Aktualności

Kto zdobył Paszport Polityki 2018?

Avatar
Napisane przez Gandalf

Za nami gala wręczenia tegorocznych Paszportów „Polityki”, która odbyła się 8 stycznia w Teatrze Polskim w Warszawie. Nagroda ta została zainicjowana przez tygodnik „Polityka” i jest przyznawana co roku za szczególne zasługi dla polskiej kultury. Paszporty „Polityki” 2018 zostały przyznane w siedmiu kategoriach: film, literatura, teatr, muzyka popularna, muzyka poważna, sztuki wizualne i kultura cyfrowa. Oprócz tego przyznano nagrodę specjalną – tytuł Kreatora Kultury.

Film

W kategorii film wygrała Joanna Kulig za jednoznaczną i wiarygodną, delikatną i twardą, pociągającą i odpychającą oraz zawsze skupiającą na sobie uwagę rolę w „Zimnej wojnie”, filmie, który został mianowany tytułem najlepszego polskiego filmu minionego roku. Jak wiadomo, kariera polskiej aktorki nabrała w ostatnim czasie wielkiego rozpędu, ponieważ zachwyca się nią nie tylko Polska, ale również cały świat. Niedawno aktorka otrzymała Europejską Nagrodę Filmową za rolę Zuli.

Literatura

Laureatką kategorii literatura za książkę „Błoto słodsze niż miód”, za wytrwałość w poszukiwaniu języka, który byłby odpowiedni do wyrażania trudnych emocji oraz za umiejętność słuchania osób niewysłuchanych została Małgorzata Rejmer. Książka opowiada o Albanii, jednak nie z perspektywy historycznej, ale z perspektywy i opowieści ludzi o działaniu systemu terroru Envera Hodży.

Teatr

Nagrodę w kategorii teatr uzyskała Marta Górnicka, za teorię teatru antycznego jako współczesnego wehikułu przemiany społecznej i artystycznej. Jej pokazywane na świecie chóralne spektakle wykorzystują rozmaite techniki wokalne, powstają przy udziale wykonawców – amatorów i mają charakter silnie polityczny i dotykający aktualnych problemów.

Muzyka popularna

Jeżeli chodzi o muzykę popularną nagroda trafiła do Dawida Podsiadło, za znalezienie miejsca, w którym styka się gust nie tylko szerokiej publiczności, ale także krytyki oraz za udowodnienie, że sukces na masową skalę można odnieść bez odrzucenia niezależności i indywidualności. Najnowszy album piosenkarza „Małomiasteczkowy” ma charakter bardzo przebojowy, eksponujący świetny głos artysty, a także autorskie teksty piosenek po polsku.

Muzyka poważna

Aleksander Nowak został laureatem nagrody w kategorii muzyka poważna, za oryginalne, muzyczne spojrzenie na świat oraz niezależność twórczą, a także za „ahat ilī – siostrę bogów”, która przywraca wiarę w przyszłość opery.

Sztuki wizualne

Za mądrze zaangażowaną sztukę, ciekawie kwestionującą ściśle antropocentryczny punkt widzenia oraz analizę zagrożeń, jakie niesie ze sobą współczesna cywilizacja nagrodę w kategorii sztuki wizualne otrzymała Diana Lelonek. Jej prace, które zalicza się do krytycznego posthumanizmu, poddają wątpliwości tradycyjne relacje człowiek–natura, są także protestem wobec dominacji białego człowieka i jego wizji świata.

Kultura cyfrowa

Pan Generator, czyli warszawski kolektyw artystyczny, składający się z Piotra Barszczewskiego, Krzysztofa Golińskiego, Jakuba Koźniewskiego oraz Krzysztofa Cybulskiego otrzymał nagrodę za spojenie świata cyfrowego z analogowym w jedną całość, za kreatywność w tworzeniu instalacji i przedmiotów będących łącznikami między tradycja, a nowoczesnością.

Kreator Kultury

Specjalna nagroda Kreatora Kultury została przyznana Krystynie Jandzie za wybitne kreacje filmowe i teatralne oraz za pracowitość, błyskotliwość oraz odwagę życiowo – artystyczną.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf