Polecamy Recenzje

„Płomienna korona” Elżbieta Cherezińska – 3. tom bestsellerowej serii „Odrodzone królestwo”

3. tom bestsellerowej serii Odrodzone królestwo
Avatar
Napisane przez Gandalf

Choć Królestwo nadal jest podzielone, a na północy Krzyżacy zaczynają prowadzić coraz bardziej krwawą grę, książę Władysław powraca dzierżąc miecz króla banity. W „Płomiennej koronie” – 3. tomie jednej z najbardziej poczytnych, polskich serii historycznych, Elżbieta Cherezińska znów pozwala nam spotkać się z doskonale znanymi bohaterami – Władysławem Łokietkiem, jego żoną Jadwigą, Rikissą i arcybiskupem Świnką. Znów budzą się demony, Kobiety Starej Krwi i Starcy Siwobrodzi wplątują się w wojenne rozgrywki, a niewidzialna korona wreszcie ma szansę stać się prawdziwą.

Ocena Blog Gandalf:

 

Płomienna Korona – Elżbieta Cherezińska

Elżbieta Cherezińska to bezsprzecznie jedna z najpopularniejszych pisarek powieści z gatunku literatury historycznej. Choć zadebiutowała biografią Szewacha Weissa (napisaną wraz z nim), a kilka lat później na rynku ukazała się książka „Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum”, to Cherezińska zyskała ogromne rzesze fanów za sprawą książek o charakterze fantasy. Nie powinno to jednak dziwić, bowiem to jedna z nielicznych autorek, która w tak fascynujący sposób potrafi mieszać fakty z fikcją i tworzyć przed czytelnikiem oryginalne światy. Jej książki wciągają od pierwszych stron, a każdy kto przeczytał choćby jedną z nich wie, że na kolejną czeka się z olbrzymią niecierpliwością.

Elżbieta Cherezińska ma na swoim koncie kilkanaście powieści, z których bez wątpienia najpopularniejszymi stały się serie „Harda” i „Odrodzone królestwo”. „Harda” i „Królowa” należące do tej pierwszej to opowieści o kobietach, które choć nieco zapomniane przez historię, odegrały olbrzymią rolę w średniowiecznej Europie. „Odrodzone królestwo” jest zaś cyklem, który zabiera czytelnika do serca Starego Kontynentu. W „Koronie śniegu i krwi” trafiamy do czasów Wielkiego Rozbicia, gdy księstwami rozsianymi na terenie Polski władają skłóceni ze sobą książęta. Choć w tej serii – jak w każdej książce Cherezińskiej zresztą – wiele jest historycznych postaci i faktów, autorka tworzy fantastyczny świat, w którym budzą się uśpione przez stulecia demony i bestie, a w głębi lasów wciąż żyją ludzie Starszej Krwi.

„Płomienna korona” to już 3. tom tej bestsellerowej serii, a jednocześnie jej zakończenie. Książę Władysław powraca z banicji, gdy Królestwo nadal jest podzielone. Na północy swoje wpływy zwiększają Krzyżacy, w Starszej Polsce władają książęta głogowscy, a potężny biskup Muskata buntuje przeciw prawowitemu władcy Małą Polskę. Porażki księcia Władysława okazują się jednak zbliżać go do celu, a o jego sile nie świadczy jedynie charakter, ale być może także miecz banity, który dzierży w dłoniach. W wojnę wplątują się Kobiety Starej Krwi i Starcy Siwobrodzi, Kunon – renegat templariuszy zaczyna odgrywać coraz ważniejszą rolę, a płatni zabójcy, Grunhagen i inni nie próżnują w tym świecie.

Fani Elżbiety Cherezińskiej i cyklu „Odrodzone królestwo” nie mogli wymarzyć sobie lepszego finału całej serii. Autorka buduje napięcie, tworzy fascynujące intrygi, a do polityczno-wojennych rozgrywek zaprasza czytelnika, który już po kilku pierwszych stronach nie będzie mógł oderwać się od tej książki.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf