Polecamy

TOP książek Gandalfa, czyli książki najchętniej czytane

Avatar
Napisane przez Gandalf

Dalszy ciąg podsumowań 2017 roku. Tym razem literatura, a dokładniej top książki Gandalfa, czyli pozycje, po które sięgaliście najchętniej. Z zestawienia trzydziestu najczęściej czytanych książek wybrałam 11 propozycji. Jak zawsze pokusiłam się o znalezienie książek z różnych gatunków literackich. Są wśród nich między innymi najchętniej czytana powieść dla kobiet, biografia, sensacja, horror, najczęściej czytana książka dla dzieci, dla młodzieży. Sporo tego jest. Które książki z 2017 roku najbardziej przypadły Wam do gustu?

Powieść sensacyjna

Najnowsza książka Dana Browna„Początek” – ma pierwszą pozycję w rankingu top książek Gandalfa. Sięgnęło po nią najwięcej Czytelników. Pisarz po raz piąty wciąga Czytelników w przygody profesora Roberta Langdona. Tym razem odwiedza on Bilbao w Hiszpanii. Zaproszono go, żeby wziął udział w prezentacji czegoś, co ma na zawsze zmienić oblicze nauki. Za tym niesamowitym przedsięwzięciem stoi Edmond Kirsch. Aktualnie bardzo bogaty człowiek, a kiedyś student Langdona – profesora Uniwersytetu Harvarda, specjalisty w dziedzinie ikonologii religijnej i symboli. Sprawy przybierają jednak inny obrót niż zaplanował Edmond Kirsch. Prezentacja zostaje przerwana… Odkrycie miliardera jest zagrożone. Robert Langdon ma do rozwiązania kolejną zagadkę. Pomaga mu dyrektorka muzeum – Ambra Vidal.

Klasyka

Ten hiszpański pisarz ceni Dostojewskiego, Tołstoja i Dickensa i jest chyba jednym z moich ulubionych autorów. Choć Hiszpania rozkochała się w nim już dawno temu, to świat nie od razu się nim zachwycił ponieważ powieści Zafona zaczęto wydawać za granicą od 2010 roku. Jego „Cień wiatru” z 2001 roku sprzedał się w milionach egzemplarzy na całym świecie. Książkę przetłumaczono na ponad 40 języków i ukazała się w 45 krajach.

„Labirynt duchów. Tom 4” kończy tetralogię o Cmentarzu Zapomnianych Książek. Bohaterka tej powieści to Alicja Gris – wyszkolona agentka bez zahamowań. To predysponuje ją do wykonywania najtrudniejszych zadań specjalnych. Czeka ją kolejna taka misja. Gris musi znaleźć w przeciągu kilku dni ministra kultury Mauricia Vallasa. Minister, który przepadł bez wieści był dyrektorem więzienia Montjuice. Ten fakt wydaje się być właściwym tropem… Czy jednak na pewno? Alicji Girs partnerować ma kapitan policji. Powieść „Labirynt duchów” Zafona to dzieło kompletne, dopracowane i przemyślane. Intrygi i zawiłości poprzeplatane są misternie. A wszystko subtelnie doprawione magicznymi akcentami. Prawie 900 stron literackiej uczty. Nie dziwi zatem fakt, że Czytelnicy Gandalfa tak chętnie sięgali po tę książkę. „Labirynt duchów. Tom 4” ma drugą pozycję w rankingu top książek Gandalfa.

Kryminał

Najnowsza powieść kryminalna szwedzkiej autorki Camilli Lackberg „Czarownica” ma trzecie miejsce w rankingu top książek Gandalfa. To już dziesiąty tom serii Fjallbacka, czyli serii z Patrikiem Hedstrom. Bohaterami kryminalnego cyklu są policyjny detektyw Patrik Hedstrom i pisarka Ericka Falck. Z kolei określenie seria Fjallbacka odnosi się do nazwy rybackiego miasteczka.

Pewnego dnia z farmy leżącej nieopodal Fjallbacka znika czteroletnia dziewczynka. Fakt budzi przerażenie ponieważ trzydzieści lat wcześniej miała miejsce taka sama sytuacja. Wtedy dziecko znaleziono martwe. W toku śledztwa oskarżono dwie trzynastolatki. Postawiono im zarzut uprowadzenia i morderstwa. Zdaniem sądu były za młode na karę pozbawienia wolności. Jedna z nich ułożyła sobie życie w rybackim miasteczku. Druga wyjechała i została znaną aktorką. Po raz pierwszy wróciła w rodzinne strony właśnie teraz… Powód powrotu to sprawy zawodowe. Ma zagrać Ingrid Bergman w filmie kręconym w okolicy. Mieszkańcy Fjallbacki zorganizowali poszukiwania zaginionej dziewczynki. Odnalezienie jej przyprawiło wszystkich o jeszcze większe przerażenie… Patrick Hedstrom i Erica Falck wspólnie próbują rozwiązać sprawę. Czy ma ona coś wspólnego z wydarzeniami sprzed lat?

Powieść dla kobiet

Nicholas Sparks już dawno skradł serca czytelniczek na całym świecie. Jego powieści przetłumaczono na ponad 50 języków. Książki Sparksa wydano w sumie w ponad 89 milionach egzemplarzy! Czytelniczki Gandalfa też chętnie sięgają po jego powieści. W 2017 roku najchętniej czytały „We dwoje”. To kolejna poruszająca powieść amerykańskiego pisarza. Tytuł może sugerować, że historia będzie opowiadała o niej i o nim, o uczuciach, rozterkach… Nie tym razem. Na właściwy trop naprowadza Czytelników okłada. Tytułowych dwoje to ojciec i córka. 32-letni Russel Green to szczęśliwy mąż i ojciec spełniony zawodowo. Szczęście jednak bywa bardzo ulotne. Russel traci żonę i pracę, a jego córeczka wymaga w tej dramatycznej sytuacji wyjątkowej opieki. Jak sobie poradzi młody mężczyzna w tej sytuacji? Jeśli nie czytaliście, a lubicie książki wyciskające łzy, to lektura dla Was.

Dwie pierwsze książki Nicholas Sparks napisał będąc w szkole średniej. Nie zostały one wydanie. Ciekawe, co powiedzieliby o nich wydawcy teraz? Sukces pisarzowi zapewnił „Pamiętnik” napisany w 1993 roku, a wydany dwa lata później. Powieść zagwarantowała Sparksowi miejsce na liście autorów bestsellerów New York Times’a.

Biografia

Wśród top książek Gandalfa znalazła się też pozycja „Lem. Życie nie z tej ziemi”. To absolutna gratka dla fanów Lema. I choć były już podejścia do napisania biografii pisarza, nie pojawiło się do tej pory nic tak kompletnego. Fakty z życia Lema i mnóstwo informacji o prywatnym życiu pisarza wypełniają książkę maksymalnie. Wojciech Orliński porusza w biografii Lema tematy, których sam Lem nie poruszał, między innymi kwestie żydowskiego pochodzenia i przetrwania Holocaustu. „To pierwszy, prawdziwie uporządkowany życiorys Stanisława Lema, z którego znikają białe plamy”. Dziennikarz przedstawia Lema „w kapciach”, odkrywa przed Czytelnikami jakby wielkie pudło z ciekawostkami, anegdotami, opowieściami.

„Lem. Życie nie z tej ziemi” to nie tylko obowiązkowa książka dla wielbicieli pisarza i fanów fantastyki, ale też dla każdego, kto ceni dobrą literaturę, bo książkę Orlińskiego czyta się jak powieść.

Horror

Wśród top najczęściej czytanych książek Gandalfa znalazł się też horror Stephena Kinga „To” – jedna z jego najbardziej przerażających książek.

W miasteczku Derry, które pojawia się też w innych książkach Kinga, dochodzi do licznych zbrodni. Fakt jest tym bardziej makabryczny, bo ofiarami są dzieci. Mieszkańcy są przerażeni. Sprawcą morderstw jest zło przybierające różne postaci. Charakteryzuje je to, że jest widoczne jedynie dla dzieci. Dlatego tylko one mogą zmierzyć się z tajemniczą mroczną siłą. Siedmioro przyjaciół sprzymierza się, by powstrzymać To. Jednak To powraca. Prawie trzydzieści lat później miasteczko znów przeżywa koszmar. Tym razem już dorośli bohaterowie muszą stawić czoło złu.

Fantastyka

Neil Gaiman to pisarz, po którego książki zawsze sięgam z przyjemnością i z niecierpliwością wyczekuję kolejnych. „Mitologia nordycka” to nie przypadkowe dzieło w dorobku Gaimana. Pisarz od dawien dawna jest zafascynowany mitologią krajów skandynawskich i północno-germańskich. Nie dziwi więc fakt, że postanowił czerpać z nich garściami pisząc tę książkę. Mimo konkretnej tematyki, każdy kto zna powieści Gaimana i tym razem wyczuje jego styl.

W „Mitologii nordyckiej” znajdziecie szesnaście mitów. Wszystko zaczyna się od powstania świata, a kończy „zmierzchem ery bogów”. Można by powiedzieć, że pisarz dokonał swoistego rodzaju tłumaczenia mitów. Zinterpretował je dla Czytelników, tak by czytając snuła się opowieść. Zadbał też o chronologię dzięki czemu ma się wrażenie ciągłości. A żeby Czytelnik czuł się w pełni komfortowo Gaiman zamieścił także glosariusz. Bogowie Gaimana mają wyraziste i okrutne charaktery, a Czytelnicy dowiadują się o nich wielu zaskakujących faktów. „Mitologia nordycka”, to nie tylko opowieści o bogach, to też świat wielu innych niesamowitych i magicznych istot, a także zadziwiających krain.

Książka dla dzieci

Andrzej Maleszka jest autorem bestsellerowych powieści dla dzieci z serii Magiczne drzewo. Początek tej opowieści ma miejsce w dniu, kiedy potężna burza powala magiczne drzewo. Magiczne ponieważ można z niego zrobić przedmioty posiadające moc. To nie jedyny magiczny element w tych historiach. W ręce rodzeństwa, Kuki, Gabi i Filipa, wpada magiczne czerwone krzesło. Ma ono moc spełniania życzeń. I jak to z życzeniami bywa, trzeba uważać, jak się je wypowiada, żeby nie wpaść przy okazji w kłopoty. W książkach z cyklu „Magiczne drzewo” nie brakuje też negatywnych postaci, które utrudniają kolejne misje, ale to dzięki nim przygód jest więcej. W książce „Magiczne drzewo. Opowieść IX. Berło” dzieci zdobywają właśnie tytułowe berło. Ono też ma moc. Pozwala władać ludźmi i rzeczami. Niestety berło wpada w złe ręce, a co gorsza nikczemnicy porywają również Idalię i Alika. Przestępcy mają straszliwe intencje. Tworzą robota mającego pozbawić świat elektryczności i wcielają plan w życie… Myślę, że nikogo nie dziwi, iż książka Andrzeja Maleszki znalazła się rankingu top książek Gandalfa.

Książka dla młodzieży

Pewnie „13 powodów” dla wielu kojarzy się z serialem. I słusznie, ponieważ na podstawie bestsellera Jay Asher powstał serial dla młodzieży. Zarówno serial jak i książka wpisują się w young adult i zdecydowanie przypadły do serca nastolatkom, I jak widać także Czytelnikom Gandalfa.

Kilka słów o fabule: Clay, wracając ze szkoły do domu, znajduje pod drzwiami paczkę. W środku są kasety magnetofonowe. Na nich nagrała się jego koleżanka Hanna. Później popełniła samobójstwo. Na kasetach wyjaśnia dlaczego to zrobiła. Opowiada o 13 powodach, które przyczyniły się do tego, że chciała umrzeć. Jednym z nich jest szkolny kolega Clay. Chłopak przesłuchuje nagrania. Czego się z nich dowie?

Thriller

Harlan Coben to jeden z najpoczytniejszych autorów kryminałów na świecie. Dziesiątki milionów sprzedanych egzemplarzy, które popularne są w ponad 100 krajach. To mówi samo za siebie. Jako jedyny autor zdobył trzy najważniejsze nagrody literackie przyznawane w kategorii powieści kryminalnych: Shamus Award, Anthony Award oraz, najbardziej prestiżową, Edgar Allan Poe Award. Największy sukces przyniosły Cobenowi powieści z Myronem Bolitarem – byłym koszykarzem, a obecnie agentem sportowym. Akcja większości książek Cobena osadzona jest w jego rodzinnym New Jersey, ale pisarz zapuszcza się też chętnie do Nowego Jorku.

W „Już mnie nie oszukasz” Coben „przeszedł samego siebie”, jak pisali recenzenci. Pisarz trzyma Czytelnika w napięciu i przyprawia o gęsią skórkę, a niebanalne zakończenie świetnie dopełnia całość. Maya Stern, była oficer sił specjalnych i mama dwuletniej Lily zostaje wdową. Jej mąż zostaje brutalnie zamordowany. Dwa tygodnie od tragicznego zdarzenia Maya przegląda nagranie z ukrytej kamery monitorującej pracę opiekunki córeczki. To co widzi Maya wprawia ją w osłupienie… filmik, na którym dziewczynka bawi się… z ojcem. Jak to możliwe? Przecież była świadkiem morderstwa i zorganizowała pogrzeb. Maya Stern choć jest przerażona chce odkryć prawdę. Zakończenie zaskakuje i wbija Czytelnika w fotel.

Literatura popularno-naukowa

„Astrofizyka dla zabieganych” to kolejny światowy bestseller, w którym zaczytywali się Czytelnicy Gandalfa. Patrząc na okładkę, aż kusi, żeby gdzieś pod gwiazdami oddać się lekturze i zgłębić tajemnice wszechświata. Tyson Neil de Grasse nie stworzył skomplikowanego dzieła dla znawców, ale książkę, którą z przyjemnością czyta się mając odrobinę wiedzy. Autor, amerykański astrofizyk, odpowiada na wiele nurtujących pytań. „Jaka jest natura przestrzeni i czasu? Jakie jest nasze miejsce we wszechświecie? Jakie jest miejsce wszechświata w naszym życiu?”. Porusza tematy, które interesują wielu, ale nie każdy ma odwagę po nie sięgnąć. Wszechświat, przestrzeń, czas, powstawanie galaktyk, życie w kosmosie, czyż nie jest to fascynujące? A jeśli do tego ktoś opowiada o tym nie podręcznikowo, a z polotem, to tym bardziej chce się czytać i czytać. Tyson potrafi z lekkością, a nawet z humorem sprowadzić wszechświat na ziemię. I zrobił to w dodatku na 200 stronach!

Jeśli macie jakieś czytelnicze zaległości z 2017 roku, zachęcam do ich nadrabiana 🙂

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf