Aktualności Archiwum

Obowiązkowe książki na październik – premiery literackie

Avatar
Napisane przez Gandalf

Teraz czas na zagraniczne zapowiedzi literackie. Polskie premiery książek znajdziecie we wpisie „Premiery polskich pisarzy – książka na październik”. Wybrałam kilka propozycji, po które warto sięgnąć w październiku.

Początek, tom 5 Dan Brown

Data wydania: 03.10.2017

Dan Brown należy do grona najpopularniejszych amerykańskich pisarzy. Jego „Kod Leonarda da Vinci”, który ukazał się kilka lat temu, długo nie schodził z list bestsellerów na całym świecie. Nie mniejszą popularnością cieszył się film „Kod Da Vinci” w reżyserii Rona Howarda.

W październiku miała światową premierę nowa książka Dana Browna „Początek”. To piąty tom serii z Robertem Langdonem, profesorem symboliki i ikonografii pracującym na Uniwersytecie Harvarda. Rąbka tajemnicy fabuły Brown uchylił kilka miesięcy temu. Pewnie wielu Czytelników wprowadził tym samym w stan jeszcze większego oczekiwania na kolejną opowieść o Langdonie. Tu mała dygresja. Dan Brown w jednym z wywiadów powiedział, że praca nad książką zajmuje mu około dwóch lat. Połowę pochłania zgłębianie archiwów, a połowę pisanie. Wracając do tematu, akcja nowej powieści z Robertem Langdonem ma początek, gdy Langdon, profesor Harvardu, odwiedza Bilbao w Hiszpanii. Ma wziąć udział w intrygującym wydarzeniu. W ultranowoczesnym muzeum Edmond Kirsch, 40-letni bilioner, ma zamiar zaprezentować coś, co „na zawsze zmieni oblicze nauki – pisze wydawca. Jak się okazuje ów mężczyzna był studentem Langdona. Było to co prawda 20 lat temu, ale… Były uczeń profesora Harvardu, ma zamiar zaskoczyć świat i odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania dotyczące ludzkości. Zebrani z Langdonem na czele będą pod wrażeniem. prezentacja nie odbywa się jednak bez zakłóceń… Robert Langdon i dyrektor muzeum, Ambry Vidal, chcą odkryć sekret Kirscha. Sprawa jest trudniejsza niż myślą.

Frida Kahlo prywatnie Suzanne Barbezat 

Data wydania: 11.10.2017

Pamiętam jak wiele lat temu obejrzałam film „Frida” Julie Taymor . Reżyserka w roli Fridy Kahlo obsadziła Salmę Hayek. Wtedy pierwszy raz Frida zrobiła na mnie wrażenie. Każdy, kto jest zafascynowany artystką powinien zobaczyć wystawę dzieł Fridy Kahlo i Diego Rivery z kolekcji Jacquesa i Natashy Gelmanów. Nie trzeba w związku z tym wybierać się za granicę. Wystawa „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” to pierwsza i jedyna w Polsce wystawa tych artystów. Jest tym bardziej ciekawa, bo pojawia się na niej mało znany polski wątek z ich życia. Prace Kahlo i Rivery można oglądać w Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu.

O Fridzie Kahlo i Diego Rivierze pisano już nie raz. „Frida” Barbary Mujica, „Frida Kahlo” Hayden Herrery, „Frida Kahlo” Vanny Cerceny, czy „Diego i Frida” Jean-Marie Gustave Le Clezio, to tylko niektóre tytuły. W październiku będzie miała premierę książka „Frida Kahlo prywatnie”. Napisała ją Suzanne Barbezat, pisarka specjalizująca się w Meksyku, jego kulturze, tradycjach, zwyczajach. Jest ona również licencjonowanym przewodnikiem po Meksyku. W książce „Frida Kahlo prywatnie” pokazuje, jak żyła słynna meksykańska artystka, której autoportrety zachwycają cały świat. Rysuje jej życie, otoczenie, opowiada czym był dla Fridy słynny „Niebieski Dom” (obecnie muzeum) i co ją inspirowało. Życie Fridy Kahlo bujne, przepełnione cierpieniem na pewno pobudzi nie raz wyobraźnię kolejnych twórców, tak jak jej obrazy i tak jak jej związek z malarzem Diego Rivierą.
„Frida Kahlo prywatnie” to premiera na październik nie tylko dla wielbicieli biografii. To lektura dla tych, którzy cenią wyjątkowe osobowości, niebanalnych artystów i życiorysy na miarę wielkich powieści. Polecam!

It Ends with Us  – Colleen Hoover 

Data wydania: 11.10.2017

Jeśli ktoś czytał „November 9”, czy „Confess” wie, że u tej pisarki emocje są gwarantowane. Colleen Hoover opowiada niewiarygodnie złożone historie i zadziwiająco realne. Jej powieści potrafią zostawić Czytelnika bez słowa. Jestem pewna, że tak będzie też tym razem. Najnowsza książka Hoover porusza do łez, które trudno powstrzymać. Pisarka sprawia, że dreszcze przebiegają po plecach Czytelnika, kiedy zagłębia się w historię Lily Bloom. Niepokorna, niezależna, odważna i niebojąca się wyzwań. Nawet biznes, który prowadzi jest na przekór – kwiaciarnia dla tych, którzy kwiatów nie lubią. A jednak pomysł okazał się trafiony. Tak jak trafiona wydawała się znajomość z pewnym lekarzem o imieniu Ryle. Uczucie, które pojawiło się między Lily i nowo poznanym mężczyzną było jak z romantycznych opowieści. Jednak los nie zaplanował dla Lily wiecznego szczęścia. Czekałą ją coś zupełnie innego…
Colleen Hoover tworzy bohaterów, którzy mocno zapadają Czytelnikowi w serce. Tu poczuje on miłość i bezmiar cierpienia. Zobaczy życie, które nie jest czarno-białe i doświadczy tego czym jest prawda, trudne decyzje, konsekwencje. Co poczuje na koniec? Nie wiem. Wiem jednak, że zostanie naruszony komfort emocjonalny każdego, kto sięgnie po najnowszą książkę Colleen Hoover. Warto zaryzykować.

Na kogo wypadnie na tego śmierć  – Liselotte Roll 

Data wydania: 11.10.2017

Kolejna książkowa zapowiedź na październik to książka Liselotte Roll, niezależnej dziennikarki i scenarzystki. Roll jest też archeologiem morskim. Jej książki są już tłumaczone na wiele języków, a krytycy uznali ją za jedną z najlepszych debiutantek ostatnich lat. Nowa książka Liselotte Roll na pewno nie zawiedzie wielbicieli kryminałów.

Policja odnajduje nad jeziorem zwłoki młodego człowieka. Nieopodal w lesie błąka się mężczyzna, który jest w szoku. To Anders Levander. Próbuje dowiedzieć się od niego czegoś Linn Kalo, ale z każdym kolejnym pytaniem mężczyzna staje się coraz bardziej agresywny. Linn to terapeutka i żona inspektora Magnusa Kalo. Kilka dni po rozmowie z nią Levander zostaje zamordowany. Magnus Kalo odkrywa, że w rodzinie Levander dzieje się coś niepokojącego. Od miesięcy po kolei znikają bez śladu kolejni członkowie rodziny.

„Na kogo wypadnie, na tego śmierć” to druga część z serii o Magnusie i Linn Kalo. Pierwsza ma tytuł „Trzeci stopień”  i był to udany literacki debiut Liselotte Roll.

Śpiące królewny  – Stephen King, Owen King 

Data wydania: 24.10.2017

Dokładnie tak. Spojrzeliście już na nazwiska autorów i nie mylicie się. Kolejna literacka premiera na październik 2017, to książka Kingów. Ojca i syna. Można by firmować ją nazwą: King i syn 😉 A tak serio, to bardzo mnie ciekawi ta współpraca i jej efekty. Zdarzało się już Kingowi działać ze swoimi synami. Nigdy jednak na taką skalę.

„Śpiące królewny” to pierwsza powieść Stephena Kinga, którą napisał z młodszym synem, Owenem Kingiem. Jej akcja rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych w miasteczku Appelachian w więzieniu dla kobiet. Na całym świecie coś dziwnego dzieje się z kobietami. Zasypiają owinięte w biały kokon. Obudzone wpadają we wściekłość. Matki, żony, córki stają się agresywne i nieobliczalne. Świat zostaje zdominowany przez mężczyzn. Muszą sobie radzić w nowej rzeczywistości. Wiedzą, że w ten dziwny sen-trans nie wpada tylko jedna kobieta – Evie. Tylko ona jest odporna na tę specyficzną epidemię o nazwie Aurora. Męski świat dzieli się. Jedni są zadnia, że trzeba chronić Evie, inni wręcz przeciwnie. A do tego piętrzące się konflikty. Jak myślicie, czy dwóch Kingów będzie lepszych niż jeden King?

Na koniec dodam, że starszy syn Stephena Kinga Joseph Hillstorm King (Joe Hill) też jest pisarzem. Jego pisarska kariera nabiera coraz większego rozpędu.

Kolekcja nietypowych zdarzeń  – Tom Hanks 

Data wydania: 25.102017

Lubi polskiego Fiata 126p, kolekcjonuje stare maszyny do pisania (ma ich ponad 100!), jest bibliofilem. Jest też spokrewniony z prezydentem USA Abrahamem Lincolnem i kumpluje się z Brucem Springsteenem. Do tego to świetny aktor, którego świat pokochał za Forresta Gumpa i który dwa razy z rzędu zdobył Oscara. Debiutował już jako reżyser i scenarzysta (Szaleństwa młodości). A teraz Tom Hanks debiutuje jako pisarz. Jednak nie publikuje po raz pierwszy. Zdarzyło mu się już opublikować swoje opowiadanie w New York Timesie. Teraz w książce „Kolekcja nietypowych zdarzeń” ukaże się 17 opowiadań Toma Hanksa i… każde z nich Hanks napisał na innej maszynie do pisania. Nad swoją pierwszą książką aktor-pisarz pracował od 2015 roku. Opowiadania Hanksa są napisane w różnym duchu. Jedne bawią, a inne poruszają. Pisał je w różnych miejscach na świecie i w rozmaitych sytuacjach. Podczas tras promocyjnych filmów, na urlopie, w podróży, w domu. Na pisanie wykorzystywał każdą wolną chwilę. A kiedy był w domu i nie był przeładowany innymi zajęciami to narzucał sobie rytm pracy. Wtedy pisał od 9 do 13. „Kolekcja nietypowych zdarzeń” to premiera, której nie mogę się doczekać. Obowiązkowa książka na październik.

Przed zmierzchem  – Nora Roberts 

Data wydania: 25.10.2017

Nowa książka Nory Roberts „Przed zmierzchem” to lektura dla wszystkich lubiących emocjonalne napięcie. Pisarka doskonale wie, co pisać, żeby zadowolić Czytelnika. Wie o czym pisać. Tym razem Roberst przestawia historię, w której przeplatają się miłość, wspomnienia, kłamstwa, zło… To także historia rodziny, którą łączą bezwarunkowe więzy.

Alice miała zaledwie osiemnaście lat, kiedy pewnej nocy wyślizgiwała się po kryjomu z domu. Wkrótce słuch o niej zaginął. Przypuszczano, że nie żyje…

Bodine Longbow prowadzi wraz z braćmi ekskluzywny ośrodek wypoczynkowy w kowbojskim stylu. Pewnego dnia w okolicy dochodzi do morderstwa. Zostaje znaleziona martwa jedna z pracownic Langbow’ów. Wkrótce ginie kolejna kobieta. Szeryf jest bezradny, a Bodine bardzo zależy na schwytaniu mordercy. Niespodziewanie w jej życiu pojawia się kolega z dzieciństwa, który wrócił w rodzinne strony. Callen Skinner nie wraca sam…ma ze sobą konia o imieniu Zmierzch. Między Bodine a Callenem rodzi się uczucie. Rozległy krajobraz Montay, piękne zachody słońca, śnieżne zimy, tworzą wyjątkowe tło tej historii. Akcja rozwija się, wątki snują się między różnymi zakątkami, by ostatecznie Czytelnik dokonał szokującego odkrycia…

Odpowiedni moment  – Danielle Steel 

Data wydania: 25.10.2017

Danielle Steel to pisarka, która dosłownie co chwilę wydaje kolejną książkę. Nazywana jest królową romansów uwielbianą przez Czytelniczki na całym świecie.

Steel Wyspecjalizowała się w literaturze dla kobiet. Jej książki są lekkie, czyta się je szybko i wielu Czytelniczkom dostarczają emocji – wzruszają, poruszają, a może nawet sprawiają, że tętno niektórym przyspiesza.

Nowa książka Danielle Steel to „Odpowiedni moment”. Książka na pewno spodoba się kobietom, które lubią silne bohaterki. Takie, które mimo przeciwności losu patrzą w przyszłość optymistycznie. Taka właśnie jest Alexandra. Jej życie chyba nigdy nie było. Matka ją zostawiła. Ojciec zmarł. Schronienie i opiekę dały jej zakonnice. Wiodła proste życie, w którym radości dostarczało jej pisanie kryminałów. Okazało się, że ma talent, a jej książki to bestsellery. Mimo to Alexandra nie jest w pełni szczęśliwa. Brakuje jej drugiej połówki. Mężczyźni patrzą na nią jak na rywalkę. Jest bogata, niezależna i zdolna. Jednak nie to jest powodem jej samotności, a tajmnica , którą skrywa od lat…

Sekrety zwierząt. Złap trop i podążaj za śladami Fleur Daugey 

Data wydania: 26.10.2017

Coraz popularniejsze stają się książki opowiadające o naturze, przyrodzie. Nie mam tu na myśli książek do biologii, czy przyrody, ani pięknie ilustrowanych albumów, ale lektury, w których snuje się opowieści. Bestsellerem jest „Sekretne życie drzew”, czy „Duchowe życie zwierząt” Petera Wohllebena, albo „O ziołach i zwierzętach” Simony Kossak , czy jej „Saga Puszczy Białowieskiej”.

W październiku ukaże z kolei książka „Sekrety zwierząt. Złap trop i podążaj za śladami” Fleur Daugey, która jest pisarką, dziennikarką i etnologiem. Pisała już dla dzieci o ptakach i miłości zwierząt. Teraz czas na coś dla dorosłego Czytelnika. „Dzięki Fleur Daguey odkryjesz, że twój ulubiony kot może stać się prawdziwym zabójcą, niektóre ryby są w stanie przeżyć nawet w temperaturze 50°C, a japońskie makaki dzielą się między sobą… kulinarnymi przepisami! Poczujesz dreszcz na plecach, czytając o tygrysach ludojadach i żarłocznych ptasznikach… Nauczysz się też w końcu odróżniać gawrony od kruków, a pingwiny od alek. W tej zielonej książeczce, kontynuacji bestsellerowych Sekretów roślin Anne-France Dautheville, znajdziesz ponad 300 anegdot, historyjek i legend na temat zwierząt” – pisze wydawca. Myślę, że ta książka na październik to świetna lektura na leniwe i długie jesienne wieczory.

Która literacka zapowiedź zaciekawiła Was najbardziej? Co planujecie przeczytać w październiku?

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf