Polecamy

Prezent na roczek dla chłopca – poznaj naszych 7 propozycji!

prezent na roczek dla chłopca
Avatar
Napisane przez Gandalf

O ile przez pierwsze miesiące życia zainteresowania noworodka można traktować w kategoriach uniwersalnych i obdarowywać go grzechotkami czy maskotkami, o tyle pierwszy rok życia malucha przynosi już jakieś wskazówki dotyczące jego upodobań. Jeżeli nie mamy codziennego kontaktu z chrześniakiem czy wnukiem, możemy jednak nie zauważać tych niewielkich wskazówek dawanych przez brzdąca. Nierzadko też sami rodzice, nawet gdy znają pierwsze zainteresowania dziecka, nie mają pomysłu, który z dostępnych na rynku artykułów wybrać na prezent. Najbezpieczniejszymi upominkami są te praktyczne oraz takie, które „rosną wraz z dzieckiem” dzięki zróżnicowanym poziomom trudności w użytkowaniu czy możliwościom różnorodnego ich wykorzystania. Jaki kupić więc prezent na roczek dla chłopca?

Odgryźć się światu

Dzieci zaczynają ząbkować około 5 miesiąca życia. Proces ten trwa nawet do momentu ukończenia przez malucha 3 lat. Zęby mogą przysparzać dziecku (a przez to i jego rodzicom) ogromu utrapień. Przepłakane dni i noce odbijają się przecież na całej rodzinie. Ulgę przynoszą specjalistyczne pasty, ale również gryzaki! W sklepach można znaleźć mnóstwo gadżetów tego rodzaju.

Gryzak przyjaciele z dżungli składa się z wielu elementów o różnorodnych kształtach i kolorach. Nie dość, że może przynieść dziecku ulgę podczas ząbkowania, to fantastycznie sprawdzi się także jako zabawka usprawniająca zdolności manualne. Dzięki bogatej kolorystyce z pewnością wzbudzi też zainteresowanie malucha.

Oryginalny prezent na roczek dla chłopca w tej gryzakowej kategorii stanowić mogą Gryzaki Kluczyki. Kto wie, może w przyszłości przełożyłyby się na zainteresowanie dziecka mechaniką lub samochodami wyścigowymi?

Podkręcić samodzielność

Znany francuski psychoanalityk, Jacques Lacan, wysnuł teorię jakoby dziecko między 6 a 18 miesiącem życia przechodziło fazę, którą badacz nazwał fazą lustra. Jest to moment, w którym pociecha zaczyna dostrzegać swoją odrębność od rodziców oraz potrafi określić granice własnego ciała – zyskuje też ich świadomość. Wybierając prezent na roczek dla chłopca, warto więc rozważyć takie zabawki, z których dziecko będzie mogło korzystać samodzielnie, poznać swoje możliwości oraz zainteresowania w oderwaniu od postrzegania świata przez rodziców.

Świetnie sprawdzą się tu Klocki First Builders od marki Mega Bloks. Ta klasyczna zabawka daje ogromne możliwości z zakresu realizacji kreatywności, a także przyspiesza rozwój umiejętności chwytnych i motorycznych dziecka. Jest całkowicie bezpieczna, gdyż składa się z dużych elementów – nie istnieje więc ryzyko, że brzdąc je połknie lub włoży do ucha czy noska. Budując wieże czy też segregując kolory poszczególnych klocków, dziecko poznaje świat i fantastycznie się przy tym bawi. To również idealny prezent dla chłopca na roczek z innego, trywialnego powodu – mianowicie LEGO. Nie ma chyba dziecka, które nie pokochałoby tych klocków! Jednak by móc się nimi bawić, musi przekroczyć odpowiedni wiek. Duże klocki typu Mega Bloks lub Duplo są świetnym wstępem do świata kreatywności i zabawy konstruktorskiej.

Buju-buju, czyli prezent na roczek dla chłopca, który uspokoi szkraba

Dzieci uwielbiają kołysanie, tulenie czy bujanie. I chociaż klasyczne koniki na biegunach są coraz rzadszym widokiem, sklepowe półki wypełniają różnorodne bujawki. Ruch w tył i przód lub na boki uspokaja i wycisza dziecięce emocje oraz daje poczucie bezpieczeństwa. To jednak nie wszystko! Okazuje się, że bujanie bardzo intensywnie wpływa na aktywność dziecięcego mózgu, rozwijając jednocześnie układ przedsionkowy (odpowiedzialny chociażby za zmysł równowagi i koordynację ruchową), mięśnie malucha i jego wyobraźnię przestrzenną. Jeździk-bujawka Ride On fantastycznie sprawdzi się więc jako prezent na roczek dla chłopca, kusząc malucha intensywnymi barwami i świetną zabawą. Gadżet posiada też elektroniczny klakson oraz schowek na najważniejsze dziecięce skarby.

Samodzielne siusiu

Pierwsze próby nauczenia dziecka samodzielnego siusiania do nocnika można podjąć w momencie, w którym maluch skończy 8 miesięcy, chociaż oczywiście wszystko uzależnione jest od jego osobistych predyspozycji i tempa rozwoju. Jednak zanim szkrab faktycznie zacznie świadomie oddawać mocz warto oswoić je z nowym przedmiotem w domu.

Pierwsze urodziny to dobra okazja, by podarować dziecku nocniczek Ucz się ze Szczeniaczkiem marki Fisher Price. To wyjątkowo oryginalny prezent na roczek dla chłopca, a jednocześnie coś, co znajduje się poza listą pierwszych potrzeb w rodzinnym budżecie. Nocnik przypomina kształtem prawdziwą toaletę, ma zresztą zdejmowaną nakładkę, która pasuje na większość „prawdziwych” sedesów. Dziecięca toaleta wzbogacona została o radosne melodyjki, kwitujące młodociany sukces po każdym spuszczeniu przez malucha wody.

Na koniec świata i jeszcze dalej!

Zmiany zachodzące w dziecięcym ciałku i umyśle mogą powodować u malucha spory zamęt. Budząca się świadomość własnej odrębności, uczenie się kolejnych zachowań i poznawanie świata wymagają równoważących momentów wyciszenia oraz odpoczynku. Rozważając prezent na roczek dla chłopca, warto zastanowić się nad zakupem Gwiezdnego Projektora-Uspokajacza.

Zabawka złożona jest z miękkiej przytulanki oraz elektronicznego gadżetu, który wyświetla na ścianach gwiazdki i mieni się różnymi kolorami. Urządzenie posiada też funkcję odtwarzania melodyjek i dźwięków, które działają na malucha kojąco, ale też – jak wszystko w początkowej fazie rozwoju – oswajają go z nowymi dźwiękami i wrażeniami zmysłowymi.

W to mi graj!

Chociaż roczny brzdąc jest jeszcze zdecydowanie za mały, by usiąść przed komputerem i poznawać świat gier wideo, nic nie stoi na przeszkodzie, by zawczasu zaczął oswajać się z dedykowanym podobnym aktywnościom kontrolerem. Wesoły padzik malucha to wręcz przyszłościowy, ale i oryginalny, prezent na roczek dla chłopca – w końcu kariera zawodowego gracza staje się coraz bardziej opłacalną ścieżką otwartą dla znacznie większej liczby osób. Dziecięcy kontroler nie steruje żadną rozgrywką. Jego przyciski służą do oswajania malucha z prostymi wyrazami, kolorami, kształtami czy liczbami. Jednocześnie dziecko oswaja się z kształtem przedmiotu i ćwiczy umiejętności chwytne. Realistyczny wygląd urządzenia daje maluchowi mnóstwo frajdy!

 

Wybierając prezent dla chłopca na roczek, powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jeżeli spotykamy się z maluchem regularnie, możemy podjąć się próby przeanalizowania jego zachowań, zainteresowań oraz etapu rozwoju i w ten sposób wybrać odpowiednią zabawkę. Warto również podpytać rodziców, czy nie wiedzą, z czego ich pociecha ucieszyłaby się najbardziej. Jeżeli jednak widujemy jubilata rzadko, zdecydowanie bezpieczniej jest wybierać coś z prezentów uniwersalnych, jak gryzaki czy bujawki. Nie warto również przejmować się, jeżeli dziecko nie od razu zainteresuje się wręczonym mu podarkiem. Po pierwsze, w warunkach urodzinowych, otoczone nowymi twarzami i bodźcami, może być zbyt skołowane, by poświęcić uwagę jakiemukolwiek przedmiotowi. Po drugie, wiele zabawek zyskuje w oczach maluchów wartość dopiero z czasem.

Wszystkie wymienione zabawki nadające się na prezent na roczek dla chłopca możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf