Aktualności

Targi Książki! Do Warszawy jadą pisarze, wystawcy i tysiące książek!

Aleksandra
Napisane przez Aleksandra

18 maja rozpoczynają się 8. Warszawskie Targi Książki. Jak piszą organizatorzy – największe międzynarodowe wydarzenie tej branży w Polsce. Od czwartku (18 maja) do niedzieli (21 maja) można będzie do woli obcować z literaturą i pisarzami.

Targi to dobra okazja do spotkania blisko 800 wystawców z 32 krajów, w tym z Argentyny, Chin, Peru, Rosji, USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji czy Włoch. Kolejny targowy magnes to blisko tysiąc twórców, którzy będą uczestniczyli w imprezie. Oczywiście to wszystko musi być opakowane w atrakcyjny program. Znalazło się w nim około 1500 wydarzeń: spotkania z autorami, debaty, warsztaty, wydarzenia artystyczno-literackie, konkursy, wystawy.

Gościem Honorowym wydarzenia są Niemcy, którzy zaprosili m.in. laureatkę Nagrody Nobla Hertę Müller – najwięcej jej powieści przetłumaczono właśnie w Polsce. Targi odwiedzi też autorka bardzo popularnych u nas kryminałów Charlotte Link oraz kilku znanych pisarzy niemieckich.

>> Kogo spotkamy na targach?

Tysiąc twórców, w tym pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, dziennikarzy i ludzi świata kultury. Na stronie targów czytamy, że gośćmi będą m.in.: autorzy z Niemiec – wspomniana Herta Müller, Charlotte Link, Wolfgang Bauer , a także znani i lubiani: Hanna Krall, Józef Hen, prof. Zbigniew Mikołejko, prof. Karol Modzelewski, prof. Jerzy Bralczyk, Jarosław Mikołajewski, Tomasz Jastrun, Adam Zagajewski, Marcin Świetlicki, Wioletta Grzegorzewska, Jonathan Carroll, Evald Flisar, Maria Nurowska, Krzysztof Varga, Szczepan Twardoch, Hanna Bakuła, Łukasz Orbitowski, Janusz Rudnicki, Agata Tuszyńska, Artur Domosławski, Ziemowit Szczerek, Filip Springer, Wojciech Kuczok, Elżbieta Cherezińska, Janusz Leon Wiśniewski, Katja Kettu, Jacek Pałkiewicz, Wojciech Cejrowski, Mariusz Czubaj, Katarzyna Bonda, Remigiusz Mróz, Artur Andrus, Katarzyna Puzyńska, Robert Biedroń, Jakub Ćwiek, David Lagercrantz, Maxime Chattam, Graham Masterton.

Program jest tak bogaty, że trudno zdecydować się, które ze spotkań wybrać, gdzie ustawić się w kolejce po autograf, czy chwilę rozmowy z autorem. Mnóstwo atrakcji czeka na dorosłych, ale nie zapomniano o dzieciach i młodzieży.

>> Gandalfa na targach

Na Targach Książki w Warszawie Gandalfa nie mogłoby zabraknąć. Wszystkich chętnych zapraszamy na stoisko 3/D1. Warto zajrzeć do Gandalfa, ponieważ jego gośćmi będą: Magdalena Witkiewicz i Alek Rogoziński  – piątek, godz. 16.30.

   

Ich książki raczej trudno byłoby postawić na jednej półce. Ona pisze ciepło dla kobiet, a on z humorem o zbrodniach – upraszczając oczywiście 🙂 Nie przeszkadza to, jednak żeby kolegowali się. Myślę, że wspólnym mianownikiem ich relacji jest pozytywne zwariowanie.

W sobotę o godz. 14.00 na stoisku Gandalfa będzie można porozmawiać z Nataszą Sochą i Lilianą Fabisińską. Obie Panie mają za sobą szkoły dziennikarskie, obie wybrały jednak pisanie książek.

   

Łączy je coś jeszcze. Liliana Fabisińska to ceniona autorka książek dla dzieci, zaś Natasza Socha zajmuje się między innymi ilustrowaniem książek dla najmłodszych, a jej ostatnia książka „Zula i porwanie Kropka” cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród tych mniejszych Czytelników ;).

>> Z myślą o dzieciach

Jeśli Wasze pociechy też nie potrafią żyć bez książek, koniecznie zabierzcie je na Warszawskie Targi! Specjalnie dla nich przybędzie 115 twórców – autorów i ilustratorów książek dla dzieci i młodzieży. Na targach pojawią się m.in.: Margarett Borroughdame, autorka takich książek jak „Jesień plecień”, czy „Wiosna radosna”, szwedzki pisarz Martin Widmark, Ifi Ude działająca na wielu artystycznych gruntach. Będą też Bohdan Butenko – rysownik, grafik, autor komiksów i książek, artysta plastyk Edward Lutczyn, Maciej Wojtyszko, który m.in. tworzy filmy animowane, Joanna Olech – graficzka i autorka książek. Imprezę uświetni także obecność Ewy Chotomskiej, która między innymi tworzy piosenki dla najmłodszych, Joanny Rusinek autorki bajowych ilustracji, czy obsypywanego literackimi nagrodami Grzegorza Kasdepke. W czasie targów będzie można spotkać również Rafała Kosika autora serii książek dla młodzieży „Felix, Net i Nika”, Agnieszkę Stelmaszyk, Cezarego Harasimowicza i Marcina Szczygielskiego.

>> Jak się zorganizować?

Jeśli ktoś z Was ma mało czasu lub chce skrupulatnie przygotować się do majowych targów, to przed wyjściem na zakupy, czy spotkanie z pisarzami, może skorzystać z Katalogu Książek WTK OnLine. Wyszukując autora lub tytuł książki, oprócz dodatkowych informacji o książce znajdzie numer stoiska wydawnictwa.

>> Co, gdzie, kiedy?

W czwartek (18 maja) w samo południe targi zostaną oficjalne otwarte. Tego dnia też poznamy nominowanych do nagrody „Nike”. Zaplanowano też sporo atrakcji dla najmłodszych. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach, zagrać w grę zespołową Odkrywcy i wziąć udział w licznych konkursach z nagrodami.

Piątek (19 maja) będzie Dniem Książki Akademickiej i Naukowej. 11. Targi ACADEMIA zaplanowano w przestrzeni Biznes Klubu Stadionu. W czasie ich trwania odbędzie się konkurs na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA. Aż 56 wydawców zgłosiło do niego ponad 130 książek. Zapowiada się więc ciekawa rywalizacja. Wyniki ogłoszone zostaną 19 maja o godzinie 16.00 w sali Amsterdam w PGE Narodowym.

Targi odbywają się w Warszawie, zatem nie może obyć się bez bardzo warszawskich akcentów. Na stoisku „Zaczytana Warszawa” kupić będzie można książki laureatów i autorów nominowanych do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy oraz książki-laureatki Nagrody za Reportaż Literacki im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Tradycją targów jest Dzień Reportażu. W sobotę (20 maja) spotkać się będzie można z autorami książek reporterskich. W programie jest m.in. spotkanie z Martínem Caparrósem, autorem „Głodu”  z udziałem tłumaczki Marty Szafrańskiej-Brandt. Będzie też okazja zamienienia kilku słów z Cezarym Łazarewiczem, który napisał „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”  i z Anetą Prymaka-Oniszk, autorką reportażu „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy”. Gość specjalny Dnia reportażu to Paolo Rumiz, włoski pisarz i dziennikarz, przyjaciel Ryszarda Kapuścińskiego.

Nie zabraknie też czegoś wyjątkowego dla wielbicieli komiksów. Specjalnie dla nich dedykowane są warsztaty, wystawy i spotkania z autorami komiksów z całego świata. Pojawią się na nich m.in. Dave McKean, Gipi, czy James Sturm.

Co roku podczas Warszawskich Targów Książki ogłaszani są nominowani do Nagrody Literackiej „Nike”, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. 8. WTK zakończy gala wręczenia Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, która odbędzie się w niedzielę w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Finał będzie można obejrzeć w internecie.

>> Co w programie?

  • W czwartek 18 maja – warto zajrzeć na przykład do sali Paryż A, na spotkanie „Włoska Robota, Włochy dla początkujących”. Zapowiada się tam mnóstwo ciekawostek, mitów, zwrotów językowych, praktycznych porad i kuchni, tej ostatniej niestety tylko teoretycznie.
  • Dzieciom spodoba się pewnie spotkanie z Panią Bajką w świecie Smoka Maciusia i jego przyjaciół. Chętni muszą udać się do sali Londyn B. Będzie to interaktywne czytanie bajek.
  • Już pierwszego dnia imprezy rozpoczyna się akcja „Książka za książkę”, podczas której można będzie wymienić tradycyjne książki na elektroniczne. Kto w czasie targów przyniesie na stoisko akcji (46/D9) pięć książek papierowych, otrzyma firmową torbę wraz z kodem na darmowe pobranie e-booka ze specjalnie przygotowanej puli tytułów. Książki po zbiórce zyskają drugie życie i zostaną przekazane Bibliotece Narodowej w Warszawie. Warto włączyć się do akcji, bo to przyjemne z pożytecznym.
  • Piątek (19 maja) spędzić można m.in. na warsztatach detektywistycznych, powędrować z Odyseuszem, powalczyć o wygranie czytnika ebooków, spotkać się z dyżurnym tłumaczem by porozmawiać o swojej ulubionej książce, z osobą, czy dowiedzieć się, jak opracować rodzinne archiwa. Dzień wypełniają tradycyjnie także spotkania z autorami, dyżury autorskie, zajęcia dla dzieci i młodzieży.
  • Sobota, jak już wspomniałam, to Dzień Reportażu. Jednakże tego dnia nie tylko będą dostępni pisarze, dziennikarze, reportażyści. To także czas dla celebrytów – twórców. Na imprezie zagoszczą modelka Ilona Felicjańska – autorka czterech książek, trenerka fitness Ewa Chodakowska, blogerka Patrycja Malitka, psychodietetyczka Katarzyna Błażejewska-Stuhr, aktorki Maria Pakulnis i Beata Tyszkiewicz. Po autograf będzie można również zgłosić się do Jacka Cygana, Hanny Bakuły, Jarosława Kreta, Szymona Hołowni, Andrzeja Kruszewicza – dyrektora warszawskiego zoo.
  • W sobotę organizowana jest również wielka wymiana książek. Własne pozycje można będzie zamienić na książki przyniesione przez innych Czytelników oraz na nowości wydawnictw – Rzym.
  • Niedziela to ostatni dzień targów. Nie zmienia to faktu, że cały wypełniony jest po brzegi. Kto lubi Adama WajrakaFilipa i Zygmunta Chajzerów, którzy wydali właśnie książkę „Chajzerów dwóch”, Johna Portera śpiewającego kiedyś z Anitą Lipnicką, dziennikarkę Kasię Bosacką, Agatę Młynarską, Roberta Biedronia, czy Edytę Jungowską, koniecznie musi wpaść na stadion 21 maja.

Wydarzeń jest naprawdę dużo. Program jest tak urozmaicony, że na pewno każdy znajcie dla siebie coś atrakcyjnego. Wiele ciekawych rzeczy dzieje się równolegle, dlatego niektórym trudno będzie ustalić priorytety 🙂 Tak, czy inaczej warto więc przed wyjściem sprawdzić co, gdzie i kiedy będzie się działo.

>> Gdzie?

8. Warszawskie Targi Książki i 11. Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA 2017: PGE Narodowy przy al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1.

>> Kiedy?

18 (czwartek, godz. 10-18), 19-20 (piątek i sobota, godz. 10-19), 21 maja 2017 (niedziela, godz. 10-17).

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Aleksandra

Aleksandra

Prowadzi podwójne życie - to w realu i we śnie. A śni tak, że tylko siadać i spisywać. Jej pasją jest m.in. literatura. Czyta wszędzie, zawsze ma zaczęte kilka książek. Ostatnio nie jest to jednak łatwe, bo... giną jej zakładki. Znajduje je po jakimś czasie w pokoju córeczki, a mała "złodziejka" robi niewinną minkę. Kolejna pasja to film...