Aktualności Polecamy

Wyprawka dla pierwszoklasisty. Lista niezbędnych artykułów szkolnych dla Twojego dziecka

wyprawka dla pierwszoklasisty
Avatar
Napisane przez Gandalf

Wyprawka dla pierwszoklasisty to niemałe wyzwanie dla rodziców, których pociechy właśnie rozpoczynają swoją przygodę z edukacją. Maluchy uwielbiają kolorowe przybory szkolne i oryginalne artykuły plastyczne, a rodzicom zależy na tym, aby w ich tornistrach nie zabrakło niczego, co może przydać się podczas zajęć lub odrabiania prac domowych. Co powinno znaleźć się na liście koniecznych przyborów szkolnych? Jakie zestawy sprawią dziecku najwięcej radości? Oto wyprawka dla pierwszoklasisty 2019, czyli wszystko, co warto kupić w nadchodzącym roku szkolnym, nie rujnując domowego budżetu!

Wyprawka dla pierwszoklasisty, czyli pierwsze szkolne zakupy

Jeśli Twoja pociecha właśnie rozpoczyna naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej z pewnością będzie potrzebowała nieco innych przyborów niż w przedszkolu. W końcu to pierwszy poważny krok, który stawia na początku edukacyjnej przygody. W tym momencie dość łatwo ulec pokusie i kupić zbyt wiele szkolnych artykułów – często nieprzydatnych jeszcze na tym etapie nauki. Dlatego właśnie niezastąpiona okaże się lista, która obejmie wszystko, co powinna zawierać wyprawka szkolna dla pierwszoklasisty. Postaramy się pomóc Ci w jej przygotowaniu, ale przed rozpoczęciem roku warto również sprawdzić na stronie szkoły lub osobiście w jej sekretariacie czy nie pojawiły się dodatkowe informacje na temat wyprawki.

Wygodny tornister lub plecak – to tu zmieści się cała wyprawka dla pierwszoklasisty

W pierwszej klasie maluch będzie zabierał ze sobą znacznie więcej szkolnych przyborów i książek niż w przedszkolu. Dlatego tornister lub plecak to najważniejszy element wyprawki dla pierwszoklasisty i warto poświęcić jego wyborowi odpowiednią ilość uwagi. Model powinien zostać dopasowany do wzrostu malucha oraz zapewniać mu odpowiedni komfort noszenia. Grube, miękkie i najlepiej pokryte gąbką ramiona oraz usztywniane plecy – jak na przykład w plecaku Starpak z serii Sofia the First – pomogą zadbać o odpowiednią postawę dziecka oraz maksymalnie odciążą jego kręgosłup. Przy wyborze plecaka równie ważna jest odpowiednia liczba przegród wewnątrz, dodatkowe, zamykane kieszonki na śniadanie lub bidon oraz solidne zapięcia, co ułatwi organizację środka oraz zachowanie porządku.

Funkcjonalny tornister nie musi być jednak nudny! Wspomniany plecak Starpark to model z bajkowymi postaciami księżniczek. Dla fanów piłki nożnej idealnym wyborem będzie na przyklad anatomiczny tornister w barwach klubu FC Barcelona. Wraz z plecakiem warto również zakupić worek, który przyda się do przenoszenia obuwia zmiennego lub stroju sportowego – dwóch rzeczy, których również nie może zabraknąć w wyprawce szkolnej dla pierwszoklasisty.

Piórnik – z wyposażeniem czy bez?

 Piórnik to kolejna niezbędna rzecz na liście szkolnych zakupów Twojej pociechy. Istnieje mnóstwo wariantów, w tym również takie, które możesz zakupić wraz z podstawowym wyposażeniem – jak na przykład piórnik Friends z brokatowym, srebrnym wzorem lub piórnik Auta z motywem z uwielbianej przez maluchy bajki. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz osobno wybierać podstawowych przyborów szkolnych. Ponadto łatwiej zachować porządek w piórniku, gdyż wszystkie artykuły mają już z góry przypisane sobie miejsce.

Alternatywą dla takich zestawów są piórniki bez wyposażenia, które znajdziesz nie tylko w klasycznej, płaskiej formie, ale również w postaci kilkuprzegrodowych saszetek, tub, a nawet blaszanych pudełek. Wszystkie występują oczywiście z najróżniejszymi nadrukami, które z pewnością spodobają się maluchom – od saszetki z Elsą z „Krainy Lodu”, aż po piórnik z postaciami z „Psiego Patrolu”. Przewagą nad piórnikami z wyposażeniem jest przede wszystkim to, że Twój przyszły uczeń będzie mógł samodzielnie wybrać pozostałe przybory szkolne, a jak wiadomo – kompletowanie wyprawki szkolnej dla pierwszoklasisty to niesamowita frajda dla każdego malucha.

Podstawowe przybory szkolne

Jeśli zdecydowaliście się na samodzielne uzupełnienie piórnika, koniecznie muszą się w nim znaleźć:

 • klasyczny długopis w kolorze niebieskim,
 • ołówek o standardowej twardości HB,
 • gumka do ścierania,
 • linijka,
 • nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami,
 • kolorowe długopisy,
 • kolorowe mazaki,
 • kredki ołówkowe,
 • klej w sztyfcie,
 • temperówka.

Brzmi dosyć oczywiście, prawda? Nie oznacza to jednak, że wyprawka dla pierwszoklasisty musi być równie oczywista! Zwykłe długopisy w różnych odcieniach, które idealnie sprawdzą się podczas rysowania szlaczków lub rozwiązywania ćwiczeń, można zastąpić długopisami Smens. To zestaw żelowych długopisów z brokatem, które przepysznie pachną, a wszystko dzięki ekologicznym olejkom. Każdy kolor znajduje się w oddzielnej tubie wykonanej z nadających się do recyklingu materiałów, która sprawia, że zachowuje swój aromat na bardzo długo. Opakowanie zawiera 4 kolory: różowy o zapachu gumy balonowej, fioletowy o zapachu babeczki, niebieski, który pachnie tak, jak wata cukrowa oraz zielony, którego arbuzowy aromat przypomni o wakacjach!

Co jeszcze może znaleźć się w wyprawce szkolnej dla pierwszoklasisty? Długopis z pomponem lub ołówki Stay Sharp, które posiadają przekładane wkłady, dzięki którym będą zawsze naostrzone i gotowe do rozwiązywania trudnych zadań!

Nie zapomnij o zeszytach i dodatkowych przyborach plastycznych!

Choć większość zadań w pierwszej klasie Twoje dziecko będzie wykonywało w ćwiczeniach lub na kartach pracy, obowiązkowym elementem wyprawki szkolnej są również zeszyty – koniecznie w trzy linie. To właśnie w nich maluchy ćwiczą swoje zdolności grafomotoryczne oraz trenują pisanie pierwszych, kształtnych liter. Takie zeszyty mają najczęściej jedynie 16 kartek, a więc dobrze, jeśli wyprawka szkolna dla pierwszoklasisty będzie od razu zawierała kilka sztuk.

Poza zeszytami konieczne są również przybory plastyczne, które będą potrzebne podczas kreatywnych zadań (nie tylko w szkole, ale i w domu). To, co powinno znaleźć się na liście, to przede wszystkim:

 • bloki rysunkowe A4 i A3,
 • bloki techniczne A4 i A3,
 • zestaw kolorowych bibuł,
 • farby plakatowe,
 • kredki świecowe,
 • plastelina.

Również i w tym wypadku nie ma mowy o nudzie! Wyprawkę szkolną dla pierwszoklasisty mogą bowiem wzbogacić pachnące farby zmywalne Silly Scents, które sprawią, że malowanie pierwszych obrazków będzie jeszcze przyjemniejsze. Świetnym pomysłem mogą być również przybory z ulubionymi bohaterami Twojej pociechy – na przykład plastelina z postaciami Disney’a.

A jeśli dziecko odkryje w sobie talent i zechce rozwijać swoje umiejętności plastyczne, warto również pomyśleć o bardziej rozbudowanych zestawach, które zawierają szereg przyborów. To najczęściej wieloelementowe walizki, które maluch może zabierać ze sobą do szkoły. Z powodzeniem skorzysta z nich również w domu – zarówno wtedy, gdy wykonuje pracę domową, jak i wtedy, gdy ma ochotę na kreatywną zabawę. Zestawy występują również z postaciami z bajek – na przykład z bohaterami Krainy Lodu lub ze Spidermanem.

Co dodatkowo powinna zawierać wyprawka szkolna dla pierwszoklasisty?

Na myśl od razu nasuwają się podręczniki, ćwiczenia i karty pracy, ale w ramach dofinansowania z budżetu państwa uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych otrzymają je bezpłatnie. Warto jednak zakupić kilka dodatkowych materiałów edukacyjnych, które pomogą dziecku ćwiczyć nowe umiejętności i rozwijać nabytą wiedzę. Świetnym przykładem może być Tabliczka Logico Piccolo, która zawiera plastikowe guziki oraz zestaw książeczek z kartami. Cały zestaw ułatwia maluchom naukę czytania, pisania i liczenia, a także pomaga wkroczyć w fascynujący świat kolorów, roślin i zwierząt. To doskonały dodatek, który powinna zawierać każda wyprawka dla pierwszoklasisty w 2019 roku!

Oczywiście niezbędny będzie także zestaw śniadaniowy, który pozwoli przechowywać drugie śniadanie i przekąski w odpowiednich warunkach. Na liście powinien znaleźć się również mniejszy plecak, który idealnie sprawdzi się podczas spacerów, wyjazdów na basen lub pierwszych, szkolnych wycieczek.

 

Wyprawka dla pierwszoklasisty to zwykle spore wyzwanie dla rodziców. Jej kompletowanie dostarcza jednak sporo frajdy przyszłym uczniom, dlatego warto przygotować odpowiednią listę, by dzielić tę radość wraz ze swoją pociechą. Wszystkie wymienione przybory szkolne i artykuły plastyczne znajdziesz na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf