Polecamy

Pucio – jeden z popularniejszych bohaterów książeczek dla maluchów. Na czym polega ich fenomen?

pucio
Avatar
Napisane przez Gandalf

Każdy rodzic z niecierpliwością czeka na pierwsze słowo swojej pociechy. Na początku pojawiają się najczęściej „mama”, „tata”, „baba”… Zanim się zorientujemy maluch zaczyna składać pierwsze zdania. W nauce mowy ogromne znaczenie ma nie tylko rozmowa z opiekunami, ale także specjalnie przygotowane książeczki, które zachęcają malucha do kształtowania nowej umiejetności. Jedną z takich pomocy dydaktycznych jest seria książek o Puciu, którą zna niemal każde dziecko w Polsce. Na czym polega fenomen książeczek, których bohaterem jest kilkuletni chłopiec? Przedstawiamy 5 powodów, dla których dzieci i dorośli pokochali serię książek Marty Galewskiej Kustry.

Pucio i cała reszta

Sukces książek o Puciu to między innymi niepowtarzalni bohaterowie, w tym przede wszystkim tytułowy Pucio – kilkuletni, sympatyczny chłopiec. Wspomniana „cała reszta” to jego wesoła rodzina: Misia, Bobo, mama i tata, ciocia, pies Funio i inne dzieciaki. Ich perypetie zaciekawiają małych czytelników, a przygody wciągają bez reszty.

Rezolutny maluch z ciemną grzywką to doskonały kompan do rozpoczęcia nauki mowy. Książeczki dostosowane są zarówno do dzieci wypowiadających pierwsze słowa, jak i tych, które zaczynają już składać zdania, rozwijają słownictwo i wprowadzają w swoje wypowiedzi zasady gramatyki. W przyswajaniu tej ważnej umiejętności towarzyszą dziecku postacie, które budzą pozytywne emocje. Bohaterów można poznać lepiej w książeczkach z bardziej rozbudowaną fabułą, przeznaczonych dla starszaków.

Książeczki o Puciu to nie tylko i wyłącznie nauka mowy. To także możliwość poznawania otaczającego świata. Maluchy towarzyszą bohaterom w ich perypetiach, poznając jednocześnie pory roku czy codzienne czynności. Do tytułów, w których mamy możliwość bliższego poznania bohaterów serii, należą między innymi: „Pucio na wakacjach. Ćwiczenia wymowy dla przedszkolaków” czy „Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zdania”.

Dla każdego coś dobrego

Wszystkie części książek o Puciu zostały opracowane w taki sposób, że są odpowiednio dostosowane do poszczególnych etapów rozwoju mowy dziecka. Co ciekawe, wiek głównego bohatera zmienia się z każdą książką – tak samo jak wiek małego czytelnika. Serię rozpoczyna „Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych”. Kolejne książeczki pomagają w nauce pierwszych słów, a następnie wypowiadaniu zdań. Cykl został przemyślany przez autorkę w taki sposób, by poziom trudności był zgodny z możliwościami dziecka i zapewniał prawidłowy rozwój jego mowy.

Bez wątpienia dużym plusem książeczek jest ich forma. Zawierają krótkie i nieskomplikowane historie, które są w pełni zrozumiałe nawet dla najmłodszych dzieci. Co bardzo istotne, seria o Puciu to nie tylko nauka dla maluchów, ale również dla… rodziców! Dzięki praktycznym poradom znajdujących się na kartach praca z maluchem jest łatwiejsza i pozwala na osiągnięcie lepszych efektów. Po te pozycje bardzo chętnie sięgają również logopedzi podczas pracy z przedszkolakami. Wielu specjalistów poleca część „Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zdania”.

Nauka przez zabawę

Ten logopedyczny cykl książek idealnie nadaje się do rozszerzania słownictwa, ćwiczenia mowy zadaniowej, a także do odmiany rzeczowników i czasowników. W pierwszych tomach Pucio to mały brzdąc, który z czasem ma coraz wyraźniejszą mowę. „Większy” Pucio mówi już pełnymi zdaniami, odmieniając słowa przez przypadki. Śledząc losy bohaterów, dzieci wykonują polecenia zapisane na kartach książki i uczą się tym samym mówić. Wszystko po to, by ich mowa była coraz lepsza, a słownictwo bogatsze.

Pierwsze książki o Puciu skierowane są do najmłodszych, którzy dopiero „raczkują” w świecie mowy, a także do dzieci, które mają problemy z właściwym jej rozwojem. Tytuł „Pucio uczy się mówić…” skupia się głównie na wyrażeniach dźwiękonaśladowczych i prostych sylabach łączących spółgłoski z samogłoskami, które używane są przez najmniejsze brzdące. W drugiej części – „Pucio mówi pierwsze słowa” – pojawiają się wyrazy charakterystyczne dla rozwoju mowy dziecka w pierwszym i drugim roku życia. Maluchy zaczynają wówczas łączyć słowa i budować proste zdania. Jeśli zatem Wasze dziecko ma z tym trudności lub chcecie po prostu wpłynąć pozytywnie na jego rozwój, z całą pewnością Pucio zachęci każdego do wspólnej zabawy!

Kreska i format na miarę wymagających czytelników

Krótkie teksty ozdobione są niebanalnymi i przejrzystymi ilustracjami. Pokazują rożne scenki z życia głównego bohatera i jego bliskich. Doskonale trafia to do małych odbiorców, ponieważ ilustrowane czynności są zazwyczaj dobrze im znane. Każde dziecko widziało jak rodzic przygotowuje posiłek dla całej rodziny, nieraz przeżyło wspólny obiad czy też doskonale wie, jak wygląda czas zabawy. Ilustracje są na tyle wymowne, że inspirują dzieci do działania, pokazywania, naśladowania czy powtarzania – chociażby prostych słów dźwiękonaśladowczych. I choć obrazki są dość proste, to dalekie od infantylnych, jaskrawych rysunków. Kreska Joanny Kłos z całą pewnością ma swój charakterystyczny styl, jest także wysokiej jakości.

Dużym atutem cyklu są też kartonowe strony w dużym formacie. Dzięki temu książeczki są przyjazne nawet dla maluszków. Łatwo z nich korzystać i nie niszczą się tak szybko, choć lektury zawsze są mocno eksploatowane. Choć tytuły są przeznaczone dla dzieci w różnym wieku, schemat konstrukcji tekstu i rysunków jest zawsze podobny – dzięki temu maluchom łatwiej jest się poruszać po całej serii. Czują się też bezpiecznie – jak wiadomo, maluchy lubią rytuały. Książeczki mają podobną objętość i układ graficzny, niektóre tomy zostały wydane w kwadratowym wydaniu, należą do nich „Co robi Pucio?” oraz „Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem”.

 Kto stoi za sukcesem Pucia?

Marta Galewska-Kustra i Joanna Kłos. Pierwsza z pań jest autorką i pomysłodawczynią serii o Puciu, druga natomiast jest ilustratorką. Obie są niesamowicie kreatywne i zdolne, znają także potrzeby dzieci. To właśnie one stoją za sukcesem małego chłopca, który uczy mówić inne dzieci.

Marta Galewska-Kustra jest dr nauk humanistycznych, logopedą i pedagogiem dziecięcym. Ma sporo zajęć – jest pracownikiem naukowym Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, prowadzi również gabinet logopedyczny dla dzieci. Autorka cyklu o Puciu to też członkini Polskiego Towarzystwa Logopedycznego. Marta Galewska-Kustra jest także autorką innych książek wspierających rozwój mowy. Wraz z Elżbietą i Witoldem Szwajkowskimi napisała „Wierszyki ćwiczące języki”.

Joanna Kłos ukończyła grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obroniła w Pracowni Projektowania Plakatu. Przez kilkanaście lat pracowała jako grafik. Aktualnie zajmuje się ilustracją i wspólnie z mamą oraz siostrą prowadzi pracownię lalek Romaszop. Z Martą Galewską-Kustrą pracowała też przy innych literackich projektach. Mamy nadzieję, że zaskoczą nas kolejnymi wspólnymi realizacjami z Puciem i nie poprzestaną na książeczce „Pucio umie opowiadać” – jak do tej pory ostatniej z serii.

Jeśli jeszcze Wasze dziecko jeszcze nie poznało tego uroczego chłopca to czas nadrobić zaległości! Wszystkie wymienione książki dostępne są na Gandlaf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf