Polecamy Recenzje

„Od oddechu do oddechu. Najpiękniejsze wiersze i piosenki” Wojciech Młynarski – memoriał jednego z największych artystów polskiej sceny

Wojciech Młynarski wieszcz polskiej piosenki
Avatar
Napisane przez Gandalf

15 marca odszedł od nas jeden z największych artystów rodzimej sceny, którego Jeremi Przybora zaliczył do „trójcy wieszczów polskiej piosenki”. Twórca tzw. felietonów śpiewanych, mistrz puenty i autor tekstów, które zna właściwie każdy. Wojciech Młynarski, bo o nim mowa, pozostawił jednak po sobie niezwykle trwały pomnik w postaci niezliczonej liczby utworów, które choć napisane nawet kilkadziesiąt lat temu, nadal nie tracą na aktualności. „Od oddechu do oddechu. Najpiękniejsze wiersze i piosenki” to książka będąca zwieńczeniem jego pracy twórczej, dzięki której pomnik ten przetrwa jeszcze wiele kolejnych pokoleń.

Ocena Blog Gandalf:

Od oddechu do oddechu Najpiękniejsze wiersze i piosenki

„Od oddechu do oddechu. Najpiękniejsze wiersze i piosenki”

Wojciech Młynarski to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci polskiej sceny muzycznej, teatralnej i kabaretowej. Polski poeta, autor tekstów, wykonawca utworów z gatunku piosenki autorskiej, a także artysta kabaretowy i kompozytor, którego piosenki nuci i nuciło już kilka pokoleń. Cała Polska zna przecież „Jesteśmy na wczasach”, „W Polskę idziemy” czy „Przyjdzie walec i wyrówna”. W ciągu swojej wieloletniej pracy twórczej napisał i wykonał niezliczoną ilość utworów, które za każdym razem w bardzo dowcipny, ale i trafny jednocześnie sposób opisują rzeczywistość. Jego twórczość jest nie do podrobienia, a z jego artystycznego talentu korzystały także inne wielkie gwiazdy polskiej sceny – Alibabki, Hanna Banaszak, Michał Bajor, 2 plus 1, Irena Jarocka, Krzysztof Krawczyk i wielu innych, dla których Młynarski napisał teksty, a ich część również trafiła do „Od oddechu do oddechu. Najpiękniejsze wiersze i piosenki”.

Jako artysta, który kochał autorskie recitale, ma na swoim koncie kilkanaście albumów, nagrania z występów na żywo, tłumaczenie piosenek do musicali oraz sztuki teatralne. Odznaczony wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami, z których najważniejsze to chyba Złoty Medal „Zasłużony kulturze Gloria Artis”, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Order Sztuki Literatury, był przez lata związany z Teatrem Ateneum, gdzie stworzył legendarne już spektakle („Brel”, „Wysocki”, „Hemar – piosenki i wiersze”). Człowiek wielu talentów o niezwykle wrażliwej duszy, który przez Jeremiego Przyborę został umieszony w wielkiej „trójcy wieszczów polskiej piosenki”, obok Agnieszki Osieckiej i Jonasza Kofty.

W najbliższych dniach marca pojawi się na naszych półkach pierwsze tak obszerne wydawnictwo związane z twórczością Wojciecha Młynarskiego. Książka „Od oddechu do oddechu. Najpiękniejsze wiersze i piosenki” to, jak sam tytuł mówi, zbiór starannie wybranych utworów autorstwa niedawno zmarłego artysty. D. I wreszcie – to także tytuł, dzięki któremu także kolejne pokolenia będą miały okazję poznać pannę Krysię, „która królowała na turnusach nie od dzisiaj” i dowiedzieć się, że „nic, że droga wyboista, ważne, że kierunek słuszny”.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf