Polecamy

Saga o wiedźminie – wszystkie książki i kolejność ich czytania

wiedźmin książki
Avatar
Napisane przez Gandalf

Wiedźmin z książek Andrzeja Sapkowskiego zapoczątkował znakomitą i niezwykle popularną serię gier stworzoną przez CD Projekt RED. Te wielokrotnie nagradzane produkcje są znane na całym świecie i stanowią dumę polskiego przemysłu rozrywkowego. Równie doskonały jest ich pierwowzór, czyli saga Sapkowskiego – warto zapoznać się ze wszystkimi książkami o wiedźminie i wiedzieć, w jakiej kolejności je czytać. Poniżej prezentujemy więc po kolei tomy i podpowiadamy, od których części najlepiej zacząć przygodę z książkowym Geraltem z Rivii.

Najciekawsze produkty ze świata Wiedźmina!

Cała książkowa saga o Wiedźminie

Wiedźmin w książkach pojawił się po raz pierwszy nie w sadze, ale w opowiadaniach – to one rozpoczęły przygody Geralta, Jaskra, Ciri czy Yennefer. Białego Wilka możemy więc spotkać już w „Ostatnim życzeniu”, tomie, na który składa się siedem opowiadań. Sapkowski zapoznaje nas w nich z głównymi bohaterami i tworzy klimatyczny wstęp do sagi o wiedźminie. Co więcej, to właśnie w jednej z historii zamieszczonych w tym tytule czytelnik dowiaduje się, w jaki sposób Ciri została związana z wiedźminem przeznaczeniem. Następną książką w kolejności jest inny zbiór opowiadań, „Miecz przeznaczenia”, zawierający już sześć historii. Oba tomy genialnie oddają słowiańską atmosferę całego uniwersum, które autor w pełni przedstawił w sadze, i potrafią wciągnąć w świat baśni oraz mitycznych legend.

Historie zawierają niemal wszystko, co można znaleźć w dobrej literaturze fantasy – począwszy od skomplikowanej miłości, poprzez niebezpieczne przygody i groźne istoty, a skończywszy na różnorodnych, nieziemskich rasach, jak elfy czy gnomy. To z pewnością obowiązkowe pozycje, które będą idealne na zapoznanie się z bohaterami.

Pierwszy tom sagi

Jeśli mowa już stricte o sadze o wiedźminie, to pierwszą książką w kolejności jest „Krew elfów” – w której od początku nie możemy narzekać na brak akcji. Geralt, Ciri i Jaskier zostają bowiem uwikłani w tajemne spiski, sięgające aż cesarza i władców najróżniejszych królestw. Ciri, czyli obiecane Geraltowi dziecko niespodzianka związane z nim więzią przeznaczenia, staje się celem tajemniczego czarodzieja Rience’a. Mężczyzna, aby odnaleźć księżniczkę, jest gotów posunąć się niemal do wszystkiego. Na swojej drodze spotyka Jaskra, wyśpiewującego ballady o Geralcie oraz Ciri – i to właśnie jego tropem postanawia podążyć. Czego dokładnie chce od Lwiątka z Cintry? Jak Geralt, jego podopieczna i była ukochana Yennefer przetrwają w politycznym chaosie oraz świecie pełnym potworów? „Krew elfów” to genialny i napisany z rozmachem początek sagi, w którym już widać pełen kunszt pióra Sapkowskiego.

Drugi tom sagi

Drugi w kolejności tom sagi o wiedźminie stanowi „Czas pogardy”. To bezpośrednia kontynuacja przygód bohaterów z pierwszej części, w której rozdzieleni Ciri, Yennefer oraz Geralt muszą radzić sobie ze śmiertelnymi zagrożeniami – i to w różnych częściach świata. Ciri ma być oddana do Aretuzy, Szkoły Czarodziejek. Jest temu jednak przeciwna, ponieważ uważa to miejsce za więzienie. Geralt zostaje z kolei uwikłany w zdradziecki przewrót podczas wielkiego spotkania czarodziejów – ucieka, aby ratować własną skórę. I mimo że ostatecznie uchodzi z życiem, odnosi poważne rany. Ponowne spotkanie z Lwiątkiem i Yennefer nie będzie więc należało do najłatwiejszych, zwłaszcza kiedy wokół czają się Szczury – ludzie, którzy choć przeżyli wojnę, to jednak tak ogromnym kosztem, że wobec świata czują już tylko pogardę, i nie mają skrupułów, aby ją okazać. Czy faktycznie stanowią prawdziwe zagrożenie, czy może próbują jedynie przetrwać w tym chaosie i ochronić samych siebie?

Trzeci tom sagi

W „Chrzcie ognia” Geralt zostaje wyleczony dzięki driadom – pięknym leśnym nimfom – i ponownie wyrusza na poszukiwanie Ciri. To tom, który w dużej mierze skupia się na tułaczce Białego Wilka i jego zmaganiach podczas podróży. To także w tej części formuje się słynna wiedźmińska kompania, mająca na celu odnalezienie lub pomszczenie księżniczki. Oprócz Geralta i wiernego, nieodłącznego Jaskra zostają do niej włączeni łuczniczka Milva, wampir Regis, młody Cahir, który przed laty miał pojmać Ciri podczas oblężenia Cintry, i (w przyszłości) rozbójniczka Angoulême. Grupa jest istną mieszanką charakterów i najróżniejszych talentów, jednak nawet ich zdolności i siła ducha nie dają gwarancji, że uda im się wygrać z wrogami i ominąć polityczne konflikty. W podobnie niekorzystnej sytuacji znajduje się Yennefer. Odkrywa ona, że Loża Czarodziejek, w założeniach pokojowa i prawa organizacja, chce tak naprawdę pozyskać Ciri dla własnych, egoistycznych celów – a to oznacza jeszcze jedną potężną grupę, która staje się niebezpieczna…

Czwarty tom sagi

Przedostatnią książką w kolejności jest „Wieża jaskółki” – kolejny niesamowity tom, który obfituje w spiski, niebezpieczne przygody i nieraz krwawe walki. Nikt nie wie, gdzie jest Ciri ani jak ją znaleźć – Geralt i kompania nadal rozpaczliwie błądzą, ściągając na siebie coraz większe niebezpieczeństwo. Po długiej wędrówce Białemu Wilkowi udaje się w końcu spotkać z owianym tajemnicą i posiadającym wieszcze zdolności elfem – wiedźmin liczy na to, że przynajmniej on będzie w stanie wskazać miejsce, gdzie przebywa księżniczka. Sama Ciri tymczasem spotyka na swojej drodze Rience’a – niezłomnego prześladowcę, który poluje na nią już od pierwszej książki sagi o wiedźminie. Dziewczyna nie jest jednak tą samą nieświadomą i słabą istotką co kiedyś – jej moce się wybudzają, a ona sama staje się coraz bardziej świadoma swojego przeznaczenia…

Piąty tom sagi

Sagę o wiedźminie kończy książka „Pani jeziora” – i robi to w sposób istnie śpiewający. To w tym tomie czytelnik przekona się, czy Geraltowi uda się w końcu odnaleźć Ciri, a także czy połączy się z ukochaną Yennefer, która również musiała wyruszyć na tułaczkę. Dowiemy się również, czy przeznaczenie Lwiątka z Cintry całkowicie się wypełni i czy świat po politycznych wojnach będzie umiał wkroczyć na ścieżkę ładu i prawości. Loża Czarodziejek spiskuje, Geralt wraz z towarzyszami nie uzyskuje od nikogo pomocy, przez co jego wyprawa tkwi w miejscu, a wrogowie wcale nie spoczywają na laurach. Historie tworzone przez Sapkowskiego nie są kolorowe – dlatego nikt nie powinien liczyć na szczęśliwe zakończenie. Życie wiedźmińskiej kompanii, Geralta, Ciri, Yennefer oraz Jaskra nie było usłane różami – i nawet jeśli zasłużyli na spokój i miłość, to jednak koniec rzadko bywa sprawiedliwy…

Super promocje na wiedźmińskie gadżety!

Pozostałe książki o wiedźminie

Istnieją jeszcze inne książki o wiedźminie, których akcja toczy się w świecie stworzonym przez Sapkowskiego, ale autor nie zalicza ich do sagi i nie uważa, że stanowią jej integralną całość, jak jest w przypadku „Ostatniego życzenia” oraz „Miecza przeznaczenia”. Po zapoznaniu się z historiami Geralta, Yennefer i Ciri warto jednak sięgnąć także i po te historie – aby pozostać z tym magicznym światem na dłużej, cieszyć się plastycznym językiem Sapkowskiego czy poznać inne losy bohaterów, niemające bezpośredniego wpływu na fabułę sagi, ale i tak wciągające bez reszty.

„Coś się kończy, coś się zaczyna” to zbiór opowiadań, z których dwa dotyczą Yennefer, Geralta oraz jego rodziców – i choć może się wydawać, że przedstawiają alternatywne wersje niektórych wydarzeń z pięcioksięgu, to jednak sam autor wyraźnie zaznaczył, że są odrębną częścią.

„Sezon burz” bywa z kolei uważany za prequel do całej sagi – opisuje bowiem jedną z przygód Geralta, która wydarzyła się przed wydarzeniami znanymi nam z innych części opowieści. Bez względu jednak na to, czy obie książki będziemy traktować jako osobne dzieła, czy jako powiązane z sagą – z pewnością zachwycą tak samo jak cała seria.

Aby najlepiej poznać historię tytułowego wiedźmina, powinno się przeczytać wszystkie książki po kolei. Dzięki temu zyskamy pewność, że żaden wątek nam nie umknął i że postać Geralta nie stanowi dla nas tajemnicy. Oprócz sagi i opowiadań warto pamiętać o grach, zwłaszcza jeśli cenimy sobie polskich producentów z branży komputerowej i kochamy fantastyczną, wciągającą rozrywkę. Bez względu jednak na to, czy preferujemy wiedźmina w książkach, czy na konsoli – jego przygody i tak zapierają dech w piersiach i zachwycają niejednego. Całą sagę i opowiadania o Geralcie z Rivii Sapkowskiego możesz oczywiście zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf