Podręczniki na rok szkolny 2021

Podręczniki na rok szkolny 2021 Agnieszka
Napisane przez Agnieszka 302 wyświetleń
Brak komentarzy
Udostępnij:

26 czerwca 2020 prawie 5 milionów uczniów i słuchaczy z 24 360 szkół i uczelni zakończyło rok szkolny. Rok ten różnił się od poprzednich. Powód? Pandemia koronawirusa, która sparaliżowała życie nas wszystkich, powodując m.in. przymusowe zamknięcie w domach i zdalną naukę dzieci i młodzieży. Jak zadziałały wtedy władze? Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Telewizją Polską przygotowało cykl 1.600 lekcji, przeznaczonych dla różnych klas ze szkół podstawowych i średnich, obejmujących różne przedmioty. Emitowane tematy były zgodne z podstawą programową i pokazywano je codziennie, od poniedziałku do piątku. W projekcie tym wzięło udział 191 nauczycieli.

Epodreczniki.pl

Podręczniki na rok szkolny 2021, a dokładniej – materiały dydaktyczne obejmujące np. scenariusze lekcji czy programy nauczania, zostały wówczas udostępnione na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej. Strona epodreczniki.pl cieszyła się w okresie od 1 marca do 22 czerwca 2020 r. milionem odsłon dziennie. Rząd przekazał samorządom 367 milionów złotych na zakup sprzętu komputerowego dla uczniów i nauczycieli. Możemy się o tym dowiedzieć z informacji udostępnionych na oficjalnej stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Rzeczywistość nieco się z tymi danymi rozminęła.

Podręcznikowy zawrót głowy

Zdalnie nie znaczy fajnie

W marcu, gdy stacjonarna nauka stała się niemożliwa, żaden rodzic nie myślał o takiej kwestii, jak podręczniki na rok szkolny 2021. Nauczyciele przez kilka miesięcy komunikowali się z uczniami za pomocą Internetu. Ze względu na brak przeszkolenia edukatorów w tym zakresie i brak sprzętu komputerowego w domach uczniów, forma nauki zdalnej pozostawiała w naszym kraju wiele do życzenia. Szczególnie nieciekawie wyglądała sytuacja w wielu klasach I-III, gdzie nauczyciel wysyłał codziennie rodzicom e-maila, a w nim informacje, które strony z podręczników i ćwiczeń dziecko ma przerobić… Nie trzeba chyba dodawać, że pierwszoroczniak czy nawet drugoklasista samodzielnie nie jest w stanie odrobić lekcji. Nic dziwnego, że podręczniki na rok szkolny 2020/21 jawiły się w tamtym ciężkim czasie jako zmora każdego rodzica. Nie zapominajmy bowiem o tym, że do tych podstawowych, codziennie przesyłanych zadań, dochodziły jeszcze załączane w mailu od nauczyciela dodatkowe karty pracy (co prawda, dla chętnych, ale wiadomo było, że ich odrabianie może wpłynąć na końcową ocenę ucznia) oraz linki do zadań i ćwiczeń (również określanych jako dodatkowe). Czas, jaki rodzic spędzał codziennie z dzieckiem nad lekcjami, wynosił około dwóch godzin. To wszystko razem spowodowało, że rozmyślanie o tym, co będzie po wakacjach i zakup podręczników na rok szkolny 2021 do dziś wywołuje u niektórych rodziców dreszcze. Zarówno oni jak i nauczyciele są zmęczeni nauką zdalną. Co jeszcze można dodać? Epidemia koronawirusa niekorzystnie wpłynęła na psychikę wielu dzieci i młodzieży. Pojawiły się problemy ze snem, wzrosła agresja. Co więcej, dla części uczniów przymusowe zamknięcie z nieodpowiedzialnymi rodzicami i opiekunami stało się koszmarem. Dwukrotnie wzrosła liczba zgłoszeń do Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Podsumowując, nic nie zastąpi stacjonarnej nauki w szkole i korzystania z papierowych podręczników na rok szkolny 2020/21. Czy wiemy już, jakie zmiany szykują się nam w tym temacie od września?

Najważniejsze podręczniki do klasy 2

Co tam, panie, w polityce oświatowej

Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2020/2021 to dokument sporządzony przez Ministra Edukacji Narodowej na potrzeby nowego, postpandemicznego (oby!) roku szkolnego. Pismo to dotyczy zmian w edukacji na szczeblu ponadpodstawowym. Co się zmieni? Wyróżniono pięć głównych punktów tego programu. Po pierwsze, większy akcent ma być kładziony na edukację matematyczną i przyrodniczą ze szczególnym uwzględnieniem kreatywności i samodzielności ucznia. (W dalszej części tekstu zastanowimy się, czy spowoduje to zmiany, jeśli chodzi o podręczniki na rok szkolny 2021. Wróćmy jednak teraz do naszej wyliczanki). Po drugie, zmiany dotyczą sposobu kształcenia zawodowego dorosłych. Po trzecie, rząd ma zapewnić dzieciom i młodzieży wysoką jakość kształcenia i wsparcie psychologiczno-pedagogiczne. Po czwarte, w nauce szkolnej powszechne ma się stać korzystanie z zasobów cyfrowych i metod kształcenia na odległość (czy coś Wam to mówi?). Po piąte, szkoła ma kształtować wartości i uczyć odpowiedzialnych postaw społecznych…

Zmiany w reformie oświaty – Dobra Szkoła

Przypominamy, że począwszy od 2016 r. stopniowo wprowadzana jest w naszym kraju reforma edukacji. Naturalną jej konsekwencją są również nowe podręczniki na rok szkolny 2020/21. Najważniejszą rewolucją w zakresie oświaty stała się likwidacja gimnazjów i ponowne przywrócenie 8-klasowych szkół podstawowych. Nad programem Dobra Szkoła pracowało 1667 ekspertów, zorganizowano 162 debaty i zgłoszono 2.500 opinii do projektów.

Podręczniki na rok szkolny 2020/21

Jakie podręczniki na rok szkolny 2020/21?

Odpowiedzieć można krótko: te, które są zgodne z nową podstawą programową. Zawierają one tzw. numery dopuszczenia podręcznika. Te numery oraz szczegółowy wykaz książek można znaleźć na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dla przykładu, w przypadku klas I-III szkół podstawowych są to serie o nazwach: Wielka Przygoda; My i nasz elementarz, My i nasza szkoła; Ja, Ty, My; Uczymy się z Bratkiem; Ja i moja szkoła na nowo; Szkolna Trampolina; Gra w kolory; Nowi tropiciele; Szkolni przyjaciele; Oto ja; Elementarz odkrywców; Lokomotywa. Elementarz. To, jak wspomnieliśmy wyżej, podręczniki na rok szkolny 2021 używane w edukacji wczesnoszkolnej, czyli przez maluchy z klas 1-3.

Jakie są podręczniki na rok szkolny 2021?

Nowoczesne książki i zeszyty ćwiczeń, z których korzystają nauczyciele, zostały zaakceptowane przez najważniejszy urząd w państwie odpowiadający za oświatę, czyli Ministerstwo Edukacji Narodowej. Choćby z tej racji rodzice nie powinni się obawiać, że znajdą w nich treści niestosowne dla ich pociech. Oczywiście, zdarzają się wyjątki, ale te od razu są wychwytywane i trafiają na internetowe fora, które nie znają litości. A zadaniem rządu, mającego na uwadze opinie obywateli, jest się danej sprawie przyjrzeć i naprawić ewentualne uchybienia.

Najpopularniejsze podręczniki do podstawówki

Dla młodszych

Podręczniki na rok szkolny 2020/21 zostały dostosowane do wieku uczących się z nich dzieci. Dlatego te dla młodszych uczniów charakteryzuje duża ilość obrazków, rebusów, krzyżówek, wycinanek, wyklejanek, kolorowanek, labiryntów i rozsypanek wyrazowych. Zadaniem książek dla dzieci z klas I-III jest przede wszystkim nauczyć je czytania, pisania i liczenia. Kolorowe podręczniki na rok szkolny 2021 zostały stworzone z myślą o najmłodszych, co widać na niemal każdej ich stronie. Nie tylko uczą, ale i wychowują, prezentując zachowania dostosowane do okoliczności i wskazują dzieciom, co jest dobre, a co złe.

Dla starszych

W książkach, z których korzystają starsi uczniowie szkół podstawowych, obrazki zastąpione zostały przez słowo. No nie do końca, rzecz jasna, ale tekstu mamy w nich zdecydowanie więcej. Podręczników na rok szkolny 2020/21, przeznaczonych dla klas 4-8, jest też zdecydowanie więcej, bo dochodzą nowe przedmioty, np. historia, biologia, chemia, fizyka, technika, drugi język obcy czy wychowanie do życia w rodzinie. Wyprawka szkolna dla starszego ucznia to już zatem nie przelewki! A dodać do niej można również dodatkowe książki i ćwiczenia, które rodzice chętnie dokupują dla swoich rozwijających się w określonym kierunku pociech.

Książki do liceum i technikum po podstawówce

Podręczniki na rok szkolny 2020/21 w szkołach średnich

Drodzy uczniowie i rodzice, pamiętajcie, że w pierwszej i drugiej klasie liceów oraz techników po podstawówce, a także w pierwszej i drugiej klasie w szkołach branżowych po podstawówce obowiązuje nowa podstawa programowa. To wynik ostatniej reformy oświaty, gdy 3-letnie liceum i 4-letnie technikum zastąpiły placówki 4- i 5-letnie. Oznacza to, że w roku szkolnym 2020/21 do liceów i techników pójdą wyłącznie absolwenci podstawówek. Zmiany te naturalnie wymusiły aktualizację książek i zeszytów ćwiczeń. Podręczniki na rok szkolny 2021 do I i II klasy liceum i techników zostały dostosowane do nowej podstawy programowej. Dotyczy to książek ze wszystkich kilkunastu przedmiotów, zarówno humanistycznych jak i ścisłych oraz do nauki języków obcych i przedmiotów zawodowych. Oprócz książek, znajdziemy tam zeszyty ćwiczeń czy karty pracy oraz dodatkowe edukacyjne pozycje. Swoje nowe podręczniki na rok szkolny 2020/21 wydały największe wydawnictwa oświatowe, np.: PWN, Nowa Era, WSiP, Oficyna Edukacyjna Pazdro, Migra czy GWO. Taki zestaw wydawców zapewnia uczniów doskonałą jakość książek, o pełnowartościowej treści, ale również atrakcyjnych wizualnie.

Udostępnij:
24 lipca 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.