Polecamy

Stephen King – czy da się wybrać jego najlepszą książkę? Oto 6 propozycji

Avatar
Napisane przez Gandalf

Stephen King cieszy się tak dużą sławą, że wybranie jego najlepszej książki może być karkołomnym zadaniem. To autor, który napisał kilkadziesiąt powieści: trzymające w napięciu horrory, wzruszające dramaty czy niesamowitą, ośmioczęściową sagę fantasy. Choć uchodzi za mistrza literatury grozy, nie ogranicza się tylko do tego gatunku. Wzięliśmy więc cały warsztat Stephena Kinga pod lupę i stworzyliśmy ranking jego najlepszych książek – wybraliśmy do tego 6 pozycji, ale zdajemy sobie sprawę, że powinno ich być o wiele więcej.

 Martwi głosu nie mają?

„Smętarz dla zwierzaków” (znany także jako „Cmętarz zwieżąt”) to jedna z najpopularniejszych i najlepszych książek grozy Stephena Kinga, w której krew w żyłach mrożą nawet niewinne stworzenia, jak domowe psy czy koty. Rodzina Creedów wprowadza się do nowego, przytulnego domu na wsi – nie spodziewa się jednak, jakie zagrożenie może nieść niewielkie wzniesienie nieopodal, w którym dzieci chowają swoje zmarłe zwierzęta. Louis Creed, młody lekarz, szczęśliwy mąż i ojciec, bagatelizuje ostrzeżenia sąsiada oraz własne przeczucia i decyduje się przekroczyć granicę, która powinna była zostać nienaruszona. Choć początkowo wydaje się, że skutki jego działań będą co prawda dziwaczne, ale nie makabryczne – szybko okazuje się, że za rogiem czeka o wiele gorsze zło, tkwiące zarówno w nim samym, jak i w tajemniczym cmentarzu. Powieść jest arcydziełem horroru, który potrafi przerazić do szpiku kości – nawet kogoś, kto nigdy w życiu nie miał żadnego (martwego) zwierzaka.

„Sir Roland pod Mroczną Wieżą stanął…”

Cykl Mrocznej Wieży nie tylko jest najgłośniejszą sagą Kinga, ale także sam autor uważa go za dzieło swojego życia. To ośmiotomowa opowieść łącząca w sobie wątki fantasy, westernu i grozy, a jej stworzenie zajęło pisarzowi kilkadziesiąt lat. Na sagę składa się siedem głównych części (kolejno: „Roland”, „Powołanie trójki”, „Ziemie jałowe”, „Czarnoksiężnik i kryształ”, „Wilki z Calla”, „Pieśń Susannah”, „Mroczna Wieża”) oraz jedna dodatkowa („Wiatr przez dziurkę od klucza”), która choć została wydana najpóźniej ze wszystkich książek, chronologicznie znajduje się pomiędzy „Czarnoksiężnikiem i kryształem” a „Wilkami z Calla”. Fabuła cyklu skupia się na Rolandzie, ostatnim rewolwerowcu, przemierzającym świat (a raczej, jak czytelnik szybko zdąży się przekonać, światy) w poszukiwaniu tytułowej Mrocznej Wieży – budynku, który ma znajdować się w centrum wszystkiego, co tylko istnieje, i od którego zależy całe życie. W ciągu trwania historii dołącza do niego trzech towarzyszy – Susannah, Eddie i Jake – którzy staja się jego „ka-tet”, co oznacza, że dzielą z nim wspólne przeznaczenie. Pisząc Mroczną Wieżę, Stephen King chciał stworzyć najlepsze książki fantasy w swoim dorobku, w których roi się od różnych powiązań, wątków i bohaterów – i trzeba przyznać, że wyszło mu to doskonale.

It

„To” jest jednym z najbardziej znanych i chętnie ekranizowanych horrorów Kinga – powieść w głównej mierze skupia się na dziecięcych i trudnych do zdefiniowania strachach, ale potrafi przerazić nawet najodważniejszych dorosłych. W niewielkim miasteczku Derry dochodzi do serii morderstw wśród dzieci – siódemka bohaterów, również dopiero nastolatków, postanawia stawić czoła nieznanemu, tajemniczemu złu. I choć wychodzi z tego cało, to jednak zagadkowe To po kilkudziesięciu latach daje o sobie znowu znać – w najgorszy możliwy sposób. Paczka przyjaciół z dzieciństwa musi więc na nowo zmierzyć się z przerażającą przeszłością, przypomnieć sobie całe zło, jakie To zdążyło wyrządzić, i zapobiec kolejnej tragedii. Czy jednak przerażające To jest możliwe do pokonania, czy może zakorzeniło się w bohaterach już na tyle głęboko, że nie da się go wyplenić? Ten horror Kinga sprawi, że zaczniecie bać się klaunów – nawet tych wyglądających najbardziej niewinnie.

Zabójcza epidemia

Stephen King uważał Mroczną Wieżę za swoje najlepsze książki, jednak „Bastion” także jest powszechnie uznawany za jego opus magnum – to powieść, która również zawiera fantastyczne wątki, choć zdecydowanie bardziej skupia się na postapokaliptycznej wizji naszego świata. Ludzkość zostaje spustoszona przez tajemniczy i z pozoru niegroźny wirus, przez co na Ziemi zostaje mniej niż 1% całej populacji. Ci, którzy przetrwali, muszą zmierzyć się nie tylko z samą epidemią, ale także z własną, szaleńczą naturą – bo w takiej rzeczywistości granica między złem a dobrem zaczyna się zacierać, a człowiek zostaje pozbawiony hamulców moralnych. Jeśli dodać do tego tajemnicze, niemal prorocze wizje nękające ocalałych – otrzymujemy wyśmienity, postapokaliptyczny horror z psychologicznym wątkiem, który zdecydowanie jest wart zarwania niejednej nocy.

Stara Iskrówka

Jak już wspomnieliśmy, horrory nie są jedynym gatunkiem w bogatym dorobku Stephena Kinga. Jedną z najlepszych książek tego pisarza jest bowiem dramat – który doczekał się niezwykle popularnej i cenionej ekranizacji. „Zielona mila”, bo o niej mowa, to wzruszająca i refleksyjna powieść skłaniająca czytelnika do zastanowienia się nad dobrem i złem oraz nad postrzeganiem tych wartości przez społeczeństwo – czy faktycznie zawsze jesteśmy w stanie odkryć prawdę, jaka stoi za, zdawałoby się, przerażającym i makabrycznym uczynkiem? Czy może jednak nie potrafimy właściwie osądzić człowieka, bo jego psychika na zawsze pozostanie dla nas zagadką? King osadza całą historię w samotnym, odciętym od świata więzieniu Cold Mountain, gdzie znajduje się trzech więźniów skazanych na śmierć. Nie wszyscy jednak są takimi potworami, za jakich początkowo się ich brało, ale inni z kolei – dla własnej zachcianki dopuszczą się najokropniejszych czynów. Na całą trójkę czeka jednak Stara Iskrówka, podniszczone krzesło elektrycznie – tylko czy na pewno każdy z nich na nią zasłużył?

Mroczny debiut

„Carrie” uważa się za niesamowity debiut, który od razu zyskał serca tysięcy osób (choć sam Stephen King w swoim osobistym rankingu sytuuje tę powieść raczej nisko) – i mimo że od tego momentu mija właśnie 45 lat, to „Carrie” nadal pozostaje uwielbiana i chętnie przenoszona na ekrany kinowe. Powieść traktuje o dziecięcej nietolerancji wobec rówieśników, szykanowaniu i chorej nadopiekuńczości połączonej z fanatyzmem religijnym – wszystko to razem prowadzi nie tylko do osobistej tragedii tytułowej bohaterki, ale także rozpala w niej chęć zemsty. Fakt, że Carrie przejawia dodatkowo zdolności telekinetyczne, sprawia, że jej niekontrolowana złość ma krwawe skutki. Dziewczynka, nie panując nad emocjami, mści się nad swoimi oprawcami, próbując przekazać im cały swój ból, który do tej pory odczuwała. To nie tylko książka o morderczej nastolatce, ale przede wszystkim – to przerażająca powieść o braku akceptacji i zrozumienia, tak rozpaczliwie potrzebnych niemal każdemu dziecku.

Wśród dzieł Stephena Kinga trudno wybrać najlepsze książki, niemal każda z jego powieści uchodzi bowiem za majstersztyk literacki. Sam autor ma już ponad 40-letnie doświadczenie w tej branży, a pomimo tego nadal jest w stanie stworzyć nowe, oryginalne historie, które czyta się z zapartym tchem. Jego powieści są także uwielbiane za szczegółowość oraz za powiązania pomiędzy różnymi bohaterami, które dostrzegą tylko najwięksi fani Kinga. I choć jednej najlepszej książki nie da się wybrać, to jego najpopularniejsze dzieła („Carrie”, „TO”, „Smętarz dla zwierzaków” i wiele innych) powinien przeczytać każdy miłośnik horrorów – bo tworzą kanon literatury grozy.

Pamiętaj, że wszystkie książki  Stephena Kinga z rankingu możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf