Aktualności Polecamy

Wyprawka dla przedszkolaka. Co powinno się w niej znaleźć?

wyprawka dla przedszkolaka
Avatar
Napisane przez Gandalf

Wyprawka dla przedszkolaka powinna zawierać nie tylko podstawowe przybory plastyczne i artykuły potrzebne podczas zajęć, ale również takie przedmioty, dzięki którym maluch poczuje się bezpieczniej. Pierwsze dni w przedszkolu to dla dziecka bardzo ekscytujący moment, dlatego warto zadbać o jego komfort. W jaki sposób przygotować wyprawkę dla przedszkolaka, 3-latka lub 4-latka, by mieć pewność, że niczego w niej nie zabraknie? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, by jej kompletowanie sprawiło radość zarówno Tobie, jak i Twojemu dziecku!

Wyprawka dla przedszkolaka to nie tylko artykuły plastyczne. O czym pamiętać?

Wyprawka dla przedszkolaka kojarzy się zwykle z mnóstwem przyborów do pisania, artykułami plastycznymi i książkami. Choć będą one maluchowi oczywiście potrzebne, warto pamiętać, że w przedszkolu zajęcia edukacyjne są najczęściej połączone z zabawą, a sama nauka zajmuje jedynie część dnia. Co więcej, najmłodsze pociechy poza przerwą śniadaniową mają również przerwę na leżakowanie, a więc wyprawka dla przedszkolaka 3-latka powinna zawierać między innymi kocyk oraz ubranka na przebranie. Tuż przed rozpoczęciem roku dobrze również skontaktować się z placówką, do której będzie uczęszczało dziecko, aby dowiedzieć się, czy nie ma żadnych specjalnych wymagań.

Warto też pamiętać, że grupy przedszkolne są najczęściej dość liczne – szczególnie w przedszkolach prywatnych – i może zdarzyć się, że inne dzieci będą posiadały podobne lub wręcz identyczne artykuły jak Twoje dziecko. Dotyczy to nie tylko wyprawki plastycznej dla przedszkolaka, ale przede wszystkim szczoteczki do zębów, śniadaniówki czy ręczniczka. Dlatego wszystkie przedmioty, które należą do Twojej pociechy, warto podpisać, aby ułatwić ich odnalezienie zarówno dziecku, jak i wychowawcy. Najlepiej wybrać do tego celu wodoodporny marker o wyraźnym kolorze, a w przypadku rzeczy wykonanych z materiału – naszywki lub haft.

Plecak dla malucha. Pozwól dziecku poczuć się uczniem

Pierwsze dni w przedszkolu to dla dziecka zarówno ogromna ekscytacja, jak i stres. Maluch zmienia otoczenie, do którego jest przyzwyczajony, poznaje rówieśników i uczy się zupełnie nowych rzeczy. Dobrze, aby w tym momencie poczuł się bardziej samodzielny, a skoro rozpoczyna swoją edukacyjną przygodę, niezbędny będzie plecak!

W wyprawce dla przedszkolaka 3-latka lub 4-latka powinien znaleźć się plecaczek, który będzie dopasowany do wieku i wzrostu dziecka. Nie musi to być duży, klasyczny tornister, ale na przykład plecak Coconut marki Gear, czyli urocza małpka wykonana z miękkiego pluszu. Nieduży rozmiar pozwala wygodnie nosić ją na pleckach, a jednocześnie Twoja pociecha z łatwością pomieści w środku wszystkie swoje skarby, przybory i drugie śniadanie.

Świetnym rozwiązaniem może być także plecak Osiołek marki Dumel. Na jego przodzie znajduje się kolorowy zwierzak przyczepiany na rzep, maskotka może towarzyszyć dziecku przez cały dzień. Plecak posiada dodatkowe kieszonki, więc świetnie sprawdzi się nie tylko w przedszkolu, ale również podczas pierwszych wycieczek, a regulowane szelki pozwolą użytkować go przez dłuższy czas.

Wraz z plecakiem warto zakupić również worek na zmienne obuwie oraz kapcie, które maluch będzie mógł przebierać. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się wciągane obuwie, które nie sprawi dziecku kłopotów.

Wyprawka plastyczna dla przedszkolaka

Maluch znaczną część czasu w przedszkolu spędzi na edukacyjnych zabawach – w tym kreatywnych i plastycznych. Takie zajęcia doskonale wpływają na rozwój wyobraźni dziecka, a także pomagają mu ćwiczyć zdolności grafomotoryczne i małą motorykę. Dlatego właśnie warto przywiązać dużą uwagę do kompletowania wyprawki plastycznej dla przedszkolaka. Co powinno się w niej znaleźć? Oto lista najważniejszych przyborów i artykułów:

 • bloki rysunkowe i techniczne – białe i z kolorowymi kartkami,
 • kolorowe bibuły,
 • wycinanki,
 • szary papier,
 • kredki ołówkowe i świecowe,
 • kolorowe mazaki,
 • klej w sztyfcie,
 • farby plakatowe,
 • zestaw pędzelków do malowania,
 • plastelina,
 • nożyczki,
 • sztywne teczki do przechowywania prac malucha.

Aby dziecko chętniej podejmowało się plastycznych zadań, warto wybrać produkty o oryginalnych kształtach i kolorach lub takie, które oferują więcej możliwości. Trójkątne kredki BAMBINO w drewnianej oprawie to zestaw aż 18 świetnie kryjących i bardzo intensywnych kolorów. Gruby kształt kredek ułatwia ich poprawne trzymanie w dłoni, a co za tym idzie – również wygodniejsze pokrywanie nawet dużych powierzchni.

Dla najbardziej kreatywnych pociech świetnym wyborem będzie również pachnący zestaw Scentos, który naprawdę pozwala uwolnić fantazję! Zestaw zawiera 10 kredek ołówkowych, 8 mazaków, 5 flamastrów, długopis oraz 2 gumki i 2 naklejki. Każdy z piszących elementów przepięknie pachnie podczas używania, co sprawia, że maluch będzie czerpał jeszcze więcej przyjemności podczas rysowania, malowania i tworzenia swoich pierwszych, małych dzieł sztuki.

Co jeszcze powinno znaleźć się w plecaku?

Podczas kompletowania wyprawki dla przedszkolaka – niezależnie czy to wyprawka dla 3-latka czy starszej pociechy – należy pamiętać o akcesoriach do przenoszenia żywności. Odpowiednia dieta jest konieczna, aby maluch prawidłowo się rozwijał, dlatego ważne jest, aby do przedszkola zabierał ze sobą drugie śniadanie oraz przekąski, na przykład owoce. Idealnie w tym celu sprawdzi się miedzy innymi zestaw My Little Pony, który zawiera śniadaniówkę i bidon. Oba elementy zostały wykonane z wysokiej jakości tworzywa, które spełnia normy europejskie i nadaje się do kontaktu z żywnością. Motyw z kreskówki z pewnością zachęci dziecko do zjedzenia posiłku wspólnie z ulubionymi kucykami.

Wyprawka dla przedszkolaka powinna zawierać także podstawowe produkty, które pozwolą maluchowi zachować higienę szczególnie tuż po posiłku lub zabawie. To między innymi nawilżane chusteczki do oczyszczania buzi i rączek (na przykład Kindii Fun), szczoteczka do zębów oraz mały ręczniczek. Takie akcesoria można jednak najczęściej pozostawić w przedszkolu w szafce dedykowanej Twojemu dziecku.

Wyprawka dla przedszkolaka na dobry sen

W planie dnia najmłodszych dzieci uwzględnione jest również leżakowanie. Dlatego właśnie szczególnie w wyprawce dla 3-latka powinny znaleźć się: pościel, kocyk i piżamka. Ich wyborowi warto poświęcić nieco więcej uwagi, aby mieć pewność, że strój do spania będzie dla dziecka wygodny, a materiał, z którego wykonano pościel i koc, nie będzie podrażniał jego delikatnej skóry. Trzeba też pamiętać, że to część wyprawki dla przedszkolaka, której nie trzeba codziennie ze sobą zabierać, a więc warto oznaczyć ją imieniem lub inicjałami Twojej pociechy.

Niech pierwszy dzień w przedszkolu będzie radosny!

Nie da się ukryć, że szczególnie pierwszy dzień w przedszkolu jest dla dziecka bardzo stresującym przeżyciem. Wyprawka powinna zawierać wszystkie wyżej wymienione akcesoria i przybory, ale warto także zadbać o to, aby maluch miał ze sobą zabawkę, dzięki której poczuje się raźniej.

Świetnie sprawdzają się ulubione maskotki, z którymi Twoja pociecha rzadko się rozstaje, ale tak ważny dzień, jak rozpoczęcie nauki w przedszkolu, może być też świetną okazją, aby podarować dziecku prezent. Idealnym wyborem może być Fur Balls Aqua – adoptowany pluszak, który szuka przyjaciela na zawsze. Aby ukazał swoje prawdziwe piękno, Twoja pociecha będzie musiała najpierw go wykąpać, a potem wysuszyć i uczesać. Fur Balls to seria zabawek, która uczy odpowiedzialności i pomaga budować ważne relacje, a więc to, co najważniejsze w momencie rozpoczęcia zabawy i nauki z rówieśnikami.

 

Mamy nadzieję, że nasza lista okaże się przydatna, a zarówno kompletowanie wyprawki dla przedszkolaka, jak i jego pierwszy dzień w przedszkolu będą przyjemnymi chwilami dla Ciebie i Twojej pociechy. Wszystkie wymienione produkty znajdziesz na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf