Ulubieni bohaterowie fantasy. Stwórzmy wspólnie ich leksykon.

Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
Brak komentarzy
Udostępnij:

Tym razem będzie trochę zadaniowo. Przyszedł mi do głowy pomysł, byśmy wspólnie stworzyli spis bohaterów świata fantastyki. Takich, którzy są dla Was wyjątkowi i ważni. Których zapamiętaliście jakiegoś powodu. Chodzi o postaci, które lubicie lub nienawidzicie. Mogą stać zarówno po dobrej, jaki i po złej stronie mocy. Do leksykonu może trafić każda nieziemska istota, zarówno z książki, jak i z filmu. Krasnolud, elf, czarnoksiężnik, czarodziej, smok, kreatura, potwór, troll, hobbit, istota mityczna…czy też człowiek. Lista jest nieskończenie długa i z całą pewnością każdy z Was ma swoje typy i propozycje.

Zanim zaczniemy, odrobina teorii. Fantastyka mieści w sobie dwa pojęcia: science fiction i fantasy. Oba gatunki choć nieco się różnią, przenikają się. Wspólne dla nich jest to, że pokazują rzeczywistość, jakiej nie znamy. Fantasy można rozszerzyć o podgatunki: urban fantasy, heroic fantasy, space fantasy, low fantasy, dark fantasy, high fantasy. Różnie między nimi wynikają przede wszystkim z „klimatu”, jaki przeważa w książce, czy filmie. Z kolei science fiction, czyli fantastyka naukowa to między innymi takie subgatunki jak: space opera, antyutopia, hard science fiction, dystopia….sporo tego. W tym wypadku różnice są zasadnicze, bo wynikają z poruszanej tematyki. Nie będę dłużej przynudzać, to by było tyle w kwestii teoretycznej.

A zatem stwórzmy razem pierwszy leksykon bohaterów fantasy i science-fiction! Proponuję zamieszczanie krótkich charakterystyk postaci w komentarzach poniżej. Czekam na Wasze pomysły. Bez Waszej pomocy nie zapełnię leksykonu jak należy. Oto moje pierwsze propozycje!

D

Daenerys Targaryen – saga George’a R.R. Martina

Poznajemy ją w „Grze o tron”. Występuje też w kolejnych tomach serii („Starcie królów”, „Nawałnica mieczy”, „Taniec ze smokami”). Daenerys nazywana jest też Kalisi. Postać zrodzona z Burzy, Matka Smoków. Przyszła na świat na Smoczej Skale. Córka obalonego króla Westeros Aerysa Obłąkanego i królowej Rhaelly. Żona Khala Drogo, który został otruty przez czarownicę. Kalisi jest silna i ma moc panowania nad smokami. Do tego cechuje ją stanowczość, spryt i charyzma dzięki czemu potrafi być dobrym przywódcą. Uważana jest za prawowitą spadkobierczynię Żelaznego Tronu. Daen ma charakterystyczne dla jej rodu fioletowe oczy i srebrne włosy.

Daenerys-Targaryen-game-of-thrones-23107710-1600-1200
Daimon Frey – „Siewca wiatru” i „Zbieracz burz” Mai Lidii Kossakowskiej

Zwany też Abaddonem, Tańczącym na Zgliszczach, Aniołem Zagłady, Burzycielem Światów. Został stworzony przez samą Jasność u zarania dziejów. Należał do elity. Na początku był Aniołem Miecza i oficerem dowodzącym legionem Aniołów Zniszczenia. Za kradzież Klucza do Czeluści Frey został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano. Jasność wskrzesiła go i dała nową funkcję destruktora światów. Daimon jest arogancki, niepokorny i zbuntowany. Z pozoru nieczuły. Zawsze oddany przyjaciołom i zdolny do poświęceń. Typ samotnika. Abaddon jest wysoki i przystojny. Jego wygląd charakteryzuje kruczoczarny warkocz.

SiewcaWiatru

G

Gandalf z „Hobbita” i „Władcy pierścieni” Tolkiena

Nazywany też Gandalfem Szarym, Białym, Szarym Pielgrzymem, Białym Jeźdźcem, Krukiem Burzy. Czarodziej i podróżnik. Stworzony wcześniej niż świat, będzie istniał wiecznie. Jego kraina to Aman, a do Śródziemia przybył w Trzeciej Erze około 1100 roku. Specjalizuje się w czarowaniu ogniem i światłem. Bohater przyjaźni się z hobbitami, opowiada rozmaite historie i nieustannie podróżuje. Gandalf ma dwa oblicza. Jedno łagodne i życzliwe, a drugie surowe i groźne. Jednak przede wszystkim jest mądry i posiada ogromną wiedzę, za co jest szanowany. Potrafi też przewidzieć przyszłość. Czarodzieja cechują długa, szaro-biała broda i włosy, szpiczasty kapelusz oraz szary płaszcz. Jego nieodłączne atrybuty to laska i fajka.

gandalf-hobbit2

H

Harry Potter – seria siedmiu książek J.K.Rowling

Syn Lily i Jamesa Potterów. Potomek Ignotusa Peverella. Harrego, po śmierci rodziców, wychowywali krewni. W dniu jedenastych urodzin dowiedział się od Rubeusa Hagrida, że jest czarodziejem. Chłopiec podjął naukę w londyńskiej szkole dla czarodziejów Hogward. Jego najlepsi przyjaciele to Hermonina Granger i Ron Weasley. Jego żoną została Ginny Weasley. Mieli troje dzieci. Harry jest bardzo odważny, pomysłowy, skromny i chętny do pomocy innym. Chłopak ma czarne, zawsze rozczochrane włosy. Nosi okulary, a na czole ma charakterystyczną bliznę w kształcie błyskawicy.

1155159-Harry-Potter-7i

J

Jacob Black – saga „Zmierzch”

Syn Billy’ego i Sarah. Prawnuk Quila Ateary II. Jacob jest Indianinem z plemienia Quiletue. Jest zmiennokształtny – należy do watahy wilkołaków, przemieniając się w potężnego wilka. Mieszka na terenie rezerwatu La Push. Przyjaźni się z Bellą Swan i jest w niej zakochany. W czwartej części sagi „Przed Świtem” zostaje połączony wpojeniem z córką Belli i Edwarda – Renesmee. Jakob często działa pod wpływem emocji. Jest uparty, przyjacielski, otwarty i niezdarny. Kiedy zmienia się w wilkołaka, ma inną osobowość. Staje się nieufny, waleczny, zwinny. Chłopak ma piękny uśmiech, ciemne oczy i czarne włosy. To wysoki i umięśniony przystojniak. Jako wilk ma brązową sierść i jest ogromny.

saga

N

Neytiri z „Avatara”

Księżniczka z klanu Omaticaya. Córka Eytukana i Mo’at. Wychowywała się, słuchając pieśni. Zamieszkuje razem z innymi członkami rasy Na’vi Pandorę, krainę w której wszyscy żyją w harmonii z naturą. Neytiti zakochuje się w Jake’u, który jest avatarem. Gdy jego życie wisi na włosku, dziewczyna go ratuje. Neytiti to niezależna, silna i jednocześnie wrażliwa postać. Tak, jak inni mieszkańcy Pandory ma niebieską, cętkowaną skórę, chwytny ogon, szpiczaste uszy i żółto-zielone oczy. Jest wysoka (ponad 3m) i smukła.

Neytiri_by_tymiann-d2yzlz5

P

Piotruś Pan

Bohater powieści, komiksów, filmów, przedstawień teatralnych. Rządzi Nibylandią, krainą wiecznego dzieciństwa. Pozwala przebywać w niej swoim wybrańcom, czyli dzieciom, które mają wiarę i wyobraźnię. Chłopiec walczy z piratami, a jego odwiecznym wrogiem jest kapitan Hak. Nieodłączną towarzyszką Piotrusia jest wróżka Dzwoneczek. Piotruś jest odważny, przemądrzały i beztroski. Potrafi latać, grać na fujarce i jest świetnym szermierzem. Nosi zielony strój i charakterystyczną czapkę.

peter-pan

T

Tumnus –  „Lew, czarownica i stara szafa” i „Opowieści z Narni” C.S. Lewisa

Faun, pół-człowiek, pół-kozioł. Postać o dużej wrażliwości, uprzejma i życzliwa. Jest bardzo gościnny. Gra na flecie, dużo czyta i pięknie opowiada. Tumnus jest niski, ma na głowie małe rogi, a zamiast stóp kopyta. Jego skóra pokryta jest brązową sierścią. Charakteryzują go także długi ogon i czerwony szalik owinięty wokół szyi.

nc_21lg

 

Liczę na Was!

 

źródło zdjęć:http://www.axn.pl/galerie/

Udostępnij:
5 maja 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.