Aktualności Archiwum

To będą HITY! Poznaj książkowe zapowiedzi na kwiecień

Avatar
Napisane przez Gandalf

   Stało się tradycją, że mniej więcej w połowie miesiąca, serwuję Wam zapowiedzi literackie na następny miesiąc 🙂 W kwietniu będziecie mieli w czym wybierać. Ukaże się między innymi biografia jednego z najlepszych aktorów wszech czasów, Roberta De Niro. Natomiast świetna polska pisarka, Maria Nurowska, opowiedziała o losach braci Niemczyk. W przyszłym miesiącu pojawi się także 10 część „Dzienników cwaniaczka”. Na półki trafi również kila naprawdę ciekawych książek poradnikowych i najnowsza książka Keri Smith. Kwietniowa zapowiedź, która mnie najbardziej kusi, to „Historia pszczół”. A co Wy byście wybrali do przeczytania?  

„De Niro”  Shawn Levy

Data wydania: 14.04.2016

   Roberta De Niro nikomu nie trzeba przedstawiać. To jeden z najwybitniejszych współczesnych aktorów. Całym sobą angażuje się w role i tworzy niezapomniane kreacje. James ‚Jimmy’ Conway w „Chłopcach z ferajny”, Travis Bickle w „Taksówkarzu” https://www.gandalf.com.pl/f/taksowkarz/, bokser Jacke La Mota we „Wściekłym byku”, Johnny Boy w „Ulicach nędzy”, a w „Ojcu chrzestnym II” młody Vito Corleone. W każdej roli zachwyca widzów i krytyków.
W biografii „De Niro” Levy opowiada o rodzinnym i zawodowym życiu aktora. Są wspomnienia z dzieciństwa i czasów studenckich. Jest początek aktorstwa i sukcesy zawodowe. Czytelnik pozna też Roberta De Niro jako tatę i restauratora. Dla fanów kina dodatkową gratką będzie to, że autor pisze też o przyjaciołach De Niro. Jest wśród nich Martin Scorsese, Meryl Streep, Harveyem Keitel, Shelley Winters i Francis Ford Coppola.

   Tworząc portret Roberta De Niro Shawn Levy opierał się między innymi na osobistych notatkach aktora. Wcześniej nikt nie miał do nich dostępu. Zawierają one między innymi informacje o metodach pracy De Niro.

„Gruntownie przygotowana biografia. Wykorzystując scenariusze, notatki robocze oraz przebogatą kolekcję rekwizytów i kostiumów De Niro znajdującą się na Uniwersytecie Teksańskim w Austin Levy, kreśli portret człowieka, dla którego kreowanie postaci filmowych zdaje się być sposobem na odnalezienie siebie”. – The Washington Post

„Dziennik cwaniaczka. Stara bieda” Część 10  Jeff Kinney

Data wydania: 14.04.2016

   Tym razem to propozycja dla młodych Czytelników. Wielbicieli „Dzienników cwaniaczka” nie trzeba specjalnie zachęcać do kolejnego tomu serii. Tym, którzy jeszcze nie mieli przyjemności poznać tytułowego cwaniaczka, z przyjemnością przedstawiam: Greg Heffley, gimnazjalista. Mieszka w USA, jego najlepszym kumplem jest Rowley Jefferson. Greg prowadzi dziennik, w którym opowiada o tym, co się dzieje w szkole i w domu.

   A więc w kwietniu przygód cwaniaczka ciąg dalszy. W 10 części zatytułowanej „Dziennik cwaniaczka. Stara bieda” będzie sporo się działo. Dziadek Grega odkryje uroki randkowania przez internet i będzie stale okupował komputer. Mama wpadnie na genialny pomysł i przyczepi synowi do buta lokalizator dla zwierząt. Z kolei tata będzie szpiegował domowników… za pomocą internetowej kamery. Jak sobie z tym wszystkim poradzi Greg Heffley?

Jeff Kinney to twórca internetowych gier komputerowych i autor serii książek „Dziennik cwaniaczka”, który jest światowym bestsellerem.

„Twój łowca skarbów”  Keri Smith

Data wydania: 14.04.2016

   Keri Smith znacie przede wszystkim z książek „To nie książka”  i „Zniszcz ten dziennik. Kreatywna destrukcja”. Jej najnowsze dzieło nawiązuje właśnie to tej drugiej pozycji. Keri Smith po raz kolejny wciąga odbiorcę do ciekawej zabawy. Autorka chce, żeby czytelnik został łowcą skarbów. W tym przypadku, to wcale nie skrzynie pełne złota, czy klejnotów, a rozmaite przedmioty. Trzeba na przykład odnaleźć coś miniaturowego, coś z roku twojego urodzenia, zużytą kopertę, zieloną plamę i całe mnóstwo innych nietypowych „skarbów”. Na tym jednak nie koniec zadania. Znalezione rzeczy należy skatalogować i opisać ich historię, a następnie nadać im nowe znaczenie. Tu dopiero Wasza wyobraźnia będzie miała pole do popisu, bo w tym zadaniu trzeba między innymi: zmienić rzecz w zabawną postać, wymazać, postarzyć, zmoczyć, pogiąć, zamienić na część garderoby, zmienić w coś ładnego…

   Każdy, kto miał do czynienia z książkami Keri Smith, wie, że dzięki nim zrywa się ze schematycznym myśleniem i działaniem. Wówczas świat wydaje się inny, a wszystko dookoła nabiera nowych znaczeń. Zmienia się postrzeganie, pojawiają się nieznane dotąd możliwości, które przenoszą do innego wymiary rzeczywistości.

„Historia pszczół”  Maja Lunde

Data wydania: 14.04.1016

   Ta kwietniowa propozycja czytelnicza, to jeden z największych norweskich bestsellerów ostatnich lat. Zanim się ukazała, aż 15 krajów ją zamówiło.

   „Historia pszczół” to trzy interesujące i wciągające wątki. Ich bohaterowie to pszczoły, a sedno to walka o przyszłość naszej cywilizacji. Historia toczy się w trzech płaszczyznach czasowych i trzech różnych miejscach. Anglia, rok 1857. William to niespełniony naukowiec. Jego życie zdominowała codzienność. Prowadzi sklep z nasionami, ma żonę i dzieci. Mężczyzna czuje się niespełniony i pogrąża się w depresji. Pewnego dnia wpada na pewien pomysł. Inspiracją jest dawny naukowy wywód na temat życia pszczół. William postanawia zbudować ul…

   Stany Zjednoczone, rok 2007. George – hodowca pszczół i właściciel kilkuset uli. Wciąż chce rozwijać swój biznes. Marzy też o tym, że wszystko przejmie jego jedyny syn. Jednak zarówno on, jak i jego matka chcą czegoś innego. Na domiar złego coraz częściej pojawiają się informacje o zagadkowej śmierci setek tysięcy pszczół… Chiny, rok 2098. Jest to jedyne miejsce na ziemi, które poradziło sobie z katastrofą…

   Ta opowieść o pszczołach to opowieść o ludziach.

„Wyrzuć chemię z domu”  Ewa Kozioł

Data wydania: 15.04.2016

   Ta książkowa premiera na kwiecień pokazuje, jak niewiele trzeba, żeby żyć zdrowo i tanio. Pokazuje, jak radzić sobie bez chemii i funkcjonować w zgodzie z naturą. Uczy, jak stworzyć dookoła świat pełen harmonii, w który będziemy dobrze się czuli. Ewa Kozioł wie to wszystko. Jest mamą trójki dzieci i autorką popularnego bloga. Jest zwolenniczką naturalnych kosmetyków, ziół i ekosprzątania. Udowadnia, że nie są potrzebne środki chemiczne, aby Twój dom lśnił czystością. Możesz o wszystko dbać stosując naturalne preparaty. To samo tyczy się Twojego ciała. Może ono wyglądać zdrowo i młodo bez stosowania kosmetyków z górnej półki. A Twoje samopoczucie poprawi się dzięki specyfikom, które bez trudu da się przygotować samemu w domu.

   Książka „Wyrzuć chemię z domu” to nie teoretyczne wywody, a konkretne porady i łatwe przepisy na kosmetyki i środki czystości. Autorka pisze także, co jest niebezpieczne dla organizmu i czego unikać. Dodatkowa wartość porad Ewy Kozioł – dbają również o domowy budżet.

„Bez pretensji. Pozwólmy dzieciom cieszyć się dzieciństwem”  Alvin Rosenfeld , Nicole Wise

Data wydania: 19.04.2016

   Książkowa zapowiedź na kwiecień jest przede wszystkim dedykowana rodzicom i przyszłym rodzicom 🙂 Publikacji dotyczących wychowania dzieci jest mnóstwo. Ta ma być swoistego rodzaju antidotum. Autorzy obalają wiele mitów dotyczących wychowywania dzieci.

   Książka ma za zadanie pokazać rodzicom, że tzw. hyper-parenting, czyli „obsesyjna tendencja do kontrolowania każdego aspektu wychowywania dzieci oraz dokładnego planowania poczęcia, ciąży, porodu, czy rozwoju dziecka tak naprawdę prowadzi donikąd, a niejednokrotnie przynosi więcej szkody niż pożytku”. Alvin Rosenfeld i Nicole Wise uzmysławiają Czytelnikom, jak wiele wychowawczych porad jest nieskutecznych. Wyczulają na potencjalne zagrożenia wynikające z „nadrodzicielstwa”. Najważniejsze jest jednak to, że nie tylko teoretyzują, ale przede wszystkim proponują konkretne rozwiązania.

„Cześć, co słychać?”  Magdalena Witkiewicz

Data wydania: 27.04.2016

   Magdalena Witkiewicz zaskarbiła sobie serca wielu Czytelników. Jej książki, jak pisze na swojej stronie, „podobno poprawiają nastrój”. Z całą pewnością mogłaby się pod tym stwierdzeniem podpisać nie jedna osoba.

   „Dziś wiem i widzę już nieco więcej. Nauczyłam się patrzeć, ale umiem też przymykać oczy. Ze strachu, że popełnię błąd. Jestem taka jak inne, to wiem na pewno. Matki, żony i kochanki. Kobiety w połowie życia.

Mądrzejsze niż 20 lat temu, ale za to z bagażem doświadczeń. Pełne głęboko skrywanych tajemnic, o które nikt nas nie podejrzewa.

Czasem tęsknię za czymś, czego nie potrafię nazwać, uśmiecham się do ludzi, chociaż w sercu mam bałagan. Może coś tracę, zyskując spokój.

Bardzo dbam, by nie padły słowa, których nie można wymazać.

Nigdy jednak nie przyszło mi do głowy, jak niebezpieczne może być: Cześć, co słychać…”.

„Bohaterowie są zmęczeni”  Maria Nurowska

Data wydania: 27.04.2016

   Gdyby to był film, zaczynałby się słowami: ta historia zdarzyła się naprawdę. I tak rzeczywiście było. Maria Nurowska opowiada o dwóch braciach. Są nimi Leon i Ludwik Niemczyk. Słynny aktor, który zagrał w około 500 filmach i żołnierz AK, który po wojnie przeprowadzał na zachód uciekinierów z Polski. Autorka barwnie opowiada o ich skomplikowanych losach na tle równie skomplikowanych czasów. Każdy, kto zna książki Nurowskiej, wie, że będzie to iście filmowa przygoda, jak i historia braci Niemczyk, którzy w czasie II wojny światowej należeli do podziemnych struktur i walczyli o wolność ojczyzny. Po wojnie Ludwik organizował ucieczki przez zieloną granicę. Leon postanowił uciec. Nie udało się. Braci aresztowano. Leon szybko wyszedł z więzienia i rozpoczął karierę aktorską. Ludwik spędził sześć lat w lochach UB. Kiedy wyszedł na wolność wraz z żoną opuścił kraj.
Leon i Ludwik ostatni raz widzieli się podczas nieudanej próby ucieczki. Później zastanawiali się, kto był zdrajcą… Już nigdy nie spotkali się.

„Złudzenie”  Charlotte Link

Data wydania: 28.04.2016

   Ta propozycja na pewno przypadnie do gustu wielbicielom dobrych powieści kryminalnych. Charlotte Link potrafi precyzyjnie i skutecznie trzymać Czytelnika w napięciu.

   Peter Simon to poważny biznesmen odnoszący sukcesy, dobry mąż i kochający ojciec. W czasie podróży do Prowansji mężczyzna znika bez śladu. Zrozpaczona żona chce go odnaleźć za wszelką cenę. Podczas poszukiwań odkrywa, że Peter nie był tak idealny, jak się wydawało. Kolejne fakty uświadamiają ją, iż jej mąż jest zupełnie innym człowiekiem, niż wszyscy do tej pory sądzili. Laura nie wie jednak, że jej poszukiwania i odkrycie prawdy są śmiertelnie niebezpieczne.

„Obce dziecko”  Rachel Abbott

Data wydania: 28.04.2016

   Emma Joseph poznaje swojego przyszłego męża, Davida, w trudnym dla niego życiowym momencie. Przeżywa on śmierć swojej żony. Zamordowano ją w jej aucie, chwilę po tym, jak zjechała z drogi. W tej samej chwili jego córka zniknęła z miejsca wypadku. Mija kilka lat. Emma sądzi, że to co złe, jest dawno za nimi. Wiodą normalne życie, cieszą się narodzinami synka. W ich życiu pojawia się jednak ktoś jeszcze… Emma czuje, że coś jest nie tak. Boi się o siebie i dziecko. Czy kobieta na pewno zna całą prawdę na temat tego, co wydarzyło się kilka lat temu?

„Na koniec pierwszego rozdziału odebrało mi mowę i nie mogłam odłożyć tej książki godzinami”. Crime Book Club

„Styl autorki jest pełen napięcia, lokacje są oddane realistycznie, a bohaterowie i bohaterki to plejada szalenie angażujących i żywych ludzi z krwi i kości”. Crime Fiction Lover

„Lektura jednocześnie mrożąca krew w żyłach i zapierająca dech w piersi. Nikogo nie pozostawi obojętnym”. Madhouse Family Reviews

   Co jeszcze Waszym zdaniem powinno znaleźć się w zapowiedziach na kwiecień? Które książki macie ochotę przeczytać? Podzielcie się opiniami w komentarzach.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf