Aktualności Recenzje

Polscy celebryci piszą książki. Za pióra chwycili: Czesia z „Klanu”, Marta z „Na wspólnej”, Cichopek. Piszą też sportowcy. Prawdziwa epidemia!

Aleksandra
Napisane przez Aleksandra

Zdarza się, że znani pisarze stają się celebrytami. Niektórzy czują się świetnie w blasku fleszy, inni są mniej zachwyceni. Zdarza się też, że celebryci biorą się za pisanie. W ostatnim czasie przybiera to masową skalę. Nie wystarcza im to, że są znani z telewizji i kolorowych gazet. Chcą dodać sobie prestiżu i zaistnieć jako pisarze. Jedni skupiają się na tym, na czym się znają, piszą poradniki, inni uznają swoje życie za świetny temat i tworzą autobiografie. Są też tacy, którzy mają większe ambicje i podejmują się napisania powieści. Pewnie już nie możecie się doczekać kiedy padną nazwiska 🙂

1.powierza

Zacznę od aktorki Anny Powierzy, znanej głównie jako Czesia z serialu „Klan”. Ma ona na swoim koncie książkę „Jak zostać sławną”. Nie jest to jakiś tam poradnik, ale powieść! Joanna Chmielewska napisała o książce: „A cóż to za urocza książka! Ze wszech miar godna polecenia zarówno ze względów dydaktycznych, jak i rozrywkowych. Czytając, bawiłam się świetnie, i kategorycznie żądam więcej takich!!!”.

Zdania Czytelników co do powieści są podzielone. Jedni uważają, że jest banalna, że to literatura pociągowa. Inni twierdzą, że to świetna, lekka pozycja ze sporą dawką humoru.

Główną bohaterkę Izę poznajemy, kiedy zamiast pracować w radiu trafia na plan serialu. Rola, którą dostała przynosi jej natychmiast niespodziewaną sławę. Rodzina, znajomi i najbliższe otoczenie widzi w tym czysty biznes…

2.

cichopek

Kolejna serialowa aktorka, która chwyciła za pióro to Katarzyna Cichopek . Gwiazda „M jak miłość” raczej nie ma szans na poważną karierę aktorską, a taneczne aspiracje okazały się klapą. Chyba Kasia Cichopek uświadomiła to sobie i postanowiła… wziąć się za pisanie. Temat, jakby to powiedzieć, nasunął się sam. Celebrytka została mamą i rozpisała się na dobre. Jest autorką trzech książek: „Sexy Mama, bo jesteś kobietą”, „Jedz, chudnij i ciesz się sobą”, „Z maluchem przy stole”.

„Jedz, chudnij i ciesz się sobą” – hmm…czyżby parafrazowała tytuł „Jedz módl się kochaj” 😉 ? Ostatnia jej książka to „Z maluchem przy stole”. Wszystkie tytuły to poradniki dla mam i co ciekawe, książki całkiem nieźle się sprzedają. Pewnie dlatego, że kobiety ciekawi, jakimi sposobami telewizyjne gwiazdy trzymają świetną formę po porodzie. Katarzyna Cichopek w „Sexi Mamach” ujawnia te niesamowite metody. Aktorka radzi na przykład: „nie śpiesz się, efekty przyjdą z czasem”, „bądź systematyczna, ćwicz regularnie”, albo „rób to, co sprawia Ci przyjemność”, czy też „nie staraj się być ideałem”.

Na temat autorstwa książek Cichopek krąży sporo plotek. Podobno celebrytka samodzielnie napisała tylko jeden rozdział „Sexi mamy. Bo jesteś kobietą”.

3.

PHOTO DOMINIK GRYZEWSKI / SE / EAST NEWS WARSZAWA PROBA JOANNY JABLCZYNSKIEJ PRZED KOLEJNA EDYCJA PROGRAMU JAK ONI SPIEWAJA PROBA SPIEWANIA POD OKIEM JANUSZA TYLMANA SPIEW SPIEWANIE JABLCZYNSKA W HOTELU WESTIN W APARTAMENCIE PREZYDENCKIM N/Z JOANNA JABLCZYNSKA WSZYSTKIE ZDJECIA NA http://agencja.se.com.pl 27 / 02 / 2008

Prawdziwa epidemia! Następna pisarka grająca w serialu to Joanna Jabłczyńska znana z „Na Wspólnej”. Tym razem aktorka, w przeciwieństwie do poprzedniczek, postanowiła skorzystać z pomocy doświadczonego pisarza. Książkę napisała we współpracy z autorem pozycji dla dzieci Marcinem Przewoźniakiem. Duet wydał poradnik pod tytułem „Joanna Jabłczyńska. Współczesny savoir-vivre, dla nastolatków”. Młodzież znajdzie odpowiedzi między innymi na pytania: Czy wypada odebrać cudzy telefon pod nieobecność jego właściciela? Czy „wypasiony” dzwonek polifoniczny może okazać się złym wyborem? Czy amory w miejscach publicznych to „obciach”? Jak przeżyć rodzinne przyjęcie i nie zwariować? Przyznam, że niektórych odpowiedzi sama jestem ciekawa 🙂

Dla fanów celebrytki mam dobrą wiadomość. Już w maju ukaże się książka wyłącznie jej autorstwa – autobiografia pod tytułem „Nigdy dość. Biorę z życia wszystko”.

4.

majdan

Żeby nie było tak monotematycznie, teraz będzie piszący piłkarz. Bramkarz Radosław Majdan  napisał kilka lat temu książkę „Pierwsza połowa”. Ukazała się ona w w dniu jego 40. urodzin piłkarza. W wywiadzie rzeka Majdan opowiada o swoim życiu, sukcesach na boisku, kobietach.  Najwięcej miejsca poświęca swojej drugiej i byłej już żonie – piosenkarce Dodzie, czyli Dorocie Rabczewskiej. Myślę, że był to celowy zabieg. Ujawnienie tanich sensacji z ich związku bez wątpienia wpłynęło na sprzedaż książki. Nic tylko czekać, kiedy Dodzie skończą się pomysły na życie i napisze coś w odwecie.

5.

ibisz

Następny piszący celebryta to Krzysztof Ibisz. O czym innym mógł napisać znany prezenter, jak nie o wyglądzie. Ibisz wydał książkę „Jak dobrze wyglądać po 40-stce”. Szczerze mówiąc, to patrząc na niego, myślę, że zna ten sekret. Ciągle wygląda tak samo! Nie siwieje, nie tyje, nie ma zmarszczek. Krótko mówiąc pesel nie może go dogonić. Czy to takie wyjątkowe geny? 😉

Książka prezentera nie jest napisana jak typowy poradnik. Pełno w niej literackich smaczków. Oto kilka przykładów:

„Wsiadając do samochodu, usłyszałem coś w rodzaju dziwnego trzasku, był nieco przytłumiony, jakby ktoś strzelał z tłumikiem. Zamiast dociekać źródła owego dźwięku, skupiłem się na czekającym mnie zadaniu. Gdy dotarłem na miejsce, wysiadając z samochodu poczułem przenikliwe zimno, a po plecach przeszedł dreszcz. Rozejrzałem się, w końcu mój wzrok padł na spodnie, a raczej na to, co z nich zostało. Pokaźna szczelina biegnąca wzdłuż szwu od biodra do kolana stanowiła niepodważalny dowód skuteczności moich treningów. Najwyraźniej moja krawcowa szyła według błędnych danych wywiadowczych”.

„Na szczęście biuro, a w nim garderoba, były kilka przecznic dalej. Gdy już tam dotarłem, zdziwiłem się, że nie usłyszałem drugiego dziwnego odgłosu. A musiał nastąpić, bowiem w nierównej walce z moją nową sylwetką poległy nie tylko spodnie. Na plecach, dokładnie między łopatkami widniała dziura przez którą spokojnie przecisnąłby się spasiony kot. Od tamtej pory wiem, że kiedy się intensywnie trenuje, należy, po pierwsze, systematycznie wymieniać swoją garderobę na większą, po drugie zaś – zawsze mieć zapasowy garnitur w samochodzie. Coś Ci powiem. To były pierwsze porwane ciuchy, które naprawdę mnie ucieszyły. Byłem wstrząśnięty i zmieszany”.

Ja pozostanę chyba tylko zmieszana…

6.

wolszczak

A teraz coś o podobnej tematyce dla pań. Grażyna Wolszczak  i jej książka „Jak być zawsze młodą, piękną i bogatą?”. Jest to trochę poradnik, trochę autobiografia. Wolszczak tłumaczy, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach życiowych. Daje rady dotyczące pielęgnacji urody, kompletowania garderoby. Mówi, jak dbać o zdrowie i zdradza ciekawe przepisy kulinarne. Książka wzbogacona jest licznymi, różnymi wątkami autobiograficznymi. Aktorka wtrąca zabawne anegdoty i sceny ze swojego życia.

7.

masrczuk

Czas na nieco cięższy kaliber. Weronika Marczuk i książka o lekko sensacyjnym tytule „Chcę być jak agent”.

Kilka lat temu cała Polska żyła aferą, w którą zamieszana była Weronika Marczuk. Media prześcigały się w podawaniu kolejnych sensacyjnych informacji. Sprawa dotyczyła aktorki i agenta Tomka. 23 września 2009 roku w jednej z warszawskich restauracji Weronika Marczuk została zatrzymana przez funkcjonariuszy CBA. Oskarżono ją o płatną protekcję. Zarzucano jej przyjęcie 100 tysięcy złotych łapówki. Miała też przyjąć kolejne 300 tysięcy w zamian za pomoc w ustawieniu planowanej prywatyzacji Wydawnictwa Naukowo-Technologicznego. W 2011 roku została oczyszczona z zarzutu.

Weronika Marczuk najwyraźniej nie odczuła satysfakcji. Postanowiła opisać tę historię w książce. „Chcę być jak agent” zawiera też inne wydarzenia z życia celebrytki. Aktorka pisze o czasach dzieciństwa i młodości.

8.

jaroslaw_kret

A teraz prawdziwy hit! Najpopularniejszy polski pogodynek, Jarosław Kret, napisał aż 10 książek o tematyce podróżniczej. Wśród tytułów są między innymi „Mój Madagaskar” , „Moje Indie, przygoda nie pyta o adres”, czy „Mój Egipt” . Jako ciekawostkę powiem Wam, że dziennikarz jest z wykształcenia jest egiptologiem.

9.

felicjańska

Piękne kobiety też mają odwagę sięgać po pióro. Doskonałym przykładem jest Ilona Felicjańska  – modelka, II wicemiss Polonia 1993, bizneswoman. Ilona Felicjańska wydała dwie książki. Jedna to thriller erotyczny „Wszystkie odcienie czerni”, a druga to „Jak być niezniszczalną” – poradnik dla ludzi zmagających się z chorobą alkoholową. Ilona Felicjańska przez pryzmat własnych doświadczeń ukazuje mechanizmy uzależnienia. Wie co pisze, ponieważ sama walczyła z alkoholizmem. Jest to zatem jej osobista relacja. Celebrytka porusza wiele zagadnień związanych z problemem. Pisze między innymi o depresji, przemocy.

10.

rozenek

Na koniec inna ładna celebrytka. Można nawet powiedzieć perfekcyjna. Oczywiście chodzi o Małgorzatę Rozenek, mistrzynie porządków. O perfekcji pisze duuużo. Jak mieć perfekcyjny dom, ogród i  jak być perfekcyjną. Ten ostatni temat pojawił się w jej najnowszej książce „Jak dbać o siebie perfekcyjnie”. Najwyraźniej uporała się w końcu z domem i ogrodem i wzięła się za siebie 😉 Przypuszczam, że jeśli poradnik okaże się bestsellerem możemy spodziewać się nowej odsłony Roznek w telewizji.

Lubicie czytać książki celebrytów? Jest może jeszcze ktoś w polskim showbiznesie piszący książki? Zachęcam do dyskusji w komentarzach 🙂

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Aleksandra

Aleksandra

Prowadzi podwójne życie - to w realu i we śnie. A śni tak, że tylko siadać i spisywać. Jej pasją jest m.in. literatura. Czyta wszędzie, zawsze ma zaczęte kilka książek. Ostatnio nie jest to jednak łatwe, bo... giną jej zakładki. Znajduje je po jakimś czasie w pokoju córeczki, a mała "złodziejka" robi niewinną minkę. Kolejna pasja to film...