Polecamy

Książki o rozwoju osobistym, dzięki którym osiągniesz swój cel. TOP 5 propozycji

Avatar
Napisane przez Gandalf

Czujesz, że potrzebujesz zmiany? Próbujesz wytrwać w kolejnych postanowieniach, ale szybko zaczyna brakować motywacji? A może po prostu ciągle chcesz ulepszać swoje życie? Jeśli tak, to najlepsze będą dla Ciebie książki o rozwoju osobistym! Warto je przeczytać, bo dzięki nim możesz spojrzeć z dystansem na swoje dotychczasowe dokonania i na nowo zrozumieć, do czego dążysz. Uczą asertywności oraz poczucia wolności, motywują, a także pokazują, że z każdej, nawet najbardziej beznadziejnej sytuacji, znajdzie się jakieś wyjście – nawet jeśli dotarcie do niego wcale nie będzie najłatwiejsze.

50 prawd, 50 słów

Chyba najlepsze książki o rozwoju osobistym to te, w których pisarz zawiera autentyczne historie i czerpie garściami z własnego życia – by pokazać, że jest takim samym człowiekiem jak czytelnik, że również popełnia błędy i że nieraz postępuje inaczej, niż sobie to zaplanował. „Mów własnym głosem. 50 lekcji, jak głosić swoją prawdę” Reginy Brett to zbiór historii, których doświadczyła autorka i które nauczyły ją, że zawsze warto mieć własne zdanie – bo słowo, zwłaszcza to prawdziwe, głoszone z przekonaniem, ma wielką moc. Brett uświadamia, że milczenie, tak często wybierane przez ludzi, sprawia, że wszystkie emocje zostają zduszone w środku i jeszcze bardziej pogarszają samopoczucie. Jeśli jednak nauczymy się dzielić się własnymi przemyśleniami, jednocześnie szanując opinie innych, staniemy się wolni, szczęśliwi, a nawet – będziemy inspiracją. Odkryj swoją prawdę i nie wahaj się nią dzielić – oto przesłanie książki Brett.

Uzależnienie niejedno ma imię

Znany komik i aktor, Russel Brand, w swojej „Regeneracji. Drodze do wolności” pokazuje na własnym przykładzie, jak zmagać się z uzależnieniem, aby „wyjść na prostą” i na nowo cieszyć się życiem. Jednocześnie uświadamia, że używką współczesnego człowieka wcale nie muszą być narkotyki, alkohol czy papierosy – równie destrukcyjne dla naszego samopoczucia czy rozwoju mogą okazać się toksyczne związki, pracoholizm, stres, cyfrowe media lub sława. Brand pokazuje, że obecnie niemal każdy ma przynajmniej jedno uzależnienie, które staje na tytułowej drodze do wolności. Jednocześnie przedstawia własną, szaloną i czternastoletnią historię, podczas której walczył z uzależnieniem. Opisuje to nie tylko w szczery, momentami zabawny sposób, ale daje też czytelnikowi konkretne wskazówki – jego książka uświadamia, że rozwój osobisty nie polega na wielkim kroku naprzód, którego nie da się wykonać z dnia na dzień, ale na wielu niewielkich, niezauważalnych kroczkach – bo nawet najmniejsze nawyki powstrzymują nas przed osiągnięciem szczęścia.

Kocie szczęście

Zastanawiasz się, jakie książki warto przeczytać, aby zadbać o swój rozwój osobisty? Możesz się trochę zdziwić, że przydatne okażą się… te o kotach! Pewnie nieraz zdarzyło Ci się natknąć na tego małego futrzaka, gdy ze spokojem i pełną ignorancją wobec otaczającego go świata wylegiwał się na jakimś skrawku trawnika lub gdy żywiołowo ganiał po kwiatach, polując na owady. Koty znalazły własną receptę na szczęście – i Astrid Eulalie, autorka „Życia według kota”, chce udowodnić, że i my, ludzie, możemy brać z nich przykład. Nie zawsze trzeba szukać pomocy u drugiego człowieka, zwłaszcza jeśli czujesz, że nawet szczera rozmowa nie pomaga. Czasami najlepszym lekarstwem okaże się właśnie kot: ze swoim cichym mruczeniem, ciepłym futerkiem i – co najważniejsze – podejściem do rzeczywistości, które sprawia, że zawsze jest panem własnego życia. Eulalie dzięki swojemu pupilowi nauczyła się, jak czerpać szczęście z zabawy, jak stale utrzymywać ciekawość świata, ale i jak wyciszyć się wewnętrznie oraz przestać zamartwiać codziennymi problemami. Spróbuj wyobrazić sobie, co kot zrobiłby na twoim miejscu, a uzyskasz całkiem nowe spojrzenie na rzeczywistość!

Wyleczyć głowę

„Pokochaj siebie” oraz „Kieruj swoim życiem” Wayne’a W. Dyera to zestaw bestsellerowych książek, w których autor koncentruje się na psychologicznej sferze człowieka i kładzie nacisk na jednostkę. Dyer, psycholog z wykształcenia, który spędził dzieciństwo w sierocińcu, próbuje przekonać czytelnika, że zdrowie psychiczne powinno być ważne dla każdego człowieka, bez względu na jego historię, zawód czy poglądy, ponieważ wpływa ono na wszystkie inne sfery życia. Jednocześnie Dyer pokazuje negatywny wpływ manipulacji na ludzką psychikę i daje konkretne rady, jak z nią walczyć. Bez względu na to, kto i w jaki sposób nami manipuluje, a nawet bez względu na to, czy robi to świadomie – stwarza z nas ofiarę i demotywuje do działania. To my powinniśmy kierować własnym życiem i je docenić: jeśli będziemy w stanie uwierzyć w samych siebie, zrobią to też inni, a próby stłamszenia naszych przekonań spełzną na niczym. Książka Dyera to zachęta i motywacja do pracy nad samym sobą – jej lektura uświadamia, że słowa mogą być świetną inspiracją, jednak dopiero od naszych czynów zależy cały rozwój osobisty.

Konsekwentne działanie

Ostatnią z wymienionych przez nas książek o rozwoju osobistym jest lektura od Bernarda Rotha. „Nawyk osiągania” warto przeczytać choćby ze względu na teorię myślenia projektowego, którą Roth zastosował do osiągnięcia z pozoru nieosiągalnych celów. Roth zachęca do podjęcia prób działań opartych na współpracy, wskazuje, że często od samego celu lub posiadania ważniejsze są proces zdobywania i dążenie do polepszenia swojego życia, a także daje konkretne wskazówki do samodzielnych ćwiczeń, dzięki którym czytelnik może utrwalić w sobie konkretne zwyczaje. Jak sam tytuł wskazuje, to właśnie na nawykach i na działaniu opiera się samodoskonalenie – bo dzięki wypracowanym, drobnym przyzwyczajeniom jesteśmy w stanie przekonać się do aktywności. To książka dla każdego, kto czuje, że przebywa w stagnacji, i ma wrażenie, że nie jest w stanie zrobić „tego pierwszego koku” – Roth całym sercem przekonuje, że jest wręcz odwrotnie, a osiągnięcie celu znajduje się bliżej, niż mogłoby się wydawać.

Książki o rozwoju osobistym są warte przeczytania choćby z jednego powodu: mogą uświadomić nam, co dokładnie chcemy w sobie zmienić. Nie zawsze chodzi w nich o to, by dały konkretne odpowiedzi na pytania i narzędzia, które zapewnią przemianę. Ich lektura ma przede wszystkim inspirować – pokazać, że wiele z przeszkód, które stoją nam na drodze do szczęścia, położyliśmy sami. Zrozumienie własnej psychiki, nabranie nieprzerwanej chęci do działania, wyjście z uzależnienia: to wszystko jest możliwe, o czym świadczą powyższe szczere i prawdziwe historie. Najpierw trzeba jednak dokładnie zrozumieć, w czym leży problem i jak go zwalczyć – a potem wziąć się do roboty.

Wszystkie wymienione książki o rozwoju osobistym możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf