Polecamy

„Piraci z Karaibów” – części po kolei. Yo, ho, never shall we die!

piraci z karaibów po kolei
Avatar
Napisane przez Gandalf

Wszystkie pięć części „Piratów z Karaibów” to światowe bestsellery, które stworzyły postać ekscentrycznego kapitana Jacka Sparrowa i stały się jednymi z najpopularniejszych dzieł o piratach w masowej popkulturze. Przygody głównych bohaterów są pełne intryg, zdrad, śmiechu i jednocześnie łez. Sami piraci – ze Sparrowem, Williamem Turnerem, Elizabeth Swan czy kapitanem Barbossą na czele – tworzą niesamowitą mieszankę charakterów, przy której widz nigdy się nie nudzi. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z całą sagą, a nie wiesz, ile właściwie jest części „Piratów z Karaibów” i w jakiej chronologii je oglądać, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

„Piraci z Karaibów. Klątwa Czarnej Perły”

Pierwszą częścią „Piratów z Karaibów” była „Klątwa Czarnej Perły” z 2003 roku (reżyseria: Gore Verbinski). Morską przygodę zaczniemy od osieroconego kowala, Willa Turnera, i córki gubernatora, Elizabeth Swan, którzy w dzieciństwie przez przypadek poznali się na morzu. Pomimo różnicy klasowej w dorosłości utrzymują ze sobą kontakt, nawet jeśli nie tak bliski, jak chciałby Will (a może nawet i Elizabeth). Sytuacja jednak zmienia się w momencie, gdy panna Swan zostaje porwana przez piratów. Will za wszelką cenę pragnie ją uratować, nie bacząc ani na przeciwności losu, ani na swój status materialny. Ponieważ nie może liczyć na pomoc wojska, sprzymierza się z wyjętym spod prawa Jackiem Sparrowem, dziwacznym piratem. Jack nie robi tego jednak z moralnych pobudek. Ma w tym swój ukryty cel, zwłaszcza kiedy poznaje nazwisko Williama. Kim w rzeczywistości jest młody kowal?

„Piraci z Karaibów. Skrzynia umarlaka”

Drugą częścią „Piratów z Karaibów” po kolei jest „Skrzynia umarlaka” z 2006 roku (również w reżyserii Gore’a Verbinskiego). To w niej lepiej poznajemy życie szalonego Jacka – a raczej jego niesamowitą przeszłość. Okazuje się, że niegdyś zaprzedał duszę Davy’emu Jonesowi, czyli komuś, kto podobno jest gorszy od samego diabła. Teraz, gdy po latach nadchodzi czas na spłacenie długu, Jacka czeka dożywotnia służba na upiornym statku Latający Holender… chyba że uda mu się pokonać Jonesa. Łączy siły z Willem, Elizabeth i innymi piratami, którzy niegdyś mu służyli, aby nie tylko zdobyć tytułową skrzynię, która jest kluczem do życia Jonesa, ale i aby pokonać mitycznego krakena. Ich więzi przyjaźni nie są jednak tak silne, jak powinny być, a Jack boleśnie się o tym przekona.

„Piraci z Karaibów. Na krańcu świata”

„Piraci z Karaibów. Na krańcu świata” z 2007 roku to trzecia po kolei i zarazem ostatnia z części w reżyserii Gore’a Verbinskiego. Jest zwieńczeniem wspólnych przygód Jacka, Williama i Elizabeth – po raz ostatni będą musieli razem zmierzyć się z wrogimi piratami i własnym przeznaczeniem. Zanim jednak to nastąpi, Will i Elizabeth popłyną aż za horyzont, aby ratować duszę kapitana Sparrowa, który został uwięziony na samotnej, piaszczystej wyspie. Do gry wkroczy też kapitan Barbossa, tym razem wstawiając się za Jackiem – a przynajmniej wszyscy mają na to nadzieję. Podczas zwołanego przez Barbossę IV Trybunału Braci piraci z różnych zakątków świata zadecydują o przyszłości ich morskiego świata. Chcą uwolnić mityczną boginię Calypso, wierząc, że tylko to zapewni im zwycięstwo w starciu z wrogimi wojskami. Tylko czy na pewno mogą liczyć na jej łaskę?

„Piraci z Karaibów. Na nieznanych wodach”

W 2011 roku, czyli po czterech latach od premiery poprzedniej części, do kin trafili „Piraci z Karaibów. Na nieznanych wodach”, tym razem w reżyserii Roba Marshalla. To kontynuacja inna niż poprzednie, ale równie niesamowita. W filmie wyjątkowo nie spotkamy Williama ani Elizabeth, ale zamiast nich możemy podziwiać piękną i drapieżną Angelikę. Kobieta jest byłą ukochaną Jacka, niedoszłą zakonnicą oraz… córką pirata Czarnobrodego – największego postrachu na wszystkich wodach. Jack zostaje zmuszony do podróży wspólnie z załogą Czarnobrodego w stronę legendarnej Fontanny Młodości, nawet jeśli wcale mu się to nie uśmiecha. Tylko on jednak zna prawdziwą drogę. Aby uzyskać wymarzoną wieczną młodość, Czarnobrody musi zdobyć syrenie łzy oraz znaleźć kogoś, kto poświęci za niego życie. Jack zamierza pokrzyżować mu plany i samemu skosztować tajemniczego źródła…

„Piraci z Karaibów. Zemsta Salazara”

Ostatnią, czyli piątą, częścią „Piratów z Karaibów” w kolejności jest „Zemsta Salazara” z 2017 roku, wyreżyserowana przez Joachima Rønninga i Espena Sandberga. Fani pierwszych trzech części i miłośnicy Williama oraz Elizabeth mają tutaj szczególny powód do radości – czeka na nich bowiem powrót państwa Turnerów. I choć ani Elizabeth, ani Will nie będą walczyć u boku Jacka, to jednak widzowie mogą zobaczyć, jak klątwa Latającego Holendra wpłynęła na życie Elizabeth i Willa. Co więcej, jednym z głównych bohaterów będzie ich syn, Henry. To między innymi on pomoże Jackowi pokonać głównego antagonistę, Salazara, czyli w połowie martwego korsarza, który w przeszłości zmierzył się z Jackiem. Swój wyjątkowy udział w całej walce będzie mieć także Barbossa. Tym razem poznamy go jednak od zupełnie innej strony – o którą wielu by go nigdy nie posądziło.

 

Wszystkie części „Piratów z Karaibów”, nawet jeśli niepoznawane po kolei, wzbudzają apetyt na następne morskie przygody. I choć saga ma tylko pięć filmów, to koniec ich oglądania wcale nie musi oznaczać pożegnania się z piratami! Miłośnicy kapitana Sparrowa i jego pobratymców (oraz wrogów) mogą bowiem wnieść do swojego domu nieco pirackiej atmosfery dzięki różnym gadżetom, jak model statku Czarnej Perły do złożenia czy dzięki oryginalnej muzyce z filmów. Jeżeli z kolei wolisz kupić „Piratów z Karaibów” w jednym pudełku, a nie pojedynczo, to gorąco polecamy pakiet pięciu filmów – wszystkie historie będą na wyciągnięcie ręki!

Wymienione w artykule produkty znajdziesz na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf