Aktualności Polecamy

Premiera filmu Joker na DVD i Blu-ray. Zobacz jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów 2019 roku

Premiera filmu Joker
Avatar
Napisane przez Gandalf

Co łączy „Znikający punkt”, „Chinatown”, „Życie Pi” i „Jokera”? To 11 nominacji do prestiżowej nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, czyli do Oscara. Już 10 lutego dowiemy się, ile statuetek otrzyma film o jednym z największych przeciwników Batmana. Nie mieliście dotąd okazji zobaczyć filmu w reżyserii Todda Phillipsa w kinie lub chcielibyście przeżyć tę historię jeszcze raz? Nic straconego! Premiera filmu Joker na DVD i Blu-ray już 29 stycznia. Dlaczego warto obejrzeć tę produkcję? Co nowego proponuje światu? Skąd tak liczne pozytywne opinie na jego temat?

Dlaczego Joker wywołał tyle dyskusji na świecie?

Chociaż w ostatnim czasie pojawiło się niemało superbohaterskich produkcji, które udowadniają, że nie muszą być to historie wyłącznie dla dzieci, niewiele z nich poruszało aktualne problemy społeczne. Na przykład „Logan” nie bał się prezentować naturalistycznie przemocy i pokazywał, że starość dotyczy również herosów, niemniej nie komentował aktualnych problemów świata, tylko stawiał na sprawy uniwersalne. „Deadpool” wzbudził w widzach sympatię do postaci z pogranicza łotra i antybohatera. Twórcy filmu „Brightburn: Syn ciemności” skupili się zaś na przemianie gatunkowej i odeszli od familijnego kina akcji, by skoncentrować się na horrorze. Reżyser i scenarzysta „Jokera” poszedł o krok dalej. Nie tylko zaprezentował negatywnego bohatera w świetle, które sprawia, że jego zachowania wydają się bardziej logiczne, a dla niektórych nawet usprawiedliwione, ale też ulokował ją świecie pełnym problemów do złudzenia przypominających te, z którymi zmagają się aktualnie Stany Zjednoczone. Niezwykle emocjonalna historia wydała się części odbiorców oraz krytyków do tego stopnia sugestywna, że obawiano się nawet zamieszek. „Joker” obudził na nowo dyskusję dotyczącą relacji kina popularnego i sztuki. Zastanawiano się  czy film Todda Phillipsa plasuje się w grupie kina rozrywkowego (na co wskazywałaby rzekomo proweniencja komiksowa), czy artystycznego (tutaj argumentami miały być zastosowane środki wyrazu oraz zaangażowane aktorstwo Joaquina Phoenixa).

Światy DC Comics w pigułce

Jak naprawdę nazywa się Joker?

Myślenie o antagoniście Batmana wyłącznie jako o Jokerze, jest gestem niemal odczłowieczającym. Zabieg ten jest zresztą od dawna obecny w kulturze. Wystarczy zastanowić się nad charakterystyką najpopularniejszych łotrów, by zorientować się, że większość z nich nie ma ani konkretnej motywacji, ani nawet nazwiska (w przeciwieństwie do dobrych postaci, które zwykle wiodą dwa życia, jak Batman, czy Superman). W filmie Todda Phillipsa Joker posiada dane personalne (nazywa się Arthur Fleck) i jest to jego przewodnia tożsmaość. Przeciwnik człowieka-nietoperza staje się nagle osobą z krwi i kości, kimś z problemami, kimś kto ma swoje cele, pragnienia i powody działania. Nawet jego irytujący, złowieszczy śmiech okazuje się czymś więcej niż prostym atrybutem postaci.

Joker i Batman – geneza

Każdy bohater i łotr ma swój fabularny początek. Zwłaszcza jeżeli chodzi o postaci z gadżetami, a nie te obdarzone wrodzoną lub nabytą w dowolny sposób mocą. W „Jokerze” widz obserwuje przede wszystkim narodziny tytułowego bohatera. Stopniowo zagłębia się w jego świat, obserwuje potęgujące się uczucie odrzucenia i oszukania przez społeczeństwo, zatraca się w mglistej granicy między tym, co realne a tym, co wymyślone. To jednak niejedyna postać, której genezę w „Jokerze” widać. Todd Phillips pokusił się o przedstawienie swojej wersji wydarzeń dotyczącej narodzin Batmana. Reżyser nie zrywa z dotychczasową mitologią bohatera, ale uzupełnia ją o dodatkowe fakty. Czy prawdziwe? W komiksach nic nie jest jedyne i na zawsze. Świat i jego bohaterowie zmieniają się wraz z czasami, w których przychodzi im żyć. W rzeczywistości „Jokera” zabójca rodziców Bruca Wayne’a ma nieco silniejszą motywację niż rabunek. Jaką? Przekonacie się wyłącznie oglądając film.

Komu spodoba się Joker?

O filmach takich, jak „Joker” trudno mówić w kontekście sympatii czy „podobania się”. To niezwykle mroczna opowieść, która budzi przede wszystkim współczucie i rodzaj wszechogarniającej, ale wciąż podskórnej frustracji. Widz jest zwyczajnie bezsilny wobec wydarzeń na ekranie (jak zwykle zresztą), co potęguje tylko poczucie niesprawiedliwości. W przypadku tej produkcji widać bowiem, jak silnie rezonuje z realnym światem. Sprzeciw wobec wydarzeń na ekranie jest tak naprawdę sprzeciwem wobec aktualnego stanu rzeczy – ludzkiej (nie)wrażliwości oraz egoizmu. Seans z pewnością okaże się wydarzeniem dla tych fanów komiksów, którzy wyjątkowo odczuwają brak poważniejszych ekranizacji ich ulubionej formy tekstów kultury. Usatysfakcjonowani będą także ci widzowie, którym zależy na angażującej i nieoczywistej oraz trzymającej w napięciu historii, która potrafi wzruszyć do łez.

Premiera filmu Joker na DVD i Blu-ray

Czy trzeba znać komiksy, żeby zrozumieć Jokera?

Znajomość podstawowych faktów na temat Jokera i Batmana z pewnością się przyda i pozwoli docenić dodatkowe smaczki historii Phillipsa, ale nie jest konieczna. Film opowiada o narodzinach Jokera jako łotra, a Batman jako taki jeszcze nie funkcjonuje (w czasie narodzin Jokera jest jeszcze dzieckiem). W pewnym sensie można więc powiedzieć, że nie ma tutaj żadnego „przed”. Gotham jako miasto oczywiście ma swoje i bardziej odległe historie, niemniej dla zrozumienia tej konkretnej relacji (Batmana i Jokera) nie jest wymagana ich znajomość. Jeżeli jednak widzieliście dotychczasowe filmowe historie o tej dwójce, z pewnością docenicie specyficzność i przełomowość wizji Phillipsa ze zdwojoną siłą.

Czy Joker to film dobry dla dzieci?

Zdecydowanie nie jest to właściwy film dla dzieci. Ze względu na charakterystykę opowieści oraz rozliczne sceny naturalistycznie przedstawionej agresji, film adresowany jest do widzów powyżej 17 roku życia. Nie jest wskazany dla młodych ludzi także ze względu na skomplikowaną fabułę, na której kształt wpływają zaburzenia psychiczne tytułowego bohatera filmu. Abstrahując już od tego, że dzieci mogą zwyczajnie nie zrozumieć tego filmu, będzie on dla nich po prostu nieciekawy. Tempo „Jokera” nie jest dynamiczne, żarty są raczej okrutne i przerażające, a bohaterowie nie są wyraźnie określeni jako dobrzy lub źli. Moralne rozchwianie powoduje, że młodsi widzowie mogliby wyciągnąć z seansu nieodpowiednie wnioski.

Czy premiera filmu Joker na DVD i Blu-ray wywoła zamieszki?

Wiele już napisano o „Jokerze”. Rozliczne recenzje i opinie zwykłych widzów wskazują na mnogość wad i zalet produkcji. Mimo upływu tygodni od premiery, film Phillipsa wciąż nie schodzi z języków. Joaquin Phoenix pojawia się w memach i gifach, a jego taniec na schodach staje się nowym określeniem dla wyrażenia pewnego rodzaju emocji. O jakie uczucia chodzi? Dlaczego tak wiele osób utożsamia się z Jokerem? Dlaczego niektórzy naprawdę obawiali się zamieszek po pokazach kinowych? Na te i więcej pytań odpowiedzi udzieli seans „Jokera”.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf