Orły 2015. Bogowie na szczycie!

Gandalf
Napisane przez Gandalf 120 wyświetleń
Dodaj komentarz
Udostępnij:

   Po amerykańskich Oscarach czas na Polską Nagrodę Filmową! Orły 2015 okazały się szczęśliwą kartą szczególnie dla filmu „Bogowie”. Oprócz zwycięstwa w kategorii Najlepszy Film Polski, produkcja otrzymała także inne, zaszczytne wyróżnienia: Łukasz Palkowski za jego reżyserię, Krzysztof Rak za scenariusz, Tomasz Kot za najlepszą rolę męską, Piotr Głowacki za najlepszą drugoplanową rolę męską, Piotr Sobociński Jr. za najlepsze zdjęcia. Film stał się, także, ulubieńcem społeczności Filmwebu, otrzymując Nagrodę Publiczności, przyznawaną już po raz drugi w historii.

 Dlaczego „Bogowie”?

   Być może dlatego, że Tomasz Kot, swoją grą, stworzył postać nieprawdopodobnie autentyczną. Można było odnieść wrażenie, że wyjątkowo pasuje mu rola opętanego misją ratowania życia kardiochirurga. Aktor nie miał łatwego zadania. Profesor Zbigniew Religa, bowiem, to rodzaj „szaleńca w dobrej sprawie”. Za nic miał sobie wszelkie normy i zasady, przekraczał granice dobrego tonu choć jednocześnie nie uwłaczał ludzkiej godności. Wierzył jednak w swoją powinność, swoje umiejętności i zdolności własnego zespołu. Nie raz narażał się „szanownej” władzy, by wreszcie osiągnąć to co założył sobie przed laty: przeszczepić ludzkie serce i aby to serce żyło długo i szczęśliwie. Tomasz Kot wspiął się na wyżyny aktorstwa i całym sobą zaprezentował widzom sylwetkę z krwi i kości.

 Praca zespołowa

   To nie kreacja głównego aktora i jego doskonały warsztat, ale praca tysięcy ludzi, którzy tworzą filmowy obraz, jest składnią sukcesu. Na uwagę zasługuje przede wszystkim reżyserski kunszt Łukasza Palkowskiego. Nie „zamanifestował” człowieka idącego po trupach, ani nie obszył go łatką „bohatera narodu”. Chciał pokazać osobę zdolną do wielu wyrzeczeń, nie pozbawioną słabości, nasączoną do granic możliwości stresem, porywczością. Przedstawił widzom niekonwencjonalnego lekarza, eksperymentującego na ludzkich i zwierzęcych zwłokach, z dosłownym i przenośnym sercem na dłoni. Kierującego się impulsem, bezwzględną surowością w stosunku do swojego zespołu, która była jedynie wyrazem niecierpliwości i palącej potrzeby czynienia pożytecznego. Obraz, w reżyserii Palkowskiego, ukazał ateistę, który nie wierzył w siły nadprzyrodzone ale w swoje ręce, które potrafią uratować ludzkie życie.

   Obok reżyserii, na medal zasługują, oczywiście, scenariusz Krzysztofa Raka oraz zdjęcia w wykonaniu Piotra Sobocińskiego. Osobiście, nie mam tutaj żadnych zarzutów. Film wykonany sprawnie, bez niepotrzebnych wstawek komediowych, zabiegów „upiększających”, niepotrzebnie udramatyzowujących akcję. Podkład muzyczny – doskonały, dodający filmowi smaku i przytomności.

   Podsumowując, opłacał się trud pracy całego zespołu. W oczach widzów widać wdzięczność.

   Czy Waszym zdaniem film słusznie otrzymał, aż tyle wyróżnień? Jak zawsze, czekam na wasze komentarze!

Pełna lista zwycięzców:

 NAJLEPSZA REŻYSERIA
Łukasz Palkowski„Bogowie”

NAJLEPSZY SCENARIUSZ
Krzysztof Rak – „Bogowie”

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA KOBIECA
Maja Ostaszewska„Jack Strong”

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA MĘSKA
Tomasz Kot – „Bogowie”

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA
Kinga Preis „Pod Mocnym Aniołem”

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA
Piotr Głowacki – „Bogowie”

NAJLEPSZY FILM EUROPEJSKI
„Lewiatan”

ODKRYCIE ROKU
Zofia Wichłacz – najlepsza główna rola kobieca „Miasto 44”

NAJLEPSZE ZDJĘCIA
Piotr Sobociński Jr. – „Bogowie”

NAJLEPSZY DŹWIĘK
„Powstanie Warszawskie”

NAJLEPSZY MONTAŻ
„Miasto 44”

NAJLEPSZE KOSTIUMY
„Miasto 44”

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA
„Miasto 44”

NAJLEPSZA MUZYKA
Czesław Niemen – „Sen o Warszawie”

NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY
„Powstanie Warszawskie”

NAJLEPSZY FILMOWY SERIAL FABULARNY
„Czas Honoru – Powstanie”

NAGRODA PUBLICZNOŚCI (przyznana przez społeczność Filmwebu)
„Bogowie”

Udostępnij:
3 marca 2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.