Aktualności Archiwum

Same hity na wrzesień – te książki musisz mieć!

Avatar
Napisane przez Gandalf

Czas na powakacyjne zapowiedzi książek. We wrześniu do księgarń trafi sporo ciekawych propozycji. W tym wpisie przedstawiam książki na wrzesień polskich autorów.

Są wśród nich lektury dla tych, którzy lubią dreszczyk emocji. Są książki, które mogą zainspirować nas w codziennym życiu. Są też pozycje, dzięki którym cieplej się zrobi na sercu. Oczywiście to tylko kilka subiektywnie wybranych książek, jak zawsze z różnych gatunkowych półek. Za chwilę wpis z zagranicznymi zapowiedziami książek. Wybierajcie i czytajcie!

Wielki Ogarniacz Życia we dwoje, czyli jak kochać i się nie pozabijać  – Pani Bukowa, Pan Buk

Data wydania: 05.09.2018

We wrześniu ukaże się druga książka z serii Wielki Ogarniacz Życia. Przypomnę, że pierwsza to „Wielki Ogarniacz Życia, czyli jak być szczęśliwym nie robiąc niczego”. O co w tym chodzi? Kim są Pani Bukowa i Pan Buk? Już wyjaśniam.

To jedno z najbardziej znanych małżeństw udzielających się na Facebooku. W internecie lubi ich 146 tysięcy fanów, a jeszcze więcej obserwuje stronę. Natomiast fanpage pani Bukowej polubiło blisko pół miliona osób! Trudno się dziwić, że przy tak dużej popularności, zdecydowali się pójść dalej niż świat wirtualny.

Pierwszy poradnik wydała Pani Bukowa. Kim jest? Nie wiadomo, ponieważ pozostaje anonimowa. Pewne jest, że nie biega, lubi pizzę i wino, nie przepada za swoją pracą i nie bywa w modnych lokalach. Ma sporo postanowień, ale zasada „zacznę od jutra” jakoś nie działa… Mimo tego, że jej życie wciągnął internet udało jej się poznać tego jedynego. I tak oto nieogarnięte bycie ze sobą zmieniło się w bycie z nim. Jemu też jest daleko do ideału. Może to w tej niedoskonałości tkwi metoda? Przeczytajcie i oceńcie sami.

Najszczęśliwsza  – Max Czornyj

Data wydania: 05.09.2018

Max Czornyj z wykształcenia jest adwokatem. Jako pisarz debiutował niedawno. Pierwsza jego książka to „Grzech” (2017). Zapoczątkowała ona cykl thrillerów o komisarzu Derylem. Kolejne jego dwie części to „Ofiara” i „Pokuta” (jesień 2018). „Najszczęśliwsza” to najnowsza książka pisarza.

Otworzyć korespondencję od zmarłej osoby… przerażające. Tym bardziej jeśli jest to była żona. Taki list dostał Dawid Kaster. Jego żonę Ilonę zamordowano cztery lata wcześniej. List napisano własnoręcznie. Dawid nie miał właściwości, że to jej pismo. W przeciągu kilku minut wróciła przeszłość i jej wszystkie koszmary. To jednak dopiero początek. Wkrótce mężczyzna otrzymuje kolejną wiadomość. Kto stoi za tą makabryczną grą? Czy to możliwe, że żona Dawida żyje? Każda następna wskazówka przeraża Kastera, ale jednocześnie coraz więcej wyjaśnia. Jaka okaże się prawda, którą odkryje…

Ścigany  – Katarzyna Michalak

Data wydania: 05.09.2018

We wrześniu do księgarń trafi nowa książka Katarzyny Michalak. Co tym razem przygotowała pisarka? Pokusiła się o napisanie nowej historii. Jej bohaterowie to Danka i Hubert. Nie ułożyło im się w życiu najlepiej i są pewni, że tak już zostanie, że nic ich nie czeka. Los sprawił, że na siebie wpadli, prawie dosłownie. Huberta ścigała policja. Podejrzewano go o zabójstwo. Choć mężczyzna był ranny, próbował zbiec. I tak poznał Dankę, która mu pomogła. Uwierzyła, że jest niewinny i zaufała. Byli do siebie podobni. Oboje po przejściach, poranieni i pełni gniewu. To, że Hubert pojawił się w życiu Danki nie przyniosło jej radości. Chciała go chronić. Musiała się poświęcić. Nie miała nic do stracenia. Na niczym jej nie zależało. Jednak to co poczuła zmieniało wszystko…

Nie ma jak u mamy  – Magdalena Witkiewicz 

Data wydania: 09.09.2018

Książka na wrzesień dla tych, którzy lubią pozytywne klimaty. A jak pozytywnie to Magdalena Witkiewicz. Autorka może pochwalić się z całą pewnością licznym i wiernym gronem stałych Czytelników. Pierwszą powieść zaczęła pisać będąc na urlopie macierzyńskim i z humorem nazwała siebie Matką Polką Pisarką 🙂

Oprócz tego, że pisze książki dla dzieci i dla dorosłych, świetnie idzie jej również pisanie w duecie. Z Marzeną Grochowską napisała „GPS szczęścia, czyli jak wydostać się z Czarnej D.”, a z Alkiem Rogozińskim „Pudełko z marzeniami”.

Najnowsza książka Magdaleny Witkiewicz to „Nie ma jak u mamy”. W powieści po raz kolejny Czytelnicy spotkają się z Milenką, nazywaną Milaczkiem. To spotkanie po bardzo długim czasie, ponieważ pisarka wraca do bohaterki po 10 latach. Dodam, że to właśnie powieść „Milaczek”  była debiutem Magdy Witkiewicz.

Milena, jak wiele współczesnych singielek, pragnie w końcu znaleźć miłość swojego życia. Sporo się w nim wydarzyło. Czytelniczki pamiętają też zapewne ekscentryczną Zofię Kruk i mieszkającą po sąsiedzku dziewczynkę zwaną Bachorem. I pewnie są też ciekawi co u nich słychać. Wszystkiego będzie można dowiedzieć się za chwilę. Nowy rozdział życia Milaczka i jej kolejne rozterki dostarczą radości, a może i wzruszeń. Zachęcam do lektury.

Dla tych, którzy mają zaległości przypominam wszystkie książki serii o Milaczku:

Kontratyp. Cykl: Joanna Chyłka, Tom 8  – Remigiusz Mróz 


Data wydania: 19.09.2018

Chyłka znów w akcji. Bezkompromisowa i działająca poza standardami pani mecenas ma przed sobą kolejne wyzwanie. Remigiusz Mróz zadbał, żeby jego bohaterka miała sprawę na topie. A na topie są teraz między innymi ekspedycje himalaistów.

Annapurna, jeden z najgroźniejszych szczytów na świecie. Próbę zdobycia go podejmuje polska ekipa. Niestety trzech polskich wspinaczy ginie. Akcja ratunkowa nie przynosi efektów. To co udaje się znaleźć ekipom ratunkowym to leżące pod śniegiem liny. Po członkach załogi ani śladu.

Po kilku tygodniach od zdarzenia na granicy nepalsko-tybetańskiej pojawia się członkini wyprawy. Zostaje zatrzymana i przetransportowana do kraju. Nie czekają na ją media, żeby usłyszeć, jak dzielnie sobie poradziła. Przeciwnie. Kobieta zostaje oskarżona o zabójstwo. Okazuje się bowiem, że ratując siebie doprowadziła do śmierci swoich towarzyszy. Jak było naprawdę? Co wydarzyło się na ośmiotysięczniku? I skąd dowody obciążające himalaistkę?

Joanna Chyłka ma twardy orzech do zgryzienia. Ciekawe jak tym razem poradzi sobie ze sprawą.

Mróz przyzwyczaił nas do tego, że w serii z Chyłką nie brakuje też jej osobistych perypetii. Ma wyjątkową zdolność pakowania się w kłopoty, a nawet jeśli ona nie jest ich autorką to przyciąga je jak magnes. W tej części serii będzie musiała stawić czoła groźbom od człowieka twierdzącego, że to on kiedyś oblał ją kwasem…
Najnowsza książka Mroza już we wrześniu.

Kieślowski. Zbliżenie  – Katarzyna Surmiak-Domańska 

Data wydania: 19.09.2019

Pamiętam, kiedy wiele lat temu przeczytałam książkę „Kieślowski. Ważne żeby iść”. To była pierwsza pełna biografia reżysera. Czytałam ją wracając po kilka kartek, żeby za szybko nie skończyć. Autorzy książki, Stanisław Zawiśliński i Seweryn Kuśmierczyk sprawili, że przeniosłam się w czasie i miałam wrażenie, że gdzieś z boku obserwuję Kieślowskiego.

We wrześniu ukaże się kolejna książka o tym wybitnym filmowcu „Kieślowski. Zbliżenie”. Tym razem jego sylwetkę nakreśliła Katarzyna Surmiak-Domańska. Ci, którzy trochę szperali w biografii Krzysztofa Kieślowskiego  wiedzą, że nie wróżono mu sukcesów w filmie. Nie dostał się kilka razy do szkoły filmowej w Łodzi. Porażki jednak go nie załamały. Dążył do celu. Mówił, że dostanie się na uczelnię właśnie dlatego, bo oni go nie chcą. Kiedy w końcu otrzymał indeks i tak oceniono go słabo. A jednak pokazał światu, że potrafi robić fenomenalne kino. Stał się fundamentem polskiej kinematografii. Jedna z jego wykładowczyń (Wanda Jakubowska) po wielu latach powiedziała: „Kieślowski osiągnął tak wiele, bo nie myślał o pieniądzach i sławie, ale dlatego, że kochał kino”.

„Przypadek” Kieślowskiego, „Dekalog”, „Podwójne życie Weroniki” i kultowe „Trzy kolory” znają wszyscy, którzy kochają kino. Ja na pewno sięgnę po książkę „Kieślowski. Zbliżenie” i Wam polecam.

Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów. Samo życie z perspektywy lekarzy i pacjentek  – Iza Komendołowicz

Data wydania: 20.09.2018

Wydaje mi się, że ta książka przypadnie szczególnie do gustu kobietom. Porusza bowiem to co często stanowi temat tabu – wizyta u ginekologa. Z jednej strony dlatego ponieważ wizyta w gabinecie ginekologicznym jest bardzo intymną sprawą, a z drugiej pewnie dlatego, że wciąż trudno nam się rozmawia o pewnych sprawach. Książka „Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów” jest krokiem w dobrym kierunku. Pokazuje to co kryje się za zamkniętymi drzwiami gabinetów. A tam, jak się okazuje nie brakuje kontrowersji. Iza Komendołowicz przeprowadziła mnóstwo rozmów z lekarzami i pacjentkami. Rozmowy pokazały, jak różne spojrzenie na te same kwestie mają specjaliści.

Dlaczego Polki wstydzą się chodzić do ginekologa? Dlaczego wizyty u specjalistów często wiążą się z traumą? Odpowiedzi bywają różne. Jedne śmieszą, a inne wprawiają w osłupienie.

Iza Komendołowicz nie unika trudnych tematów. Aborcja, in vitro, antykoncepcja… budzą skrajne opinie. Podobnie jak odpowiedzi na pytania dotyczące klauzuli sumienia. Są jednak tematy wydawałoby się oczywiste jak na przykład korzystanie z darmowych badań w ramach profilaktyki nowotworowej. Dlaczego Polski tego nie robią?
Jeśli chcecie poznać tajemnice gabinetów ginekologicznych koniecznie sięgnijcie po książkę Izy Komendołowicz.

Ada to wypada – Zofia Karaszewska, Sylwia Stano

Data wydania: 20.09.2018

Kiedyś panna z dobrego domu musiała mieć nienaganne maniery. Lekcje dobrego wychowania były pewnie nawet ważniejsze od innych. Teraz poradniki o tym co wypada, a czego należy się wystrzegać mało kogo interesują. Dziewczynki, dziewczyny i kobiety mogą robić to na co mają ochotę. Mają prawo do własnego zdania, do wygłaszania opinii, prawo do nauki, pracy i spełniania marzeń. W książce „Ada to nie wypada” kobiety sukcesu mówią o tym, jakie bariery musiały pokonać, żeby znaleźć się tam gdzie chciały. Swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami dzielą się: Ewa Błaszczyk, Katarzyna Bonda, Marta Dymek, Irena Eris, Magdalena Fikus, Agnieszka Graff, Agnieszka Holland, Joanna Klimas, Mela Koteluk, Olga Kozierowska, Katarzyna Kozyra, Ewa Łętowska, Katarzyna Miller, Natalia Partyka, Karolina Baca-Pogorzelska, Katarzyna Rosner, Beata Stelmach, Kamila Szczawińska, Marta Sziłajtis, Dorota Wellman i Agnieszka Więdłocha.

Virion 2. Obława. Imperium Achai  – Andrzej Ziemiański 


Data wydania: 22.09.2018

Virion – pokazał wszystkim, że potrafi walczyć. Wraz z dwudziestoma innymi straceńcami pokonał legion Moy. Wydawało się to nierealne, bo było to tysiąc doświadczonych weteranów. A jednak udało się. Jak Virion został tak bezwzględną maszyną do zabijania? Co dalej wydarzy się w historii najsłynniejszego szermierza Cesarstwa?

Teraz Virion trafia do miejsca, gdzie zebrali się chyba najgorsi. Łotrzy i uciekinierzy. Znalazł się jakby wśród swoich. Każdy z nich ma tyle na sumieniu, że nikt nie wypytuje o przeszłość. To może być właściwe miejsce dla Viriona i jego żony. Przynajmniej na jakiś czas. Jednak wielka obława nie pozwala zostać, a do tego nie wiadomo, gdzie dalej uciekać. Poza granicami imperium nie będzie łatwo. Albo bezkresna pustynia, albo bezmiar morza, albo wojna w Królestwach. Każda z tych opcji jest przerażająca. Bohater nie wie, czy zatem warto się ruszać. Może lepiej czekać, aż zjawią się naganiacze z obławy i liczyć na to, że zostanie niezauważony. Tu jednak decyduje pewien niuans. Za sprawą prefekt Taidy jego podąża nie kolejny oddział zbrojnych, a czarownica. Jest uparta i ambitna. Potrafi odnaleźć każdego kogo chce…

Mam nadzieję, że te kilka propozycji książki na wrzesień zainspiruje Was przejrzenia innych wrześniowych zapowiedzi literackich.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf