Aktualności Archiwum

To się będzie czytać! Czerwiec – premiery książkowe

Avatar
Napisane przez Gandalf

W czerwcu ukaże się sporo literackich perełek. Nie sposób wszystkie zaprezentować, ale jak to się mówi, od nadmiaru głowa nie boli 🙂 Jest w czym wybierać. Znajdziecie ciekawe propozycje literatury kobiecej, wciągające kryminały. Na półki księgarń ponownie trafi książka Fredericka Forsytha  „Diabelska alternatywa”„Niebezpieczna fortuna”  Kena Folletta, a także coś kobiecego „Zachód słońca w Saint-Tropez”  Danielle Steel. W czerwcu ukaże się też zbiór opowiadań Moniki Szwai „Słońce świeci wszystkim”. Zobaczcie, co jeszcze wydawnictwa przygotowały na czerwiec. Miłej lektury 🙂

1.”Droga do domu” Yaa Gyasi

Data wydania: 2.06.2016

Czerwcowa premiera, która jest jednocześnie najbardziej oczekiwaną książką tego roku w Stanach Zjednoczonych.

„Droga do domu” to niesamowita powieść, której historia dzieje się na dwóch kontynentach i opisuje dzieje siedmiu pokoleń na przestrzeni 300 lat. XVIII wiek. Na zachodnim wybrzeżu Afryki mieszkają diw siostry, Effia i Esi. Nie mają jednak pojęcia o swoim istnieniu. Effia wychodzi za mąż za angielskiego kolonizatora. Wiedzie jej się dobrze. Los Esi jest dramatyczny. Zostaje ona uwięziona i sprzedana jako niewolnica.

„Droga do domu” to debiut literacki Yaa Gyasi. Prawdopodobnie to kolejny wielki talent, który rozsławi literaturę amerykańską. Pisarka z wielkim wyczuciem i polotem opowiada dalsze losy głównych bohaterek i kolejnych pokoleń. Gyasi dotyka wielu ważnych tematów, strasznych czasów niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych, kolonizacji Afryki, walki Afroamerykanów o równouprawnienie… W powieści przeplata się wiele wątków i cała paleta emocji. Są marzenia, dramaty, rodzinne tragedie, zazdrość, momenty szczęścia i miłość. Osobiście, nie mogę się doczekać tej premiery.

2.”Czar Chanel” Paul Morand, Coco Chanel, ilustr. Karl Lagerfeld 

Data wydania: 2.06.2016

Któż nie zna tej francuskiej projektantki mody i twórczy ponadczasowych perfum Chanel No.5? Jednak z całą pewnością nie wiecie o niej wszystkiego.

Biografia Chanel, która trafi w czerwcu do księgarń, jest ciekawa z dwóch powodów. Pierwszy: Coco Chanel sama opowiada o sobie, o prawdach i mitach na swój temat. „Moja legenda opiera się na dwóch niezniszczalnych filarach: pierwszy, to że pojawiłam się nie wiadomo skąd: z music-hallu, z opery albo z burdelu; żałuję; to byłoby zabawniejsze; druga, to że jestem żeńską wersją króla Midasa. Życie legendy jest trudniejsze niż życie jej podmiotu; rzeczywistość jest smutna i zawsze będziemy woleli od niej tego pięknego pasożyta, jakim jest wyobraźnia. Niech moja legenda idzie swoją drogą, życzę jej długiego i dobrego życia!”.

Drugi powód, dla którego warto sięgnąć po książkę „Czar Chanel”, to ilustracje Karla Lagerfelda.

3. „Jak cię zabić, kochanie?”Alek Rogoziński 

Data wydania: 2.06.2016  

Alek Rogoziński debiutował ponad rok temu kryminałem „Ukochany z piekła rodem” https://www.gandalf.com.pl/b/ukochany-z-piekla-rodem/. Dzięki książce pisarz szybko zyskał szerokie grono wielbicieli. Prywatnie Rogoziński lubi muzykę, Madonne, Morrisona, The Doors, Kate Bush. Druga jego pasja to podróże.

„Jak cię zabić, kochanie?”, to najnowsza książka Alka Rogozińskiego. Główny wątek, jak z  amerykańskiego filmu. Główna bohaterka to trzydziestoletnia Kasia. Jej życie może się zmienić, ponieważ jest bliska odziedziczenia wielkiego majątku. Jedyna przeszkoda na drodze do celu to … mąż. Musi się go pozbyć. Obmyśla plan morderstwa i próbuje go realizować. Ciągle jednak coś się komplikuje. A żeby było jeszcze ciekawiej, mąż Kasi też ma swoje plany…

4.”Anders morderca i przyjaciele oraz kilkoro wiernych nieprzyjaciół” Jonas Jonasson

Data wydania: 2.06.2016

Jonas Jonasson znany jest Czytelnikom przede wszystkim z bestselleru „Analfabetka, która potrafiła liczyć”. Były dziennikarz sprzedał wszystko i poświęcił się pisaniu. Mieszka Szwajcarii, gdzie z widokiem na jezioro Lugano, pisze…

Jego najnowsza powieść to „Anders morderca i przyjaciele oraz kilkoro wiernych nieprzyjaciół”. Tytułowy bohater to płatny zabójca. Po wyjściu na wolność postanawia żyć jedynie z wymuszeń. Jego pomysł na życie spodobał się kilku osobom. Do interesu dołączyła kobieta pastor i recepcjonista podrzędnego hotelu. Wszystko idzie dobrze, do czasu kiedy Anders doznaje religijnego objawienia… W takim układzie musi sporo się dziać.

5.”Koniec warty” Stephen King 

Data wydania: 9.06.2016  

W czerwcu fani Kinga będą mieli powód do radości. Ukaże się trzecia część trylogii o Billu Hodgesie. Ten tom zamyka cykl o emerytowanym detektywie Billu Hodgesie.

„Pan Mercedes” to znany z poprzednich części zabójca, sprawca masowego mordu. Brady Hartsfield, bo tak naprawdę nazywa się psychopatyczny morderca, jest pacjentem Kliniki Traumatycznych Uszkodzeń Mózgu. Jest niezdolny do kontaktu z otoczeniem. Jednak, czy na pewno pacjent z pokoju 217 jest w tak fatalnym stanie? Odpowiedź na to pytanie Czytelnicy znajdą w drugiej części kryminalnej trylogii Kinga „Znalezione nie kradzione”.

Detektyw Bill Hodges od początku miał wątpliwości co do złego stanu „Pana Mercedesa”. Nie mylił się. Psychopata pragnie zemsty nie tylko na byłym policjancie, ale i na całym mieście, gdzie dochodzi do kolejnych samobójstw. Ofiarami są osoby, które ucierpiały przed kilku laty podczas masakry „Pana Mercedesa”. Hogesa czeka najtrudniejsze dotychczas zadanie. Towarzyszyć mu będzie, tak jak wcześniej, Holly Gibney i Jerome’a Robinsona. Czy uda im się powstrzymać szaleńca?

Stephen King doskonale buduje napięcie i wciąga Czytelnika w emocjonującą akcję. Kryminalny debiut mistrza horroru (mam tu na myśli całą trylogię), jest świetny!

6.”Strażniczka książek” Mechthild Glaser 

Data wydania: 9.06.2016

Tym razem to książkowa zapowiedź na czerwiec dla dzieci (12+). Autorka z całą pewnością postarała się, żeby zafundować młodym Czytelnikom niesamowitą przygodę. Będą „podróżować na grzbiecie Shere Khana przez `Księgę dżungli`, u boku Werthera Goethego walczyć z czarownicami z Makbeta, a wraz z Elisabeth Bennet wzdychać do Mr. Darcy`ego…

Amy nie myślała, że kiedyś będzie tak blisko bohaterów swoich ulubionych książek, że będzie umiała tak głęboko zanurzyć się w każdą z opowieści, o przeżywaniu których niejednokrotnie marzyła, pochłaniając je jednym tchem. Teraz z zapałem korzysta ze swojej nowej umiejętności – aż okazuje się, że w świecie literatury panuje kompletny chaos i nic nie jest takie, jakie być powinno”.

7.”Dziewczyna w walizce” Raphael Montes 

Data wydania: 15.06.2016

Teo Avelar nie wiedzie urozmaiconego życia. Mieszka w Rio de Janeiro ze sparaliżowaną matką i psem. Stroni od ludzi. Nie lubi towarzystwa. Jest samotnikiem. Dobrze czuje się w obecności zwłok, które przydzielono mu na uczelni w ramach zajęć.

Wszytko zmienia się, kiedy poznaje Clarice. Dziewczyna jest zupełnie inna niż on. Pełna życiowej werwy, charyzmatyczna, przebojowa, szczera. Chce być scenarzystką. Pracuje nad historią pod tytułem „Cudowne dni”, która opowiada o trojgu znajomych, którzy szukają miłości. Aby ją odnaleźć ruszają w podróż do Brazylii. Clarice nie ma pojęcia, że scenariusz może mieć coś wspólnego także z jej życiem.

Teo ma obsesję na punkcie Clarice. Śledzi ją i wyznaje uczucia. Dziewczyna daje mu kosza. Teo, postanawia ją porwać. Uważa, ze wybranka na pewno z czasem coś do niego poczuje. Zabiera ją w podróż szlakiem bohaterek jej scenariusza. Skuł Clarice kajdankami i spakował ją do walizki jak bagaż…

8.”Ktoś mnie pokocha. 12 wakacyjnych opowiadań”  – oprac. Stephanie Perkins

Data wydania: 15.06.2016

Ta książka to propozycja dla młodzieży. Jest to wyjątkowy zbiór opowiadań aż 12 świetnych autorów powieści młodzieżowych. Znajdują się w niej między innymi takie nazwiska, jak: Veronica Roth i Cassandra Clare. To świetna lektura na początek wakacji.

„Geek filmowy podkochuje się w koleżance z pracy. Do zrobienia pierwszego kroku popycha go… zombie. Mark i Margaret utknęli w czasie. W kółko przeżywają ten sam dzień, 4 sierpnia. Chłopak w śpiączce i jego najlepsza przyjaciółka mają szansę powrócić do przeszłości i na nowo przeżyć najlepsze wspólne chwile. Co się stanie, jeśli jedno z nich postanowi zmienić bieg wydarzeń?”.

Te wyjątkowe opowiadania sprawią, że wakacje będą jeszcze wspanialsze. A może uda się przeżyć, którąś z przygód? Może uda się znaleźć miłość?

9.”Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina” Krystyna Kurczab-Redlich 

Data wydania: 15.06.2016

Już w czerwcu ukaże się najbardziej sensacyjna biografia roku. Książka, która pokaże życie Władimira Putina. Krystyna Kurczab-Redlich odsłoni wiele nieznanych dotąd faktów życia prezydenta Rosji. Odpowie na pytanie, jak trafił do KGB, czy naprawdę wygrywał wybory, jak rozpoczął wojnę w Czeczenii i na Ukrainie, jakie ma związki z Al-Kaidą i tzw. Państwem Islamskim, ile osób zginęło na jego polecenie. Ta biografia to nie tylko książka o polityku i dowódcy. Autorka pokazuje także Władimira Putina jako męża i ojca.

10.”Apetyt na życie” Mary Simses 

Data wydania: 23.06.2016

Ellen Branford ma przed sobą ważne zadanie. Pragnie spełnić wyrażoną na łożu śmierci prośbę babci. Staruszka chciała, by dziewczyna odnalazła jej dawną miłość. To chłopak z małego miasteczka, któremu Ellen ma przekazać list od babci.  Ellen opuszcza Manhattan i wyrusza do Beacon w stanie Maine. Wyprawa, która miała być krótką wycieczką, komplikuje się. Gdyby nie przypadkowy świadek, kobieta utonęłaby. Uratował ją lokalny cieśla. Wszyscy już wiedzą o jej przybyciu i poszukiwaniach. Ellen krok po kroku odkrywa skrywaną przez babcię przeszłość…

„Jeśli podobało się wam `Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Ziemniaczanych Obierek`, pochłoniecie jednym tchem `Apetyt na życie`. Mary Simses ma dar przywołania sugestywnych szczegółów, dzięki czemu czujemy, jakbyśmy osobiście brali udział w opisywanych scenach, oraz tworzenia dialogów, które zawsze brzmią prawdziwie”. – James Patterson

„Uroczy, pełen czułości debiut literacki podkreślający siłę prostych przyjemności, dobrego jedzenia i niezaprzeczalnej chemii uczuć. Wielbicielki bohaterek filmów takich jak `Narzeczony mimo woli` czy `Dziewczyna z Alabamy` rozpoznają w spiętej perfekcjonistce Ellen pokrewną duszę, zaś akcja osadzona w małym miasteczku trafi do serca wiernym czytelniczkom Mary Kay Andrews, Elin Hilderbrand i Jan Karon. Opowieść Simses o odkryciach emocjonalnych, zmianie priorytetów i nowych początkach to wspaniała lektura na plażę”. – Booklist

Co macie ochotę przeczytać? Na który tytuł spośród czerwcowych zapowiedzi literackich, czekacie najbardziej? Ja nie mogę doczekać się „drogi do domu”, a Wy?     

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf