Filmy i seriale Książki

Ulubieni bohaterowie fantasy. Stwórzmy wspólnie ich leksykon.

Avatar
Napisane przez Gandalf

Tym razem będzie trochę zadaniowo. Przyszedł mi do głowy pomysł, byśmy wspólnie stworzyli spis bohaterów świata fantastyki. Takich, którzy są dla Was wyjątkowi i ważni. Których zapamiętaliście jakiegoś powodu. Chodzi o postaci, które lubicie lub nienawidzicie. Mogą stać zarówno po dobrej, jaki i po złej stronie mocy. Do leksykonu może trafić każda nieziemska istota, zarówno z książki, jak i z filmu. Krasnolud, elf, czarnoksiężnik, czarodziej, smok, kreatura, potwór, troll, hobbit, istota mityczna…czy też człowiek. Lista jest nieskończenie długa i z całą pewnością każdy z Was ma swoje typy i propozycje.

Zanim zaczniemy, odrobina teorii. Fantastyka mieści w sobie dwa pojęcia: science fiction i fantasy. Oba gatunki choć nieco się różnią, przenikają się. Wspólne dla nich jest to, że pokazują rzeczywistość, jakiej nie znamy. Fantasy można rozszerzyć o podgatunki: urban fantasy, heroic fantasy, space fantasy, low fantasy, dark fantasy, high fantasy. Różnie między nimi wynikają przede wszystkim z „klimatu”, jaki przeważa w książce, czy filmie. Z kolei science fiction, czyli fantastyka naukowa to między innymi takie subgatunki jak: space opera, antyutopia, hard science fiction, dystopia….sporo tego. W tym wypadku różnice są zasadnicze, bo wynikają z poruszanej tematyki. Nie będę dłużej przynudzać, to by było tyle w kwestii teoretycznej.

A zatem stwórzmy razem pierwszy leksykon bohaterów fantasy i science-fiction! Proponuję zamieszczanie krótkich charakterystyk postaci w komentarzach poniżej. Czekam na Wasze pomysły. Bez Waszej pomocy nie zapełnię leksykonu jak należy. Oto moje pierwsze propozycje!

D

Daenerys Targaryen – saga George’a R.R. Martina

Poznajemy ją w „Grze o tron”. Występuje też w kolejnych tomach serii („Starcie królów”, „Nawałnica mieczy”, „Taniec ze smokami”). Daenerys nazywana jest też Kalisi. Postać zrodzona z Burzy, Matka Smoków. Przyszła na świat na Smoczej Skale. Córka obalonego króla Westeros Aerysa Obłąkanego i królowej Rhaelly. Żona Khala Drogo, który został otruty przez czarownicę. Kalisi jest silna i ma moc panowania nad smokami. Do tego cechuje ją stanowczość, spryt i charyzma dzięki czemu potrafi być dobrym przywódcą. Uważana jest za prawowitą spadkobierczynię Żelaznego Tronu. Daen ma charakterystyczne dla jej rodu fioletowe oczy i srebrne włosy.

Daenerys-Targaryen-game-of-thrones-23107710-1600-1200
Daimon Frey – „Siewca wiatru” i „Zbieracz burz” Mai Lidii Kossakowskiej

Zwany też Abaddonem, Tańczącym na Zgliszczach, Aniołem Zagłady, Burzycielem Światów. Został stworzony przez samą Jasność u zarania dziejów. Należał do elity. Na początku był Aniołem Miecza i oficerem dowodzącym legionem Aniołów Zniszczenia. Za kradzież Klucza do Czeluści Frey został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano. Jasność wskrzesiła go i dała nową funkcję destruktora światów. Daimon jest arogancki, niepokorny i zbuntowany. Z pozoru nieczuły. Zawsze oddany przyjaciołom i zdolny do poświęceń. Typ samotnika. Abaddon jest wysoki i przystojny. Jego wygląd charakteryzuje kruczoczarny warkocz.

SiewcaWiatru

G

Gandalf z „Hobbita” i „Władcy pierścieni” Tolkiena

Nazywany też Gandalfem Szarym, Białym, Szarym Pielgrzymem, Białym Jeźdźcem, Krukiem Burzy. Czarodziej i podróżnik. Stworzony wcześniej niż świat, będzie istniał wiecznie. Jego kraina to Aman, a do Śródziemia przybył w Trzeciej Erze około 1100 roku. Specjalizuje się w czarowaniu ogniem i światłem. Bohater przyjaźni się z hobbitami, opowiada rozmaite historie i nieustannie podróżuje. Gandalf ma dwa oblicza. Jedno łagodne i życzliwe, a drugie surowe i groźne. Jednak przede wszystkim jest mądry i posiada ogromną wiedzę, za co jest szanowany. Potrafi też przewidzieć przyszłość. Czarodzieja cechują długa, szaro-biała broda i włosy, szpiczasty kapelusz oraz szary płaszcz. Jego nieodłączne atrybuty to laska i fajka.

gandalf-hobbit2

H

Harry Potter – seria siedmiu książek J.K.Rowling

Syn Lily i Jamesa Potterów. Potomek Ignotusa Peverella. Harrego, po śmierci rodziców, wychowywali krewni. W dniu jedenastych urodzin dowiedział się od Rubeusa Hagrida, że jest czarodziejem. Chłopiec podjął naukę w londyńskiej szkole dla czarodziejów Hogward. Jego najlepsi przyjaciele to Hermonina Granger i Ron Weasley. Jego żoną została Ginny Weasley. Mieli troje dzieci. Harry jest bardzo odważny, pomysłowy, skromny i chętny do pomocy innym. Chłopak ma czarne, zawsze rozczochrane włosy. Nosi okulary, a na czole ma charakterystyczną bliznę w kształcie błyskawicy.

1155159-Harry-Potter-7i

J

Jacob Black – saga „Zmierzch”

Syn Billy’ego i Sarah. Prawnuk Quila Ateary II. Jacob jest Indianinem z plemienia Quiletue. Jest zmiennokształtny – należy do watahy wilkołaków, przemieniając się w potężnego wilka. Mieszka na terenie rezerwatu La Push. Przyjaźni się z Bellą Swan i jest w niej zakochany. W czwartej części sagi „Przed Świtem” zostaje połączony wpojeniem z córką Belli i Edwarda – Renesmee. Jakob często działa pod wpływem emocji. Jest uparty, przyjacielski, otwarty i niezdarny. Kiedy zmienia się w wilkołaka, ma inną osobowość. Staje się nieufny, waleczny, zwinny. Chłopak ma piękny uśmiech, ciemne oczy i czarne włosy. To wysoki i umięśniony przystojniak. Jako wilk ma brązową sierść i jest ogromny.

saga

N

Neytiri z „Avatara”

Księżniczka z klanu Omaticaya. Córka Eytukana i Mo’at. Wychowywała się, słuchając pieśni. Zamieszkuje razem z innymi członkami rasy Na’vi Pandorę, krainę w której wszyscy żyją w harmonii z naturą. Neytiti zakochuje się w Jake’u, który jest avatarem. Gdy jego życie wisi na włosku, dziewczyna go ratuje. Neytiti to niezależna, silna i jednocześnie wrażliwa postać. Tak, jak inni mieszkańcy Pandory ma niebieską, cętkowaną skórę, chwytny ogon, szpiczaste uszy i żółto-zielone oczy. Jest wysoka (ponad 3m) i smukła.

Neytiri_by_tymiann-d2yzlz5

P

Piotruś Pan

Bohater powieści, komiksów, filmów, przedstawień teatralnych. Rządzi Nibylandią, krainą wiecznego dzieciństwa. Pozwala przebywać w niej swoim wybrańcom, czyli dzieciom, które mają wiarę i wyobraźnię. Chłopiec walczy z piratami, a jego odwiecznym wrogiem jest kapitan Hak. Nieodłączną towarzyszką Piotrusia jest wróżka Dzwoneczek. Piotruś jest odważny, przemądrzały i beztroski. Potrafi latać, grać na fujarce i jest świetnym szermierzem. Nosi zielony strój i charakterystyczną czapkę.

peter-pan

T

Tumnus –  „Lew, czarownica i stara szafa” i „Opowieści z Narni” C.S. Lewisa

Faun, pół-człowiek, pół-kozioł. Postać o dużej wrażliwości, uprzejma i życzliwa. Jest bardzo gościnny. Gra na flecie, dużo czyta i pięknie opowiada. Tumnus jest niski, ma na głowie małe rogi, a zamiast stóp kopyta. Jego skóra pokryta jest brązową sierścią. Charakteryzują go także długi ogon i czerwony szalik owinięty wokół szyi.

nc_21lg

 

Liczę na Was!

 

źródło zdjęć:http://www.axn.pl/galerie/

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf