Polecamy

Płyty z piosenkami dla dzieci – najpiękniejsze płyty z muzyką do zabawy, nauki i odpoczynku

płyty z piosenkami dla dzieci
Avatar
Napisane przez Gandalf

Muzyka łagodzi obyczaje, wzbogaca życie, rozwija wyobraźnię i wrażliwość, wpływa na osobowość, uczy poczucia rytmu. Specjaliści przekonują, że muzyka powinna towarzyszyć dziecku od najmłodszych lat, na każdym kolejnym etapie jego rozwoju. Co więcej, już nawet kobiety w ciąży powinny słuchać kojących nut! Płyty CD dla dzieci dają maluchom możliwość zapoznania się z różnorodną muzyką – od tej klasycznej do rozrywkowej, której przykłady można usłyszeć w radio. Chcesz poznać najlepsze płyty CD z piosenkami dla dzieci? Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.

Jak muzyka wpływa na dzieci?

Liczne badania naukowe potwierdzają, że muzyka stymuluje rozwój mózgu i układu nerwowego, a także pozytywnie wpływa na osobowość. Ponadto uczy wrażliwości, systematyczności, obowiązkowości, wspomaga koncentrację i przyswajanie nowej wiedzy. Najmłodsi, którzy od wczesnych lat dzieciństwa mają styczność z bodźcami dźwiękowymi, lepiej rozwijają się pod względem intelektualnym, społecznym, emocjonalnym, motorycznym oraz językowym.

Kontakt dziecka z muzyką może przebiegać na różnych płaszczyznach. Pomocne są w tym zarówno płyty z piosenkami dla dzieci, jak i zabawki oraz instrumenty muzyczne dla najmłodszych czy karuzele z pozytywką, które wiesza się nad niemowlęcym łóżeczkiem. Warto zapamiętać, że muzyka pozytywnie oddziałuje na brzdąca już w okresie prenatalnym – od 26 tygodnia ciąży słyszy on rytm i melodię.

Playlista dla kobiet w ciąży

Puszczanie dzieciom, będącym jeszcze w brzuchu, utworów Mozarta czy Bacha to nie tylko moda, ale i poparte badaniami naukowymi działanie mające pobudzić mózg malucha. Niemowlak, który w okresie płodowym słucha muzyki, jest wrażliwszy, kreatywniejszy i ma lepszą więź emocjonalną z mamą.

Playlista dla kobiet w ciąży powinna jednak obejmować określony rodzaj dźwięków. Niekorzystnie na malucha będą wpływać dźwięki niskie (na przykład utwory rockowe), natomiast pozytywnie te o wysokiej częstotliwości, które pobudzają mózg i rozluźniają ciało. Dr Alfred Tomatis i dr Don Campbell udowodnili, że najlepsze płyty CD dla dzieci w brzuchu to te z muzyką Mozarta, która bogata jest w wysokie częstotliwości. Regularne puszczanie dziecku utworów tego kompozytora ma rozwijać jego przyszłe zdolności matematyczne, analityczne i językowe. Aby móc u swojej pociechy obserwować tak zwany efekt Mozarta, przyszłe mamy swoją playlistę powinny wzbogacić chociażby o płytę „Klasyka dla dzieci. Mozart”. Znajdują się na niej starannie wyselekcjonowane nagrania w świetnej jakości. Pozwolą one i mamie, i dziecku cieszyć się klasycznymi dźwiękami w czasie relaksu.

Dobrym wyborem dla kobiet w ciąży będzie też płyta „Children Classic. Volume 2”, która zawiera utwory Straussa, Bacha czy Schumanna. Pogodne i spokojne tony obniżają ciśnienie krwi, zmniejszają liczbę uderzeń serca na minutę, obniżają stres i pobudzają układ immunologiczny.

Płyty CD dla dzieci z muzyką relaksacyjną

Muzyka z życia dziecka nie powinna znikać po urodzeniu. Najpopularniejsze płyty CD dla noworodków i niemowlaków to te z muzyką relaksacyjną. Jej spokojne, powtarzające się motywy, wolny rytm i słyszalne odgłosy przyrody ułatwiają maluchowi zaśnięcie. Najmłodsze dzieci lubią przede wszystkim słuchać tych utworów, które znają z życia płodowego. Maluchom łatwiej będzie zasnąć przy spokojnych dźwiękach z płyt z serii Ucho dla klasyki.

Rodzice mogą wybrać pomiędzy utworami naszego rodzimego Chopina a kompozycjami Mozarta. Płyty sprawdzą się nie tylko w okresie niemowlęctwa, ale i na późniejszych etapach rozwoju. Do zestawu dołączona jest bowiem książka, która w przystępny sposób przybliża dzieciom postaci największych kompozytorów, ich życie oraz twórczość.

Kołysanki dla najmłodszych

Nieocenioną pomocą w usypianiu malucha są kołysanki. Spokojny, cichy i rytmiczny śpiew wycisza, pozwala się maluchowi zrelaksować i odprężyć. W połączeniu z kołyszącymi ruchami i utuleniem łagodne dźwięki budują u dziecka poczucie bezpieczeństwa i pozwalają szybko zasnąć. Naukowcy stwierdzili, że to jednak niejedyne zalety kołysanek. Mają one również rozwijać wyobraźnię oraz wspomagać rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej i koncentracji.

Najpiękniejsze kołysanki można odnaleźć na płycie „Kołysanki-utulanki” przygotowanej przez Magdę Umer oraz Grzegorza Turnaua. Znajdują się na niej zarówno tradycyjne, jak i bardziej współczesne kołysanki, te dobrze znane, jak i powoli odchodzące w zapomnienie. Lista utworów obejmuje między innymi „Aaa, kotki dwa”, „Ach, śpij kochanie”, „Bajki iskierki”, „Jak gwiazdy lśnią” czy słynną „Kołysankę dla Okruszka”. Oprócz tych popularnych piosenek do snu album zawiera także nowe kompozycje Grzegorza Turnaua napisane między innymi do słów Danuty Wawiłow, Doroty Gellner, Jacka Cygana i Magdy Umer.

Najlepsza muzyka do zabawy dla dzieci

Starsze dzieci chętnie słuchają płyt z piosenkami bardziej ekspresyjnymi, które pozwalają na zabawę, taniec i ruch. Ożywione melodie dają możliwość wyładowania się przez pląsy na parkiecie, a edukacyjne teksty piosenek pozwalają zdobyć nową wiedzę i kształtować właściwe postawy oraz zachowania. Płyty z piosenkami dla dzieci, które zgromadzi się w domowej audio bibliotece, warto dobierać do charakteru i gustu dziecka, a także do zabaw, które maluch szczególnie lubi.

Znakomitym podkładem muzycznym do wielu zabaw z rytmem jest płyta CD dla dzieci „Gimnastyczne figle muzyczne” wytwórni Muzyczny Domek. Zaprasza ona najmłodszych do wesołych zabaw ruchowo-muzycznych i zachęca do różnorodnej aktywności. W rytm zamieszonych na płycie utworów można bawić się z dzieckiem w naśladowanki, trenować różne części ciała, prowadzić zabawy orientacyjno-porządkowe, ćwiczyć uwagę i skupienie.

Płyty z piosenkami dla dzieci do śpiewania i tańczenia

Muzyka dla dzieci zachęca nie tylko do ruchu i ćwiczenia rytmiki, ale także do sprawdzania swoich umiejętności wokalnych. Dzieci najchętniej wykonują znane i lubiane od lat przeboje na przykład „Kaczuszki” czy „My jesteśmy krasnoludki.” Popularne utwory dla dzieci odnaleźć można w składance „Przedszkolaka hity 3”. Na trzech płytach, wchodzących w skład zestawu, zebrano takie hity jak „Jedzie pociąg”, „Wlazł kotek na płotek”, „Abecadło”, „Dziadek fajną farmę miał” czy „Tańcowały dwa Michały”. Utwory te dobrze znane są dzieciom, a także dorosłym, którzy wspólnie z pociechami mogą oddawać się tańcom i swawolom przy dźwiękach dziecięcych przebojów.

Najpopularniejsze piosenki dziecięce można znaleźć także na krążku polecanym przez Marka Sierockiego „I Love Hits for Kids”.  Wśród wybranych przez niego piosenek znalazły się miedzy innymi „Kaczuszki” i „Stary niedźwiedź mocno śpi”, przeboje z filmu „Akademia Pana Kleksa” („Witajcie w naszej bajce”, „Na wyspach Bergamutach”) oraz chętnie nucone przez dzieci i dorosłych piosenki z repertuaru Majki Jeżowskiej. Do częstego odtwarzania tej płyty maluchów nie będzie trzeba zachęcać!

Płyty dla dzieci z piosenkami po angielsku

Aby dziecko od najmłodszych lat rozwijało swoje umiejętności lingwistyczne, warto sięgnąć po płyty CD z muzyką dla dzieci po angielsku. Nauka poprzez muzykę uważana jest za jedną z najskuteczniejszych metod. Ułatwia ona późniejsze zdobywanie umiejętności na wyższym poziomie, ale przede wszystkim uczy podstawowych słówek i zwrotów w obcym języku.

Chcąc wychować małego poliglotę, warto sięgnąć po krążek „Angielski w samochodzie”. Na płycie znaleźć można 14 łatwo wpadających w ucho piosenek śpiewanych przez 7-letnią Brytyjkę. Utwory pozwalają zapoznać się z nowym słownictwem oraz doskonalić rozumienie ze słuchu i wymowę. Płyta może też stanowić pierwszy kontakt malca z językiem Szekspira.

Warto pamiętać, że płyty z piosenkami dla dzieci uczyć mogą nie tylko języka angielskiego. „Canzoni Per Bambini” to dwupłytowy album, który pozwoli zapoznać się dziecku z najpopularniejszymi włoskimi piosenkami dla najmłodszych, a co za tym idzie, pierwszymi słówkami w tym języku. Na krążku znajdują się zarówno tradycyjne piosenki z bajek czy filmów, jak i te znane z włoskiego festiwalu piosenki dziecięcej – Zecchino d`Oro.

Muzyka dla starszaków

Płyty z muzyką dla dzieci to nie tylko kołysanki i dziecinne utwory, ale największe hity z list przebojów! Na takich krążkach jak „Podróż w czasie” zespołu My3 czy debiutanckiej płycie „4Dreamers” grupy o tej samej nazwie można usłyszeć melodyjne piosenki, które pokocha każdy nastolatek i każda nastolatka. Wpadające w ucho utwory opowiadają o pierwszych miłościach, przyjaźniach, szkolnym życiu czy rozterkach współczesnej młodzieży. Stanowią one inspirację i motywację do działania, a także dostarczają zabawy i rozrywki. Warto wspomnieć, że producenci płyt CD z muzyką dla dzieci wzbogacają je o dodatkowe gadżety, które wzbudzą radość u każdego fana zespołu. Duże naklejki posłużyć mogą jako plakaty, a książeczki z tekstami utworów przydadzą się w trakcie karaoke.

Dla nastolatków, którzy nie umieją się zdecydować, czy wolą chłopaków z 4Dreamers, czy dziewczyny z My3, najlepszym rozwiązaniem będą składanki zawierające utwory różnych wykonawców. Na płytach, takich jak „Najlepsze hity dla Ciebie: Disney”, znaleźć można aż 60 wyjątkowych piosenek z filmów Disney’a w wykonaniu między innymi Edyty Górniak, Natalii Kukulskiej, Stanisława Soyki czy Kayah, które pojawiały się w takich produkcjach jak „Księga Dżungli”, „Kraina Lodu” czy „Zwierzogród”.

 

Dźwięki towarzyszą człowiekowi od zawsze. Pierwszą muzykę zaczął tworzyć już człowiek pierwotny, uderzając jednym kamieniem o drugi i wystukując rytm. Dziś liczba twórców i gatunków muzycznych jest o wiele większa, jednak rola muzyki się nie zmieniła. Nadal łagodzi ona obyczaje, otwiera na świat, uczy wrażliwości, kreatywności, wspomaga motorykę i rytmikę. Z muzyką obcować mogą nawet najmniejsze i najmłodsze dzieci. Płyty z muzyką dla dzieci od lat nieprzerwanie cieszą się popularnością, a maluchy w każdym pokoleniu podskakują do piosenki „Jesteśmy jagódki, czarne jagódki”, zasypiają do kołysanki „Na Wojtusia z popielnika” i bawią się do dźwięków „Stary niedźwiedź mocno śpi”.

Pamiętaj, że wszystkie wymienione płyty CD z piosenkami dla dzieci możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf