Świąteczne filmy i bajki dla dzieci. Wartościowe nie tylko od święta!

filmy i seriale bajki i filmy o bożym narodzeniu dla dzieci Agnieszka
Napisane przez Agnieszka
Brak komentarzy
Udostępnij:

Historie rozgrywające się w okresie świąt Bożego Narodzenia mają w sobie niezwykłą moc. Specyficzna aura wpływa nie tylko na dorosłych, ale również na dzieci. Z jednej strony skłania je do tego obietnica podarków od świętego Mikołaja (jeżeli będą grzeczne), z drugiej zaś płynące z wielu tekstów kultury przesłanie, że w Wigilii nie chodzi wcale o posiadanie, ale o spędzanie czasu z rodziną oraz dawanie. Najlepsze filmy o świętach Bożego Narodzenia dla dzieci uczą, że szczególnie w ten wyjątkowy grudniowy wieczór powinniśmy otworzyć swoje serca na innych, zastanowić się nad swoim postępowaniem i wybrać właściwą drogę w kolejnym roku. Świąteczne bajki to też historie dotyczące wiary – w cuda, w magię, w miłość, w przyjaźń, w samych siebie. Oto kilka propozycji, które uznaliśmy za najciekawsze i najbardziej wartościowe dla rozwoju najmłodszych.

Filmy i bajki świąteczne dla dzieci

„Strażnicy marzeń” – lekcja wiary i różnorodności

W polskiej kulturze postać Jacka Frosta nie jest tak popularna, jak na Zachodzie, ale nie utrudnia to zrozumienia fabuły „Strażników marzeń”. Film opowiada o walce tak zwanych strażników (Jack Frost, Zając Wielkanocny, Nord zwany u nas Świętym Mikołajem, Zębowa Wróżka i Piaskowy Dziadek) z nikczemnym zagrożeniem – Mrokiem, czyhającym na dziecięce sny i marzenia. Pośrednio produkcja tłumaczy skąd wzięły się różnego rodzaju wierzenia, dlaczego nie wszystkie dzieci wierzą w świętego Mikołaja oraz czym w ogóle jest wiara i z jakiego powodu jest czymś zupełnie innym niż wiedza. „Strażnicy marzeń szturmem wzięli nie tylko dziecięce, ale i dorosłe serca. To piękna, wzruszająca i wyjątkowo pouczająca opowieść, za którą stoją twórcy innego kinowego hitu dla dzieci – „Jak wytresować smoka”.

Klasyczne bajki świąteczne

W kulturze zapisało się tak naprawdę kilka podstawowych historii rozgrywających się w lub opowiadających o okresie świątecznym. Jedną z nich jest „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa. Historię Ebenezera Scrooge’a zna większość ludzi na świecie – i to niezależnie od tego, czy kiedykolwiek w życiu mieli w rękach oryginalny tekst. Wielokrotnie ją bowiem przepisywano, adaptowano i ekranizowano. Pokazywano w wersjach filmowych, na deskach teatrów, a nawet w formie gier komputerowych. Już dawno istnieje poza książkowym światem, stanowiąc po prostu część kultury o bliżej nieokreślonym źródle. By dzieci miały możliwość rozpoznawania tego tropu w kolejnych historiach, warto zapoznać je z „Opowieścią wigilijną” w wersji Roberta Zemeckisa. W swoim czasie była to estetyczna nowinka. Dzisiaj widać, że ząb czasu odcisnął już na niej swoje piętno, ale blasku nie utraciło wcale jej przesłanie. Przed seansem warto jednak wiedzieć, że jest to stosunkowo mroczna opowieść. Zemeckis nie miał bowiem obaw, by nieco najmłodszych nastraszyć – zgodnie z fabułą oryginału.

Gwiazdka zagrożona

Filmy o świętach Bożego Narodzenia dla dzieci bardzo często tematyzują motyw sensu wigilijnego wieczoru. Na przykładzie różnorakich historii pokazują, co tak naprawdę liczy się w tym wyjątkowym czasie i co stałoby się, gdybyśmy o tych wartościach zapomnieli. „Artur ratuje gwiazdkępozornie skupia się wyłącznie na motywie wręczenia prezentów (punktem wyjścia dla opowieści jest pominięcie przez Mikołaja jednego dziecka na świecie), ale w rzeczywistości to afirmacja rodzinnych i przyjacielskich więzi, współdziałania, wiary w pewne symbole. Bohaterowie przechodzą wewnętrzną przemianę, która już na zawsze rewolucjonizuje ich życia i podejście do świata. Od premiery w 2011 roku film cieszy się ogromnym zainteresowaniem i wzrusza kolejne dzieci (oraz ich rodziców).

Ulubione postaci w nowym anturażu

Dzieci mają zwykle swoje ulubione tytuły i bohaterów, którzy wpływają na nich, jak żadni inni. Warto to wykorzystać i sprawdzić, czy dane postaci nie doczekały się swojej wersji świątecznych przygód. W telewizji niemal każdego roku obejrzeć można np. animację „Pada Shrek”, opartą rzecz jasna, na przygodach znanego ogra. Warto jednak zwrócić również uwagę na takie tytuły, jak: „Pieskie święta” (punkt wyjścia to „Wszystkie psy idą do nieba”); „Zaczarowane święta” (tutaj bohaterami są postaci z „Pięknej i Bestii”), „Opowieść Wigilijna Myszki Miki”, czy „Barbie w Wigilijnej Opowieści”. Wszystkie wymienione filmy świąteczne dla dzieci przybliżają najważniejsze wartości związane z tym wyjątkowym okresem w roku oraz pokazują, że bardziej niż „mieć” liczy się „dawać” oraz „być z innymi”.

Mniej znane świąteczne filmy dla dzieci

Wydaje się, że Twoje dziecko widziało już wszystkie możliwe produkcje o Bożym Narodzeniu? W małym placu ma wszystkie klasyczne historie oraz alternatywne wersje opowieści o swoich ulubionych bohaterach? Postaw na tytuły, które nie przedarły się do mainstreamu. „Mikołaj i spółkato produkcja reżysera hitu „Asterix i Obelix: Misja Kleopatra”, w której odwracają się dotychczas ustanowione role. Zwykle to elfy pomagają Mikołajowi, prawda? Tym razem jednak to Mikołaj musi ruszyć na ratunek elfom. Wierni pomocnicy bardzo się bowiem rozchorowali i potrzebują natychmiastowej pomocy. W misji ratunkowej brodatemu symbolowi świąt towarzyszą dzielne renifery i… pewna zakręcona rodzinka. Śmiechu będzie co niemiara!

Szczeniaki ratują święta

Bajki o świętach Bożego Narodzenia pełne są fantastycznych postaci – kolorowych elfów, gadających reniferów, zaczarowanych pociągów czy pomocnych duchów. Co jednak powiecie na historię ze szczeniaczkiem w roli głównej? Łapa to najnowszy towarzysz Świętego Mikołaja. Pewnego roku dowiaduje się, że dzieci przestały nagle czerpać radość z Bożego Narodzenia i postanawiają zbadać sprawę, udając się do Nowego Jorku. Niestety Mikołaj traci pamięć! Tegoroczna Gwiazdka zależy więc od Łapy oraz przyjaciół, których zdobędzie po drodze – kolejnych puchatych psiaków oraz pewnej zaradnej sierotki. „Przyjaciel Świętego Mikołajato niezwykle inspirująca historia z takim stężeniem słodkości na minutę taśmy, że od samego patrzenia można nabawić się próchnicy.

Filmy i animacje o Świętach dla dzieci

Przyswojone w młodym wieku opowieści mają niebagatelny wpływ na nasze późniejsze życie. To na obejrzanych bajkach, zasłyszanych historiach i przeczytanych książkach budujemy nasz system wartości oraz wymyślamy pierwsze plany i marzenia. To, w jaki sposób wspominać i podchodzić będziemy do świąt Bożego Narodzenia warunkuje, jakie tradycje i wartości sami przekażemy w późniejszym czasie.

Jeśli poszukujesz większej ilości świątecznych tytułów lub inspiracji prezentowych, zajrzyj do działu prezentów świątecznych dla dzieci. A jeśli temat Świąt Bożego Narodzenia wciągnął Cię na tyle, że jeszcze nie chcesz się z nim rozstawać, koniecznie przeczytaj nasz artykuł Muzyka na święta – kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne i już teraz skomponuj swoją świąteczną playlistę! 

Udostępnij:
3 stycznia 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.