Saga o wiedźminie – kolejność czytania książek

książki wiedźmin Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
Brak komentarzy
Udostępnij:

Wiedźmin z książek Andrzeja Sapkowskiego zapoczątkował znakomitą i niezwykle popularną serię gier stworzoną przez CD Projekt RED. Te wielokrotnie nagradzane produkcje są znane na całym świecie i stanowią dumę polskiego przemysłu rozrywkowego. Równie doskonały jest ich pierwowzór, czyli saga Sapkowskiego – warto zapoznać się ze wszystkimi książkami o wiedźminie i wiedzieć, w jakiej kolejności je czytać. W obliczu nowego sezonu interpretacji serialowej zaproponowanej przez platformę streamingową Netflix z pewnością się to przyda. Poniżej prezentujemy poszczególne tomy i podpowiadamy, od których części najlepiej zacząć przygodę z książkowym Geraltem z Rivii.

Cała książkowa saga o wiedźminie

Wiedźmin w książkach pojawił się po raz pierwszy nie w sadze, ale w opowiadaniach – to one rozpoczęły przygody Geralta, Jaskra, Ciri czy Yennefer. Białego Wilka możemy więc spotkać już w Ostatnim życzeniu, tomie, na który składa się siedem opowiadań. Sapkowski zapoznaje nas w nich z głównymi bohaterami i tworzy klimatyczny wstęp do sagi o wiedźminie. Co więcej, to właśnie w jednej z historii zamieszczonych w tym tytule czytelnik dowiaduje się, w jaki sposób Ciri została związana z Wiedźminem przeznaczeniem. Następną książką w kolejności jest inny zbiór opowiadań, Miecz przeznaczenia, zawierający już sześć historii. Oba tomy genialnie oddają słowiańską atmosferę całego uniwersum, które autor w pełni przedstawił w sadze, i potrafią wciągnąć w świat baśni oraz mitycznych legend.

Historie zawierają niemal wszystko, co można znaleźć w dobrej literaturze fantasy – począwszy od skomplikowanej miłości, poprzez niebezpieczne przygody i groźne istoty, a skończywszy na różnorodnych, nieziemskich rasach, jak elfy czy gnomy. To z pewnością obowiązkowe pozycje, które będą idealne na zapoznanie się z bohaterami wiedźmina. Kolejność czytania pomoże Ci lepiej zrozumieć historię.

Wiedźmin: chronologia – pierwszy tom sagi

Jeśli mowa już stricte o sadze o wiedźminie, to pierwszą książką w kolejności jest Krew elfów – w której od początku nie możemy narzekać na brak akcji. Geralt, Ciri i Jaskier zostają bowiem uwikłani w tajemne spiski, sięgające aż cesarza i władców najróżniejszych królestw. Ciri, czyli obiecane Geraltowi dziecko niespodzianka związane z nim więzią przeznaczenia, staje się celem tajemniczego czarodzieja Rience’a. Mężczyzna, aby odnaleźć księżniczkę, jest gotów posunąć się niemal do wszystkiego. Na swojej drodze spotyka Jaskra, wyśpiewującego ballady o Geralcie oraz Ciri – i to właśnie jego tropem postanawia podążyć. Czego dokładnie chce od Lwiątka z Cintry? Jak Geralt, jego podopieczna i była ukochana Yennefer przetrwają w politycznym chaosie oraz świecie pełnym potworów? Krew elfów to genialny i napisany z rozmachem początek sagi, w którym już widać pełen kunszt pióra Sapkowskiego.

Drugi tom sagi

Drugi w kolejności tom sagi o wiedźminie stanowi Czas pogardy. To bezpośrednia kontynuacja przygód bohaterów z pierwszej części, w której rozdzieleni Ciri, Yennefer oraz Geralt muszą radzić sobie ze śmiertelnymi zagrożeniami – i to w różnych częściach świata. Ciri ma być oddana do Aretuzy, Szkoły Czarodziejek. Jest temu jednak przeciwna, ponieważ uważa to miejsce za więzienie. Geralt zostaje z kolei uwikłany w zdradziecki przewrót podczas wielkiego spotkania czarodziejów – ucieka, aby ratować własną skórę. I mimo że ostatecznie uchodzi z życiem, odnosi poważne rany. Ponowne spotkanie z Lwiątkiem i Yennefer nie będzie więc należało do najłatwiejszych, zwłaszcza kiedy wokół czają się Szczury – ludzie, którzy choć przeżyli wojnę, to jednak tak ogromnym kosztem, że wobec świata czują już tylko pogardę, i nie mają skrupułów, aby ją okazać. To jedna ze świetnych książek o wiedźminie. Książki po kolei opisują, czy jest to prawdziwe zagrożenie, czy bohaterowie próbują jedynie przetrwać w tym chaosie i ochronić samych siebie.

Trzeci tom sagi

To wyjątkowa część sagi o wiedźminie. W Chrzcie ognia Geralt zostaje wyleczony dzięki driadom – pięknym leśnym nimfom – i ponownie wyrusza na poszukiwanie Ciri. To tom, który w dużej mierze skupia się na tułaczce Białego Wilka i jego zmaganiach podczas podróży. To także w tej części formuje się słynna wiedźmińska kompania, mająca na celu odnalezienie lub pomszczenie księżniczki. Oprócz Geralta i wiernego, nieodłącznego Jaskra zostają do niej włączeni łuczniczka Milva, wampir Regis, młody Cahir, który przed laty miał pojmać Ciri podczas oblężenia Cintry, i (w przyszłości) rozbójniczka Angoulême. Grupa jest istną mieszanką charakterów i najróżniejszych talentów, jednak nawet ich zdolności i siła ducha nie dają gwarancji, że uda im się wygrać z wrogami i ominąć polityczne konflikty. W podobnie niekorzystnej sytuacji znajduje się Yennefer. Odkrywa ona, że Loża Czarodziejek, w założeniach pokojowa i prawa organizacja, chce tak naprawdę pozyskać Ciri dla własnych, egoistycznych celów – a to oznacza jeszcze jedną potężną grupę, która staje się niebezpieczna…

Czwarty tom sagi

Przedostatnią książką o wiedźminie w kolejności jest Wieża jaskółki – kolejny niesamowity tom, który obfituje w spiski, niebezpieczne przygody i nieraz krwawe walki. Nikt nie wie, gdzie jest Ciri ani jak ją znaleźć – Geralt i kompania nadal rozpaczliwie błądzą, ściągając na siebie coraz większe niebezpieczeństwo. Po długiej wędrówce Białemu Wilkowi udaje się w końcu spotkać z owianym tajemnicą i posiadającym wieszcze zdolności elfem – wiedźmin liczy na to, że przynajmniej on będzie w stanie wskazać miejsce, gdzie przebywa księżniczka. Sama Ciri tymczasem spotyka na swojej drodze Rience’a – niezłomnego prześladowcę, który poluje na nią już od pierwszej książki sagi o wiedźminie. Dziewczyna nie jest jednak tą samą nieświadomą i słabą istotką co kiedyś – jej moce się wybudzają, a ona sama staje się coraz bardziej świadoma swojego przeznaczenia…

Piąty tom sagi

Sagę o wiedźminie kończy książka Pani jeziora – i robi to w sposób istnie śpiewający. To w tym tomie czytelnik przekona się, czy Geraltowi uda się w końcu odnaleźć Ciri, a także czy połączy się z ukochaną Yennefer, która również musiała wyruszyć na tułaczkę. Dowiemy się również, czy przeznaczenie Lwiątka z Cintry całkowicie się wypełni i czy świat po politycznych wojnach będzie umiał wkroczyć na ścieżkę ładu i prawości. Loża Czarodziejek spiskuje, Geralt wraz z towarzyszami nie uzyskuje od nikogo pomocy, przez co jego wyprawa tkwi w miejscu, a wrogowie wcale nie spoczywają na laurach. Historie tworzone przez Sapkowskiego nie są kolorowe – dlatego nikt nie powinien liczyć na szczęśliwe zakończenie. Życie wiedźmińskiej kompanii, Geralta, Ciri, Yennefer oraz Jaskra nie było usłane różami – i nawet jeśli zasłużyli na spokój i miłość, to jednak koniec rzadko bywa sprawiedliwy…

Nie tylko książki – gry o wiedźminie

Wiedźmin to nie tylko fascynujące książki, wciągający serial czy pasjonująca rozgrywka w wirtualnym świecie. Nie zapominajmy o planszówkach, które ostatnimi czasy przeżywają prawdziwy renesans popularności. Najnowszą z nich jest Gra Wiedźmin: Stary Świat. Dzięki niej masz okazję wcielić się w rolę profesjonalnego zabójcy potworów i wejść do legendarnego świata znanego z wiedźmińskiego uniwersum. Którą z pięciu wiedźmińskich szkół wybierzesz? Czy zdobędziesz umiejętności i sławę godną samego Geralta z Rivii? Przekonaj się sam, sięgając po grę od Rebel. 

Saga o wiedźminie – kolejność ma znaczenie!

Aby najlepiej poznać historię tytułowego wiedźmina, powinno się przeczytać wszystkie książki po kolei. Dzięki temu zyskamy pewność, że żaden wątek nam nie umknął i że postać Geralta nie stanowi dla nas tajemnicy. Oprócz sagi i opowiadań warto pamiętać o grach, zwłaszcza jeśli cenimy sobie polskich producentów z branży komputerowej i kochamy fantastyczną, wciągającą rozrywkę. Bez względu jednak na to, czy preferujemy wiedźmina w książkach, czy na konsoli – jego przygody i tak zapierają dech w piersiach i zachwycają niejednego. Całą sagę o wiedźminie, książki po kolei i opowiadania o Geralcie z Rivii Sapkowskiego możesz oczywiście zamówić na Gandalf.com.pl.

Udostępnij:
29 czerwca 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.