Wywołani do tablicy #13: Stowarzyszenie Dzieci Mają Skrzydła

wywiady stowarzyszenie dzieci mają skrzydła Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
Brak komentarzy
Udostępnij:

Stowarzyszenie Dzieci Mają Skrzydła to piękna inicjatywa czynnych nauczycieli, kompozytorów, muzyków, artystów, animatorów kultury, terapeutów i wielu innych wspaniałych ludzi, którzy chcą wspierać dzieci i młodzież w spełnianiu ich marzeń, a także dają im możliwość działania i korzystania z kultury, edukacji i zdrowego wypoczynku. Trzynasta odsłona „Wywołanych do tablicy” z okazji Dnia Dziecka to rozmowa z aż czterema silnymi kobietami – prezesem Stowarzyszenia Panią Beatą Szczypułą oraz jej niezwykle utalentowanymi muzycznie córkami.

Kim są kobiety Stowarzyszenia Dzieci Mają Skrzydła?

Beata Szczypuła to dyplomowany nauczyciel z 35-letnim stażem. Uczy w Szkole Podstawowej nr 2 w Nowym Sączu. Od ponad 20 lat prowadzi szkolenia na temat edukacji i wychowania dzieci dla nauczycieli i rodziców w Polsce. Jest pomysłodawczynią i organizatorką letnich i zimowych obozów muzycznych dla dzieci i młodzieży.

Estera Szczypuła-Sipiora oprócz Akademii Jazzu i Rozrywki w Krakowie ukończyła Amerykanistykę na UJ, a obecnie kończy studia w Kopenhadze na Complete Vocal Technic jako czwarta certyfikowana trenerka w Polsce. Uczy śpiewu  przy wykorzystaniu różnych technik wokalnych. Muzyka jest jej pasją.

Zuzanna Bukowska – najmłodsza córka Beaty Szczypuły. Jest z wykształcenia menadżerem mediów po AP w Krakowie i absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie. Wokalistka solowa, występująca również z zespołem Gsus Project, Deus Meus oraz Muode Koty. Na stałe współpracuje ze swoim mężem, raperem Paxem, prowadzącym programu „Studio Raban” w TVP 1.

Natalia Szczypuła jest zawodowym muzykiem i tłumaczem z języka angielskiego. Oprócz studiów muzycznych (m.in. w Londynie) ukończyła translatorykę we Wrocławiu o specjalizacji tłumaczeniowej z kilku dziedzin.  Jest finalistką ostatniej edycji The Voice of Poland. W tym roku szykuje płytę autorską.


Wywiad z Beatą, Esterą, Natalią i Zuzanną:

Moje pierwsze ważne dla mnie wspomnienie (bez oszukiwania!) to…

B: Wygrany konkurs rysunkowy – rysowania kredą na ulicy – w wieku 3 lat w mieście. Narysowałam kredą na asfalcie gąskę Balbinkę.

E: Jednym z piękniejszych i cennych wspomnień jest czas spędzony z babcią Marysią i dziadziem Władziem na działce, gdy miałam kilka lat. Przypominam sobie, jak biegam pośród grządek, nalewam wody ze studzienki do metalowej konewki, a w małym domku, za kolorowymi tasiemkami wiszącymi przy framudze drzwi gra stare, drewniane radio. Przy jego dźwiękach dziadkowie opowiadali nam bajki i czytali książki. Kochana babcia zmarła, kiedy miałam zaledwie 6 lat, dlatego powracanie do tego czasu jest wyjątkowo szczególne.

N: Śpiewanie z siostrami koncertów domowych dla rodziców. Za mikrofon służył nam dezodorant lub szczotka. ?

Z: Zabawy z moim pieskiem (cocker spanielem) Lady.

Najlepsze miejsce na Ziemi to…

B: Mój dom i ogród.  

E: Każde miejsce, w którym przebywam z rodziną i przyjaciółmi. Ale nie ukrywam, że gdyby spotkanie miało miejsce w lesie lub nad oceanem, gdzie oprócz nas słyszalny jest tylko śpiew natury, byłby to raj na ziemi. ?

N: Scena.

Z: Wszędzie tam, gdzie słońce, dobre jedzenie, woda i rodzina.

Najchętniej spośród bohaterów literackich zaprzyjaźniłabym się z …

B: Anią z Zielonego Wzgórza.

E: Gandalfem. Godzinami słuchałabym jego niesamowitych opowieści o dalekich podróżach, stworzeniu świata i ratowaniu Śródziemia! A może sama stałabym się częścią jednej z nich?

N: José Arcadio Buendíą z książki „Sto Lat Samotności” Marqueza – niepoprawnym marzycielem i wizjonerem.

Z: Aslanem („Opowieści z Narnii”) albo jego pierwowzorem z najpiękniejszej księgi na Świecie – Jezusem.

Gdybym miała magiczną moc…

B: Dałabym nadzieję tym, którzy jej nie mają, radość smutnym, spokój tym, którzy żyją w niepokoju, bratnią duszę tym, których samotność to codzienny towarzysz. Pomogłabym odnaleźć sens i cel życia wszystkim, którzy żyją bez celu i znikają zbyt szybko. Wydłużyłabym czas tym, którzy ścigają się z czasem i z niczym zdążyć nie mogą.

E: Sprawiłabym, że na świecie zapanowałby pokój, a każdy człowiek byłby prawdziwie kochany.

N: Sprawiłabym, żeby świat był lepszy i nikt nie czuł się samotny.

Z: Sprawiłabym, by ludzie nie byli egoistami i patrzyli na siebie z miłością.

Jako dziecko wierzyłam, że…

B: Mama nigdy nie była mała, ale od razu była dużą mamą.

E: Spełnią się moje marzenia. Rodzie bardzo wpierali mnie i moje siostry w rozwijaniu naszych talentów i uczyli wytrwałości w drodze do celu.

N: Żyrafa ma dwa serca.

Z: Święty Mikołaj istnieje, a logo firmy Carrefour to uśmiechnięta buźka. ?

Trzy słowa, które powinien znać każdy rodzic…

B: Kocham Cię. Jestem z Ciebie dumna. Każdy może się pomylić.

E: kocham, proszę, przepraszam.

N: Dasz radę, kocham Cię, wierzę w Ciebie.

Z: Miłość, cierpliwość, priorytety.

Gdybym był postacią z bajki/kreskówki to byłbym prawdopodobnie…

B: Pszczółką Mają.

E: Śpiącą królewną Aurorą. Nie tylko dlatego, że lubiła spać… ? Kochała czytać, śpiewać i uwielbiała spędzać czas w lesie!

N: Mulan.

Z: Arielką z Małej Syrenki.

Moja ulubiona książka z dzieciństwa…

B: Ania z Zielonego Wzgórza

E: Hobbit J.R.R. Tolkiena. Do dzisiaj co jakiś czas wracam do zagadek zadawanych przez Golluma w jaskini i sprawdzam, czy pamiętam odpowiedzi.

N: Było ich mnóstwo – Ania z Zielonego Wzgórza, Baśnie Braci Grimm, Dzieci z Bullerbyn, później Harry Potter, Władca Pierścieni, wszystkie książki Agathy Christie itd.

Z: Opowieści z Narnii i Dzieci z Bullerbyn

Według mnie współczesna kultura…

B: Niewiele ma dla mnie do zaoferowania (mój przedział wiekowy 50+). Trudno ją zrozumieć, bo często komunikuje półsłówkami, niejasno i zbyt pobieżnie. Współczesna kultura hałasu – również wokół własnej osoby – obnażająca często bez zawstydzenia to, co kiedyś było świadomie skrywane. Wciąż wracam do mojej muzyki i sztuki, która jest ponadczasowa i pełna emocji.

E: Nie zachęca do czytania, a social media zajęły miejsce książek.

N: Nie docenia wysokiej sztuki i stawia na populizm.

Z: Troszkę się pogubiła i straciła wartości, które są najcenniejsze, ale myślę, że okres lockdownu powoli przywraca w nas wrażliwość, poczucie piękna i docenianie tego, co się ma.

Z dziecka pozostało we mnie…

B: Umiejętność cieszenia się małymi rzeczami, odwaga podejmowania wyzwań, ciekawość Świata i ludzi, otwartość i szczerość wobec innych, empatia i chęć pomagania i szczere wypowiadanie swojego zdania.

E: Cieszenie się nad wyraz z małych rzeczy! I to bez wstydu. Skaczę z radości, kiedy zobaczę ślicznego pieska na ulicy lub znajdę grosik na szczęście ?

N: Naiwność i wiara w dobro.

Z: Wszystko ? Nadal jestem wesoła, czasem popełniam głupie błędy, lubię się wygłupiać i dobrze mi z tym. Szkoda życia na powagę!

W dzieciństwie najlepsze było/w byciu dzieckiem najlepsze było…

B: Nieprzejmowanie się codziennymi troskami. Zabawy na podwórku do późnego wieczora. Chodzenie z kluczykiem do domu na szyi. Tajny klub w piwnicy pod mieszkaniem sąsiada, który urządziliśmy sami w wieku 8 lat. Ganianie w deszczu na bosaka po kałużach bez nadzoru, ale za zgodą rodziców. Wypady nad rzekę na komunijnych rowerach i podjadanie jabłek z ogrodu sąsiadki po uprzednim pokonaniu drewnianego płotu. Spotkania „Paczki” przy trzepaku i sprzedawanie butelek w osiedlowym sklepiku z wymianą natychmiastową na Gumy Donaldy. Wymianki donaldowych historyjek, zbieranie karteczek, opakowań po czekoladkach i cukierkach. Dzielenie się jednym cukierkiem z trzema koleżankami i urządzanie pikników na osiedlowym skwerku. Zaufanie rodziców, samodzielność, doświadczanie świata i przyjaźnie, które przetrwały ponad 50 lat.

E: Szczere okazywanie wszystkich prawdziwych emocji. Od radości po smutek. Tej prawdy często brakuje dorosłym. Dodatkowo ciekawość świata i głowa pełna marzeń, w które bardzo wierzyłam, że się spełnią.

N: Możliwość czytania książek całymi dniami.

Z: Brak odpowiedzialności za wszystko, życie było beztroskie, można było cały dzień spędzić na bieganiu po łąkach, jedzeniu słodyczy i dobrej zabawie, wiedząc, że w domu czekają kochający rodzice, którzy o wszystko się zatroszczą!

Co ciekawe, każda z Pań na pytanie „Gdy nikt nie patrzy…” odpowiedziała między innymi, że śpiewa i tańczy. Córki pani Beaty skrzydeł dostają, gdy śpiewają, a pani Beata, gdy one się rozwijają i spełniają marzenia.

Zapraszamy do zapoznania się z inicjatywą Stowarzyszenia Dzieci Mają Skrzydła.

Gandalf.com.pl w ostatnim czasie również wsparł fundację, przekazując książki, które będą podróżować do Polonii. Razem pomagamy dzieciom wzbić się wysoko! A przy okazji promujemy czytelnictwo i ułatwiamy dostęp do książek.

Z okazji Dnia Dziecka zachęcamy do zapoznania się z Naszym artykułem o patrzeniu na świat oczami dziecka. Wszystkiego dobrego! 🙂

Udostępnij:
1 czerwca 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.