Polecamy

„Wiedźmin” na Netflix – premiera tuż, tuż! Kto zagra w obsadzie i jakie ciekawostki o serialu są już znane?

wiedźmin netflix premiera
Avatar
Napisane przez Gandalf

Kiedy w 2017 roku świat obiegła wieść, że pojawi się nowy „Wiedźmin”, który będzie mieć premierę na platformie Netflix, fani przygód Geralta (i nie tylko oni) zaczęli niecierpliwie odliczać – najpierw do momentu, gdy pojawi się więcej informacji na temat produkcji, potem do chwili, gdy zostanie wypuszczony zwiastun, aż w końcu do dnia, gdy serial ujrzy światło dzienne! Wiele wskazuje na to, że ekranizacja na podstawie książek Andrzeja Sapkowskiego okaże się hitem, podobnie jak gry od CD Projekt. Najnowszego „Wiedźmina” poznamy już lada moment – zanim jednak to nastąpi, przedstawiamy ciekawostki na temat serialu oraz kultowe cytaty z sagi o wiedźminie!

Kiedy premiera i kto zagra wiedźmina?

Przejdźmy od razu do sedna: „Wiedźmin” na platformie Netflix swoją premierę będzie miał 20 grudnia 2019 roku. Pojawi się wtedy pierwsza seria, nad którą twórcy pracowali od ponad roku. Showrunnerką serialu została Lauren Schmidt Hissrich, natomiast poszczególne odcinki wyreżyserowali: Alik Sakharov, Alex Garcia Lopez, Charlotte Brändström i Marc Jobst. Pierwotnie ogłoszono, że jednym z reżyserów będzie również Tomasz Bagiński, jednak ostatecznie został on producentem wykonawczym (przynajmniej na czas pierwszej serii). Innym polskim producentem jest też Jarosław Sawko.

Pierwszy sezon „Wiedźmina” będzie miał osiem odcinkówwszystkie zostaną udostępnione na platformie Netflix tego samego dnia. Sceny kręcono na Węgrzech, na Wyspach Kanaryjskich, a także w Polsce (zamek Ogrodzieniec).

Pozostaje jeszcze jedna ważna kwestia: kto zagra wiedźmina w serialu i kogo spotkamy w reszcie obsady? Oto odpowiedzi!

 1. Geralt z Rivii – Henry Cavill.
 2. Księżniczka Ciri – Freya Allan.
 3. Jaskier – Joey Batey.
 4. Yennefer z Vengerbergu – Anya Chalotra.
 5. Triss Merigold – Anna Shaffer.
 6. Królowa Calanthe – Jodhi May.
 7. Jarl Eist Tuirseach – Björn Hlynur Haraldsson.
 8. Myszowór – Adam Levy.
 9. Tissaia de Vries – MyAnna Buring.
 10. Fringilla Vigo – Mimi Ndiweni.
 11. Sabrina Glevissig – Therica Wilson-Read.
 12. Księżniczka Renfri – Emma Appleton.
 13. Stregobor – Lars Mikkelsen.
 14. Sir Lazlo – Maciej Musiał (polski akcent w obsadzie!).

To tylko część serialowej obsady „Wiedźmina” – bo choć wszyscy aktorzy zostali już ogłoszeni, nadal nie znamy szczegółów na temat scenariusza i nie wiemy, wokół których postaci (oprócz Geralta, Ciri i Yennefer) będzie kręcić się fabuła.

„Wiedźmin” – ciekawostki o serialu

Powyżej w skrócie przedstawiliśmy garść najważniejszych informacji o wyczekiwanej premierze, ale to nie wszystko. Dla fanów „Wiedźmina” mamy również ciekawostki o serialu – sprawdźmy, co jeszcze wiemy o ekranizacji!

  1. „Wiedźmin” od Netflix w dużej mierze bazuje na książkach Andrzeja Sapkowskiego. Oznacza to, że nie zobaczymy w nim wydarzeń z gier od CD Projekt, ponieważ akcja w nich rozgrywa się kilka lat po wydarzeniach z ostatniej części sagi.
  2. Pomimo że pierwszy sezon jeszcze nie ujrzał światła dziennego, Netflix ogłosił już, że powstanie sezon drugi. Prace nad nim mają ruszyć w 2020 roku, a na platformie powinien pojawić się w roku 2021.
  3. Sama Hissrich zasugerowała, że sezonów może być o wiele więcej – mówi, że ma plany na 7 serii! Jeżeli więc serial będzie cieszył się popularnością, być może czeka nas serial w stylu „Gry o tron”.
  4. „Wiedźmin” będzie dostępny w trzech wersjach: anglojęzycznej (z polskimi napisami), z polskim lektorem i z polskim dubbingiem. Co więcej, niedawno ogłoszono, że Geralta zdubbinguje… Michał Żebrowski, który sam wcielił się w rolę wiedźmina w polskim filmie z 2001 roku.

 1. Henry Cavill, odgrywający postać Geralta, sam odgrywał wszystkie sceny walki. Nie chciał, aby zastępowali go dublerzy.
 2. Co więcej, Cavill nalegał także, aby w trakcie kręcenia używać prawdziwych rekwizytów zawsze, gdy to tylko możliwe, a nie wyręczać się animacją komputerową.
 3. Główny aktor miał również wpływ na to, na którym koniu będzie jeździć w trakcie nagrywania serialu. Chciał mieć pewność, że zwierzak w pełni go zaakceptuje.
 4. Lauren Schmidt Hissrich spotkała się z Andrzejem Sapkowskim, aby skonsultować fabułę serialu.
 5. Zanim Henry Cavill został wybrany do roli Geralta, osoby odpowiedzialne za casting spotkały się z… 207 potencjalnymi kandydatami.
 6. Podobno to właśnie Cavill najczęściej kontaktował się w sprawie angażu i od początku był mocno zainteresowany rolą. Aktor zna wszystkie gry od CD Projekt oraz przeczytał sagę Sapkowskiego!

„Wiedźmin” i niezapomniane cytaty

Na koniec jeszcze mały smaczek literacki. „Wiedźmin” to kopalnia świetnych cytatów – mowa tu zarówno o książkach, jak i grach komputerowych. Zapaleni gracze z pewnością znają niejedną ripostę Geralta, przyśpiewkę Jaskra czy sprośne, zapadające w pamięć powiedzenia innych postaci. Poniżej przedstawiamy jednak cytaty z „Wiedźmina” z książki – dla każdego, kto chce sobie przypomnieć powieści Sapkowskiego albo kto dopiero zapoznaje się z jego twórczością.

  1. „Wiadomym jest mi, że masz lat blisko czterdzieści, wyglądasz na blisko trzydzieści, wyobrażasz sobie, że masz nieco ponad dwadzieścia, a postępujesz tak, jakbyś miał niecałe dziesięć” – Dijkstra do Jaskra, „Krew elfów”.
  2. „Ludzie […] lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni […]. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć” – Geralt, „Ostatnie życzenie”.
  3. „Pomyliłeś niebo z gwiazdami odbitymi nocą na powierzchni stawu” – Vilgefortz, „Wieża jaskółki”.
  4. „Każdy sen, ten czarowny i piękny, zbyt długo śniony zamienia się w koszmar. A z takiego budzimy się z krzykiem” – Regis, „Pani jeziora”.
  5. „A co to byłaby za miłość, gdyby kochającego nie było stać na trochę poświęcenia” – Sh’eenaz, „Miecz przeznaczenia”.

  1. „Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Wierz mi, malutka, żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się” – Margarita Laux-Antille do Ciri, „Czas pogardy”.
  2. „Niektórzy twierdzą, że każda, absolutnie każda rzecz na świecie ma swoją cenę. To nieprawda. Są rzeczy, które ceny nie mają, są bezcenne. Najłatwiej poznać takie rzeczy po tym, że raz utracone, są utracone na zawsze” – Geralt, „Chrzest ognia”.
  3. „Lepiej bez celu iść naprzód, niż bez celu stać w miejscu, a z pewnością o niebo lepiej, niż bez celu się cofać” – Regis, „Wieża jaskółki”.
  4. „Bo w każdym z nas jest Chaos i Ład, Dobro i Zło. Ale nad tym można i trzeba zapanować. Trzeba się tego nauczyć” – Yennefer, „Krew elfów”.
  5. „W każdym momencie czasu kryje się przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. W każdym momencie czasu kryje się wieczność” – Ciri, „Wieża jaskółki”.

„Wiedźmin” i jego premiera na platformie Netflix zbliża się wielkimi krokami. Już niedługo przekonamy się, jak na historię Geralta i reszty postanowili spojrzeć twórcy serialu. Choć ekranizacja zapowiada się fenomenalnie, warto także pamiętać o grach od CD Projekt, które przyniosły wiedźminowi sławę, oraz o powieściach Sapkowskiego – w końcu to od nich wszystko się zaczęło. Jeżeli nie wiesz, w jakiej kolejności czytać sagę o wiedźminie, polecamy nasz artykuł a blogu, gdzie w skrócie opowiadamy o każdej części. Wszystkie książki z serii możesz też zamówić na Gandalf.com.pl – będą idealną lekturą w trakcie oczekiwania na serial!

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf