na fazy, dlatego zapamiętanie wszystkich części po kolei może na początku być kłopotliwe. Wystarczy jednak, że przynajmniej raz obejrzysz wszystkie tytuły, a z pewnością zapamiętasz ich kolejność – a przy okazji pokochasz tych niezwykłych bohaterów! W 2020 roku premierę ma mieć kolejna część – „Nowi mutanci” (reż. Josh Boone). Zanim jednak wejdzie do kin, polecamy poznać (albo obejrzeć na nowo) wymienione powyżej filmy z uniwersum X-men, które w większości możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf