Aktualności

Polskie książki na czerwiec 2018

Avatar
Napisane przez Gandalf

Ciepło, ciepło… gorąco, parzy! To nie zabawa w ciuciubabkę, a nasza pogoda 🙂 Zdecydowanie sprzyja czytaniu, ponieważ przewracanie kolejnych stron nie wymaga dużego wysiłku, a ten upał, moim zdaniem, nie służy wzmożonej aktywności 😉 Czytanie przy wiatraku, na balkonie, tarasie, na ławce w parku, czy nad wodą… wszędzie o tej porze roku cudownie jest z książką. Prawda?

Był już wpis „Co wybrać w czerwcu z półki literatura zagraniczna”.  Teraz czas na polskich autorów.

Polskie książki na czerwiec – oto kilka propozycji.

Wiedźma duszona w winie  – Marta Obuch 

Data wydania: 13.06.2018

Marta Obuch do kryminalnych historii podchodzi z humorem. Pokazała nie raz Czytelnikom, że przy jej książkach można się pośmiać. Ta poczytana autorka komedii kryminalnych debiutowała w 2007 roku książką „Precz z brunetami”. W czerwcu ukaże się nowa książka Marty Obuch „Wiedźma duszona w winie”. Już sam tytuł brzmi przewrotnie.

Bohaterką książki jest Bożena. To menadżerka pracująca w banku. Jest zorganizowana i poukładana zarówno zawodowo jak i prywatnie. Codzienność jej nie zaskakuje. Jednak pewnego dnia okazuje się, że dostaje w spadku budynek. Owa nieruchomość znajduje się w niedużej miejscowości i daleko jej do standardów, które zna Bożena. Teraz kobieta musi zdjąć eleganckie ciuszki i zakasać rękawy. Nowa rzeczywistość to nie tylko otoczenie. Zacznie też się coś dziać w uczuciowym życiu Bożeny, która do tej pory nie ulegała emocjonalnym szaleństwom. Kolejne wyzwania i próby przed nią. Nie spodziewajcie się jednak sielskiego klimatu bowiem miasteczkiem wstrząsną nieoczekiwane wydarzenia.

Historia owoców tropikalnych, Od awokado do zapote  – Jarosław Molenda 

Data wydania: 16.06.2018

Czy zdarzyło się Wam patrzeć na sklepowe półki z owocami i zastanawiać się co za owoce leżą w koszach? Mi nie raz. Obok znanych nam doskonale jabłek, gruszek, czy winogron pojawia się coraz więcej egzotycznych owoców, których czasami nawet nazwy ciężko jest przeczytać. A co dopiero wiedzieć o nich coś więcej. Skąd pochodzą, jaki mają smak, co z czym się je. Czasami mam ochotę na jakiś owocowy eksperyment, ale brak wiedzy sprawia, że szybko rezygnuję. Obiecuję sobie, że najpierw coś przeczytam o danym owocu i dopiero wtedy kupię. Na obietnicach niestety się kończy. Dlatego na pewno sięgnę po książkę Jarosława Molendy „Historia owoców tropikalnych, Od awokado do zapote”. Autor opracował informacje o egzotycznych owocach, które warto znać. Myślę, że wystarczy trochę wiedzy, żeby podejść z większą otwartością do czerymoi, kaki, czy chinoli. Z historii owoców tropikalnych dowiecie się między innymi co to jest gruszka aligatora, za jakim owocem tęsknił na emigracji Gabriel Garcia Marquez, czy też jakie drzewo Indianie uważają za palmę życia… Te i całe mnóstwo owocowych ciekawostek już w czerwcu w księgarniach.

Policjanci. Ulica  – Katarzyna Puzyńska 


Data wydania: 19.06.2018

Czytelnicy na pewno kojarzą pisarkę z serii o Lipowie, gdzie „ta idylla to tylko fasada i gra pozorów…”. Nowa książka Katarzyny Puzyńskiej nie dotyczy wspomnianego cyklu. Na stronie autorki czytamy, że „Policjanci. Ulica” to „prawdziwy świat przestępstw i zbrodni bez cenzury. Po raz pierwszy tak szczerze o policjantach z ulicy!”. Tę książkę pisarka poświęca właśnie funkcjonariuszom i ich pracy. Mężczyznom i kobietom w mundurach. Policjantom i policjantkom, którzy każdego dnia są na służbie. W pracy stykają się z tym, co trudne. Zbrodnie, przemoc, wszelkiego kalibru przestępstwa, ich sprawcy i ofiary. Dostając wezwanie nie wiedzą tak naprawdę co zastaną na miejscu. Często muszą podejmować decyzje myśląc, analizując i łącząc fakty błyskawicznie. To od nich wielokrotnie zależy, co się wydarzy dalej…

Katarzyna Puzyńska chcąc docenić ich pracę postanowiła połowę swojego honorarium przekazać na Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

Kropla nadziei, Trylogia Mazurska, tom 3  – Katarzyna Michalak 


Data wydania: 20.06.2018

Trylogia Mazurska, czyli „Gwiazdka z nieba”, „Promyk słońca”  i 3 tom „Kropla nadziei”. Wielbicielki serii mazurskiej za chwilę dostaną kolejną porcję bestsellerowego cyklu. Już w czerwcu ukaże się nowa książka Katarzyny Michalak opowiadająca o dalszych losach trójki bohaterów. Oni, jak my wszyscy, chcą poczuć na własnej skórze co znaczy miłość.

„Kropla nadziei” zamyka trylogię mazurską. Mateusz, Siergiej i Nataniel nie mają zbyt wielu powodów do radości. Klimat tego cyklu książek jest wyjątkowo wakacyjny. Mała miejscowość na Mazurach, a w tle miłość. Atmosfera nie jest jedynie sielska, ponieważ bohaterowie przeżywają naprawdę trudne życiowe chwile. Może nawet najtrudniejsze.

Siergiej mierzy się z odejściem miłości, którą niedawno odzyskał. Czy mu się uda pogodzić ze stratą? Mateusz stracił nadzieję, że jeszcze może być pięknie. Czy poczuje się w końcu szczęśliwy? A co wydarzy się w życiu Nataniela? Jak potoczą się losy bohaterów?

Imperium boga Hanumana, Indie w trzech odsłonach  – Piotr Kłodkowski

Data wydania: 20.06.2018

Choć o Indiach pisało już wielu podróżników, globtroterów, fascynatów wschodnich kultur, czy przenoszących się tam obcokrajowców, to po każdą kolejną książkę pokazującą ten kraj sięgam z przyjemnością. Każdemu, kto nie ruszając się z wygodnego fotela, chciałby poczuć się jak w Indiach polecam między innymi „Shantaram” Gregoryego Davida Robertsa, „Lalki w ogniu” Pauliny Wilk, albo książkę „Bóg rzeczy małych” Arundhati Roy.

W czerwcu ukaże się „Imperium boga Hanumana, Indie w trzech odsłonach” Piotra Kłodkowskiego, polskiego orientalisty, dziennikarza i dyplomaty. I to właśnie pobyt na placówce dyplomatycznej w Indiach zaowocował tym reportażem. Piotr Kłodkowski w latach 2009 – 2014 był ambasadorem RP w Indiach. To kolejne ciekawe spojrzenie na to fascynujące miejsce. Kraj, w którym przepaść między skrajnym ubóstwem, a olbrzymim bogactwem jest nieskończona. Nędza przeplata się z luksusem, Nie trzeba tego szukać. Widać to na każdym kroku. Skrajności to coś co wyjątkowo trafnie cechuje Indie. Nad Gangesem, gdzie system kastowy jest mocno zaznaczony kwitną nowe technologie. I choć to kraj, gdzie hinduizm przeważa, muzułmanów wciąż przybywa. Piotrowi Kłodkowskiemu dane było poznać najznamienitszych przedstawicieli Indii, od dyplomatów po aktorów. Jednak nie tylko to zbudowało portret tego kraju. Autor dużo czasu poświęcał na kontakty ze zwykłymi mieszkańcami. Ludźmi wykonującymi rozmaite zawody. Co ciekawe odnalazł też w Indiach sporo polskich akcentów.

Myślę, że ten obraz Indii to świetna wakacyjna lektura, choć to nie pora na odwiedzanie tego niesamowitego kraju.

Drzewa  – Piotr Socha, Wojciech Grajkowski 

Data wydania: 20.06.2018

Książka na czerwiec dla dzieci. Niesamowita. Już sama okładka mówi, że w środku będzie wyjątkowo. To w zasadzie pewne, ponieważ autorami „Drzew” są twórcy bestsellerowych „Pszczół”.

To, że przyroda jest fascynująca wie każdy dorosły. Warto, żeby i najmłodsi zaczęli tego doświadczać. Oczywiście spacery i przebywanie na łonie przyrody są niezastąpione, ale opowiadanie o naturze, a do tego wzbogacanie go niezwykłymi ilustracjami też może zrobić wrażenie i być bezcennym doświadczeniem. Tym bardziej, jeśli książka wygląda tak jak ta! Dzieci nacieszą oczy i dowiedzą się kto mieszka w drzewach, a kto je zjada. Zobaczą te najwyższe, najstarsze i najgrubsze. Dowiedzą się, co powstaje z drzew, a sami wicie, że naprawdę dużo. „Drzewa” to wyjątkowa wyprawa w głąb lasu. Gorąco polecam! To książka mądra i piękna.

Mgły Toskanii  – Natasza Socha 

Data wydania: 20.06.2018

Natasza Socha zapytana jak wygląda jej dzień powiedziała, że „Chyba bardzo zwyczajnie. Nie mam żadnych rytuałów typu zjedzenie siedmiu orzeszków, przytulenie się do drzewa oraz taniec na golasa na łące, zanim zasiądę do pisania książki”. Pisze do 14, a potem poświęca czas rodzinie i hobbystycznie maluje. Nowa książka Nataszy Sochy „Mgły Toskanii” za chwilę w księgarniach. I jak można przeczytać w zapowiedzi wydawcy „imię Lena powstało ze zdrobnienia Heleny i Magdaleny. Mgła jest mieszanką powietrza i wody”. Świat głównej bohaterki też jest podobnie złożony. Lena uwikłana jest w dwa związki. Co gorsza, mężczyźni to ojciec i syn. Pierwszy jest rzeźbiarzem i mieszka w Toskanii. Drugi to fotograf żyjący w Polsce. Żaden z nie wie, że związali się z jedną kobietą. Ona z kolei nie potrafi się zdecydować. Wybór jest dla niej tak trudny, że wybiera prowadzenie podwójnego życia. Czy uczucie Leny do któregoś z mężczyzn jest silniejsze? Czy można kochać dwie osoby tak samo mocno i tak samo szczerze?

A jakie są Wasze czerwcowe literackie propozycje?

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf