Polecamy

Puzzle dla dzieci – jakie wybrać, aby zaciekawić malucha?

puzzle dla dzieci
Avatar
Napisane przez Gandalf

Dzieci – niezależnie od wieku – potrzebują wsparcia ze strony rodziców, aby prawidłowo się rozwijać. To od nich zależy, czy i w jaki sposób pociecha będzie rozwijała swoją zręczność, logiczne myślenie czy umiejętność łączenia faktów. Świetnym sposobem na rozwinięcie wspomnianych cech są między innymi puzzle dla dzieci, które mogą układać nawet kilkuletnie brzdące. Ta forma zabawy może być powtarzana bez końca, dając ogromną satysfakcję nie tylko dziecku, ale i dumnemu rodzicowi. Jednak które puzzle zaciekawią maluszka, a z którymi należałoby poczekać jeszcze rok czy dwa? Mamy nadzieję, że poniższe propozycje pomogą Ci podjąć decyzję!

Puzzle dla dzieci, które uczą od najmłodszych lat

Seria CzuCzu jest znana między innymi z oferty puzzli stworzonej specjalnie dla najmłodszych pociech. Producent w swoim asortymencie ma więc układanki, którymi mogą bawić się zarówno półtoraroczne, jak i starsze maluchy – powyżej trzeciego, a nawet szóstego roku życia.

Zacznijmy od puzzli dla dzieci z dużymi elementami, które zostały stworzone z myślą o najmłodszych szkrabach. Takie układanki składają się z co najmniej dwóch sporej wielkości kart, które łączy ten sam dominujący kolor lub temat przewodni (na przykład kolorowe stonogi, które mają ten sam element na swoim pancerzu). Ze względu na niewielki stopień trudności dziecko z łatwością poradzi sobie z odszukaniem pasujących do siebie elementów. Dzieci, które należą do najbardziej wymagającej grupy wiekowej (czyli do dwóch lat), dzięki puzzlom o dużych elementach ćwiczą swoją spostrzegawczość, chwytność, a także rozwijają swoją wyobraźnię.

Dla starszaków odpowiedniejsze będą puzzle do układania posiadające więcej elementów (nawet do 60 sztuk). Układanka taka staje się wówczas wyzwaniem i jest dużo ciekawsza dla kilkulatka. Wieloelementowe puzzle zostały stworzone z myślą o przedszkolakach. Wielu rodziców twierdzi jednak, że jeśli pociecha od małego ma styczność z taką formą rozrywki, zdecydowanie szybciej poradzi sobie z trudniejszymi łamigłówkami. Warte polecenia są puzzle marki CzuCzu przedstawiające kosmos lub mapą świata, z której dziecko dodatkowo dowie się, jakie zwierzęta zamieszkują dany obszar. Trzeba przyznać, że układanki tej marki są bardzo ładnie wykonane, przyciągają wzrok dziecka zarówno kolorystyką, jak i grafiką.

Konkurencją dla CzuCzu jest znana wszystkim marka Trefl. Producent, prócz bardzo skomplikowanych puzzli dla dorosłych, ma w ofercie także proste układanki przeznaczone dla najmłodszych. Dzięki puzzlom oferowanym przez markę maluszek może także kształcić swoją wiedzę, na przykład poznawać alfabet, cyfry czy też – podobnie jak w przypadku marki CzuCzu – zwierzęta na mapie świata.

Znany bohater, który uczy świata – puzzle układanki z Puciem

Kolejne puzzle dla najmłodszych dzieci, którymi warto się zainteresować, to te stworzone przez Naszą Księgarnię. To proste układanki dla kilkulatków z wizerunkiem Pucia, bohatera książek dla dzieci autorstwa Marty Galewskiej-Kustry, które w bardzo przystępnej formie uczą maluchy wypowiadania pierwszych słów.

Idea jest prosta – dopasowanie elementów w pary. Nie są to jednak układanki w formie „pies i obroża”, a gra w skojarzenia. Zadaniem jest dopasowanie brakujących elementów ubioru (na przykład kask do jazdy na rowerze czy czapkę do zimowego przebrania). Układanki mają pastelowe barwy, które już znamy z książkowego designu. Trzeba przyznać, że te puzzle dla dzieci to nie tylko zabawa –  mają w sobie także elementy edukacyjne. Z pomocą rodziców brzdąc uczy się nowych słów.

Duże puzzle dla dzieci – gdy zabawa jest wstępem do nauki

Najmłodsi chętnie sięgają po zabawki z wizerunkiem bohaterów ze swoich ulubionych bajek. Nie brakuje więc puzzli, które nawiązują do animowanych postaci znanych maluchom z telewizji czy kina. Znajdziemy wśród nich między innymi Maszę i Niedźwiedzia, Psi Patrol czy Auta. Wybierając układanki, pamiętajmy, by kierować się nie tylko upodobaniem smyka do konkretnych bajkowych postaci, ale również poziomem ich trudności. Puzzle dla dzieci 3+ wciąż charakteryzują się dużymi elementami. Chociaż posiadają już kilkadziesiąt tabliczek, są na tyle proste, że maluch z pewnością poradzi sobie z odwzorowaniem chaotycznie rozrzuconych części.

Alternatywą dla tradycyjnych puzzli są te wykonane z pianki. Przykładem takich puzzli piankowych są te od marki Trefl prezentujące Chase’a, Marshalla, Zumy i resztę ekipy Psiego Patrolu. Układanki tego typu układa się zazwyczaj na podłodzie, gdyż składają się z bardzo dużych części, które pozwalają na sprawne operowanie elementami i łączenie ich ze sobą, nawet gdy dziecko nie ma jeszcze opanowanej do perfekcji koordynacji ruchowej. Niektóre z nich po ułożeniu zamieniają się w miękką matę idealną do zabawy, czytania bądź oglądania bajek. Zaletą piankowych puzzli jest także wygoda w ich czyszczeniu – w odróżnieniu od papierowych nie nasiąkają wodą i trudniej je uszkodzić.

Puzzle 3D dla małych konstruktorów

Ostatnio rozwija się moda na puzzle 3D. Osoby, które jeszcze nie miały okazji bliżej się z nimi zapoznać, na pewno zainteresuje fakt, że tego typu produkty rozwijają wyobraźnię i koordynację ruchową. Zmuszają także do analitycznego myślenia – dziecko musi się zastanowić, jak połączyć ze sobą kolejne elementy, aby stworzyć konkretną budowlę.

Producenci puzzli 3D stawiają na kreatywne projekty. Do tych prostszych zaliczymy na przykład stworzenie od podstaw Domku Wiktoriańskiego składającego się z 465 elementów. Końcowy efekt to trójwymiarowy budynek, a nie tylko obraz, jak w przypadku tradycyjnych puzzli. Są też takie, które zaangażują w układanie nie tylko dziecko, ale i całą rodzinę. Tutaj najlepszym pomysłem będzie makieta Nowego Jorku, która zawiera prawie 1000 elementów!

Należy zauważyć, że puzzle 3D są przeznaczone już dla nieco starszych dzieci. Posiadają bowiem liczne drobne elementy, które mogłyby zostać połknięte przez brzdące poniżej 3 roku życia. W dodatku tworzenie takiej konstrukcji będzie wymagać nie tylko zręczności i rozwiniętej motoryki małej, ale i dużych pokładów cierpliwości.

Kilka propozycji w jednym pudełku

Dzieci szybko się nudzą, dlatego mają tak wiele zabawek – gdy znużą się jedną, sięgną po drugą, a po jakimś czasie wrócą do tej pierwszej. Z puzzlami jest podobnie. Nieustanne układanie tego samego obrazka spowoduje, że rozrywka zostanie zapomniana na dłuższy czas. Dobrym domysłem mogą być zatem puzzle w pakietach – opakowania zawierają po trzy (albo i więcej) układanek. Każda z nich ma inny obrazek do ułożenia, mogą się także różnić liczbą elementów do ułożenia.

Aby elementy składające się na inne obrazki nie mieszały się za sobą, niektóre zestawy zostały uzupełnione o ciekawe rozwiązanie. Na odwrocie każdy puzzel składający się na dany obrazek ma inny znaczek (na przykład kółko czy kwadrat). Dzięki temu z łatwością można je posortować. Co więcej, daje to dziecku możliwość nauki podstawowych figur!

Zestawy puzzli najlepiej sprawdzają się w przypadku bajek z wieloma bohaterami. Wówczas każda postać dominuje na jednym z trzech czy czterech obrazków, a dzieciom też łatwiej jest je sortować i układać. I tak mali miłośnicy samochodów z chęcią sięgną po puzzle z bajki Auta 3, natomiast dziewczynkom do gustu przypadną Koty.

 

Puzzle dla dzieci są angażującą formą rozrywki, która nie tylko zajmuje czas nawet na kilka godzin, ale daje też wiele pożytku rozwojowego. Wieloelementowe układanki uczą zręczności i spostrzegawczości, ćwiczą pamięć, a także kształcą motorykę małą i chwytność palców. Puzzle 3D dodatkowo rozwijają myślenie przestrzenne. Ponadto czas, który rodzic poświęca dziecku podczas tej rozryki, też procentuje – buduje trwałe więzi, poczucie bezpieczeństwa i oparcia.

Na rynku dostępnych jest wiele propozycji dla dzieci w różnym wieku. Te najmłodsze mogą skorzystać z puzzli–układanek, które składają się z maksymalnie kilku elementów. Najczęściej to duże karty wykonane z grubego papieru, co ułatwia maluchowi trzymanie ich i dopasowywanie. Takie puzzle nierzadko nawiązują do znanych postaci z bajek lub książek. Z czasem, gdy dziecko rozwija pamięć i zręczność, można sięgać po bardziej skomplikowane propozycje – do takich należą puzzle z wieloma elementami czy puzzle 3D.

Obrazek puzzli można dobrać do indywidualnych preferencji i sympatii malucha do określonych bohaterów ulubionych bajek. Producenci puzzli prześcigają się w ofertach, tworząc piękne pejzaże czy kupując licencję na postaci z kreskówek.

Wszystkie przedstawione w artykule puzzle dla dzieci możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf