Polecamy

„Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” – Anna Kamińska

Książka Anny Kamińskiej - Wanda Rutkiewicz
Avatar
Napisane przez Gandalf

„Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci” Anny Kamińskiej to biografia jednej z najsławniejszych polskich himalaistek, która zdobyła K2, jako pierwsza Europejka wspięła się na Mount Everest i ponad życie kochała góry. Niesamowita historia Wandy Rutkiewicz oraz wspaniałe i niepublikowane dotąd fotografie sprawiają, że to książka, którą na swojej półce powinni postawić nie tylko fani górskiej wspinaczki.

Ocena Blog Gandalf:

Wanda Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz

Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz

Wanda Rutkiewicz to postać niezwykle inspirująca i fascynująca. Jedna z najpopularniejszych Polek, doskonale znana w światowym środowisku himalaizmu. Oddana górom, które kochała z całego serca, urodziła się w 1943 roku w Płungianach na północy Litwy. Maturę zdała już we Wrocławiu, gdzie trenowała siatkówkę, grając w 1. lidze i starając się o miejsce w reprezentacji kraju. To nie piłka okazała się jednak jej miłością, a właśnie wspinaczka, z którą pierwszy kontakt miała w Rudawach Janowickich. Gdy w 1962 roku ukończyła kurs taternicki na Hali Gąsiennicowej w Tatrach, rozpoczęła się jej wielka, górska przygoda – wspinanie wariantem „R” na Mnichu, wejście po północnej ścianie Małego Kieżmarskiego Szczytu i poszukiwanie nowych dróg (m.in. na Koprowym Wierchu).

W 1964 roku przyszedł czas na wyższe szczyty. Alpy, Pamir, Hindukusz i wreszcie Himalaje. Wanda Rutkiewicz jako pierwsza kobieta na świecie zdobyła K2, a także jako pierwsza Europejka i pierwszy Polak wspięła się na najwyższy szczyt na ziemi – Mount Everest. Od zawsze mawiała, że zginie w górach. W 1992 roku wyruszyła na szczyt Kanczendzongi, skąd nigdy nie powróciła. Jej ciała nie znaleziono do dziś.

Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” Anny Kamińskiej to niesamowita opowieść o życiu jednej z największych i najodważniejszych himalaistek w historii. Książka zawiera wypowiedzi członków rodziny, którzy po raz pierwszy zdecydowali się opowiedzieć o Wandzie oraz wiele niepublikowanych dotąd dokumentów z jej życia. To nie tylko klasyczna biografia, ale także inspirująca historia o pokonywaniu własnych słabości i spełnianiu marzeń. Na 480 stronach czekają także zachwycające fotografie, które przedstawiają Wandę Rutkiewicz na tle jej największej miłości – niebezpiecznych i zapierających dech w piersiach gór.

Książkę „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” Anny Kamińskiej możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf