Poradnik kulturalny na Majówkę, czyli o Majówce kiedyś

aktualności majówka Paulina
Napisane przez Paulina
Brak komentarzy
Udostępnij:

Poradnik kulturalny na Majówkę może mieć różne oblicza. Przede wszystkim warto sprawdzić, jak obchodziły ją dawne kultury. Dzień Kwiatów? Sabat czarownic? Dzień Konwalii? Czy uwierzysz, jeśli powiemy Ci, że czasy starożytne także miały w tym czasie swoje wersje grillów i festynów? Przekonaj się, skąd się wziął pomysł na święto ku czci bogini Mai. 🙂

Dzień Kwiatów

Przyznajcie się – pewnie w dużej mierze sądziliście, że weekend majowy świętuje się przede wszystkim w Polsce? Otóż nie! Celebrowanie pierwszego weekendu majowego jest zakorzenione w historii już od czasów starożytnych.

Nazwa miesiąca wiąże się z mitologią grecką i rzymską. W starożytnej Grecji Maja była najpiękniejszą z Plejad, w Rzymie zaś boginią natury i wzrastania. Od 28 kwietnia do 3 maja w starożytnym Rzymie obchodzono Floralia, czyli święta na cześć bogini wiosny i kwiatów – Flory. W trakcie prowadzonych obchodów organizowano przedstawienia, w których brały udział kurtyzany. Nie mogło zabraknąć także procesji z kwiatami.

Imię Maja w języku greckim oznacza matkę, opiekunkę, położną, pielęgniarkę. Właśnie dlatego w Grecji czas majowy poświęcono również bogini rolnictwa i urodzaju – Demeter, a także jej córce Persefonie, która wiosną wychodziła z podziemia, w którym mieszkała wraz z bogiem zmarłych Hadesem. Pierwsza najstarsza uroczystość w tamtym regionie związana z obchodem świąt majowych to grecki festiwal kwiatów – Anthesteria. W trakcie trwania święta starożytni Grecy nosili w procesji kwiaty do świątyń. Uważano, że kwiaty symbolizują piękno bogów. Miały przynosić władzę, chwałę, szczęście i zdrowie.

Niewiele starożytnych zwyczajów przetrwało do dziś. Na greckiej wyspie Korfu można jednak wciąż spotkać spacerowiczów, którzy niosą pień drzewa cyprysowego, ozdobionego wieńcami z zielonych gałęzi, pokrytego żółtymi stokrotkami. Młodzi mężczyźni, którzy niosą pień, muszą mieć na sobie białe ubrania i czerwone szale. Nie wyzbyto się również skoków przez ogień. Kobiety w różnym wieku po zachodzie słońca w nocy przed pierwszym maja rozpalają ognisko, a wykorzystują do tego suche gałęzie zebrane w ciągu ostatnich dni kwietnia. Po zapaleniu ogniska tańczą w kręgu oraz śpiewają pieśni ludowe o maju i wiośnie. Dzieci natomiast po zwilżeniu włosów i ubrań skaczą przez ogień. Ma to je uchronić przed chorobami.

Celebracja maja

Rzymianie bardzo chętnie wprowadzali swoje zwyczaje na zdobytych terenach. Święto pierwszego maja było jednak na tyle popularne i zakorzenione w różnych kulturach, że każdy podbijany lud obchodził je w inny sposób.

Celtowie w trakcie obchodów majowych czcili święto Beltane. W tym czasie na wzgórzach i pod świętymi drzewami rozpalano ogniska, a następnie przez nie skakano. Nad ranem zbierano kwiaty, trawy i gałązki, na pastwiska wyprowadzano bydło.

W całej Europie zwyczaje pierwszomajowe były bardzo aktualne. Ludy germańskie w nocy przejściowej z kwietnia na maj celebrowali Noc Walpurgi, czyli noc sabatu czarownic na górze Brocken. Ponieważ 1 maja rozpoczynano prace w polu, poszczególne ceremonie miały uchronić ludzi i plony rolne przed czarami i złymi duchami. Do dziś wieczorem 30 kwietnia na tamtych terenach rozpala się symboliczne ogniska.

W krajach słowiańskich, w tym w Polsce, popularne były festyny ludowe, majowe spacery i tańce na trawie. Na Litwie, w Polsce i Czechach na placach zabaw ludowych wykopywano maiki, czyli zielone drzewka, które ozdabiano wstążkami. Wśród dziewcząt wybierano królową maja. Wokół drzewka majowego tańczono, co miało zapewnić płodność nie tylko ludziom, ale i zwierzętom oraz ziemi. Majowe drzewka i obrzęd wybierania króla i królowej maja to motywy popularne również w średniowiecznej Anglii.

Święto Konwalii

We Francji pierwszego maja wszyscy wręczają sobie konwalie. Zwyczaj ten sięga XVI wieku, kiedy to król Karol IX otrzymał od rycerza Luoisa de Gorard Maisonforte bukiecik konwalii podczas swojego pobytu w okolicach Drôme. Już rok później pierwszego maja król rozdał bukieciki konwalii damom dworu, wypowiadając słowa: „Oby tak było co roku”.

Śpiewak z Tulonu Felix Mayol w XIX wieku przybył do Paryża na koncert. Jego przyjaciółka podarowała mu bukiecik konwalii, a on kilka z nich wpiął sobie do butonierki. Jego tournée okazało się wielkim sukcesem, a bukiecik stał się symbolem Mayola i miał oznaczać pomyślność. Tym samym odnowiono królewską tradycję.

W czasie święta organizowanego przez francuskich projektantów pierwszego maja 1900 roku, uczestniczącym w nim kobietom, klientkom i szwaczkom wręczono konwalie. Powtarzano to każdego roku. Konwalie są też emblematem domu mody Christiana Diora.

W 1941 roku marszałek Pétain ustanowił 1 maja jako Święto Pracy i Zgody Społecznej. Ponieważ dzika różna, która była wtedy symbolem pracy, jednocześnie kojarzyła się z lewicą, postanowiono zastąpić ją konwaliami.

Współczesna Majówka

Nie da się ukryć, że wielu z Nas Majówkę postrzega jako polski czas grillowania i spędzania czasu z przyjaciółmi i rodziną. Ważny jest fakt, że może nie przy grillu (a przy ognisku), ale kiedyś również czczono pierwsze dni majowe. Warto także podkreślić, że przed wprowadzeniem kalendarza gregoriańskiego maj zaczynał się dwa tygodnie później niż teraz, co sprawiało, że było wtedy dużo cieplej. Z pewnością wszelkie celebracje, odbywające się w naturze, częściej skąpane były w blasku słońca.

Teraz pogoda nie zawsze Nas rozpieszcza, a pandemia sprawia, że większe zgromadzenia nie są możliwe. Nawet jeśli nikt przez ogień skakać nie zamierzał, wiele rytuałów i tradycji niestety nie można byłoby zrealizować. Nic jednak straconego, ponieważ mamy dla Was kilka pomysłów na podróże małe i duże oraz spędzanie czasu w gronie najbliższych.

Palcem po mapie

Chcesz poczuć na skórze ciepło sycylijskiego słońca? Masz ochotę na laguna… pardon pyszny francuski rogalik do kawy?… A może chciałbyś przekonać się na własne oczy, ile różnic jest między Marburgiem i Frankfurtem? Wszelkie podróżnicze plany wbrew pozorom możesz zrealizować w domu. Wystarczy włączyć odpowiedni film lub serial na platformach streamingowych, poczytać książki podróżnicze, wziąć udział w spotkaniu online na Facebooku, wysłuchać podcastu na temat… lub powędrować po mapie i poszukać w Internecie najbardziej spektakularnych zabytków Naszych wyborów. Dla miłośników gier planszowych mamy także różne edycje Palcem po mapie. A może wsiądziesz do pociągu i wyjedziesz w głąb Europy? Nie zwlekaj – zaplanuj najlepszy urlop w domu!

Co się czyta… za granicą?

Zastanawiałeś się kiedyś, jakie polskie książki są popularne za granicą? Ba! Czy wiesz, że na zagranicznych uniwersytetach znajdziesz katedry językoznawstwa i literaturoznawstwa związane z filologią polską i słowiańską? Tak, polski język i polską literaturę też się chętnie czytuje i studiuje.

W innych krajach i to nie tylko wśród Polonii polskie nazwiska radzą sobie całkiem nieźle. Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk, serial na bazie Wiedźmina Sapkowskiego, powieści Lema i Gombrowicza. To tylko nieliczni autorzy, którzy są rozpoznawalni.

A jeśli przygotowania pod wiosnę i lato, może warto zwrócić uwagę także na różnego typu poradniki – nie tylko te o zdrowiu czy na temat diety (przyda się zrzucić kilka kilogramów na wakacje, co?), ale i o dbaniu o ogród czy działkę. O otoczenie tego grilla też trzeba zadbać… byleby nie deptali pomidorów! 😉

A może piknik?

Dobrze, teraz już na poważnie… Miękki kocyk, słońce na twarzy, pyszne owoce, ulubiona książka, szelest liści, śpiew ptaków… Myślisz, że nie jest to możliwe? Wystarczy wyjść do ogrodu lub parku. Miłośnicy innych rozwiązań mogą zasugerować się pomysłami Georgii Miller, bohaterki popularnego serialu Ginny&Georgia na platformie Netflix. Kobieta zabierała swoje dzieci na piknik… w samochodzie! A parkowała tuż przy parku lub innym skrawku zieleni. 😉 A jeśli przypadkiem się rozpada – może czas wrócić do dzieciństwa i zbudować bazę z koców i foteli? Na dywanie piknik też może być super!

Niezależnie od tego, jak wygląda Nasza rzeczywistość, pamiętajmy o mantrze bohaterki Przeminęło z wiatrem„Mimo wszystko, życie się dzisiaj nie kończy”, dlatego nie wyzbywaj się swojej kreatywności! Rozpal grilla na tarasie, rozłóż rzutnik w ogrodzie i zrób seans kinowy, wróć do ulubionych powieści, poćwiczyć myślenie strategiczne w rodzinnych rozgrywkach planszowych.

Świętuj Majówkę razem z Gandalf.com.pl! A jeśli upatrzyłeś bądź upatrzyłaś sobie miłość swojego życia przez okno, zawsze możesz postawić przed jej domem kukłę majową… Nasze przybory do prac ręcznych i robótek kreatywnych na pewno Ci się przydadzą! 😉

P.S. Jeśli szukasz inspiracji serialowych i książkowych na Majówkę, zaczytaj się w serialach.

Udostępnij:
23 kwietnia 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.