Aktualności

Premiery muzyczne tylko w piątki!

Aleksandra
Napisane przez Aleksandra

    Projekt „Piątki z nową muzyką” działa już na całym świecie, a dokładnie w 45 krajach. Od 10 lipca to właśnie piątek jest światowym dniem premier muzycznych. Nowości pojawiają się wszędzie w tym samym momencie – punktualnie o godzinie 0:01 czasu lokalnego. I nie ważne, czy ktoś słucha muzyki na płytach CD, winylach, czy nośnikach cyfrowych. Każdy będzie miał dostęp do nowych nagrań w tej samej chwili!

 Kto za tym stoi?

Skala przedsięwzięcia jest ogromna nie tylko ze względu na liczbę państw, które się w nie zaangażowały. To inicjatywa i współpraca całego przemysłu muzycznego na wielu płaszczyznach. W „Piątki z nową muzyką” włączyły się wytwórnie fonograficzne, dystrybutorzy, niezależni producenci, artyści i oczywiście fani. Największe światowe rynki muzyczne, w tym także Polska, podjęły wspólne działa, żeby zmienić system sprzedaży i wprowadzić jeden dzień na premiery i dopasować listę bestsellerów w poszczególnych krajach. Żeby ogarnąć tak ogromne zmiany musiał powstać komitet, który czuwa nad wszystkim. W jego skład wchodzi sześć instytucji związanych z muzyką.

Dlaczego piątek?

Do tej pory każdy kraj rządził się swoimi prawami. We Francji i Wielkiej Brytanii nowości trafiały na rynek w poniedziałki, w Stanach Zjednoczonych we wtorki. Dobrym przykładem służą tu Niemcy, Austria, Holandia, czy Szwajcaria, które ustaliły piątek jako dzień premier już w 2005 roku. Australia zasadę tę przyjęła w roku 2009. W Polsce wcześniej nie było żadnego ustalonego dnia, a o dacie premiery decydowały poszczególne wytwórnie. Przez wiele miesięcy odbyło się mnóstwo narad, przeprowadzono wiele analiz i badań. Największy wpływ na to, że ostatecznie wybrano piątek na światowy dzień premier muzycznych, mieli konsumenci. Oni upodobali sobie właśnie piątki i soboty. W te dni są najbardziej aktywni, to znaczy robią najwięcej muzycznych zakupów. Także w wtedy czekają na premiery albumów i utworów. Dlatego też projekt „Piątki z nową muzyką” to przede wszystkim wyjście naprzeciw oczekiwaniom fanów.  

Co zmienią „Piątki z nową muzyką”?

  • Przede wszystkim piątkowe premiery dadzą te same możliwości wszystkim słuchaczom na całym świecie. W dobie obecnych technologii najbardziej frustrujące jest oczekiwanie na coś, co w innym miejscu jest już dostępne. Tak też było z muzyką. Ważna jest też atmosfera towarzysząca premierom. Wspólne, wielkie czekanie na singiel, czy album ulubionego artysty mają wyjątkowy charakter. Dzięki temu teraz fani należą do jednej, ogromnej muzycznej rodziny.
  • Kolejny plus to wzmocnienie przekazu promocyjnego, który na rynku muzycznym jest bardzo ważny. Silny marketing tego projektu daje realne szanse na ożywienie i wzmocnienie branży muzycznej.
  • I jeszcze jedna ważna rzecz. Dzięki jednej dacie premiery albumu na całym świecie będzie można w zmniejszyć szerzące się piractwo. Do tej pory różnica między dniami premier sprzyjała temu procederowi.

Dobra wola wytwórni

Przystąpienie do projektu „Piątki z nową muzyką” nie jest obowiązkowe. To indywidualna decyzja każdego wydawcy. W Polsce część wytwórni niezależnych już się zadeklarowała. Jest to na przykład Agora, Fonografika, Mystic Production, My Music. Inne wytwórnie jeszcze się zastanawiają i podejmą decyzje w ciągu najbliższych tygodni.

Moi Drodzy, mnie takie zmiany bardzo cieszą. Myślę, że wielu fanów popiera ten projekt. Od teraz na piątek będę czekała nie tylko dlatego, że to początek weekendu. Teraz piątek to będzie dodatkowo takie małe muzyczne święto 🙂

        Obiecuję, że za tydzień przygotuję muzyczne zapowiedzi na najbliższe tygodnie. A teraz kilka nowości z tego tygodnia, coś na zakończenie wakacji! Napiszcie na jakie premiery Wy czekacie i jakie sierpniowe i wrześniowe nowości moglibyście polecić 😉

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Aleksandra

Aleksandra

Prowadzi podwójne życie - to w realu i we śnie. A śni tak, że tylko siadać i spisywać. Jej pasją jest m.in. literatura. Czyta wszędzie, zawsze ma zaczęte kilka książek. Ostatnio nie jest to jednak łatwe, bo... giną jej zakładki. Znajduje je po jakimś czasie w pokoju córeczki, a mała "złodziejka" robi niewinną minkę. Kolejna pasja to film...