Archiwum Polecamy

Ranking. Mamy wszech czasów!

Avatar
Napisane przez Gandalf

    Kochające albo wyrodne. Czułe lub oschłe. Szlachetne albo podłe. Łagodne, czy też okrutne. Sprawdź, które matki znalazły się w rankingu.

    Każda matka jest inna. Czy jest dobra, czy zła, to najlepiej oceni dziecko i to z perspektywy osoby dorosłej. W tym rankingu znajdziecie matki występujące zarówno w książkach, jak i w filmach. Zestawienie nie jest ułożone od najlepszej mamy na świecie do najgorszej. Fakt, na początku są te pozytywne, a na końcu matki negatywne. Jednak główne kryterium to to, że te mamy dały zapamiętać się z jakiegoś powodu. Zapraszam do lektury 🙂      

1. Mammy z „Przeminęło z wiatrem”

Ikona macierzyństwa. Kochająca, lojalna, wyrozumiała. Mądra w ten najlepszy, niewyuczony sposób. Mama niania.

2. Selma z filmu „Tańcząc w ciemnościach”

Mimo, że cały czas dziewczęca, to bardzo dojrzała. Zdolna do miłości absolutnej. Stawia zdrowie dziecka ponad własne życie. Mama kochająca bezgranicznie.

3. Fantyna z książki „Nędznicy” Wiktora Hugo

Pełna poświęcenia, dziecko jest na pierwszym miejscu. Robi dosłownie wszystko, żeby móc utrzymać córkę. Mama poświęcająca się.

 4. Isabel i Jackie z filmu „Mamuśka”

Macocha i mama. Zwariowana i rozważna. Zakręcona i poukładana. Zupełnie różne charaktery i różne pomysły wychowawcze. Łączy je jednak to, co najważniejsze – miłość do dzieci. Mamy współpracujące.

 5. Sofia Alieksandrowna z serialu „Dzieci Arbatu”

Rozsądna i troskliwa. Kiedy jej syn niesłusznie trafia do więzienia od początku wierzy w jego niewinność. Stara się pomóc mu, zmienia nawet poglądy polityczne. Mama oddana.

6. Maryla Cuthbert z „Ani z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery

Dziewczynka trafia do niej przypadkiem, mimo to nie odprawia sieroty. Surowa, zasadnicza, ale nie pozbawiona uczuć, choć ma problem z ich okazywaniem. Mama wychowawczyni.

 7. Donna z musicalu „Mamma Mia!”

Pomysłowa, tolerancyjna, liberalna i młoda duchem. Córkę wychowuje sama. Tworzy jej prawdziwy, wspaniały dom i daje miłość za dwojga rodziców. Mama przyjaciółka.

8. Judyta z książki „Nigdy w życiu” Katarzyny Grocholi

Pomimo, że jej życie wywraca się do góry nogami, potrafi zapewnić córce stabilizację. Ogromna optymistka przepełniona energią. Mama koleżanka.

9. Vanessa Lorning z filmu „Juno”

Chce wraz z mężem zaadoptować dziecko pewnej nastolatki. Mąż jednak odchodzi. Ona pełna pokładów niewykorzystanej miłości nie rezygnuje. Jest pełna entuzjazmu, odpowiedzialna i robi wszystko, żeby być jak najlepszą mamą. Mama zaangażowana.     

10. Barbara z książki „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej

Wrażliwa, uczuciowa, jednocześnie impulsywna i wiecznie niezadowolona. Bez wątpienia jednak kocha dzieci. Stara się im zawsze pomagać. Matka nadopiekuńcza.

11. Catelyn Stark z sagi R.R. Martina „Gra o tron”

Chce jak najlepiej wychować pięcioro swoich dzieci i zapewnić im bezpieczeństwo. Każde z nich traktuje indywidualnie. Nie potrafi jednak pokochać pasierba. Matka walcząca.

 12. Halina Iwanek z filmu „Żurek”

Zniszczona życiem, zabobonna, zmaga się z upokorzeniami i trudną codziennością. Kiedy jej nastoletnia córka rodzi dziecko, ta z uporem szuka jego ojca. Matka prostolinijna.

13. Violet Weston z filmu „Sierpień w hrabstwie Osage”

Apodyktyczna, bezkompromisowa i cyniczna. Chora na raka i uzależniona od leków. Szczera do bólu. Krytykuje córki chcąc im w ten sposób pomóc. Matka z trudnym charakterem.

 14. Genia Smoliwąs z serialu „Ballada o Januszku”

Wdowa pogodzona z życiem. Pracowita, robi wszystko, żeby wspierać syna. Wierzy we wszystkie jego kłamstwa i z każdym kolejnym coraz bardziej poświęca się. Matka ślepo kochająca.

 15. Beata z filmu „Plac Zbawiciela”

Pozbawiano wsparcia, znieważana przez męża i krytykowana przez teściową. Popada w depresję. Bezradna i bezsilna. Synowie są dla niej wszystkim. Targa się na swoje i ich życie. Matka tragiczna.

16. Sarah Connor z filmu „Terminator”

Atrakcyjna, delikatna i silna jednocześnie. Na początku zastraszona i słaba, później wytrzymała i twarda. Ryzykuje wszystko, żeby chronić swojego syna. Matka wojowniczka.

17. Rosemary z powieści „Dziecko Rosemary” Iry Levina

Młoda i niedoświadczona. Jednak jej instynkt macierzyński zwycięża nawet wtedy, gdy dowiaduje się, kto tak naprawdę jest ojcem jej dziecka. Matka przerażona.

18. Bonnie Grape z filmu „Co gryzie Gilberta Grape’a

Chorobliwie otyła i pogrążona w depresji. Przyklejona do kanapy. Wszystkie jej obowiązki przejęły dzieci, włącznie z zarabianiem pieniędzy. Matka bierna.  

19. Elena z filmu „Elena”

Prosta i wyrachowana. Czuła, kochająca, a jednocześnie bezwzględna. Żeby zapewnić byt swoim dzieciom, uśmierca swojego bogatego męża. Matka samica broniąca potomstwa.

 20. Pani Bennet z powieści „Duma i uprzedzenie” Jane Austin

 Materialistka traktująca córki jak towar. Intrygantka, manipulantka, która nie zwraca uwagi na potrzeby i uczucia dzieci. Matka pusta emocjonalnie.

 21. Charlotte z książki „Lolita” Vladimira Nabokova

Pretensjonalna z drobnomieszczańskimi nawykami. Córkę traktowała jak przeciwniczkę i czuła do niej ogromną niechęć. Matka rywalka.

22. Emma Bovary z książki „Pani Bovary” Gustava Flauberta

Próżna egoistka. Macierzyństwo to dla niej ogromne rozczarowanie. Nie dba o córkę i nie kocha jej. Bez przerwy odpycha dziewczynkę. Jest zdziwiona, że urodziła takie brzydkie dziecko. Matka okrutna.

23. Mary Lee z dramatu „Hej skarbie”

Pełna nienawiści do dziecka. Terroryzuje córkę i poniża na każdym kroku. Bije. Ogranicza możliwość rozwoju. Matka wyrodna.

24. Abbie z dramatu „Pożądanie w cieniu wiązów”

Młoda, chciwa, perfidna. Sypia z pasierbem. Zachodzi z nim w ciążę. Kiedy dziecko zaczyna jej przeszkadzać, morduje je. Dzieciobójczyni.

25. Magdalena Goebbels – biografia „Magda Goebbels. Pierwsza dama Trzeciej Rzeszy”

Zagorzała zwolenniczka i przyjaciółka Adolfa Hitlera. Przywódca III Rzeszy popełnia samobójstwo 30 kwietnia. 1 maja Berlin otaczają Rosjanie. Nie wyobrażając sobie świata bez Hitlera, Magdalena Goebbels morduje sześcioro swoich dzieci podając im kapsułki z cyjankiem i wraz z mężem popełniają samobójstwo. Dzieciobójczyni.

      Na pewno Wam też zapadły w pamięć jakieś mamy ze świata literatury i filmu. Kogo Waszym zdaniem należy jeszcze dodać do rankingu? Czekam na propozycje.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf

  • Gandalf

    Cieszę się, że Ci się podobało Mamma 25 🙂 Też mam nadzieję, że ranking zainspiruje do czytania i oglądania. Dziękuję za wpis.