Wywołani do tablicy #17: Ile wspólnego ma kryminał i powieść historyczna według Piotra Bojarskiego?

wywiady bojarski Paulina
Napisane przez Paulina
Brak komentarzy
Udostępnij:

Pochodzi z pogranicza Wielkopolski i Śląska. Pierwszą powieść napisał w piątej klasie, gdy leżał chory w łóżku. Zainspirował go do niej Sienkiewicz, a książka nosiła tytuł Wielka wojna osiedla i była dedykowana kolegom. Były dziennikarz, autor powieści kryminalnych i historycznych. Jakie jeszcze tajemnice skrywa Piotr Bojarski? Jeśli chcesz dowiedzieć się, co robi, gdy nikt nie patrzy oraz jak ocenia historię współczesną, zapraszamy do szczerego wywiadu z cyklu: wywołani do tablicy!

Zamów najnowszą powieść Piotra Bojarskiego na Gandalf.com.pl:

Wywiad z Piotrem Bojarskim:

Moje pierwsze ważne dla mnie wspomnienie (bez oszukiwania!) to… wielkie czerwone lizaki z czasów Gierka.

Najlepsze miejsce na Ziemi to…  to, w którym jesteś z ukochaną osobą.

Pierwsze pieniądze zarobiłem… chyba jako nastolatek na przycince lasu.

Gdy nikt nie patrzy… zaglądam do swoich książek. Sprawdzam, czy dają się czytać.

Najbardziej śmieszy mnie… sztuczne zadęcie w książkach historycznych. Pilnowałem się, żeby nie paść jego ofiarą.

Najchętniej spośród postaci historycznych zaprzyjaźniłbym się z … ojej, z wieloma! Na początek z Antkiem Ślepokiem, bohaterem Coraz ciemniej w Wartheland. Nie byłoby nudno!

Nigdy nie napiszę książki o… miłości. Chyba nie potrafię.

O historii i pisaniu

Materiały do książek gromadzę dzięki… zainteresowaniom historycznym i naturze chomika. „Zbieram” co smaczniejsze kąski.

Historia współczesna… to ocean tematów na reportaże, powieści, filmy. Ocean, w którym łatwo utonąć.

Nigdy nie przestaje się być dziennikarzem… kiedy pracowało się w tym zawodzie 24 lata. Jakoś to nie chce z człowieka wyjść!

Kryminał od powieści historycznej nie różni się… drastycznie. Zwłaszcza że w czasie wojny morderców nie brakowało. Napięcie budujemy w ten sam sposób. Tyle że szczegółów jakby więcej…

Zanim zacznę pisać nową powieść… muszę wpaść na pomysł, a potem znaleźć na to czas. Ostatnio z tym pierwszym jest nieźle, z drugim znacznie gorzej. Ale na publikację czeka jeszcze jedna moja powieść ukończona w pandemii – kryminał Mora.

Według mnie współczesna kultura… daje niesamowite możliwości odbiorcom. Życia nie starczy, by z nich skorzystać. Ale trzeba próbować.

Jedno słowo, które opisuje najlepiej moją najnowszą książkę to… zbyt skomplikowane na jedno słowo. Na pewno: brutalny dramat, tragedia, chęć zemsty, gorzka prawda…

Jeśli mógłbym żyć w wybranym okresie historycznym, byłby to… Doceniam to, że mimo wielu niedogodności i trosk żyję ciągle w najlepszym okresie w historii Polski. Szanujmy to, co mamy, nie powtarzajmy błędów z przeszłości.

Najwyższą ceną w czasie wojny… była zgoda na własną anihilację. Kto dziś byłby gotów na taką ofiarę?

Z okupantem najlepiej walczy się… gdy ma się równe szanse. Bohaterowie mojej książki takich szans nie mieli.

Wiedza medyczna może pomóc w walce z wrogiem… ale przysparza wahań moralnych. Bił się z nimi doktor Witaszek – genialny młody lekarz, który w czasach pokoju z pewnością powalczyłby o… Nobla. 

Piotr Bojarski (1970 r.)

Pisarz i publicysta, z wykształcenia historyk. Autor licznych powieści kryminalnych i historycznych, a także kilku reportaży. Wielokrotnie nominowany do nagród literackich, dwukrotny finalista konkursy Kryminalna Piła. Mieszka w Poznaniu, który uczynił bohaterem wielu swoich książek. Od marca 2021 Piotr Bojarski jest szefem muzeum Centrum Szyfrów Enigma im. M. Rejewskiego, J. Różyckiego i H. Zygalskiego.

Książki Piotra Bojarskiego dostępne są na Gandalf.com.pl.

Udostępnij:
2 sierpnia 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.