Polecamy Recenzje

„Słup ognia” Ken Follet – oczekiwana kontynuacja sagi historycznej

Książkę „Słup ognia” możecie zamówić na Gandalf.com.pl.
Avatar
Napisane przez Gandalf

Na trzeci tom sagi czekali wszyscy miłośnicy dwóch pierwszych części serii Kena Folleta: „Filarów ziemi” i „Świata bez końca”. Na naszych półkach właśnie pojawił się „Słup ognia” – powieść równie porywająca jak dwie poprzednie. Czy odniesie podobny sukces? Czym zainteresuje czytelników?

Ocena Blog Gandalf:

Słup ognia

Słup ognia – Ken Follet

Ken Follet to brytyjski pisarz specjalizujący się w thrillerach i powieściach politycznych, gdzie wątki historyczne i sensacyjne przeplatają się z motywem miłosnym. Zasłynął jako autor bestsellerowej powieści „Igła” – znakomicie sfilmowanej z Donaldem Sutherlandem w roli tytułowej. Igła bowiem to pseudonim niemieckiego szpiega, który podczas II wojny światowej działa w Wielkiej Brytanii.

To nie jedyna książka Kena Folleta osadzona w realiach II wojny światowej, ponieważ akcja kilku kolejnych powieści toczy się w podobnym czasie. Natomiast wspomniana saga, której trzecia część pojawiła się właśnie na rynku, to czasy średniowiecza i późniejsze.  Akcja „Filarów ziemi” toczy się w XII wieku. Tłem wydarzeń historycznych i fikcyjnych jest budowa katedry Kingsbridge, fabułą zaś zatargi między monarchą, kościołem i narodem, liczne intrygi, a także miłość i zdrada. Czas akcji drugiej powieści przypada na XIV wiek, a jej bohaterami są potomkowie znanych z pierwszego tomu postaci.

Co nowego przynosi „Słup ognia”?  Miejsce się nie zmienia, czas przyspieszył o kolejne 200 lat. Jest rok 1558. Na angielskim tronie rządzi Elżbieta Tudor, jednakże ma przeciwniczkę – Marię Stuart, która spiskuje, by pozbawić tronu swą konkurentkę. Follet stworzył niesamowicie wciągającą akcję szpiegowską, jednak walka pomiędzy dwiema kobietami to nie jedyny konflikt fabularny w tej książce. Wszystkie wątki spaja konflikt na tle religijnym pomiędzy katolikami, a protestantami. Tło historyczne to więc czasy niespokojne i niesprzyjające miłości oraz prywatnemu szczęściu. Czy Follet mógł wybrać lepiej? Wątek fikcyjny to miłość Neda i Margery, która w tak niesprzyjających warunkach nie ma prawa się spełnić. Bohaterowie jednak chcą odnaleźć swoje szczęście…

Lektura cały czas trzyma w napięciu. Jest tu wszystko, czego czytelnik wymaga od dobrej powieści historyczno-sensacyjnej: ciekawa fabuła, intrygujące wątki szpiegowskie i miłosne, szybka akcja oraz wiele zaskoczeń. Fanów Kena Folleta nie musimy zachęcać do lektury, ale jeśli jeszcze nie znacie jego twórczości to ta seria może rozpocząć Waszą fascynującą przygodę z tym autorem.

„Słup ognia” możecie zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf