Polecamy

Sławne życiorysy: 7 książek dla fanów biografii

Książka Biograficzna
Avatar
Napisane przez Gandalf

Wielkie nazwiska, wielcy ludzie i wielkie biografie? Prezentujemy Wam zestawienie 7 jeszcze gorących nowości, które niedawno ukazały się rynku. Inspirujące, zaskakujące i wzruszające historie dla fanów tego gatunku. Sprawdźcie, po co musicie sięgnąć!

„Duszny kraj” – Bob Dylan, Filip Łobodziński

Nasze zestawienie rozpoczynamy od nieco zaskakującego tytułu. „Duszny kraj” nie jest bowiem typową biografią. To nie opowieść o życiu i twórczości Boba Dylana, ale książka, która przybliża i dokładnie analizuje poetyckie teksty jego autorstwa. Antologia 132 przekładów piosenek laureata literackiej Nagrody Nobla uzupełniona szczegółowymi komentarzami, które umożliwiają jeszcze głębsze zatopienie się w jego wielokontekstowej poezji. Nie ma chyba lepszego tytułu, który w bardziej szczegółowy sposób portretuje sylwetkę Dylana niż wielkie dzieło Filipa Łobodzińskiego tworzone przez niemal 40 lat. To także hołd złożony jednemu z najpopularniejszych, współczesnych muzyków, który na zawsze wpisał się na karty historii muzyki.

„Sekretne życie” – Anthony Reynolds

Pozostając nadal w kręgu muzyki – oto biografia kolejnego, wielkiego artysty zwanego również bardem o „złotym głosie”. To opowieść o życiu, poezji i filozofii Leonarda Cohena, który zmarł 7 listopada ubiegłego roku pozostawiając po sobie dorobek artystyczny tworzony przez 50 lat swojej kariery. „Sekretne życie” jest książką stworzoną na podstawie wywiadów z członkami rodziny, najbliższymi współpracownikami, przyjaciółmi i wrogami Cohena. Wielkie biograficzne dzieło, które pozwala dokładnie poznać jego biografię – od czasów młodości, którą spędzał w Montrealu aż do ostatniej trasy koncertowej i pożegnalnego albumu nagrywanego w domowym studio.

„Grzesiuk. Król życia” – Bartosz Janiszewski

Prawdziwy król życia bez względu na to, jak ciężkie i trudne do przeskoczenia kłody los rzucał mu pod nogi. Stołeczny bard, który potrafił cieszyć się każdą chwilą i który po śmierci stał się symbolem Warszawy. Legenda tego miasta i człowiek, który ocalił od zapomnienia jego przedwojenną atmosferę. Stanisław Grzesiuk, bo o nim mowa, doczekał się wreszcie godnej biografii stworzonej na podstawie niepublikowanych dotąd tekstów i piosenek swojego autorstwa. Jeśli czytaliście „Boso, ale w ostrogach” i wiecie, że „Apaszem Stasiek był, w krąg znały go ulice” to „Grzesiuk. Król życia” musi się znaleźć na Waszej półce!

„Martin Scorsese. Rozmowy” – Richard Schickel

Martin Scorsese – nazwisko, które od lat znajduje się w ścisłej czołówce światowego kina. Niewielu jednak fanów wie, że nim w 2012 roku „Hugo i jego wynalazek” został uhonorowany Oscarami, sam reżyser przebył bardzo długą i krętą drogę, by znaleźć się na szczycie. „Martin Scorsese. Rozmowy” to zapis prywatnych rozmów reżysera z krytykiem filmowym, a zarazem przyjacielem – Richardem Schickelą. To opowieść o chłopcu z mafijnej dzielnicy Little Italy w Nowym Jorku, jego młodzieńczych inspiracjach, początkach wielkiej kariery, relacjach z najbliższymi i wreszcie – walce z nałogiem, z którym udało się wygrać. Niezwykle szczera książka o autorze takich kinowych hitów jak „Chłopcy z ferajny”, „Taksówkarz”, „Wilk z Wall Street” czy „Infiltracja”.

„Maria Skłodowska-Curie” – Magdalena Niedźwiedzka

Jeśli biografia doczekuje się swojej ekranizacji to albo dotyczy naprawdę wielkiej postaci, albo została napisana w wyjątkowy sposób. W przypadku tej książki otrzymujemy to i to. Oto napisana z wielkim rozmachem historia życia nieprzeciętnej Polki, w której Magdalena Niedźwiedzka pozwala nam zajrzeć do rodzinnego domu Marii Skłodowskiej-Curie, poznać sekrety jej geniuszu, odkryć skomplikowany charakter i obserwować relacje z innymi najtęższymi umysłami przełomu XIX i XX wieku. W tle magiczny Paryż w czasach belle epoque i Warszawa znajdująca się pod zaborami. „Maria Skłodowska-Curie” to epicka biografia i must-have dla każdego fana tego gatunku!

„Królestwo za mgłą” – Zofia Posmysz, Michał Wójcik

„Królestwo za mgłą” to biografia zupełnie nietypowa i inna niż wszystkie. Zofia Posmysz – autorka popularnej audycji „W Jezioranach” i dziennikarka Polskiego Radia po ponad siedemdziesięciu latach zdecydowała się opowiedzieć po raz pierwszy całą swoją historię. To niezwykle bolesna opowieść o pobycie w trzech obozach koncentracyjnych – Auschwitz, Ravensbruck i Neustadt-Glewe, gdzie jako więźniarka przeżyła marsz śmierci, eksperymenty medyczne i katowanie przez oprawców. Ściskająca serce literatura najwyższej próby, która otwiera oczy jeszcze szerzej i zmusza do refleksji.

„Młody Stalin” – Simon Sebag Montefiore

Kolejna książka autora międzynarodowego bestsellera „Stalin: dwór czerwonego cara”. Simon Sebag Montefiore tym razem tworzy zaskakujący obraz dzieciństwa i młodości Józefa Stalina, w którym olbrzymią rolę odgrywa także kaukaska rzeczywistość – świat, który go wychował i przygotował niejako do przyszłych wydarzeń. To opowieść o tym, jak rodzi się charakter odpowiedzialny za ogromne i nieopisane zbrodnie i tragedie. „Młody Stalin” to książka, która ukazała się w Polsce na początku lutego tego roku, a na całym świecie zdobyła już kilka prestiżowych nagród – w tym m.in. LA Times Biogrphy Prize, Costa Biography oraz La Grand Prix de Biographie Prizes.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf