Aktualności

Oscary – ciekawostki w liczbach. Wszystko co warto wiedzieć!

Avatar
Napisane przez Gandalf

    Kto był gospodarzem oscarowej gali 18 razy? Ile trwała najkrótsza ceremonia? W jakim wieku była najmłodsza osoba wręczająca Oscara? Kto był najwięcej razy nominowany do nagrody?

   Do wręczenia Oscarów jeszcze ponad miesiąc. Nominacje ogłoszono kilka dni temu. Oto, kto będzie rywalizował w najważniejszych kategoriach:

O najlepszy film będzie walczyło osiem tytułów: „Big Short”, „Mad Max: na drodze gniewu”, „Brooklyn”, „Zjawa”, „Marsjanin”, „Most szpiegów”, „Pokój” i „Spotlight”.

W kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy znaleźli się: Leonardo DiCaprio („Zjawa”), Michael Fassbender („Steve Jobs”), Eddie Redmayne („Dziewczyna z portretu”), Matt Damon („Marsjanin”) i Bryan Cranston („Trumbo”).

Na statuetkę dla najlepszej aktorki mają szansę: Charlotte Rampling („45 lat”), Cate Blanchett („Carlo”), Brie Larson („Pokój”), Saoirse Ronan („Brooklyn”), Jennifer Lawrence („Joy”).

O nagrodę dla najlepszego reżysera będą walczyli: Adam McKay („Big Short”), Lenny Abrahamson („Pokój”), Alejandro Gonzalez Inarritu („Zjawa”), George Miller („Mad Max: na drodze gniewu”) i Tom McCarthy („Spotlight”).

Do najlepszego scenariusza nominowano filmy: „Ex Machina” (Alex Gerland), „Spotlight” (Josh Singer, Tom McCarthy), „W głowie się nie mieści” (Meg LeFauve, Pete Docter, Josh Cooley), „Most szpiegów” (Ethan Coen, Matt Charman, Joel Coen), Straight Outta Compton (Jonathan Herman, Andrea Berloff).

    Mam oczywiście swoich faworytów, ale o tym napiszę za jakiś czas 🙂 Teraz z kolei przedstawiam Wam ciekawostki oscarowe w liczbach:

  • Ogólnie:

87 – Tyle ceremonii wręczenia nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej odbyło się do tej pory.

6000 liczba jest orientacyjna. Tylu członków Akademii bierze udział w oscarowym głosowaniu.

13 Właśnie w tylu kategoriach były przyznawane pierwsze Oscary. Wręczano je w 1929 roku za lata 1927 i 1928.

24 Obecnie nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej są przyznawane w ponad dwudziestu kategoriach.

5 To liczba najważniejszych kategorii. Zaliczają się do nich statuetki dla najlepszego filmu, reżysera, aktorki, aktora i najlepszego scenariusza.

3 Tylko tylu filmom udało się zdobyć Oscary we wszystkich pięciu najważniejszych kategoriach. Wybitna trójka to „Wydarzyło się jednej nocy” (1934), „Lot nad kukułczym gniazdem”  (1975) i „Milczenie owiec” (1991).

11– Aż tyle statuetek zdobyły podczas jednej oscarowej gali tylko trzy produkcje: Są to „Ben Hur”  (1959), „Titanic”  (1997) i „Władca Pierścieni: Powrót Króla” (2003).

14 To rekordowa liczba nominacji, jaką zdobył pojedynczy tytuł. Tylko dwa filmy walczyły o tyle Oscarów. Był to obraz „Wszystko o Ewie” (1950) i „Władca Pierścieni: Powrót Króla” (2003).

22 Najwięcej statuetek mógł ustawić na półkach Walt Disney. Jest oscarowym rekordzistą! Postawił on także wysoko poprzeczkę, co do liczby Oscarów zdobytych podczas jednej oscarowej nocy, podczas której wygrał cztery nagrody.

  • Prowadzący i ceremonia:

18 – Gospodarzami oscarowej gali są najczęściej aktorzy. Bywa, że kolejne lata z rzędu na scenie pojawia się ta sama osoba. W tym temacie najlepszy jest Bob Hope. Prowadził ceremonię aż osiemnaście razy!

9 Z kolei tyle razy Billy Crystal był gospodarzem wieczoru.

6 Dokładnie tyle lat miała Shirley Temple wręczając Oscara. To najmłodsza osoba w historii, która przekazywała nagrodę.

15 Tyle minut trwała pierwsza w historii ceremonia wręczenia Oscarów, która odbyła się 1929 roku. Laureaci byli znani już trzy miesiące wcześniej. Ta gala jest jednocześnie najkrótszą do tej pory.

4 Godziny i 16 minut. Tyle z kolei trwał najdłuższa oscarowa ceremonia, która odbyła się w 2000 roku.

  • Aktorzy:

10 Tyle lat miała najmłodsza zdobywczyni Oscara – Tatum O’Neal. Nagrodzona została za rolę w filmie „Papierowy Księżyc” (1973). Wcieliła się w rolę Addie Loggins.

82 To wiek najstarszego aktora uhonorowanego statuetką. Był nim Christopher Plummer, a doceniono go za rolę Hala w „Debiutantach” (2010).

45 Tyle lat miała pierwsza czarnoskóra aktorka, która dostała Oscara – Hattie McDaniel. Wyróżniona została za drugoplanową rolę w filmie „Przeminęło z wiatrem” (1939), w którym zagrała Mammy, nianię Scarlett O’Hary.

37 To natomiast wiek pierwszego czarnoskórego aktora, który został laureatem nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Nagrodzony to Sidney Poitier, który w „Polnych liliach” (1963) stworzył kreację Homera Smitha.

4 – Tyle razy z rzędu do Oscara byli nominowani Al Pacino i Marlon Brando.

4 Liczba Oskarów zdobytych przez Katharine Hepburn. Aktorka wszystkie swoje statuetki otrzymała za główne role. Uznanie zyskała za kreacje w filach „Poranna chwała” (1933), „Zgadnij kto przyjdzie na obiad” (1967), „Lew w zimie” (1968) i „Nad złotym stawem” (1981).

19 Tyle nominacji do Oscara ma na swoim koncie Meryl Streep. To najwięcej z pośród aktorek walczących o statuetkę. Do tej pory gwiazda dostała trzy nagrody za filmy: „Sprawa Kramerów” (1979), „Wybór Zofii” (1982) „Żelazna dama” (2011).

12 To liczba nominacji Jacka Nicholsona. Ma ich najwięcej spośród aktorów. Nicholsonowi również udało się zwyciężyć trzy razy. Oscara dostał za „Lot nad kukułczym gniazdem” (1975), „Czułe słówka” (1983), „Lepiej być nie może” (1997).

2 Tylu aktorów odmówiło przyjęcia Oscara. W 1970 roku był to George Scott, któremu przyznano statuetkę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za film „Patton”. Wówczas pierwszy raz w historii, ktoś odmówił przyjęcia nagrody. Trzy lata później powtórzył to Marlon Brando, nagrodzony za rolę w filmie „Ojciec Chrzestny”. Zamiast aktora na scenie pojawiła się Indianka, która w jego imieniu odmówiła przyjęcia złotego rycerza.

  • Reżyseria:

4 W historii Oscarów wśród zdobywców statuetki za reżyserię tylko czterem kobietom udało się dostać nominację w tej kategorii. Wyróżnione kobiety to Lina Wertmuller (1976) za „Siedem piękności Pasqualino”, Jane Campion (1993) za „Fortepian”, Sofia Coppola (2003) za „Między słowami” i Kathryn Bigelow (2009) za „The Hurt Locker. W pułapce wojny”.

1 Oscara dla najlepszego reżysera wygrała tylko jedna kobieta – Kathryn Bigelow. Została uhonorowana za film „The Hurt Locker. W pułapce wojny”.

24 Tyle lat miał najmłodszy nominowany w kategorii najlepszy reżyser. Był to John Singleton, którego doceniona na produkcję „Chłopaki z sąsiedztwa”.

32 To wiek najmłodszego laureata Oscara uhonorowanego statuetką dla najlepszego reżysera. Otrzymał ją Norman Taurog w 1931 roku za film „Skippy”.

74 W tym wieku był Clint Eastwood, kiedy otrzymał statuetkę za film „Milion Dolar Baby”. To jak do tej pory najstarszy nagrodzony za reżyserię.

12 To największa liczba nominacji w kategorii najlepszy reżyser, którą otrzymał jeden twórca – William Wyler (1902-1981). Ostatecznie zdobył trzy Oscary za dzieła „Ben Hur”, „Najlepsze lata naszego życia” oraz „Pani Miniver”.

  • Polska:

10 Tyle polskich filmów ubiegało się o Oskara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

1 Polakom do tej pory udało się wywalczyć jedną statuetkę. Zdobyła ją w 2015 roku „Ida” Pawła Pawlikowskiego jako Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Produkcja była też nominowana w kategorii Najlepsze Zdjęcia.

Znacie jeszcze jakieś oscarowe ciekawostki, które można ująć w liczbach?

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf