Wspieramy sprzeciw wobec Ustawy o ochronie rynku książki. Gandalf.com.pl podpisał List otwarty!

aktualności ustawa jednolita cena książki Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
Brak komentarzy
Udostępnij:

Gandalf.com.pl przystąpił do akcji sprzeciwu wobec projektu ustawy „Jednolita Cena Książki” (JCK). List Otwarty w tej sprawie został podpisany przez przedstawicieli naszej firmy, a także liczne grono wydawców, pisarzy, pisarek i księgarzy. LINK

Projekt Ustawy o ochronie rynku książki podzielił niemal całą branżę, a jego skutki mogą uderzyć głównie w Was, czytelników. W solidarności z Wami mówimy NIE! Nie dla jednolitej ceny książki!

Dlaczego? Główne powody to:

  • wyższe ceny nowych książek (zakładany maksymalny 5% rabat przez 12 miesięcy od daty polskiej premiery);
  • spadek sprzedaży nowości (ich ceny nie można będzie obniżyć kodem rabatowym, promocją itp.);
  • potencjalnie większa trudność „wybicia się” przez debiutujących pisarzy;
  • może wpłynąć na poważniejsze obciążenie budżetów zakupowych firm, urzędów, szkół oraz bibliotek;
  • szacowane pogorszenie lub nawet zrujnowanie wypracowanego przez Was wzrostu poziomu czytelnictwa (w roku 2020 najwyższego od 6 lat!).

W obliczu pandemii Gandalf.com.pl wspierał Was, oferując dostęp do kultury online w najlepszych możliwych cenach. Uruchomiliśmy także specjalne programy zakupowe dla szkół, bibliotek, urzędów i biznesu. Co roku dostarczamy ogromne ilości nagród książkowych dla uczniów, pomocy dydaktycznych dla maturzystów i materiałów i ósmoklasistów. Oferowane przez nas książki trafiają do firmowych czytelni, a nawet na półki wybranych kawiarni i restauracji.

Wspólnymi siłami sprawiliście, że w czasie pandemii doszło do wzrostu zainteresowania czytelnictwem do 42%, a książka stała się stałym elementem spędzania przez Was wolnego czasu.
Towarzyszyła nam częściej niż zwykle, pozwalając oderwać się od covidowej rzeczywistości, pomagając rozwijać nam nasze pasje, rozwijając dziecięce wyobraźnie i dostarczając pokładów nowej wiedzy.
Książka, która w tych trudnych czasach pozostaje nadal najbardziej demokratycznym źródłem wyrażenia opinii!

Właśnie dlatego podejmujemy działania wobec kontrowersyjnych rozwiązań określanych „Ustawą o ochronie rynku książki”. Biorąc pod uwagę powyższe, jesteśmy przekonani, że jednolita cena książki będzie powodem ograniczenia Waszej swobody, czemu się sprzeciwiamy, popierając wolność w dostępie do drukowanych nowości. Wolność w oferowaniu niskich cen!

Na szczęście minęły już czasy, kiedy na książkę mogli pozwolić sobie tylko Ci bogatsi. Chcemy, aby zamiast obciążania waszych kieszeni – uginały się wasze półki.

Jeśli chcecie, żeby inni także dowiedzieli się, że razem z nami popieracie ten protest – prosimy o udostępnienie tego artykułu.

Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii w komentarzach.

#jednakowacenaksiążki #youshallnotpass

Udostępnij:
30 kwietnia 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.