Polecamy

„Poważnie zabawne, nieskończenie cytowalne” – życiowe mądrości Terry’ego Pratchett’a

Książka Poważnie zabawne, nieskończenie cytowalne
Napisane przez Gandalf

„Poważnie zabawne, nieskończenie cytowalne” to obowiązkowa pozycja dla fanów autora cyklu „Świat Dysku”. Terry’ego Pratchett’a, bo o nim mowa, czytelnicy na całym świecie uwielbiają za niesamowity styl i specyficzne poczucie humoru, a szczególnie tego drugiego w tym tytule z całą pewnością nie zabraknie. Czy warto po niego sięgnąć? Przekonajcie się sami!

Ocena Blog Gandalf:

Poważnie zabawne, nieskończenie cytowalne

Książki Terry’ego Pratchett’a – mistrza humoru i oryginalności

„Poważnie zabawne, nieskończenie cytowalne” Terry’ego Pratchett’a to nowy tytuł, który właśnie pojawił się na półkach. Zmarły 12 marca 2015 roku bestsellerowy autor powieści z gatunku fantasy ma ich na swoim koncie jednak znacznie więcej. Nikomu nie trzeba przedstawiać chyba „Świata Dysku”, który podbił serca milionów czytelników na całym globie, choć Terry Pratchett zadebiutował powieścią „Dywan” opublikowaną w 1971 roku. Na pierwszy tom ze wspomnianej serii czekać trzeba było 12 lat, jednak gdy w 1983 roku ukazał się „Kolor magii”, Pratchett kończył średnio dwie książki w ciągu roku.

Wydawać mogłoby się, że to niemała ilość, ale Pratchett’owi nie można zarzucić kontynuowania cyklu na siłę. Najlepszym dowodem na to może być fakt, iż w latach 90. ubiegłego wieku to właśnie on był autorem najchętniej kupowanych książek w Wielkiej Brytanii. Do 2007 roku sprzedał ponad 50 milionów egzemplarzy swoich powieści, a jego tytuły przetłumaczono na 33 języki obce. Dziś nadal utrzymuje się w czołówce najpopularniejszych pisarzy science fiction, a jego książki zyskały miano kultowych. Dlaczego? Terry Pratchett to autor, który tworzył fascynujące światy, doskonale władał piórem, a oryginalność jego pomysłów dorównywała mistrzowskiemu poczuciu humoru. To właśnie z tego względu czytelnicy wciąż zachwycają się nie tylko „Światem Dysku”, ale i innymi powieściami.

„Świat Dysku” Terry’ego Pratchett’a

Choć Terry Pratchett ma na swoim koncie kilkadziesiąt pozycji i serii literackich oraz współpracował przy adaptacjach swojej twórczości na potrzeby teatru i gier komputerowych, fani kochają go przede wszystkim za „Świat Dysku”. Bestsellerowy cykl obejmuje ponad 41 powieści, które wpisują się w gatunek satyrycznego fantasy. Dlaczego satyrycznego? Pratchett wykreował w nim świat w postaci ogromnego dysku leżącego na grzbietach czterech słoni, które stoją na skorupie A’Tuina – żółwia płynącego przez pustkę.

Świat ten jest alegorią naszej rzeczywistości, w której autor wyśmiewa i parodiuje najróżniejsze, doskonale nam znane zjawiska: od Hollywood’u i rock’n roll’a, aż po historię Egiptu, związki zawodowe i filozofię. Jeśli ktoś chce poznać klasykę fantasy to cała seria jest absolutnym must-read’em.

„Poważnie zabawne, nieskończenie cytowalne” – czytelniczy must-have dla fanów Terry’ego Pratchett’a

„Poważnie zabawne, nieskończenie cytowalne” jest tak naprawdę zbiorem najzabawniejszych, a jednocześnie wartych zapamiętania myśli o… wszystkim. Co to znaczy? A znaczy to tyle, że czytelnik znajdzie w niej refleksje na temat życia i wszechświata, a także przemyślenia na temat tak prozaicznych czynności jak chrapanie. Czy jednak wszystkiego, co nas otacza nie budują właśnie tak drobne rzeczy? Terry Pratchett, jak mało który autor na świecie, został obdarzony niesamowitym talentem pisarskim, a ta książka jest tylko tego kolejnym dowodem.

„Poważnie zabawne, nieskończenie cytowalne” jest niczym wisienka na torcie. Pozycja doskonale wieńczy literacką karierę Pratchett’a i w jednym miejscu zbiera, wydawałoby się, wszystko to, czym autor zachwycał czytelników w swoich tomach. To portret pisarza, po który sięgnąć powinni nie tylko fani jego twórczości, ale wszyscy, którzy cenią sobie niebanalną literaturę i pióro, któremu nie można odmówić oryginalności.

„Poważnie zabawne, nieskończenie cytowalne” Terry’ego Pratchett’a możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Gandalf