Wszystkie części Harry’ego Pottera. Doradzamy, od jakich książek lub filmów zacząć!

książki harry potter części Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
Brak komentarzy
Udostępnij:

Osoby rozpoczynające przygodę z Harrym Potterem nieraz nie wiedzą, w jakiej kolejności oglądać lub czytać wszystkie części, zwłaszcza gdy chcą też poznać poboczne historie, jak choćby „Fantastyczne zwierzęta”. Perypetie Chłopca, Który Przeżył są jednymi z najpopularniejszych opowieści w popkulturze, mają też ogromny wpływ na nowo powstające teksty kultury z dziedziny fantastyki. Warto więc poznać przynajmniej niektóre części Harry’ego Pottera, po kolei obejrzeć filmy lub przeczytać książki, aby zrozumieć, dlaczego twórczość J.K. Rowling zdobyła takie uznanie i do dziś cieszy się niegasnącym zainteresowaniem. W artykule podpowiadamy, ile jest części Harry’ego Pottera, a także wspominamy o dodatkowych lekturach spoza sagi!

wszystkie części Harry'ego Pottera

Harry Potter – chronologia

Aby ułatwić Ci zadanie, omówimy dzisiaj wszystkie części Harry’ego Pottera.

Pierwszą jest „Kamień Filozoficzny”. Książka została wydana w 1997 roku, a jej filmowa adaptacja powstała w 2001 roku. Światowy bestseller opowiada o osieroconym, wychowywanym przez nieczułe wujostwo chłopcu, który w dniu swoich jedenastych urodzin dowiaduje się, że płynie w nim czarodziejska krew i że jego miejsce jest w Hogwarcie – najlepszej Szkole Magii i Czarodziejstwa, jaka istnieje. Harry decyduje się stawić czoła swojemu przeznaczeniu i wspólnie z gajowym Hagridem wyrusza do szkoły. Tam zostaje przydzielony do jednego z czterech domów, Gryffindoru, i poznaje przyszłych przyjaciół, Rona Weasley’a i Hermionę Granger, a także zarozumiałego Draco Malfoya ze Slytherinu, innego domu. Początkowo ich szkolne, magiczne życie toczy się bez większych przeszkód, jednak szybko okazuje się, że Hogwart skrywa sekret, który może zaważyć na przyszłości Harry’ego i jest powiązany ze śmiercionośnym Lordem Voldemortem – czarnoksiężnikiem odpowiedzialnym za śmierć jego rodziców.

„Harry Potter i Komnata Tajemnic”

Drugi w kolejności Harry Potter to część wydana w 1998 roku – „Komnata Tajemnic”, która ekranizacji doczekała się z kolei w roku 2002. Poznajemy w niej lepiej rodzinę Rona, najlepszego przyjaciela Harry’ego. Jesteśmy także świadkami mrożącej krew w żyłach intrygi, w którą zostaje wplątany nasz młody czarodziej. Na korytarzach Hogwartu zostaje bowiem znalezionych kilkoro spetryfikowanych uczniów, obok których widnieją tajemnicze, krwawe napisy o otwarciu legendarnej Komnaty. Przykrym zbiegiem okoliczności to Harry zostaje jednym z głównych podejrzanych, choć sam nie ma pojęcia, o co chodzi – bezradni pozostają nawet nauczyciele. Harry z przyjaciółmi musi więc potajemnie odkryć sekret. W tym mogą mu pomóc – a może zaszkodzić? – węże. To druga pozycja w rankingu części Harry’ego Pottera po kolei.

„Harry Potter i więzień Azkabanu”

W 1999 roku został opublikowany trzeci w kolejności „Harry Potter i więzień Azkabanu”. Filmowy odpowiednik powstał w 2004 roku i był pierwszą ekranizacją, w której uczniowie Hogwartu zostali już przedstawieni w dojrzały sposób – to powoli wskazywało na to, że historia Harry’ego robi się coraz mroczniejsza i poważniejsza, a on sam z przyjaciółmi będzie musiał dorosnąć o wiele szybciej niż przeciętny nastolatek. „Więzień Azkabanu” skupia się przede wszystkim na Syriuszu Blacku, który rzekomo jest śmierciożercą, czyli sługą Voldemorta. W momencie rozpoczęcia się historii ucieka z Azkabanu, najgroźniejszego więzienia, w którym przetrzymywani są najgroźniejsi przestępcy czarodziejskiego świata. W trakcie roku szkolnego Harry poznaje też potworną wiadomość – Syriusz to jego ojciec chrzestny, który zdradził jego rodziców. Co więc stanie się w kolejnych częściach Harry’ego Pottera? Black wydaje się przecież śmiertelnie niebezpieczny, zwłaszcza że podobno chce dopaść Harry’ego. Tylko które z plotek są prawdą, a które fikcją?

„Harry Potter i Czara Ognia”

Legendarny Turniej Trójmagiczny, w którym nie miałeś prawa ani fizycznej możliwości wziąć udziału, a jednak magia sama cię wybrała? A może nie ona, tylko jakiś potężny czarodziej, który zdołał oszukać Czarę Ognia? Jakkolwiek do tego doszło, musisz zmierzyć się z tą sytuacją i wystartować w Turnieju jako młodociany czarodziej – to właśnie stało się w życiu Harry’ego Pottera w kolejnej, czwartej części jego przygód, czyli w wydanej w 2000 roku „Czarze Ognia”. Jej ekranizacja została nakręcona w 2005 roku. W tej części sagi poznajemy uczniów z dwóch innych szkół magicznych, Durmstrangu i Beauxbatons. Ich reprezentanci biorą udział w Turnieju razem z Harry’m i Cedrikiem Diggory’m, drugim reprezentantem Hogwartu. Uczestników czekają trzy piekielnie trudne i wręcz śmiertelne zadania – zwycięzcę czeka jednak wieczna chwała. Harry szybko się przekonuje, że jego udział w tym Turnieju ma ogromne znaczenie. I to nie tylko dla samej szkoły, ale przede wszystkim dla Tego, Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać – czyli Voldemorta. Z wszystkich części Harry’ego Pottera ta zdecydowanie mrozi krew w żyłach!

„Harry Potter i Zakon Feniksa”

Zastanawiasz się, ile jest jeszcze części Harry’ego Pottera? Piąty w kolejności „Harry Potter i Zakon Feniksa” został wydany w 2003 roku. Tytułowy Zakon to tajna organizacja, której początek dał sam Albus Dumbledore. Jej celem jest przede wszystkim walka z Lordem Voldemortem. Po Turnieju Trójmagicznym powrócił on w pełnej postaci i powoli odzyskuje swoją nieograniczoną moc. Pierwotny Zakon powstał lata temu, jeszcze w czasach, gdy Harry’ego nie było na świecie, a jego rodzice żyli. W piątej części Harry’ego Pottera Zakon zostaje jednak reaktywowany, ponieważ dołączają do niego nowi, młodzi członkowie. Zakon i jego misja nie są jednak dla Harry’ego jedynym zmartwieniem… Do Hogwartu przybywa bowiem Dolores Umbridge, despotyczna i złośliwa pracownica z Ministerstwa Magii, która szybko staje się Wielkim Inkwizytorem Hogwartu i wprowadza w szkole własne zasady. To sprawia, że Harry wraz z przyjaciółmi muszą stworzyć kolejne tajne stowarzyszenie – w przeciwnym wypadku nie będą w stanie obronić się przed Czarną Magią, która czyha tuż za rogiem.

„Harry Potter i Książę Półkrwi”

„Harry Potter i Książę Półkrwi” to przedostatnia z części przygód młodego czarodzieja. Wydana w 2005 roku, doczekała się ekranizacji w 2009 roku. Jej fabuła krąży wokół tytułowego Księcia, który spisywał swoje receptury na eliksiry w szkolnym podręczniku – tę właśnie książkę Harry odnajduje po latach. Wykorzystując zawarte w niej wskazówki, zostaje pupilkiem nowego nauczyciela. Okazuje się jednak, że przepisy na eliksir szczęścia czy miłości to nie wszystko, co podręcznik zawiera. Są w nim też tajemnicze, nieraz niebezpieczne zaklęcia. Kim dokładnie jest Książę Półkrwi i jak wpłynie na wydarzenia w kolejnej części Harry’ego Pottera? Kiedy żył i dlaczego przybrał akurat taki przydomek? Nie jest to jedyna zagadka, którą Harry będzie musiał rozwiązać. Na prośbę samego Albusa Dumbledore’a wyrusza z dyrektorem w podróż na poszukiwanie Horkruksów – przedmiotów, w których Voldemort ukrył fragmenty swojej duszy. Ich zniszczenie jest jedynym sposobem na uśmiercenie Czarnego Pana.

„Harry Potter i Insygnia Śmierci”

Wszystkie części Harry’ego Pottera po kolei zmierzają do finału w zapierających dech piersiach „Insygniach Śmierci”. Opublikowane przez Rowling w 2007 roku, zostały przeniesione na ekran w dwóch częściach. Pierwsza ukazała się w 2010 roku, z kolei druga w 2011. Koniec całej sagi jest niezwykle dramatyczny i jednocześnie pełen akcji. Daje także odpowiedzi na wiele pytań, które w pojawiły się w poprzednich częściach. Czytelnik lub widz pozna legendę o trzech braciach i przekona się, że w każdej opowieści tkwi ziarnko prawdy – a w przypadku „Insygniów Śmierci” nawet trzy. Harry stanie w końcu oko w oko z Voldemortem, aby poznać prawdę o Dumbledorze, Snapie i swoich rodzicach. Aż w końcu: wraz z przyjaciółmi i pozostałymi uczniami oraz nauczycielami weźmie udział w jednej z największych bitew, jaką widział magiczny świat – w bitwie o Hogwart. Tylko czy nie jest już za późno na obronę przed śmierciożercami i ich Czarnym Panem?

Wszystkie części Harry’ego Pottera. Książki związane z sagą

Wszystkie części Harry’ego Pottera nie są jednak jedynymi książkami, po które warto sięgnąć, aby poznać ten magiczny świat. Rowling napisała jeszcze bowiem w 2001 roku powieść „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, która została zekranizowana w 2016 roku (w 2018 z kolei ukazała się druga część filmowa – „Fantastyczne zwierzęta: zbrodnie Grindelwalda”). Tytuł spin-offu odnosi się do książki, którą miał naprawdę posiadać Harry Potter i która została spisana przez niejakiego Newta Skamandera. To jego historię, rozgrywającą się wiele lat przed narodzinami Harry’ego Pottera, w 1926 roku, poznajemy w „Fantastycznych zwierzętach”. Newt był magizoologiem, który zajmował się najróżniejszymi magicznymi zwierzętami – chował je wszystkie w czarodziejskiej walizce, której nigdy nie zostawiał bez opieki. Pech jednak chciał, że raz zostaje rozdzielony ze zwierzętami, czego skutkiem jest wypuszczenie kilku na zewnątrz, do świata pełnego mugoli. Ten wypadek sprawia, że Newt w poszukiwaniu swoich pupili odkryje coś bardzo mrocznego…

wszystkie części Harry'ego Pottera po kolei

Harry Potter chronologia. Wydania specjalne

Choć powyżej przedstawiliśmy wszystkie części Harry’ego Pottera po kolei i dodatkowo wspomnieliśmy o spin-offie, warto jeszcze pamiętać o jednej sztuce teatralnej, również napisanej przez samą Rowling. Mowa o „Harrym Potterze i przeklętym dziecku”. To opowieść o relacji Harry’ego z jego synem, Albusem, w której niektóre wątki z przeszłości powracają ze zdwojoną siłą. A jeśli i tę lekturę mamy za sobą, to zawsze możemy pokusić się o wydania kolekcjonerskie wszystkich tomów Harry’ego Pottera po kolei, zarówno filmowe, jak i książkowe. Może warto sprezentować komuś taki zestaw? Oczywiście, wymienione części Harry’ego Pottera możesz zamówić na Gandalf.com.pl! W sprzedaży dostępne są jubileuszowe wydania pierwszego tomu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny„. Przygotowano je z okazji 20 lat z młodym czarodziejem. Okładki pierwszego w kolejności Harry’ego Pottera nawiązują kolorystycznie i wizualnie do czterech domów Hogwartu: Slytherinu, Gryffindoru, Hufflepuffu oraz Ravenclaw. W środku znaleźć można różnego rodzaju ciekawostki oraz quiz o szkole magii. Za ilustracje odpowiada Levi Pinfold.

Udostępnij:
19 września 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.