Aktualności

Nowa książka Anety Jadowskiej już dostępna + cała prawda o autorce!

Aleksandra
Napisane przez Aleksandra

Zastanawiam się od czego zacząć, czy od całej prawdy o Jadowskiej, czy od wspomnianej niespodzianki??? Najpierw będzie niespodzianka, czyli premiera nowej książki Anety Jadowskiej „Dziewczyna z Dzielnicy Cudów”, tom I serii Nikity. Planowana data premiery to 14 września 2016. Na tym jednak nie koniec. W Księgarni Internetowej Gandalf najnowsza książka Jadowskiej dostępna jest w przedsprzedaży od poniedziałku 5 września. Znaczy to tyle, że książka po złożeniu zamówienia od razu zostaje wysłana 🙂

dziewczyna z dzielnicy cudów

Była Dora Wilk, toruńska wiedźma – policjantka. Przeszedł czas na Nikitę – Modliszkę, najemniczkę Zakonu Cieni. To typ niepokornej dziewczyny, skomplikowanej, szalonej, a nawet złej. Jednak, jak się sami przekonacie, nie sposób jej nie polubić. Nikita mieszka w Warsie, po drugiej stronie rzeki jest Sawa. (tym razem Jadowska przeobraża Warszawę, do której była uprzedzona). Lubi pracować sama, bo kiedyś straciła partnera. Niespodziewanie w jej życiu pojawia się Robin – nowy partner. Choć na początku nie wydaje się właściwym człowiekiem w takim miejscu, z czasem Nikita zmienia zdanie… Para ma przed sobą niełatwą sprawę. W Dzielnicy Cudów, w jednym z klubów nocnych, zostaje uprowadzona jedna z piosenkarek. Więcej Wam nie zdradzę, powiem tylko, że i tym razem urban fantasy + kryminał w wykonaniu Anety Jadowskiej to kawał dobrej literatury. „Dziewczyna z dzielnicy Cudów” zadowoli nawet najbardziej wymagających. Nieprzekonanym, którzy nie znają jeszcze twórczości tej autorki, a gatunek fantasy omijają, przytoczę słowa Jadowskiej, które trafiają w punkt opisując jej twórczość. Wyjaśniają, że fantastyka to wcale nie jest hermetyczny gatunek.

„Fantastyka to rozrywka, popkultura, wyobraźnia, a te nigdy nie były elitarne ani hermetyczne”.

Wielbicielom pisarki przypomnę jeszcze, że Nikita zaistniała na chwilę w serii o Dorze Wilk. Jadowska stwierdziła wówczas, że jej historia aż się prosi o osobny cykl. Wspomniała, że najprawdopodobniej będzie on trzytomowy. Znając zapędy pisarki, kończy już ten trzeci tom 😉

zlodziej-dusz-d,big,531996

Początek, czyli Kres

Aneta Jadowska już jako licealista pisała opowiadania fantasy. Wysyłała je do miesięcznika „Feniks”, gdzie trafiały do Feliksa W. Kresa, jednego z prekursorów gatunku fantasy w Polsce. Kres prowadził kącik porad dla młodych pisarzy. Jadowska otrzymywała od niego listy pełne porad i uznania dla jej literackiego talentu.
Pierwszy tekst młodej pisarki fantasy, który ujrzał światło dzienne, to opowiadanie „Dziwny jest ten świat”. Ukazało się ono w 2000 roku w Gazecie Radomszczańskiej. Jadowska była wówczas w klasie maturalnej. Kolejny krok na jej literackiej drodze to tekst „Kalejdoskop”. Opublikowany został w ogólnopolskim piśmie fantastyczno-literackim „Science Fiction”. Później był już debiut książkowy.

bogowie-musza-byc-szaleni-a,big,356851

Dobry PR

Władze Torunia powinny uwzględnić Anetę Jadowską w budżecie na promocję miasta. Dzięki jej książkom Toruń to nie tylko popularna rozgłośnia radiowa, Kopernik i Wisła. Jadowska akcje swoich powieści fantasy lokuje właśnie w Toruniu, gdzie mieszka od piętnastu lat. Pokazuje jego klimat, magię miejsc, wszystko przedstawia tak, że jej książki z Dorą Wilk w roli głównej, mogą być swoistego rodzaju przewodnikami. Czytając Jadowską czuje się, że pisarka lubi Toruń, że zna to miasto od podszewki i sprawia, że chce się tam pospacerować. Mi marzy się nocny spacer śladami policjantki Dory Wilk. A Wam? Ciekawi mnie też, jaka będzie Warszawa z serii o Nikicie?
Pytana o to, dlaczego nie stworzy własnego świata fantasy, pisarka oznajmia wprost, że ją to nie kręci, a dodatkowo mówi: „Lubię, kiedy czytelnik może odwiedzić miejsca, o których przeczytał w książce, kiedy może poznać miasto, nie będąc tam nawet wcześniej”.

zwyciezca-bierze-wszystko-a,big,403042

6x Dora (i 1/2)

Pierwszy raz Dora Wilk pojawiła się w „Złodzieju Dusz”, debiucie literackim Anety Jadowskiej. Zanim książka trafiła do wydawcy autorka zmagała się z tytułem. Wynotowała stronę propozycji i nic jej nie pasowało. W końcu zaiskrzyło. „Złodzieja Dusz” zanim trafił na biurko w Fabryce Słów, przeczytali mąż i przyjaciółka Jadowskiej. W tym czasie pisarka pracowała już nad kolejnym tomem serii. To oczywiście „Bogowie muszą być szaleni”. Od razu, nie czekając na opinie wydawcy, na warsztat wzięła trzecią część, „Zwycięzca bierze wszystko”. Kolejne były: „Wszystko zostaje w rodzinie” tom 4, „Egzorcyzmy Dory Wilk” tom 5 i „Na wojnie nie ma niewinnych” tom 6.
Powstało też opowiadanie „Wilk w owczej skórze” (można je przeczytać na stronie autorki), które łączy „Złodzieja dusz” i drugi tom heksalogii o Dorze Wilk „Bogowie muszą być szaleni”.

wszystko-zostaje-w-rodzinie,big,471450

Dlaczego Dora Wilk jest właśnie taka?

Pewnie nie jeden wielbiciel serii o tej niebanalnej bohaterce nie raz zastanawiał się dlaczego Jadowska stworzyła właśnie taką Dorę. Jeśli zastanawiacie się ile wspólnego literacka bohaterka ma z autorką, to niewiele, bowiem prywatny świat Anety Jadowskiej to stabilizacja, porządek, krótko mówiąc normalność. Nie można tego powiedzieć o życiu Dory Wilk. Ta jest daleka od wszelkich szablonów, czy ideałów. Jednak cząstki, z jakich została zbudowana, sprawiają że jest idealna w tym nietypowym, literackim znaczeniu. Szalona, ale i rozsądna. Uczuciowa, ale twarda. Ludzka i magiczna. Pakuje się w tarapaty i z nich wychodzi. Jest odważna, mimo to nie radzi sobie ze wszystkim. Honorowa, z zasadami, ale potrafi poprosić o pomoc. Ma cechy, które sprawiają, że choć nie jest doskonała, to budzi sympatię Czytelników. Jadowska skonstruowała niedoskonałą Dorę Wilk, ponieważ uważa, że superbohaterowie są zwyczajnie nudni. Bardzo mnie ciekawi, jaka będzie Nikita? Czy będzie coś miała z Dory Wilk?

egzorcyzmy-dory-wilk,big,500115

Charakterek
Aneta Jadowska:

 • Nie lubi patrzeć wstecz. Woli skupić się na tym, co ją czeka w przyszłości.
 • Jako nastolatka uwielbiała Clinta Eastwooda. Słabość do kowbojów została jej do dziś.
 • Nie lubi przymusu, harmonogramów, dlatego zrezygnowała z etatowej pracy. Jest „uczulona na etat”, jak twierdzi.
 • Co jakiś czas musi zrobić coś całkowicie nowego, coś, czego wcześniej nie robiła lub nie umiała.
 • Zagraniczni pisarze, którym dałaby do przeczytania swoje książki to Stephen King i Patricia Briggs.
 • Chętnie wyszłaby na piwo z Harrym Hole, bohaterem serii kryminałów Jo Nesbo. Dlaczego? Bo fajnie by się im gadało, tak uważa. Rozumiem ją 🙂
 • Nie lubi konwenansów i nie szuka autorytetów.
 • Książka, którą przeczytała najwięcej razy to „Wichrowe Wzgórza” Emily Bronte.
 • Pisze takie książki, jakie sama lubi czytać.

To tyle na temat Anety Jadowskiej, jej kultowej Dory Wilk i nowej Nikity. Jak myślicie, Nikita będzie ciekawsza od Dory? Czy może Dora okaże się niedoścignionym ideałem?

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Aleksandra

Aleksandra

Prowadzi podwójne życie - to w realu i we śnie. A śni tak, że tylko siadać i spisywać. Jej pasją jest m.in. literatura. Czyta wszędzie, zawsze ma zaczęte kilka książek. Ostatnio nie jest to jednak łatwe, bo... giną jej zakładki. Znajduje je po jakimś czasie w pokoju córeczki, a mała "złodziejka" robi niewinną minkę. Kolejna pasja to film...

 • Bernard Simlat

  Wiadomo kiedy wyjdzie trzeci tom Nikity ? 😀 Przeczytałem dwa i miałem nadzieję, że nie zabrałem się za early access, ale po połowie drugiego tomu miałem niemal pewność, że nie uwiną się ze wszystkim na pozostałych stronach… i co ja mam począć teraz ?

 • Anetta

  Książki o Dorze Wilk są świetne. Seria o Nikicie na pewno bedzie równie udana. Nie omieszkam zagłębić sie w świat Nikity, jak tylko dostanę w swe ręce świeży egzemplarz książki.

  • Aleksandra

   Anetta, mam nadzieję, że podzielisz się wrażeniami po lekturze 🙂