Nowości wydawnicze na październik 2019, czyli co pasuje do gorącej herbaty i ciepłych skarpetek?

nowości wydawnicze października 2019 Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
Brak komentarzy
Udostępnij:

Nie da się ukryć, że tegoroczna jesień nie bierze jeńców i prezentuje cały pakiet przedzimowych atrakcji! Mamy więc nagły spadek temperatury, ulewne deszcze, wiatry i wirujące w tym wszystkim liście, które przyklejają się z mlaśnięciem do przemoczonych kurtek. Z szaf wyciągane są kurzące się do tej pory parasole i kalosze. Nawet niezbyt atrakcyjne wizualnie płaszcze przeciwdeszczowe wróciły do łask. Do domów wracamy z ulgą i radością. Chętnie bierzemy ciepłe prysznice, przebieramy się w komfortowe stroje i zakładamy grube skarpetki. Tak przygotowani zaparzamy herbatę z cytryną i sokiem malinowym, a następnie dobieramy idealną lekturę, film czy serial. W towarzystwie rodziny czy zgranej grupy przyjaciół, chętniej niż jeszcze dwa miesiące temu, kiedy to we znaki dawały się upały, sięgamy po gry planszowe. Mamy wiele czasu „do zabicia”, bo prawdziwe chłody dopiero przed nami. Warto więc przejrzeć nowości wydawnicze października, by uzupełnić kolekcję tytułów różnorakich tekstów kultury. W tym miesiącu szczególnie rozpieszczeni mogą czuć się… w zasadzie wszyscy – od moli książkowych przez melomanów aż po zagorzałych fanów kina.

Książkowe nowości wydawnicze października 2019

Listę nowości wydawniczych na październik 2019 otwiera książka „Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo”, której autorem jest Mirosław Wlekły. Z powieścią warto zapoznać się nie tylko ze względu na opisywaną w niej niesamowitą historię młodego dziennikarza, który jako pierwszy odważył się powiedzieć i napisać o Wielkim Głodzie na Ukrainie, ale też z powodu wydarzeń w świecie filmowym. We wrześniu tego roku, na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, nagrodę za najlepszy film otrzymał film Agnieszki Holland „Obywatel Jones” dotyczący tej samej postaci.

Wśród październikowych nowości znajduje się też inna książka związana z filmem – „Stuhrmówka. A imię jego czterdzieści i cztery”. Książka jest zapisem rozmów Beaty Nowickiej i Macieja Stuhra. Tytuł pojawił się już wcześniej w sklepach, ale teraz do księgarń trafia wydanie poszerzone o wydarzenia z ostatnich czterech lat. A były to – jak zapewnia sam Stuhr – lata bardzo intensywne i przełomowe. Nie tylko z powodu ponownego ożenku czy zrobienia przez aktora doktoratu!

Pierwszy pełnoprawny miesiąc jesieni przynosi oczywiście sporo propozycji kryminalnych. Zestawienie otwiera Marek Krajewski i jego „MOCK Golem”. Rozgrywająca się w 1920 roku w Breslau historia posiada całe spektrum mrocznych motywów – występuje w niej tajemnicza sekta, przejawy nienawiści, osobiste problemy protagonisty i sprawa zaginięcia dziecka. Krajewski po raz kolejny zadaje pytania o ludzką naturę i granice okrucieństwa.

Dla wszystkich tych, u których historie osadzone w przeszłości znajdują się na rubieżach zainteresowań, październik przynosi kilka propozycji opowieści kryminalnych osadzonych we współczesności. Jedną z nich jest „Klątwa” Maxa Czornyja, która zdaje się czerpać z najbardziej klasycznych rozwiązań gatunku – zabytkowego hotelu na odludziu i kolejnych ofiar. Kto odpowiada za tajemnicze morderstwa? Czy to możliwe, żeby sprawa miała wymiar metafizyczny? Komisarz Deryło i Tamara Haler mają trudny orzech do zgryzienia.

Nie mniej intrygujące wydarzenia rozgrywają się w Lipowie. Katarzyna Puzyńska powraca w październiku z jedenastym tomem swojego cyklu. „Pokrzyk” opowiada historię podobno przeklętego domu – kto raz do niego wejdzie, umrze. Weronika Podgórska zmuszona jest przetestować ten wyrok więcej niż raz. Tymczasem dochodzi do serii tajemniczych wydarzeń – w okolicy ginie staruszka, emerytowana pani komisarz przyznaje się do zabójstwa, pewien aspirant rozpoczyna śledztwo na własną rękę, a inny detektyw depcze mu po piętach. Sporo tego, prawda? A to dopiero początek…

Justyna Kopińska cieszy się już pewną sławą. W swoich reportażach opisywała potworne sprawy związane z mordercami, policjantami, prokuratorami czy psychiatrami. Jej celem było zrozumienie zła. Okazuje się jednak, że nie wszystko można przekazać odpowiednio dosadnie poprzez same rozmowy. Dlatego Kopińska napisała „Obłęd” – fabularyzowaną historię o koszmarze w jednym ze szpitali psychiatrycznych. Oto powrót autorki do najpotworniejszych miejsc, jakie poznała w swojej karierze.

Jesienna aura za oknem sprzyja także wyprawom do światów fantastycznych. Jest ku temu doskonała okazja, bo w październiku do księgarń trafia nowa książka J. R. R. Tolkiena. Rękopis „Upadku Gondolinu” przeleżał w szufladzie 100 lat zanim trafił do wydawcy. Według pamiętników pisarza jest to pierwsza historia ze świata Śródziemia. Jej akcja rozgrywa się tysiące lat przed wydarzeniami znanymi z „Władcy pierścieni”. Dla fanów autora oraz wszystkich wielbicieli tak zwanego high fantasty to z pewnością pozycja obowiązkowa!

Młodszych czytelników z kolei z pewnością uradują wieści, że na półkach pojawi się „Grobowiec tyrana” – czwarta część „Apolla i boskich prób” autorstwa Ricka Riordana. Natłok pecha i nieprzyjemnych wydarzeń sprawia, że Lester zaczyna poważnie rozważać kontakt z ojcem. Ale czy Olimp zareaguje na jego wezwanie? A może choroba, która toczy jego ciało po ciosie szponem ghula, nie jest uleczalna nawet dla bogów? Albo przed kontaktem z Zeusem dopadnie bohatera horda nieumarłych?

Propozycje książkowe na październik zamyka druga publikacja dla młodszych czytelników – „Małe Licho i anioł z kamienia” Marty Kisiel. To historia Bożka, chłopca skrywającego niezwykły sekret. Tym razem bohater z powodu kwarantanny trafia wraz z Tsadkielem i Guciem do domu ciotki w samym sercu przedziwnego lasu. Wydawałoby się, że gorzej być nie może i zanudzą się na śmierć jak mopsy. Las jednak również ma swoje tajemnice…

Do posłuchania w październiku

Natalia Przybysz jest postacią dobrze rozpoznawalną na polskiej scenie muzycznej. Charakterystyczne brzmienie jej głosu, mądre teksty piosenek, flirtowanie bluesem, soulem i jazzem – to od dawna przypisywane jej cechy. W październiku wokalistka powraca z piątą płytą pod tytułem „Jak malować ogień”, na której należy spodziewać się jeszcze więcej tego, co dla Przybysz typowe. Utwory na krążku mają opowiadać o dynamicznych zmianach na świecie i jak w tych zwariowanych czasach zachować spokój. Warto wiedzieć, że CD oraz winyl wykonane są z odpadów pochodzących z recyklingu. Sama płyta ma zmniejszoną ilość aluminium, przez co jest prawie przezroczysta. Jej front, by uniknąć kolejnych chemikaliów, nie został zadrukowany.

Drugą z propozycji muzycznych na ten miesiąc jest krążek BARANOVSKIEGO. Niektórzy mogą kojarzyć artystę z udziału w programie The Voice Of Poland, przez jakiś czas grał też z zespołem XXANAXX. Krążek „Zbiór” zawiera największe hity wokalisty, takie jak „Dym”, „Luźno” czy „Czułe miejsce”. Płyta ma dynamiczne, popularne brzmienie. Z pewnością utwory na niej zawarte wielokrotnie pojawią się na parkietach polskich klubów. Ten krążek na pewno skłoni do ruchu nawet najbardziej upartych kanapowców i domatorów.

Filmowy październik

Czas mija, a Pokemony wciąż pozostają w orbicie zainteresowań – tak młodszych osób, jak i starszych. Nowości wydawnicze października przynoszą coś dla fanów tych małych stworków. „Detektyw Pikachu” to historia stworzona przede wszystkim na podstawie gry z 2014 roku, a nie znanego również w Polsce anime. Fabuła filmu koncentruje się na chłopaku, który właśnie stracił  ojca w tajemniczym wypadku. Rodzina nie miała najlepszych relacji, ale seria zbiegów okoliczności powoduje, że nastolatek postanawia przeprowadzić w tej sprawie śledztwo. Wraz z zakręconym Pikachu wierzą bowiem, że ojciec chłopaka może wciąż żyć. Intryga, którą poznają, sięga dalej niż mogą to sobie wyobrazić…

Naszą drugą propozycją na październik 2019 są „Złodziejaszki” w reżyserii Hirokazu Koreedy. To opowieść o niekonwencjonalnej rodzinie związanej specyficznymi wydarzeniami. Film, nominowany do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego, jest historią o tym, że nie zawsze wszystko jest tym, czym wydaje się na pierwszy rzut oka. Piękna, wzruszająca, ale jednocześnie zabawna i chwilami frustrująca produkcja – pełen pakiet emocji.

Gry i zabawy, które umilą październikowe wieczory

Nowości wydawnicze października 2019 mogą się pochwalić wieloma propozycjami dla najmłodszych. Jedną z najciekawszych jest kolejna książeczka z serii Czytaj z Albikiem. W „Interaktywnych zawodach – weterynarzach” dzieci poznają nie tylko nazwy zwierząt czy wydawane przez nich odgłosy, ale też kulisy pracy doktora domowych pupili. Dowiedzą się wielu ciekawostek na temat opieki nad psami czy kotami i wielu faktów na temat ich codziennych zachowań. To doskonała lektura przed ewentualnym dołączeniem do rodziny na przykład czworonoga, ponieważ uczy, że opiekowanie się drugą istotą to nie tylko ogromna frajda, ale też wielka odpowiedzialność.

Ciekawą opcję w październiku ma też dla dzieci (ale również dorosłych) Rebel, który stworzył kolejną odsłonę gry z serii Dobble – Harry Potter. Na każdej z 55 kart znajduje się 8 symboli związanych ze światem czarodziejów. Na 2 takich kartach zawsze wyróżnić można 2 identyczne symbole. Gra polega na jak najszybszym ich wskazaniu – po jednym na karcie. Dobble występuje w wielu różnych wariantach z najpopularniejszych franczyz na świecie i przynosi mnóstwo frajdy całym rodzinom!

Nieco starszym dzieciom z pewnością przypadnie do gustu gra „The Root”. Planszówka posiada rozbudowaną historię w tle – zła Kocia Markiza sieje postrach w Leśnej Ziemi. Władczyni uciska swoich poddanych, pragnąc zgromadzić wszystkie bogactwa krainy. Mieszkańcy lasu nie dają jednak za wygraną i budują odpowiednie schrony oraz planują intrygę, dzięki której obalą nikczemne rządy. „The Root” to tak zwana gra asymetryczna. W zależności od wyboru kart postaci obowiązują graczy inne zasady zwycięstwa i możliwości. Gwarantuje to zróżnicowaną rozgrywkę nawet po wielu partiach.

Nieco bardziej klasycznym tytułem jest „Abominacja: Dziedzictwo Frankensteina”. Gra, przeznaczona dla starszych nastolatków oraz dorosłych, stanowi swoistą kontynuację powieści „Frankenstein” Mary Shelley. 20 lat po mroźnym finale fabuły w Londynie pojawia się tajemniczy, skrywający swoją twarz pod kapturem mężczyzna. Pragnie ufundować nagrodę temu, kto odkryje sekret nieśmiertelności. Tylko kapitan, który znajdował się na statku przed dwudziestu laty, podchodzi do sprawy sceptycznie. Zadaniem graczy jest stworzenie własnego monstrum, które będzie towarzyszyło tworowi Frankensteina lub zamordowanie przybysza przez kapitana. Kto wygra? Jaki będzie ostateczny finał tej historii?

Ostatnią propozycją spośród nowości wydawniczych października 2019 jest gra horror „Arkham: Śmiertelna Głębia Nocy”, rozszerzenie do trzeciej edycji tej planszówki. W nowym scenariuszu chodzi o zaprowadzenie porządku w rywalizacji między gangami. Och, wiele okrutnych sekretów skrywają otulone nocą zaułki mrocznego Arkham… Nie wszyscy gracze dotrwają do rana!

 

Czas skracających się dni i dłuższych, chłodniejszych nocy to doskonały moment, by zainteresować się takimi koncepcjami jak hygge. Warto spotykać się z ulubionymi ludźmi, gotować wspólnie pyszne kolacje czy pić rozgrzewające napoje, w miłym gronie słuchać muzyki albo testować kolejne planszówki. Szaruga za oknem nie musi oznaczać szarości w sercu czy w codziennym życiu! W jesienno-zimowym okresie należy jeszcze intensywniej dbać o swoje dobre samopoczucie. Przejrzyjcie więc jeszcze raz listę nowości wydawniczych października 2019 i sprawcie sobie frajdę, na jakąś zasługujecie! Jesienna depresja? Nie pod tym adresem!

Wszystkie wymienione tytuły możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

 

Udostępnij:
9 października 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.