Książki

„Wyspa” – Sigridur Hagalin Björnsdóttir. Islandzki HIT ostatnich lat!

Avatar
Napisane przez Gandalf

„Wyspa” Sigridur Hagalin Björnsdóttir to debiutancka powieść znanej dziennikarki radiowej z Islandii. Połączenie thrillera, politycznej fikcji i dystopii, które zostało okrzyknięte jedną z najważniejszych islandzkich książek ostatnich lat. To historia o człowieczeństwie, miłości i władzy tocząca się w przyszłości, która niestety może okazać się prawdopodobną wizją naszej przyszłości.

Ocena Blog Gandalf:

Wyspa – Sigridur Hagalin Björnsdótti

„Wyspa”, czyli Islandia nad przepaścią

„Wyspa” Sigridur Hagalin Björnsdóttir to świetnie skonstruowana i doskonale przemyślana diagnoza współczesnego świata. Świata rozchwianego, niestabilnego i wciąż zbliżającego się do skraju przepaści. Choć Sigridur Hagalin Björnsdóttir kreuje w swojej powieści przerażającą wizję przyszłości to podczas lektury trudno pozbyć się wrażenia, że wizja ta jest niezwykle prawdopodobna i dotyczyć może naszej rzeczywistości. Jej książka wstrząsnęła całą Islandią, uważaną przecież za jeden z najlepiej zorganizowanych krajów na świecie i wywołała liczne dyskusje na temat zasad obowiązujących w społeczeństwie, jego kondycji oraz fundamentów państwa, które coraz częściej stają się słabe i niestabilne.

 „Wyspa” to fikcja, a jej fabuła krąży wokół losów bohaterów. Jest jednak w niej coś, co zmusza do snucia nieco szerszych refleksji na temat polityki, społeczeństwa i czasów, w których przyszło nam żyć. Coś, co sprawia, że podczas czytania towarzyszy nam dziwne napięcie znane choćby z lektury Orwella.

„Wyspa” Sigridur Hagalin Björnsdóttir – o czym jest ta książka?

Znany świat, który jeszcze wczoraj doskonale funkcjonował, dziś przestaje istnieć. Świetnie zorganizowana Islandia traci nagle kontakt z innymi krajami, co wywołuje olbrzymi chaos. Mieszkańcy wyspy starają się nadal funkcjonować normalnie, ale nikt z nich nie zna prawdziwej przyczyny kryzysu. Sytuacja wymusza powstanie nowego rządu, który jednak wie, że niebawem w Islandii zabraknie pożywienia. Politycy zaczynają manipulować informacjami, które we współczesnym świecie mogą stać się najsilniejszą bronią. Znane dotychczas prawo i zasady społeczne zaczynają korodować i coraz mniej pasują do rzeczywistości.

Rzeczywistość ta uderza jednak najbardziej w jednostki. Hjalti – popularny do tej pory dziennikarz, musi dokonywać wyborów, które pozwolą mu ocalić w sobie człowieczeństwo. Maria chce za wszelką cenę ratować swoje dzieci, ale nowy rząd planuje deportację i wysłanie statkiem w nieznane. Kto przetrwa na ogarniętej szaleństwem wyspie?

Najważniejsza książka islandzka ostatnich lat

„Wyspa” Sigridur Hagalin Björnsdóttir to zręczne połączenie kilku gatunków literackich: thrillera, popularnego ostatnimi czasy political fiction oraz dystopii. Jej fabuła wciąga, tempo akcji nie zwalnia, a zakończona lektura pozostawia czytelnika z refleksjami. Sama autorka wspomina w jednym z wywiadów, że taką powieść chciała napisać już dawno, lecz była przekonana, że ktoś wcześniej mógł wpaść na podobny pomysł. „Wyspa” jest jednak na tyle oryginalna, że próżno szukać inspiracji innymi tytułami, a krytycy uznali ją za jedną z najważniejszych książek islandzkich ostatnich lat oraz wyjątkowo udany debiut. To zresztą potwierdzają dwie nominacje do DV Cultural Prize for Literature 2016 i The Icelandic Women`s Literature Prize 2017.

„Wyspę” Sigridur Hagalin Björnsdóttir możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf