Aktualności Archiwum

Premiery książkowe na październik. Same HITY wydawnicze!

Avatar
Napisane przez Gandalf

Październik zapowiada się R E W E L A C Y J N I E!

Dawno nie było tak ciekawego wysypu literackich nowości. Jest kilka książkowych perełek, którym na pewno się nie oprzecie. Przekonajcie się sami 🙂 Zapraszam do lektury!

1. „Pilch w sensie ścisłym. Biografia”  – Katarzyna Kubisiowska 


Data wydania: 12.10.2016

„Książek nie czyta się po to, aby je pamiętać. Książki czyta się po to, aby je zapominać, zapomina się je zaś po to, by móc znów je czytać” – „Bezpowrotnie utracona leworęczność”.

Książki Pilcha czyta się też po to, żeby poznać autora, bo jest nietuzinkowy. W jego powieściach jest mniej lub więcej pisarza. Dostrzegamy go „Pod Mocnym Aniołem” i w książce „Zuza albo czas oddalenia”. Każdy, kto lubi cięty język Pilcha, jego ironię i komentowanie przez niego rzeczywistości, zna na pewno książkę „Zawsze nie ma nigdy. Jerzy Pilch w rozmowach z Eweliną Pietrowiak”.

Choć o Jerzym Pilchu powiedziano już wiele, to i tak jeszcze nie wszystko. Pisarz „skrył za zasłoną literackiej fikcji wiele tajemnic. Czasem czarujący i uroczy, czasem zimny i niedostępny. Ta kontrowersyjna, pierwsza biografia powstała z Pilchem i wbrew Pilchowi, obdziera go z fikcji, by pokazać całą prawdę”.

Myślę, że ta biografia to kawał dobrej roboty i porządnego, ponad dwudziestoletniego, researchu. Bowiem Katarzyna Kubisiowska to publicystka związana z „Tygodnikiem Powszechnym”, tak, jak Jerzy Pilch. Można więc powiedzieć, że Pilch jest jej redakcyjnym kolegą.

2. „Obsesja”  – Nora Roberts 


Data wydania: 12.10.1016

Zapowiedź literacka dla wielbicieli pióra Nory Roberts. Jest ich całkiem sporo, bo to jedna z najlepiej zarabiających pisarek na świecie. Jej książki sprzedają się, jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Od czasu swojego debiutu napisała ponad 220 powieści. Jako Nora Roberts, Sarah Hardesty i Jill March, przeważnie pisze romanse, a kryminały wydaje pod pseudonimem J.D. Robb. Tym razem jednak najnowsza książka Nory Roberts to powieść kryminalno-sensacyjna.

Naomi Carson postanowiła w końcu ustatkować się. Zdecydowała, że czas osiąść, gdzieś na stałe. Padło na niewielkie miasteczko, gdzie kupiła dom wymagający konkretnego remontu. Traf chciał, że znaleźli się chętni, żeby jej pomóc. Jeden z nich to przystojny Xander Keaton. Naomi wpada mu w oko. Wszystko układa się pomyślnie, gdy nagle młodą kobietę dopadają zmory przeszłości. Ktoś zna jej rodzinne tajemnice. Musi odkryć kto to jest, zanim wszystko wyjdzie na jaw…

„Obsesja” to książka, w której Nora Roberts równomiernie rozłożyła napięcie. To też kawałek współczesnego, małomiasteczkowego romansu.

3. „Uwikłani. Tom 4. Hudson”  – Laurelin Paige 


Data wydania: 21.10.2016

Na tę kontynuację czekają przede wszystkim kobiety. Seria „Uwikłani” to gorący bestseller! W czwartej części pod tytułem „Hudson”, Czytelniczki zobaczą wszystko z perspektywy Hudsona Pierce`a. Ten przystojniak mówi: „Mogę z łatwością podzielić swoje życie na dwie części: przed i po niej”. Co Wy na to?

Hudson Pierce ma życie, o jakim większość może jedynie pomarzyć. To przystojniak z miliardami na koncie. Ma pieniądze, władzę i powodzenie u kobiet. Nie udało mu się stworzyć trwałego związku, ale też za takim nie tęsknił. Teraz spotyka się z nieziemską Alayną Withers. Ich relacja jest bardzo burzliwa, pełna dzikiego pożądania i nieposkromionych żądzy. Czy tym razem to coś więcej? Czy to ta jedyna? Czy Alaya dobrze odbierała gesty Hudsona? Czy właściwie interpretowała jego zachowania?

W tej części erotycznej serii, wszystkie karty zostaną odkryte. Oczywiście książka „Hudson”, tak, jak wcześniejsze tomy, pełna jest zmysłowości. Ciekawe, czy okaże się lepsza od erotyku „Grey. Pięćdziesiąt twarzy Greya oczami Christiana”  E.L. James.

4. „Harry Potter i przeklęte dziecko”J.K. Rowling, John Tiffany, Jack Thorne

Data wydania: 22.10.2016

Na tę książkę czekają wszyscy fani Harrego Pottera. Tym bardziej, że Rowling zapowiedziała, iż więcej nie będzie o nim pisała. Tak czy inaczej każda książka, która ma w tytule „Harry Potter”, to bestseller. Ciekawe, czy i tym razem tak będzie? Nowy Potter, to jedna z najgorętszych nowości książkowych października.

Wszyscy znają ciemnowłosego, szczupłego chłopca w okrągłych okularach. Dorastał na oczach całego świata. Jego losy śledziły miliony. Najpierw, kiedy mieszkał z Dursley’ami, później, gdy uczył się w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Przez kolejne lata jego nauki, kiedy przeżywał niesamowite przygody, aż do czasu, kiedy ożenił się z Ginny Weasley i został tatą trójki dzieci.

Teraz Harry Potter ma rodzinę, pracuje w Ministerstwie Magii. Widzimy go dziewiętnaście lat później. Jest zapracowanym urzędnikiem, a jego najmłodszy syn Albus, musi stawić czoła wielkiemu niebezpieczeństwu. W tej części Czytelnicy poznają relacje Harrego z dzieckiem. Sytuacja nie będzie oczywista, bo zło może pojawić się w najmniej spodziewanym miejscu.

„Harry Potter i przeklęte dziecko” to najnowsza, ósma część, historii najsłynniejszego czarownika na świecie. Od poprzednich książek różni ją to, że powstała na podstawie scenariusza dwuczęściowej sztuki teatralnej. Oparta jest na pierwszej wersji scenariusza. Spektakl reżyserował John Tiffany i jest to pierwsze autoryzowane przedstawienie ze świata Harry`ego Pottera. Premiera spektaklu odbyła się na londyńskim West Endzie 30 lipca 2016.

6. „Lampiony”  – Katarzyna Bonda 

Królowa polskiego kryminału i jej kolejna książka! Ta literacka premiera października na pewno zainteresuje wielu Czytelników.

„Lampiony” to trzecia część historii Saszy Załuskiej. Profilerka tym razem pracuje w Łodzi, a do rozwiązania ma niebanalną kryminalną zagadkę. Jej przeciwnikiem jest… nieobliczalny podpalacz. Sasza tworząc kolejne portrety psychologiczne nieuchronnie zmierza do odkrycia tajemnicy z własnej przeszłości. Seria książek o Saszy Załuskiej to najpopularniejszy cykl Katarzyny Bondy.

7. „Najlepiej w życiu ma Twój kot. Niepublikowane listy niezwykłej pary”  – Wisława Szymborska

Data wydania: 26.10.2016

„Najlepiej w życiu ma Twój Kot, bo jest przy Tobie”, napisała Wisława Szymborska do Kornela Filipowicza. Ona pisarka. On pisarz. Jeden ze swoich najpiękniejszych i najbardziej znanych wierszy „Kot w pustym mieszkaniu”, napisała po śmierci Filipowicza.

Szymborska i Filipowicz byli nietypową parą. Choć ich związek trwał ponad dwadzieścia lat, nigdy ze sobą nie mieszkali. Po śmierci ukochanego wyznała:

„Byliśmy ze sobą 23 lata. Cudowny człowiek, świetny pisarz. Nie mieszkaliśmy razem, nie przeszkadzaliśmy sobie. Byliśmy końmi, które cwałują obok siebie”.

Poetka zobaczyła Kornela Filipowicza po raz pierwszy w 1946 lub 1947 roku. Choć nie pamiętała dokładnie, gdzie to było, doskonale zapamiętała emocje, które temu towarzyszyły. Mężczyzna zrobił na niej ogromne wrażenie. „Boże, jaki piękny mężczyzna” – pomyślała wówczas. Przez kolejne lata mijali się. Kiedy jednak już się związali to „(…) pasowali do siebie jak męski i żeński rodzaj liścia miłorzębu. Stanowili organiczny związek, jedność i całość” (cytat Karla Dedeciusa, tłumacza).

W chwilach rozłąki Szymborska i Filipowicz pisali do siebie listy. Miały różny ton i pełne były rozmaitych emocji. Jedne z humorem, inne mówiące o codzienności, a także te przepełnione miłością i tęsknotą. Listy zabawne, liryczne, miłosne.

Za sprawą tej lektury, Czytelnicy będą mogli podejrzeć, jak przez dziurkę od klucza, związek Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza. Pary, którą łączyło wyjątkowe uczucie. Mówiono, że nawet jeśli stali do siebie plecami, cały czas patrzyli sobie w oczy.

8. „Wezbrane wody”  – Danielle Steel

Data wydania: 26.10.2016

W październiku pojawi się w księgarniach najnowsza książka Danielle Steel. Pisarka kolejny raz chwyci za serca swoich Czytelników. Tym razem za sprawą opowieści, która pokazuje, że w życiu wszystko może zmienić się w ułamku sekundy. Wszystko można też zawsze zacząć od nowa i znaleźć upragnione szczęście.

Nowy Jork. Każdy jest pochłonięty swoimi sprawami. Ellen Wharton odwiedza matkę. Chce też znaleźć lekarza, który wyjaśni, co się dzieje. Od lat starają się z mężem o dziecko i nic. Charles Williams to bankier, który jest tu w interesach. Pragnie też zobaczyć swoje córki, które mieszkają z jego byłą żoną. Juliette Dubois jest lekarzem. Pracuje na oddziale ratunkowym w jednym z nowojorskich szpitali. Peter Holbrook i Ben Weiss to studenci mieszkający w obskurnym budynku centrum miasta.

Do Nowego Jorku zbliża się huragan Ofelia…

9. „Niebezpieczne kobiety”  – Patryk Vega

Data wydania: 26.10. 2016

Patryk Vega pewnie bardziej kojarzy się Wam z kinem i telewizją. I słusznie ponieważ jest scenarzystą i reżyserem znanego filmu sensacyjnego „Pitbull”. Na jego podstawie powstał też popularny serial  pod tym samym tytułem. „Pitbull” okazał się sukcesem. Powstała więc kolejna część: „Pitbull. Nowe porządki”.

Patryk Vega ma na swoim koncie nie tylko filmy, ale i kilka książek. Najnowsza to „Niebezpieczne kobiety”, czyli cała prawda o kobietach w polskiej policji. Wcześniej nikt nie zgłębiał tego tematu. Vega jako pierwszy pokazuje świat policjantek. To nie tylko funkcjonariuszki w mundurach, ale też żony, matki, koleżanki. Książka Patryka Vegi bez ogródek opowiada o ich życiu, o mrocznej pracy wymagającej poświęceń, o twardych zasadach i regułach, których muszą przestrzegać, o rywalizacji z mężczyznami. Policjantki niejednokrotnie ocierają się o makabrę, okrucieństwo, po czym wracają do domu…
„Czy wieczorem spokojnie przeczyta bajkę swojemu dziecku, skoro parę godzin wcześniej znalazła ciało noworodka?
Czy zje obiad z rodziną, jeśli tego dnia czuła smród rozkładających się, kilkutygodniowych zwłok?
Czy mąż zobaczy w niej kochankę, gdy z patrolu wróci ze złamanym żebrem i wybitą szczęką?”.

10. „Behawiorysta”  – Remigiusz Mróz

Data wydania: 26.10.2016

Remigiusz Mróz to młody ambitny pisarz. Jest Laureatem Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru z 2016 roku za powieść „Kasacja”. W październiku na półki księgarń trafi jego najnowsza książka „Behawiorysta”.

Zamachowiec zajmuje przedszkole. Trzyma na celowniku dzieci i nauczycieli. Sytuacja jest dramatyczna i trudna ponieważ przestępca nie wysuwa żadnych żądań. Policja jest w kropce, ponieważ nie wie do czego zmierza mężczyzna. Jaki ma cel? Dlaczego trzyma zakładników? Transmisja na żywo z przedszkola pojawia się w sieci, co jeszcze bardziej komplikuje sprawy. Policja zwraca się z prośbą o pomoc do Gerarda Edlinga. To były prokurator, którego zwolniono dyscyplinarnie. Jest on jednak świetnym fachowcem od kinezyki, która zajmuje się badaniem komunikacji niewerbalnej. Jego pomoc jest niezastąpiona, bo ma na swoim koncie same rozwikłane sprawy. Rozpoczyna się decydująca rozgrywka…

11. „Krótka historia siedmiu zabójstw”  – Marlon James 

Data wydania: 27.10.2016

„Ta książka jest jak remake filmu Nierówna walka, w reżyserii Quentina Tarantino, do muzyki Boba Marleya, ze scenariuszem Olivera Stone`a i Williama Faulknera, doprawiony szczyptą marihuany najlepszego sortu!” – Michiko Kakutani, recenzentka „The New York Times”.

Książka znalazła się w czołówce zestawienia 10 najważniejszych powieści roku i zdobyła Nagrodę Bookera 2015! Natomiast szkocki pisarz Irvine Welsh powiedział: „To nadzwyczajna powieść o władzy, korupcji i kłamstwach. Nie przychodzi mi na myśl lepsza książka, którą przeczytałem w tym stuleciu”.

„Krótka historia siedmiu zabójstw” opowiada o zamachu na Boba Marley’a. To zdarzenie jest w zasadzie punktem wyjścia do snucia dalszej opowieści.

Jamajka, rok 1976. Na dom Boba Marley’a napadają uzbrojeni po zęby gangsterzy. Jest ich siedmiu. Muzyk uchodzi z życiem. Przestępcy nigdy nie zostają schwytani. W swojej książce, Marlon James, odkrywa przed Czytelnikiem okoliczności towarzyszące tamtemu wydarzeniu. Było one bardzo ważne dla mieszkańców Jamajki. Pisarz wtajemnicza krok po kroku w kolejne sprawy, zachowując przy tym cały realizm. Wulgarny język, przemoc, krew. Odsłania brutalny świat pełen narkotyków i korupcji. Gdzieś w tle słychać lekką muzykę reggae i czuć, charakterystyczny, słodkawym zapachu dymu.

„Krótka historia siedmiu zabójstw” to powieść napisana z pasją, trochę zawadiacko, trochę z fantazją, ambitnie, przejmująco, wciągająco. Książka dotyka zarówno dzieci ze slamsów, jak i bogatych szefów karteli narkotykowych. Prostytutek i policji. Określana jest jako jedna z najbardziej niezwykłych powieści XXI wieku! A producent telewizyjny HBO pracuje nad serialem na podstawie książki Jamajczyka.

Ja już wiem, co najpierw przeczytam, a Wy? Piszcie!

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf

 • nie zapomnijcie o polskiej perełce, czyli najnowszej książce Marty Kisiel, baaaaaardzo czekam na Siłę niższą <3 i oczywiście na najnowszego Harry'ego <3

  • Aleksandra

   Nie wpadła mi ta książka w oko, ale dobrze wiedzieć. Na pewno przeczytam 🙂 lubię twórczość młodych, polskich pisarzy.

   • w takim razie zacznij od Dożywocia, Siła niższa to kontynuacja 😀

 • Chuda

  Świetne zestawienie, już ostrzę sobie zęby na kilka pozycji 🙂 Listy Szymborskiej i Filipowicza – obowiązkowo!

  • Aleksandra

   Ja też nie mogę się doczekać się listów Szymborskiej i Filipowicza. Czytanie listów takich pisarzy, to sama przyjemność. Poza tym to filmowa miłość 🙂 Może komuś, kiedyś, będzie chciało się to pokazać.