Aktualności Archiwum

Obowiązkowa książka na październik. Najlepsze polskie tytuły

Avatar
Napisane przez Gandalf

Październik jest wyjątkowo książkowy. Wręczenie Literackiej Nagrody Nike (7 października), Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie (25-28 października). Pisarze pracują pełną parą, wydawnictwa i księgarnie też działają na pełnych obrotach. W październiku rynek zaleje prawdziwa fala książek.

Ukaże się mnóstwo nowości zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. Bez problemu każdy coś wybierze, ponieważ wypełnią się półki z kryminałami, thrillerami, literaturą kobiecą, biografiami, książkami dla dzieci… Nie czekajcie do października. Już teraz zaplanujcie co będziecie czytać 🙂

Zbrodnia w wielkim mieście  – Alek Rogoziński 

Data wydania: 3.10.2018

O zbrodni z humorem? To oczywiście Alek Rogoziński. Pisarz z każdą kolejną książką udowadnia, że można wątki kryminale przeplatać humorem. Przyznam, że świetnie mu to wychodzi. Tym razem pisarz na warsztat wziął „Zbrodnię w wielkim mieście”. Czyżby inspiracją do tej książki były jego zawodowe doświadczenia? 😉

Atrakcyjne, ustawione singielki coraz chętniej i częściej szukają internetowych znajomości. Tak jak Sandra, szefowa pisma „Marzenia i sekrety”, która lubi korzystać z Tindera. Z kolei jej redakcyjna koleżanka Martyna utknęła w nudnej codzienności. Jej mąż bywa w domu tak rzadko, że już nawet nie mają wspólnych tematów. W redakcji pracuje też Iwona. Jest graficzką. Zawodowe obowiązki musi godzić z samotnym wychowaniem dwójki nastolatków dających jej popalić.

Te trzy zaprzyjaźnione kobiety, pewnej nocy przy lampce wina, wpadają na szatański pomysł. Wymyślają jak zabić swojego szefa, za którym delikatnie mówiąc, nie przepadają. Zbrodnia ma być doskonała. Oczywiście wszystko w konwencji żartu. Wyobraźcie sobie, jak są zaskoczone, kiedy ich plan ktoś wciela w życie… Co ciekawe… osób, które chciały pozbyć się tego wstrętnego faceta jest znacznie więcej. Niewierna żona, ludzie z półświatka, a nawet kumpel! Kto okaże się mordercą? Czytając możecie sami spróbować to rozszyfrować. Nowa książka Alka Rogozińskiego już na początku października.

Dziewczyna z gór Małgorzata Warda 

Data wydania: 3.10.2018

Małgorzata Warda to jedna z tych osób, które stwórca obdarzył wieloma talentami. Poza tym, że świetnie pisze, także maluje i rzeźbi. Nowa książka Małgorzaty Wardy to „Dziewczyna z gór”. Tytułowa dziewczyna to Nadia. A jej historia to nie sielska opowieść o dorastaniu w pięknym miejscu. To historia, której nikt nie chciałby przeżyć. Nadię porwano, kiedy była dzieckiem. Miała zaledwie jedenaście lat.

W dzień, kiedy ją uprowadzono, bawiła się w przyczepie kempingowej stojącej na podwórku. Od tego dnia jej domem była chata położona gdzieś daleko w górach. Dookoła rozciągały się lasy i nikt nie docierał na to odludzie. Nadia musiała nauczyć się żyć z porywaczem. Nie wiedziała kim jest i dlaczego ją porwał. Prawda jest zaskakująca. A wszystko zacznie nabierać innego wymiary, kiedy po wielu latach Nadia będąca już kobietą spotka w górach człowieka, którego poprosi o pomoc.

Byle do przodu Olga Rudnicka 

Data wydania: 4.10.2018

Kolejna książka na październik i kolejna kryminalna historia. Jej autorką jest Olga Rudnicka. A bohaterka książki to Maria. Jak każdy ma marzenia. Pragnie być właścicielką restauracji. To, że nie zna się zupełnie na biznesie gastronomicznym w niczym jej nie przeszkadza. Przecież można zatrudnić specjalistów. Tak działa między innymi jej brat, który ma centrum urody. Rodzeństwo może liczyć na wsparcie bogatego ojca. Ich ojciec jednak coś knuje. Za wszelką cenę chcą się dowiedzieć co i nie cofną się przed niczym, żeby poznać prawdę. Zrobią wszystko, byle do przodu.

Nela i sekrety dalekich lądów  – Nela


Data wydania: 5.10.2018

Ta propozycja to książka na październik dla młodych Czytelników. Jej autorka, choć ma dopiero 13 lat, może pochwalić się naprawdę sporym dorobkiem literackim. Nela mała reporterka ma na koncie już jedenaście książek. Wszystkie opowiadają o jej wyprawach, podróżach do odległych zakątków świata.

„Nela i sekrety dalekich lądów” to ekspedycja na pewną wyspę. A dokładnie na Bornego. Czy wecie, że niespełna 70 lat temu Borneo w 90% pokrywały lasy? Teraz porastają zaledwie połowę wyspy. Borneo zamieszkują niespotykane stworzenia, skarłowaciałe zwierzęta oraz potomkowie łowców głów. Podczas tej podróży mała reporterka odkrywa rozmaite tajemnice wyspy. Wybierze się nawet nocą do dżungli.

Książka „Nela i sekrety dalekich lądów”, poza treścią, ma jeszcze jedną ciekawą właściwość. Jej okładka po naświetleniu świeci w ciemnościach. To prawdziwa gratka dla małych podróżników.

Wodecki. Tak mi wyszło – Wacław Krupiński, Kamil Bałuk 

Data wydania: 5.10.2018

Choć minął już ponad rok od śmierci Zbigniewa Wodeckiego wydaje się, że odszedł chwilę temu. Wielki artysta i niesamowita osobowość. Uwielbiany przez publiczność i ceniony przez środowisko artystyczne. On zaś artystycznie miał dwie osobowości, które genialnie łączył. Był skrzypkiem klasycznym i trębaczem rozrywkowym. Estrada go kochała, ale i awangarda była mu bliska.

Biografia Zbigniewa Wodeckiego „Wodecki. Tak mi wyszło” to książka napisana na dwa głosy. Jeden należy do Kamila Bałuka, reportażysty, który opowiada o artyście i jego powrocie na scenę. Powrocie niełatwym, bo po 40 latach. Drugi głos to w zasadzie głosy – autobiograficzna rozmowa Zbigniewa Wodeckiego z Wacławem Krupińskim. Muzyk z humorem i dystansem opowiada o sobie, o dzieciństwie, latach młodości. Jak to się stało, że tak wyszło?

Zapraszam też do wpisu na blogu: „Uświadomić sobie, że jutra może już nie będzie…” – Zbigniew Wodecki, muzyk legenda. 

Nanga Dream. Opowieść o Tomku MackiewiczuMariusz Sepioło 

Data wydania: 5.10.2018

Zginął w styczniu tego roku. Tą tragedią przez wiele tygodni żyła cała Polska. Media zalewały informacje, spekulacje, komentarze… Tomasz Mackiewicz i francuska himalaistka Elisabeth Revol próbowali zdobyć szczyt Nanga Parbat. Mackiewicz zapłacił za to życiem. Revol uratowała polska ekipa.

Mariusz Sepioło to reporter, który nie pierwszy raz dotyka himalaizmu. W ubiegłym roku ukazała się jego książka „Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt”. Tym razem to nie dzielne Polki są bohaterkami, a Tomek – punk, hipis, outsider, Czapkins, Czapa. Niepokorny typ, który zawsze wybierał własne ścieżki. Był czas, kiedy zatracał się w muzyce i używkach. Nadszedł czas, kiedy zatracił się w górach. Miał wielką pasję i marzenie… Nanga Parbat. Chciał zdobyć ośmiotysięcznik zimą jako pierwszy na świecie. To była siódma próba zdobycia góry.

Tomek Mackiewicz kochał wolność. Szukał jej w mieście i luzackim sposobie życia, a odnalazł w Indiach, podróżach, adrenalinie. W górach. Żył poza schematami. Szczyty zdobywał przede wszystkim własnymi siłami. Bez wypasionego zaplecza. Jedni śmiali się z tego. Inni podziwiali. Bez względu na wszystko on i tak miał swoje „Nanga Dream”.

Książka Mariusza Sepioło to nie tylko opowieść o Tomku Mackiewiczu, to też po raz pierwszy pokazanie wszystkiego z perspektywy bliskich mu osób.

Miłość na walizkach Małgorzata Kalicińska


Data wydania: 5.10.2018

Prawie dziesięć lat temu Małgorzata Kalicińska zapytana dlaczego mówi o sobie kobieta pisząca, a nie pisarka powiedziała: „Bo ja jestem z tego pokolenia, że zanim człowiek stał się w pełni zawodowo sprawny, to musiał trochę czeladniczyć. Ja jestem w tym zawodzie od niedawna i nie przechodzi mi jeszcze przez gardło słowo pisarka. Ja napisałam dopiero cztery książki plus jedno opowiadanie”. Sporo się od tego czasu zmieniło i myślę, że Małgorzata Kalicińska to zdecydowanie pisarka 🙂 jej najnowsza książka to „Miłość na walizkach”.

W tej powieści poznacie dalsze losy Mańki i Tośka. Tę parę na pewno znają Czytelniczki, które sięgnęły po powieści „Lilka”  i „Trzymaj się, Mańka!”.

Tytułowa Mańka to Marianna, a Tosiek to Antoni – Antek. On – inżynier pracujący w Korei Południowej musi stawić czoła emeryturze. To nie jest dla niego łatwa zmiana, bo ma w sobie mnóstwo chęci do działania. Co zrobić, by znów poczuć się „na fali”? A może lepiej założyć kapcie i rozsiąść się z gazetą w fotelu? Czy domek z ogródkiem jest przeznaczeniem tej pary? A może podróż dookoła świata? Jak poradzą sobie z nową sytuacją? Co wybiorą? Zapewniam, że będziecie zaskoczeni. Choć tytuł „Miłość na walizkach” co nieco sugeruje…

Ta książka na październik będzie doskonałą lekturą na chłodniejsze wieczory, bo jak się czyta Kalicińską to cieplej na sercu.

Życie na zamówienie, czyli espresso z cukrem  – Karolina Wilczyńska 

Data wydania: 5.10.2018

Kolejna książka na październik, która zapewni miłe wzruszenia. Jej bohaterką jest Miłka… O czym będzie ta opowieść?

Pewnie nie raz myśleliście, jak to przypadkowe spotkania, sytuacje potrafią zmienić całe życie. Coś takiego spotkało Miłkę, która weszła do Kawiarenki za rogiem. I choć w pierwszym momencie nie zamierzała zostać, sprawy potoczyły się zupełnie inaczej… Jaśminowa herbata, wróżka, egzotyczny bluesman i kot Włóczęga sprawili, że w kawiarence zasiedziała się trochę. Nie rozwiązało to jednak jej życiowych problemów. Jak rozwiąże sprawę z Rafałem, który ją prześladuje. Co z rodzinną tajemnicą, którą poznała? I czy jest w życiu Miłki miejsce dla małego Franka?

Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata  – Tomasz Michniewicz 

Data wydania: 15.10.2018

Na tę książkę czekam z ogromną niecierpliwością. Fragment, który Tomasz Michniewicz udostępnił przeczytałam, przez co czekam jeszcze bardziej.

To jak patrzy na człowieka i świat Tomasz Michniewicz i jak o tym opowiada wbija w fotel. „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata” to dla mnie obowiązkowa książka na październik!

Autor zabiera Czytelnika w niezwykłą i niebanalną podróż. Podróż trochę przez świat, trochę przez człowieka i trochę przez życie. Każdy z tej wyprawy wróci bogatszy. To pewne.

„Wszystkie wydarzenia i postacie przedstawione w tej książce są prawdziwe… o ile prawdą jest to, co pamiętamy. Te historie zostały opisane tak, jak opowiedzieli je ich bohaterowie”. Historii jest siedem. Siedmiu bohaterów. Dziś już dorosłych, ale pamiętających dzieciństwo. Dzieciństwo spędzone w tym samym czasie w różnych miejscach świata i widziane z różnych perspektyw. Uganda, USA, Kolumbia, Indie, Finlandia, Zimbabwe i Japonia są tłem tych niezwykłych i mocnych opowieści. Jak potoczy się los dzieci, które urodziły się właśnie w tych miejscach…

„Każde mogło urodzić się gdzieś indziej, pójść inną drogą. Jedno z nich będzie się opiekować czworgiem dzieci, a inne na dzieci nie będzie mieć czasu. Któreś zostanie szefem międzynarodowej firmy, któreś poświęci się w imię miłości. Zrealizują marzenia albo nie, ruszą dalej lub będą trwać w tym samym miejscu. Zobaczymy”.

Najnowsza książka Tomasza Michniewicza to kawał świetnego reportażu, emocjonalnego i obrazowego.

Chłopaki chojraki  – Marcin Prokop 

Data wydania: 16.10.2018

Marcina Prokopa nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Dziennikarz, prezenter, osobowość telewizyjna. Związany jest też z branżą muzyczną i pisze książki. Wspólnie z Szymonem Hołownią napisali książę „Bóg, kasa i rock’n’roll”. To nie jedyny ich wspólny projekt. Poza książkami dla dorosłych Prokop pisze też dla dzieci. „Jego Wysokość Longin” to pierwszy tom serii o pewnym chłopcu, któremu nie raz i nie dwa przeszkadzał wzrost. Jak się domyślacie Longin to właśnie Marcin Prokop.

W październiku ukaże się nowa książka Marcina Prokopa „Chłopaki chojraki”. Skierowana jest do młodszych Czytelników. Autor tym razem opowie o znanych chojrakach. Tych, którzy byli wyjątkowi, odważni, dla których nie istniały rzeczy niemożliwe.

„Jesteście ciekawi, czego słuchał Zbigniew Religa na cały regulator podczas operacji na otwartym sercu? Dlaczego bracia Warner musieli sprzedać konia, zanim założyli jedną z największych wytwórni filmowych w Hollywood? W jaki sposób Jurek Owsiak mimo jąkania się przemówił do tysięcy ludzkich serc? Albo czy Robert Kubica rzeczywiście prowadził bolid Formuły 1 tylko jedną ręką?”.

Jestem pewna, że jesteście ciekawi. To opowieści, których chętnie posłuchają nie tylko młodzi Czytelnicy, ale i dorośli.

Zdrowa od nowa. Rak piersi – dieta, leczenie, życieMagdalena Makarowska, Iwona Xiężopolska-Krzyżańska, Katarzyna Borkowska-Mękarska

Data wydania: 19.10.2018

To książka, która jest efektem współpracy trzech kobiet. Kobiet, które wiedzą dużo o raku piersi. Pacjentka, lekarka i dietetyczka zwarły szeregi, żeby powiedzieć innym kobietom, jak walczyć z chorobą i jak jej zapobiegać.

Historia pacjentki walczącej z rakiem piersi to między innymi liczne porady pomagające w tych trudnych chwilach. Z kolei doświadczenie i wiedza lekarki specjalizującej się w onkologii klinicznej to wyjaśnienie procesu chorobowego i terapii onkologicznej. A dietetyczka mówi z kolei, jak pomaga odpowiednia dieta, która jest ważne nie tylko w trakcie walki z rakiem, ale też po chorobie. Dietetyk podzieliła się też konkretnymi przepisami.

„Ta książka powstała także dla ciebie. Może jesteś na początku swojej wędrówki ku zdrowiu, może w połowie, a może kończysz leczenie. Może to tobie potrzeba wsparcia, a może to ty chcesz pomóc komuś bliskiemu – babci, mamie, córce… wesprzeć je w przechodzeniu przez trudny proces leczenia, poprawić ich samopoczucie i kondycję organizmu, podpowiedzieć pomysły na zdrowe potrawy. Mam nadzieję, że nasz poradnik ci w tym wszystkim pomoże. Pamiętaj, z rakiem trzeba walczyć, można wygrać tę walkę i cieszyć się życiem!” – Iwona Xiężopolska-Krzyżańska.

Nowy rozdziałRobert Biedroń 


Data wydania: 31.10.2018

Od dawna krążyły pogłoski, że Robert Biedroń nie będzie kandydował na prezydenta Słupska w najbliższych wyborach samorządowych. Na początku września Biedroń potwierdził tę informację.

„Potrzebujemy większej i głębszej zmiany: musimy uruchomić nasze marzenia, przypomnieć sobie, po co nam wspólne państwo i zacząć je razem budować. Chcę Polski, w której nikt nie jest pozostawiony w tyle. Polska jest przecież dobrem wspólnym – musimy ją zatem uzdrowić! Nie ma już czasu – trzeba zacząć pisać nowy rozdział. Zróbmy to razem. Jestem gotowy” – Robert Biedroń.

W mediach społecznościowych powiedział, że napisał tę książkę „o nas i dla nas”. Było to dla niego spore wyzwanie, bo celem „Nowego rozdziału” jest ożywienie Polski i Europy. Wspólnota, równość i gospodarka, która w pełni wykorzysta nasz potencjał – między innymi takie promuje w swojej nowej książce Robert Biedroń, były poseł i wieloletni prezydent Słupska. Najnowsza książka Roberta Biedronia już w październiku!

Która książka na październik budzi Waszą największą ciekawość?

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf