Polecamy

Piasek kinetyczny – co to jest i czy można się nim bawić w domu?

Jaki piasek kinetyczny wybrać?
Avatar
Napisane przez Gandalf

Piasek kinetyczny to doskonały sposób na to, by stworzyć piaskownicę w domu i pozwolić maluchowi na świetną zabawę bez bałaganu. Zapewnia wrażenie zabawy w prawdziwym piasku, rozwija kreatywność dzieci, a przy okazji jest dla nich w pełni bezpieczny. Sprawdź, co to jest piasek kinetyczny, jakie są jego rodzaje i czy da się go zrobić samodzielnie!

Co to jest piasek kinetyczny? Zabawa w domowej piaskownicy

Piasek kinetyczny stał się ostatnio niezwykle popularny, a maluchy nie bez powodu uwielbiają się nim bawić. Choć trudno wyobrazić sobie piaskownicę w samym środku dziecięcego pokoju, piasek faktycznie nie powoduje bałaganu i można używać go w domu. Pozwala tworzyć najróżniejsze budowle, jednocześnie gwarantując mnóstwo frajdy i rozwijając kreatywność najmłodszych. Na czym jednak tak naprawdę polega jego fenomen i co to jest piasek kinetyczny?

Piasek kinetyczny składa się w większości ze zwykłego piasku, ale jego wyjątkowe właściwości da się zauważyć już podczas pierwszego kontaktu. Posiada konsystencję przypominającą mokry piasek na plaży lub plastelinę i to właśnie dlatego jest jednocześnie elastyczny i sypki. Przelewa się przez palce, jak ciecz, ale pozwala bez trudu tworzyć z niego dowolne formy i budowle, które zachowują swój kształt – to właśnie dlatego nazywa się go również piaskiem magnetycznym. Jednocześnie ręce pozostają suche i czyste, a piasek kinetyczny nie powoduje bałaganu, ani osadu kurzu.

Piasek kinetyczny – skład opracowany z myślą o dzieciach

Piasek kinetyczny zachowuje swoje właściwości, dzięki czemu maluchy mogą bawić się nim do woli. Wystarczy, że będzie przechowywany w szczelnie zamkniętym pojemniku, który zresztą jest również dostępny w wybranych zestawach, jak choćby w zestawie Dr Cosmic od Astra. Co jednak sprawia, że przez cały czas pozostaje elastyczny, nie wysycha i pozwala się formować? Piasek magnetyczny zawiera w swoim składzie specjalne polimery, dzięki którym posiada konsystencję plasteliny oraz „kinetyczne właściwości”. Mimo tego dodatku, jest jednak bezpieczny dla dzieci i mogą bawić się nim również maluchy, które cierpią z powodu alergii.

Warto jednak pamiętać, że piasek kinetyczny jest bardzo drobny, dlatego maluchy powinny bawić się nim pod kontrolą rodziców. Podczas zabawy świetnie sprawdzi się również dodatkowa mata lub kuweta. Choć piasek nie brudzi i nie powoduje bałaganu, taka podstawka pozwoli znacznie łatwiej zebrać go do pojemnika po zakończonej zabawie.

Który piasek kinetyczny jest najlepszy i jaki wybrać dla swojego dziecka?

W ofercie dla dzieci znajduje się mnóstwo najróżniejszych zestawów piasku kinetycznego – w tym zarówno piasek, który w pełni przypomina piasek plażowy, jak i kolorowy piasek magnetyczny. Olbrzymią popularnością cieszą się m.in. zestawy Kinetic Sand – np. Piasek Konstrukcyjny, Neonowy Piasek Różowy czy Połyskujący Piasek Niebieski. W zależności od oczekiwań malucha, istnieje możliwość wyboru zarówno mniejszych opakowań (o wadze ok. 500 g), jak i większych (ok. 1,5 kg), które doskonale sprawdzą się szczególnie wtedy, gdy dziecko dopiero zaczyna swoją przygodę z piaskiem kinetycznym.

Dla malucha warto wybrać również piasek kinetyczny w zestawie, który zawiera dodatkowe elementy – np. foremki lub akcesoria ułatwiające budowanie. Świetnym pomysłem jest m.in. Piasek Konstrukcyjny Piekarenka od Kinetic Sand, który poza samym piaskiem magnetycznym, zawiera również 7 wyjątkowych elementów pozwalających tworzyć własne ciasteczka i babeczki z piasku.

Cena zestawu zależy oczywiście od jego wielkości i największe z nich, które zawierają dodatkowe akcesoria, kosztują od 80 do 150 zł. Mniejsze wiaderka piasku kinetycznego, które uzupełnią braki w domowej piaskownicy, można jednak nabyć już nawet za ok. 15-20 zł.

Rozwijająca zabawa dla dzieci

Piasek kinetyczny nie jest typową zabawką edukacyjną, ale w doskonały sposób pobudza wyobraźnię dziecka. Tworząc budowle i nowe formy, maluch ćwiczy myślenie przestrzenne oraz swoją kreatywność, a dotykając piasku, trenuje również małą motorykę. Podobne funkcje rozwojowe może zapewnić m.in. plastelina lub ciastolina, ale piasek kinetyczny to zupełna nowość, dzięki czemu z pewnością sprawi dziecku o wiele więcej frajdy!

Jak zrobić piasek kinetyczny? Czy istnieje domowy przepis?

W sieci odnaleźć można szereg najróżniejszych przepisów na piasek kinetyczny, by zrobić go w domu. Większość z nich polega na wymieszaniu w odpowiednich proporcjach czystego piasku, wody oraz skrobi kukurydzianej. Tak przygotowany piasek nie będzie jednak prawdziwym piaskiem magnetycznym i choć stanie się bardziej elastyczny to niestety nie zachowa swoich właściwości na długo. Zabawa ze środkami chemicznymi może natomiast być niebezpieczna dla maluchów, które będą używać powstałego przy ich użyciu piasku w codziennej zabawie. Dlatego najrozsądniejszą decyzją będzie wybór odpowiedniego zestawu proponowanego przez jednego z wielu producentów zabawek.

Piasek kinetyczny w najróżniejszych zestawach znajdziesz na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf