Polecamy Wideo

New Age – dzieło szatana czy artysty?

Avatar
Napisane przez Gandalf

Zapraszam do krainy muzyki New Age. Dla niektórych – mam nadzieję, że nielicznej grupy – jest to muzyka niosąca zagrożenia: tworzona przez złe moce i wciągająca słuchacza do krainy demonów. Niektórzy są zdania, że słuchając New Age, popełniają grzech, że ten nurt sprowadza na ludzi niebiezpieczeństwo… a nawet niszczy moralność. Myślę, że takie poglądy wielokrotnie wynikają po prostu z braku wiedzy. Mogę się jednak mylić…

Na szczęście jest ogromna rzesza fanów muzyki New Age, która w niewielkim stopniu nawiązuje do ruchu o tej samej nazwie. Jako gatunek muzyczny popularna była najbardziej w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, a powstała dzięki eksperymentom i doświadczeniom artystów. Dziś muzyka New Age dla wielu jest swoistego rodzaju formą terapii. Wiąże się z duchowością, inspiracją, relaksem… „Muzyka określana mianem New Age często niesie wizję lepszej przyszłości oraz wyraża uwielbienie dla dobra i piękna. Rzadko zajmuje się ona problemami świata i jego mieszkańców. Zamiast tego oferuje pokojową wizję lepszego świata. Często nawiązuje do nazw gwiazdozbiorów, gwiazd i eksploracji wszechświata.”

Yanniinspirato_album

Zacznę od tego wyjątkowego, greckiego kompozytora. Yanni to w rzeczywistości Jannis Chrysomallis, autor ponad 100 utworów New Age. Urodził się w 1954 w miejscowości Kalamata. Jego dzieciństwo nie było jak to się mówi zwyczajne. Z grona rówieśników na pozór nie wyróżniał się. W rzeczywistości był inny – miał ogromny talent muzyczny i kochał muzykę. Jako sześciolatek zaczął uczyć się gry na pianinie. Nie lubił jednak tych lekcji. Muzykę miał w sobie, słyszał ją w głowie, ale bał się, że nauka ze wszystkimi jej zasadami, może to zniszczyć. Postawił na swoim i jest samoukiem.

Co ciekawe, jest nie tylko genialnym kompozytorem, ale też świetnym pływakiem. W wieku 14 lat pobił rekord w greckich państwowych mistrzostwach w pływaniu stylem wolnym. Choć mógł, nie wybrał sportowej ścieżki. Dzieciństwo spędzane w słonecznej Grecji i miłość do tego, co go otaczało, stało się muzyczną inspiracją. Dzięki niej Yanni skomponował „Santorini”, „Nostalgie”, „Acroyali”. A jednym z najpopularniejszych utworów Yanniego jest „One Men’s Dream”

Enya

day-without-rain,big,416093

Enya to skrót od Eithne Ní Bhraonáin, a jeszcze inaczej Enya Brennan. Urodziła się w 1961 roku w Irlandii. Jest instrumentalistką, kompozytorką i wokalistką. Muzykę ma we krwi – jej dziadkowie muzykowali, rodzice też.

Enya tworzy muzykę New Age z domieszką muzyki celtyckiej. Popularność przyniosła jej w 1988 roku piosenka „Orinoco Flow”. Enya jako grupa muzyczna to trzy osoby: Eithne Ní Bhraonáin, producent muzyczny Nicky Ryan i autorka tekstów Roma Ryan. Płyty Enya to jedne z najlepiej sprzedających się w historii muzyki rozrywkowej. Sprzedano około 70 milionów egzemplarzy. Najpopularniejsze utwory to „Only Time”, wspomniane „Orinoco Flow” i „May It Be”.

Era era

To projekt muzyczny, który powstał w latach 1995-1997. Jego autorem jest francuski gitarzysta i kompozytor Eric Levi. Tworzy on w nurcie ambient/New Age. To, co charakteryzuje Erę, to język, w jakim wykonywane są utwory. Jest zbliżony do łaciny, ale w rzeczywistości nie istnieje. Pieśni z kolei są adaptacjami średniowiecznych śpiewów Katarów. Era to jeden z najpopularniejszych projektów muzycznych tego typu. Pierwszy album zatytułowany Era ukazał się w 1998 roku i stał się popularny dzięki kompozycji „Ameno”. Drugi album promował utwór „Divano”.

Jean-Michel Jarre

equinoxe

Można powiedzieć, że poszedł w ślady ojca Maurice’a Jarre’a, który był kompozytorem muzyki filmowej. Jean-Michel Jarre też komponuje, tyle że, muzykę elektroniczną. Dziś zna go niemal każdy, ale sława nie przyszła wraz z pierwszym krążkiem. Stał się popularny za sprawą albumu „Oxygene”, za który otrzymał nagrodę Grand Prix Du Disques. Kolejną płytą była „Equinoxe”. Jean-Michel Jarre znany jest z rozmachu z jakim tworzy koncerty na miarę wielkich przedstawień. Oczywiście, żeby go posłuchać i zobaczyć przybywają tłumy. Widzów jest tak wielu, że wydarzenia wpisywane bywają do księgi rekordów Guinnessa. Muzyk gra głównie na syntezatorach, thereminie i laserowej harfie.

Mike Oldfield

best-of-mike-oldfield

Muzyczną karierę zaczął jako nastolatek. Wówczas grał na gitarze w folkowej kapeli. Jednak to, nie było to. Mike Oldfield zdecydowanie bardziej odnajdował się jako kompozytor. Sławę przyniosły mu solowe instrumentalne albumy nagrywane metodą dogrywania ścieżek. Pierwszy krążek, dzięki któremu usłyszał o muzyku świat to „Tubular Bells”. Słyszymy na nim, jak Oldfield gra na ponad dwudziestu instrumentach. Ta muzyka jest też w tłem w kultowym horrorze „Egzorcysta”.

Sukces płyty popchnął kompozytora w kierunku dalszych muzycznych eksperymentów. I tak powstały „Hergest Ridg”, „Ommadawn”, „Incantations”. Najpopularniejsze utwory artysty to „Moonlight Shadow”, „In Dulci Jubilo”, czy „To France”.

Kitaro

kitaro_best_of_kitaro

To Masanori Takahashi – japoński twórca niezwykłej muzyki – głębokiej, melodyjnej i refleksyjnej. Kitaro jako nastolatek zaczął grać na gitarze, głównie popularne amerykańskie covery.

Założył zespół Far East Family Band i nagrał z grupą kilka albumów. Artysta nie czuł się jednak dobrze w tym układzie. Rozpoczął solową karierę wzorem swojego mistrza Klausa Schulze. Przez pięć lat nagrał kilka albumów, ale prawdziwym sukcesem okazała się dopiero muzyka do filmu dokumentalnego „Silk Road”. Skomponował tez muzykę do innych obrazów „Heaven & Earth”, „The Soong Sisters i Shanghai 1920”.

Kitaro wielokrotnie nominowano do nagrody Grammy. Otrzymał ją za album „Thinking of You”. Jego najbardziej znane kompozycje to między innymi: „Caravansary”.

Vangelis

blade-runner-lp-ost,big

A właściwie Evangelos Odysseas Papathanassiou – grecki twórca muzyki elektronicznej i filmowej. Urodził się 1943 roku w Grecji. Mając zaledwie cztery lata już uczył się grać, a w wieku sześciu wystąpił po raz pierwszy publicznie, do tego z własnymi utworami. Kompozytor nie lubił formalnej edukacji muzycznej dlatego w dużej mierze jest samoukiem. Co ciekawe, uczył się także reżyserii
i malarstwa.

Vangelis jako muzyk zadebiutował w grupie „Aphrodite’s Child”, która jako jedna z pierwszych nagrała album z podtekstem satanistycznym. Wolał jednak solową karierę. Rozpoczął ją tworząc muzykę do dwóch filmów Frederica Rossifa. Bez wątpienia odnajdował się w tej dziedzinie. Artysta dostał bowiem Oscara za muzykę do filmu „Chariots of Fire” i rozpoczął współpracę z Ridleyem Scottem. Jej efekt to ścieżka dźwiękowa do „Łowcy androidów” i „1492: Conquest of Paradise”. Vangelis jest też autorem muzyki do obrazu „Aleksander”. Kompozytor pisał też utwory do wielu filmów dokumentalnych Jacquesa Cousteau. Pierwszy solowy albumem Vangelisa to „Earth”.

Gregorian

gregorian

Męski chór pochodzący z Niemiec. Tworzą go muzycy sesyjni, a jego pomysłodawca to producent muzyczny Frank Peterson. Pierwszy album „Sadisfaction” nie był hitem. Zespół zyskał światową sławę za sprawą drugiego krążka „Masters of Chant”.

Grupa ma swoją własną koncepcję tworzenia muzyki. Artyści stosują wyłącznie siedem tonów. W praktyce nie jest to łatwe, ponieważ trudno jest przewidzieć, czy utwór będzie brzmiał dobrze w takim wykonaniu.

Tangerine Dream

phaedra

Grupę założył w 1967 roku Edgar Froese. Co ciekawe muzyk studiował sztukę w Berlinie i uczył się rzeźbić pod okiem Salvadora Dali, dla którego w późniejszym czasie grał. Ciekawostką jest też, że Froese jest jedynym „stałym elementem” zespołu. Inni muzycy zmieniali się na przestrzeni lat.

Tangerine Dream, czyli „mandarynkowy sen”, stworzył oprawę muzyczną dla blisko trzydziestu filmów, między innymi „Cena strachu”, „Twierdza”, „Ryzykowny interes”, „Podpalaczka”. Froese pociągały i inspirowały nowe technologie. Miał też do tego tak zwaną iskrę bożą i potrafił wykorzystywać je do tworzenia muzyki. Budował instrumenty, nagrywał odgłosy otoczenia i wykorzystywał je w swoich kompozycjach. Popularne utwory Tangerine Dream to „Love on a Real Train”, „Phaedra”, „Movements of a Visionary”.

Enigma

enigma

To zespół, którego założycielem i liderem jest Michael Cretu. I podobnie jak w Tangerine Dream, Cretu jest jej jedynym stałym członkiem.

Enigma tworzy od początku lat dziewięćdziesiątych. Zespół łączy muzykę z gatunku New Age z popem i elementami gregoriańskimi. Utwory utrzymane są w nastrojowym klimacie i mają relaksujące brzmienie. Teledyski Enigmy też utrzymane są w tej samej konwencji. Najbardziej znane utwory grupy to „Return to Innocence”, „Gravity of Love”, „Mea Culpa”.

 

Kto z Was lubi taką muzykę? Gdzie jej słuchacie? Którego twórcę New Age najbardziej lubicie? Zachęcam do pisania w komentarzach!

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf

 • Magdalena Tomczyk

  Nie przesadzajmy z tym szatanem :-). Muzyka jest po to, aby jej słuchać.

 • Nomad

  Witam…Wlasciwie to slucham wszystkiego co zostalo tu wymienione.Mam chyba cala dyskografie „Mandarynek”Jednak moim ulubionym albumem w tym klimacie jest The City Vangelisa…szczegolnie utwor „Metalic rain”(polecam odsluch w hi res na dobrym sprzecie w nocy bez światła 🙂

  • BlogGandalf

   Posłuchamy!
   My przepadamy zwłaszcza za Oldfieldem, mimo że wydaje się dość staroświecki 🙂